Šta je novo?

Domaci igracki magazini

Učlanjen(a)
12.03.2009
Poruke
48
Poena
309
Pozdrav svima,

Vidim da se ovde sakuplaju ozbiljniji gejmeri pa me zanima vase misljenje o domacim igrackim magazinama. Ranije sam kupovao Screenfun i povremeno Svet Kompjutera, od 2015. nisam kupio nijedan od ovih magazina, pa me zanima da li ih neko kupuje i da li ste zadovoljni kvalitetom opisa igara? Posto sada imamo sve informacije na internetu, da li su ti tekstovi dovoljno zanimljivi sami po sebi ili nema svrhe kupovati ove magazine? Takodje cisto sumnjam u ovo, ali da li se mozda pojavio neki novi magazin koji se bavi kompjuterskim igrama? Nedavno sam posle duzeg vremena kupio novu konfiguraciju, ponovo mogu da igram nove igre, te bi mi tekstovi ako su strucni i zanimljivi mozda i znacili.

Definitivno sam na ivici da ih kupim u svakom slucaju ovog meseca, pa da vidim, ali palo mi je na pamet da priupitam i cujem tudja misljenja. Hvala unapred.
 
Ozbiljni gejmeri.. pokazi, koji su to

image.png


Šalu na stranu, meni mnogo mnogo fale fizička izdanja. Kada uzmeme u ruku pa procitam, nema te internet stranice koja mi tako nesto pruzi. Ne radi se samo o igrama vec IT opcenito, auto-magazin itd. Ali na zalost, nema vise logike. Stvari se mijenjaju iz dana u dan. A ova kvalitetnija izadnja izlaze svakih 30d. Zadnje sto sam citao je bilo na fakultetu pa lagano ponesem na predavanje. Kupiti novo izdanje i poceti citati je nezamjenjivo. Evo imam u jednom ormaru mozda pedesetak primjeraka od SK, BUG-a, autbilda do Nacionalne Gegrafije. Bio sam na NG pretplacen neko vrijeme. Ali na zalost, to ce zavrsiti u djubretu. Time to move on :(
 
Nesumnjivo je to bilo zanimljivije u doba pre brzog interneta, kad ti je magazin bio glavni izvor informacija. Pa jedva cekas da izadje da vidis sta sve ima novo. Ja sam tako redovno kupovao magazin Gamer i hrvatski Hacker i bio je taj uzitak sto kazes. Sad bih kupovao jedino ako tekstovi stvarno opravdavaju kupovinu, ako su stvarno natprosecni i vredi da se procitaju bez obzira na same informacije. A ti mozes da nastavis da kupujes kvalitetnija izdanja, posto ti fale, sto da ne.
 
Kupujem SF, sada Gamer, od februara 2006. godine i do dana danasnjeg nisam propustio nijedan broj. Poslednjih godina su postali bas krs, ili sam ih ja "prerastao". Sto se tice recenzija postale su dosta "suplje" i besmislene tako da se sada informisem na netu a ovo kupujem iz ljubavi, navike, nazovi to kako god zelis. Od kada je Igor Conic napustio SF sve je krenulo nizbrdo. Poceli su dosta da se prilagodjavaju mladjim generacijama i 90% magazina se svodi na "crteze klinaca", poklanjanje nagrada i online kutku. :)
 
Nema te recenzije pisane u novinama ili na internetu koja moze da zameni svoj licni utisak. Bilo da se radi o igrama ili o filmu, ali jednostavno ne dozvoljavam da mi neko namece svoje misljenje. Radije cu ako postoji opcija da skinem igru i da je probam i ako mi se svidi da je kupim ako ne samo uninstal i cao zdravo. Isto tako i za film, doduse njih ne kupujem ali ko danas kupuje filmove, cast izuzecima.

Zlatno doba je bilo kada se uz neki casopis dobijao disk sa demo igrica pa pre kupovine neke igre imas mogucnost da istu isprobas, a pored igara se nadje jos i brdo demo programa. Danas su dosta retke kompanije koje odluce da pre zvanicne objave igre puste demo da se proba igra.

Tako da ne kupujem caspopise.
 
