Šta je novo?

Laptop max 1920 x 1080 vs. monitor 2560 x 1440?

dushanna

Poštovan
Učlanjen(a)
05.01.2018
Poruke
452
Poena
60
Dobra noć svima,

ako je moguće, hitno mi treba odgovor jer sutra moram da uzmem monitor (ako mogu):

Da li mogu svoj laptop (16,7") maksimalne rezolucije 1920 x 1080, da povežem sa monitorom (32") rezolucije 2560 x 1440, a da se na monitoru naravno ne prikazuje 1920 x 1080 sa laptopa (što nije oštro na veličini 32" tj slika je grozna), odnosno da li slika na monitoru može da bude rezolucije monitora a ne rezolucije laptopa?

Dodatno: grafička na mom laptopu je AMD radeon 520, imam HDMI (type A) izlaz i VGA.

Hvala unapred ako ima noćnih ptica koje se razumeju u problematiku, da ne trošim vreme bzv ako to nije moguće, a moram sutra to da presečem.
Thx.
 
Ukoliko grafika podrzava tu rezoluciju, a trebalo bi novije da podrzavaju, extend screen opcija ce ti dati dva desktopa, jedan na laptopu u full hd drugi na monitoru u qhd. Takodje mozes koristiti i sekundarni ekran iskljucivo bez laptop ekrana u nativnoj rezoluciji takodje.

Sent from my Mi 10 using Tapatalk
 
Dobra noć svima,

ako je moguće, hitno mi treba odgovor jer sutra moram da uzmem monitor (ako mogu):

Da li mogu svoj laptop (16,7") maksimalne rezolucije 1920 x 1080, da povežem sa monitorom (32") rezolucije 2560 x 1440, a da se na monitoru naravno ne prikazuje 1920 x 1080 sa laptopa (što nije oštro na veličini 32" tj slika je grozna), odnosno da li slika na monitoru može da bude rezolucije monitora a ne rezolucije laptopa?

Dodatno: grafička na mom laptopu je AMD radeon 520, imam HDMI (type A) izlaz i VGA.

Hvala unapred ako ima noćnih ptica koje se razumeju u problematiku, da ne trošim vreme bzv ako to nije moguće, a moram sutra to da presečem.
Thx.
U principu će da radi mada ima nekih uslova

Ja imam 2 2k monitora (Dell U2713h i U2518)

Preko HDMI 2k rezolucija radi samo na manjem, pošto HDMI na starijem ne podržava više od FHD

Preko Display Port na oba normalno radi 2k rezolucija.

Laptop je Dell Latitude E5495 koji je FHD
 
generalno na tim radeonima je hdmi 1.4 i baš 1440p 75hz je maksimum i 4k 60hz ali uz redukciju na 4:2:2 (i izgleda užasno).
 
Hvala svima na odgovorima.
Da mogla sam odmah da napišem koji je laptop. Ja sam mislila da je dovoljno da napišem rezoluciju i grafičku kartu računajući da to ima najviše veze sa mojim pitanjem, odnosno da li moja grafička karta podržava povećanje rezolucije na drugom većem i jače rezolucije monitoru; jer na samom laptopu ne podržava, piše max . 1920 x 1080.
SVE INFO:
Laptop: Dell Vostro 3580, 15,6 inča (gore sam napisala veći, nije, 15,6 sad sam pročitala)
Grafička: ADM Radeon 520 sa 2GB DDR5
rezolucija: 1920 x 1080

Monitor koji bih htela danas da uzmem:
32 inča i rezolucija 2560 x 1440.

Mnogo bi mi značilo da mi odgovorite što pre, jer se taj monitor nalazi poprilično udaljen od mene, u xy delu grada pa da ne idem bez veze sa laptopom da probam.
HVALA! :)
 
Moze,ja imam hp 645 g4 i radi na 2k rezoluciji.
 
Po ovome tvoj laptop ima hdmi 1.4b i ne bi trebalo da ima probleme sa tom grafom u 2d korišćenju na 2K rezoluciji. Sačekaj potvrdu i od drugih, multitaskujem pa je moguće da sam prevideo nešto bitno.
https://www.dell.com/support/manual...67ed37-0818-4592-a25c-f04b3a73c18d&lang=en-us
Ok, sačekaću još nekoga da kaže da li može ali evo već ste vas dvojica rekli da može. Ne gubi mi se vreme, izgubiću 3h tamo/vamo dok odem, da bih npr. zaključila da će monitor da mi prikaže full HD.

Na osnovu mog skromnog znanja u odnosu na vas, ja kapiram da je grafička presudna za odgovor. Da li možeš da proveriš tu grafičku da li može da podrži rezoluciju 2560 x 1440 na eksternom monitoru (na samom laptopu ne može, to piše)?
 