Ja i dalje kupujem SK, šisto navike i nostalgije radi, obzirom da ga kupujem od prvog broja
 
I ja sam poceo da kupujem SF kao klinac od prvog broja ali sam prestao, nzm nekako su mi njihove recenzije postale suplje i bez imalo nekog zanimljivog misljenja ili bilo cega sto bi izdvojilo tu recenziju od svih ostalih na netu. Jednostavno izgubili su svoj stil. Secam se vremena kada su u brojevima stavljali walkthrough-e za igre. Posebno mi je u secanju ostao walkthrough Splinter Cell-a i GTA:San Andreas-a.
 
Imam tog krša (Gamer 1996-2002, SK 1998-2015) kojeg mi zao da bacim a niko neće da uzme ni za džabe. Ovih dana samo youtube i to matore igre, kanali GGmanLives, GamerZakh i slični. Hvala smartfonu jer meni papir više ne treba.
 
Ja čitam i SK i Screenfun i kupovao bih i još neki časopis tog tipa da ga ima ali nema na žalost...mislim da je kvaitet screenfuna sličan kao i na početku imajući u vidu da su bili franšiza onog nemačkog gaming časopisa (ali ciljna publika ovog časopisa su mlađi ljudi,)...SK je pao u kvalitetu i imam utisak da su postali kao oni ženski časopisi gde piše kupi ovo kupi ono...što se tiče digital vs analog ja sam zadrt i stariji čovek pa preferiram ipak analognu varijantu...nikada mi nije bilo zadovoljstvo da čitam bilo šta na računarau ako ne moram...knjiga/časopis nije to ako nije na papiru...ali opet ja i dalje čitam čak i Politiku :)...
 
Kad god sam u Beogradu iskoristim priliku da kupim SK, Smoki, neko dobro pivo i da sa uživanjem prelistam novi broj.
Daleko je to od iščekivanja novih izdanja 90-ih, ali ekran ne može da zameni osećaj papira pod prstima, i prelistavanje stranica.
c287164b90ac83d1d27c8e2bf5e9539c.jpg
 
Ah drugari, kao neko ko je u Gameru od februara 2006 i još uvek je tu, mogu samo da kažem da nije nimalo lako pisati. Niko nije srećan što je nekome uopšte palo na pamet da menja ime časopisa iz ScreenFun prvo u GameFun, pa onda još u Gamer. Tačno je, Gamer je počeo život kao licenca od nemačkog ScreenFuna koji je kasnije ugašen. Ipak, nisu postojale pravne prepreke da ostanemo ScreenFun. Svaka promena imena oterala je par hiljada čitalaca, jasno se videlo po tiražu.

Nekad mi se čini da bukvalno rade sve da ga ugase - cena je sad 200 dinara, a ima 50 strana. Papir čist prosek. Ja zaista ne razumem. Što se tiče publike, Gamer je od starta zadržao sličan nivo obraćanja čitalaca, jer i jeste namenjen da pokriva prvo teen publiku pa onda i ostatak igrača. To je bila filozofija nemačkog izdanja. Kod mene ćete to verovatno najmanje primetiti, pošto baš, baš ne volim sleng. Jedino što uvek imam na umu jeste da ne filozofiram i ne koristim velike reči :)

Što se tiče sadržaja, sad je pogotovu problem šta staviti u broj - izlazimo jednom u dva meseca, pa kad igra izađe par dana nakon izlaska broja, prosto ne znaš šta da radiš sa njom. Trudimo se da bude i drugih zanimljivih tekstova koliko god je to moguće - ja sam zahvalan svima koji izdvajaju ovoliki novac, pa je lepo kad možemo da ponudimo što više originalnog sadržaja. Otaljavanje posla sa tekstovima jednostavno nije opcija, pa dokle potrajemo. Najviše mi je žao što jednostavno postoji neko iznad urednika ko vedri i oblači sa potpuno suludim odlukama i nikad ne snosi odgovornost.

Nekad sam vodio i sajt Gamera, mesečno je vukao 150-200k posetilaca, ali eto, i za njega su zaključili da je bespotreban.
 
Internet je jednostavno pregazio papirne casopise i mnogo jos sto sta, ko sto je mobilni pregazio digitrone, baterijske lampe, radio, kalendare, digitalne kamere itd...
Cenim da ima i ljudi koji vise vole papir, ali to je mala grupa ljudi, vecina vise voli internet, sto zbog pristupacnosti, sto zbog brzine i aktuelnosti kojoj