Poslednja izmena:
Znam da pišem poruku ispod poruke (ovo je za moderatore), ali je s razlogom, jer 1) ne mogu ni da hoću sad da ubacim tekst u prethodnu, 2) besmisleno je jer ide druga priča.

Niko mi se više nije javio. Ja sam morala da odložim probu monitora za sutra. Tako da sam i dalje tu za vaše komentare. Jel treba možda da napišem i koji je monitor? Ili to, kako mislim, nema veze, samo je rezolucija monitora bitna?
 
Hdmi standard na grafickoj podrzava rezoluciju o kojoj pricas preko hdmi porta. Monitor treba da ima hdmi ulaz i to bi trebalo da radi. Naravno na laptopu lepo instalirani drajveri, i samo sa extend screen opcijom bi to trebalo da radi samo od sebe bez nekog dodatnog podesavanja.

Sent from my Mi 10 using Tapatalk
 
E hvala ti pa ti si gotovo 100% siguran da će to da uspe. Lepo!
A reci mi, "ti lepo instalirani drajveri" jer to već postoji u windows-u (imam Win 10) ili treba posebno instalirati?
To jest moje pitanje se odnosi na to da meni to neće imati ko da instalira na licu mesta sutra gde ću da ga probam, jer ti likovi koji će mi dati da probam monitor se sigurno neće baviti instalacijom drajvera na mom računaru jer ne znaju da li ću da ga uzmem, a i baš ih briga da to rade, to su prodavci.
To jest pojednostavljeno, moje pitanje je: odem tamo sa laptopom, likovi mi ukače kabl u taj HDMI port. Hoće li taj monitor da daje prikaz rezolucije koju ima? Jer više od toga ja na licu mesta neću moći da uradim. Niti ću moći, niti će me bilo ko čekati da instaliram drivere i tome sl.
Hvala.
 
Poslednja izmena:
u suštini ako do sad nisi imala očiglednih problema sa laptopom po pitanju prikaza,videa,3d-a ili bilo čega vezano za grafiku imaš već neki adekvatan drajver,najverovatnije sa windows update-a i 99,99999 posto će da radi bez pipanja.i da bude problem nije to ništa što se neće moći srediti za 15m.

najbitniji deo priče je da laptop podržava 1440p na čak 75hz sa punim spektrom boja preko hdmi-ja,i nećeš imati hardverski problem sigurno.komotno uzmi monitor,zavisno koji je dobićeš najverovatnije i kvalitetan i najbitnije kompatibilan kabal i to je to.
 
u suštini ako do sad nisi imala očiglednih problema sa laptopom po pitanju prikaza,videa,3d-a ili bilo čega vezano za grafiku
NE. Sve je Ok.

imaš već neki adekvatan drajver,najverovatnije sa windows update-a
To ne znam. Šta ima na kompu od drajvera. Naročito zato što mi je danas puko Windows prilikom 'samovoljnog updatea', koji ne mogu da stopiram na win10, zbog čega sam i odložila odlazak da probam monitor za sutra, i trenutno mi je laptop na preinstalaciji windows-a tako da ne znam šta će da bude, sigurno će biti drajveri za laptop.

i 99,99999 posto će da radi bez pipanja.i da bude problem nije to ništa što se neće moći srediti za 15m.
A ko će to da sredi za 15 minuta ako bude bio problem? jer ja idem da se nađem sa prodavcima, oni se ne razumeju...

najbitniji deo priče je da laptop podržava 1440p na čak 75hz sa punim spektrom boja preko hdmi-ja, i nećeš imati hardverski problem sigurno.
Pretpostavljam da si to zaključio na osnovu toga što sam napisala koji je laptop u pitanju i grafička karta? jer na mom laptopu piše da je full HD maksimalna rezolucija. Takođe znam za slučaj kada je moja prijateljica htela na svoj laptop (koji je neke niže rezolucije od full hd) da prikači monitor full HD i to je bilo strašno. Na monitoru se prikazala rezolucija laptopa i slika je bila katastrofalna. Iz tog razloga ja i postavljam ovo pitanje. Iz tog razloga ja i hoću da probam monitor.

komotno uzmi monitor,zavisno koji je dobićeš najverovatnije i kvalitetan i najbitnije kompatibilan kabal i to je to.
Izrada monitora nije kvalitetna (loša plastika), ne znam kakvi su kablovi, ali je monitor dobar bar se meni čini po specifikacijama i recenzijama, to jest čini mi se da to odgovara mojim potrebama.
Monitor je: AOC Q3279VWFD8.
Nije baš jeftin (za moj džep) i ne mogu da ga uzimam tek tako bez probe i da ne znam da li će se na tolikoj površini pojaviti full HD rezolucija (što bi bilo potpuno bacanje para) ili rezolucija monitora.
Ostale stavke na monitoru mogu sama da vidim da li su Ok, a tiču se fizičkih oštećenja, mrtvih piksela i kolorita.

Ti pomenuti instalirani driveri me brinu koje je kolega član pre tebe pomenuo...

Evo sad sam napisala sve, sad znaš sve. I koji je laptop u pitanju i koji je monitor u pitanju, pa možda možeš da izvučeš neki zaključak iz toga. Nisam ranije napisala koji je monitor u pitanju, jer sam smatrala da u ovom slučaju nije bitan monitor nego grafička karta laptopa. Ali sad pošto si pitao koje monitor, napisala sam koji je.
 
kad kažu rezolucija laptopa misle na rezoluciju displeja samog laptopa.tvoj laptop preko hdmi-ja pravilno softverski konfigurisan može da pošalje drugu rezoluciju monitoru,u tvom slučaju koja ti treba (1440p 75hz).

u slučaju tvoje drugarice po kopčanju monitora po defaultu je bio režim preslikavanja (isti prikaz na oba displeja,na monitoru i na displeju samog laptopa istovremeno) a kako je rezolucija samog monitora bila veća od rezolucije displeja samog laptopa,slika na monitoru je bila razvučena i izgledala loše.

sem opcije preslikavanja imaš mogućnost produžavanja desktopa na dodati displej (u ovom slučaju monitora) u aranžmanu koji zadaš samom windows-u (da bude levo ili desno,iznad ili ispod displeja laptopa itd,imaš potpunu slobodu da namestiš kako želiš),ili da monitor bude tzv primaran displej a displej samog monitora ekstenzija/produženje primarnog,i još dosta varijanti...takođe,možeš da odabereš da bude aktivan samo jedan displej (samo monitor npr).u svakoj od ovih varijanti koristiš pune nativne rezolucije displeja i slika će izgledati kako treba.

taj posao od 15m po meni bi trebala da naučiš sama,po onoj staroj mudrosti: daj čoveku ribu biće sit jedan dan,nauči ga da peca biće sit ceo život.a radi se zaista o vrlo lakoj stvari - skineš jedan program,raspakuješ ga,podesiš da ti sam izbaci meni da ti restartuje računar u safe mode,sam se opet pokrene,tu odabereš da pobriše sve vezano za grafiku zavisno od proizvođača (u tvom slučaju AMD),klikneš da vrati po defaultu da Windows sam skine drajver,pustiš ga da odradi svoje,on restartuje,ti odeš na Windows update ili ga samo pustiš da on sam poskida šta mu treba i kraj priče.program o kojem se radi je Display Driver Uninstaller.

ovo možeš da uradiš i pre,i ako imaš bilo kakav displej sa hdmi-jem (npr neki televizor) testiraš i odradiš i pre nego odeš u radnju,isti su principi nezavisno od rezolucije samog displeja na koji bi se konektovala.

takođe,imaš i opciju da naručiš daljinski (preko interneta,telefona) monitor i onda imaš pravo ako ti se ne dopadne 14 radnih dana da ga prosto vratiš kao neodgovarajuć i da ti prosto vrate pare.caka je da zbog alavosti domaćih maloprodaja i situacije trenutno povrat novca ide nešto teže u većini slučajeva,i zavisno o kome je reč možda te budu zavlačili da ti vrate pare,te bi ovu opciju preporučio samo onom ko ima volje,živaca i stava da gura stvar do kraja ili zna proverenu maloprodaju ili npr nekog tamo.
 
... radi se zaista o vrlo lakoj stvari - skineš jedan program,raspakuješ ga,podesiš da ti sam izbaci meni da ti restartuje računar u safe mode ...
&
Poneseš laptop kako si i nameravala...
Orchard i poolmaker, zahvaljujem se puno na koristim savetima.
Mali problem je što ja to ne mogu da uradim sama, jer mi je pukao Windows danas (kao što sam prethodno napisala) i laptop mi se nalazi kod druga koji mi reinstalira Win10.
Poslala sam mu vaše komentare, ja se iskreno nadam da će on naći vremena i to mi instalirati što ste predložili. Ako ne.. ne znam šta ću...
U svakom slučaju laptop nije kod mene. Verujem da ću ga sutra preuzeti i odmah ću otići da proverim monitor. I uzeti monitor naravno ako je sve OK, a prema vašim rečima izgleda OK.
Jedino se nadam da će moj drug instalirati te drajvere, pošto ja to neću stići sutra, a i nisam toliki ekspert kao vi tj ne bih se usudila sama da uđem u safe mode kako je predložio Orchard.
Takođe se slažem sa Orchardom po pitanju online naručivanja tehničke robe. Ja ne volim na neviđeno, niti sam vična posle da se jurim sa njima ako nešto ne valja. Upravo iz tog razloga sam ugovorila proveru monitora i ljudi su mi izašli u susret da ga proverim.
Javljam sutra šta je bilo.
i najiskrenije se nadam da će moj drug instalirati drajvere pošto vidim po vašim odgovorima da bez tih drajvera neću moći da utvrdim da li je monitor OK, tj da li pokazuje svoju native rezoluciju?

Hipotetički ako ne budem imala sutra pri probi te drajvere, da li ću moći da vidim native rezoluciju monitora ili ne?
BIG THX :)
 
Da prijavim da je stigao monitor.
Rezolucija je super, prikazuje se rezolucija sa monitora.
Hvala svima na savetima.
Pošto pišem sa mobilnog, sa brauzera, ne znam da li ću uspeti da okačim sliku, jer nikad nisam kačila sa brauzera, probaću, pa šta ispadne.
U svakom slučaju ako se slika bude videla, to je samo uključen monitor bez bilo kakvog podešavanja ili kalibracije boja.

IMG_20200813_145056.jpg
 
kuku majko, šta ti gledaš...

(on topik - vidim da si u klon modu, ista slika na oba monitora, to nije preporučljivo jer je istovetna rezolucija na oba ekrana
koristi "extend desktop" opciju. tada će svaki monitor imati svoju posebnu sliku i nativnu rezoluciju
ili "switch between desktops", slika na jednom monitoru, drugi je u sleep
menjaš kombinacijom tastera win dugme+P
ne moraš baš da gledaš tog odvratnog crnju u duplom izdanju, majkumu...
i da , bravo za "support snowden" flaster preko webcama :) )
 
Poslednja izmena:
Auuuu... šta mi napriča sve u jednom komentaru... :)
kuku majko, šta ti gledaš...
(on topik - vidim da si u klon modu, ista slika na oba monitora, to nije preporučljivo jer je istovetna rezolucija na oba ekrana
koristi "extend desktop" opciju. tada će svaki monitor imati svoju posebnu sliku i nativnu rezoluciju
ili "switch between desktops", slika na jednom monitoru, drugi je u sleep
menjaš kombinacijom tastera win dugme+P
Ne razumem o čemu pričaš, moraću sve to da prepišem, jer prvi put kačim laptop na monitor (više poludeh od malih monitora, bole me oči, a ovaj ima i sve moguće zaštite), pa još uvek ne razumem opcije koje pominješ. Valjda ima ovaj monitor neko uputsvo, neki setup da skinem sa neta, nisam još stigla da istražim uputstva po netu, tek sam ga uzela tog momenta kada sam fotku uslikala i isključila (pišem sa moba sad). Ako imaš neko opšte uputstvo na tu temu (opcije kačenja malog na veliki Mon i mogućnosti), pošalji mi, privatnom porukom, ne moraš ovde.
ne moraš baš da gledaš tog odvratnog crnju u duplom izdanju, majkumu...
Ma crnja je super... :) ja sam namerno odabrala neki "x3m gym video" zbog boja, jer se to uvek šareni, da vidim kakve su boje na oba monitora. I napisala sam da je to tek prikačen monitor, da nisam radila nikakvu kalibraciju boja, moram prvo da vidim gde se to radi. I šta sve može da se uradi. Npr. sve to što ti pominješ, meni nije uopšte poznato. Shvataš da nikada nisam ovo radila? Uvek sam imala jedan monitor koji je okačen na jednu mašinu. Dakle ponavljam, svaki support u vidu nekog uputstva, linka tipa "how to do" ili čega god na tu temu, mi je dobrodošlo.
i da , bravo za "support snowden" flaster preko webcama :) )
Nisam uopšte razmišljala o tome da će neko da primeti moje lepljenje kamere. Ma da... ja sam skroz u tom fazonu. :) Sve trakere uklanjam kad god i koliko mogu, i na kompjuterima i na mobilnim telefonima - tu naročito (nikad nemam opcije find my phone, location, sinhronizacije i tome sl), TOR koristim kad god mogu (i na kompu i na mobu), mail provajdere koji ne otkrivaju IP (kad god mogu naravno) i tome sl.
Yep, skroz sam u fazonu Snowden... :) Kad već pominjemo taj fazon, čula sam da Rusi imaju neki mobilni koji se zove 'tajga' i koji ne može da se trakuje nikako, ali ne znam gde da ga nađem... :) (!?!)
 
Nema to veze sa monitorom. Moraš da podesiš drajver grafičke kartice. Nije ni važno što je latop, isti je princip za sve uređaje.
Uputstvo ne postoji naravno, ali guglanjem možeš lako da pronađeš podešavanja AMD drajvera:
https://www.amd.com/en/support/kb/faq/dh-009
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno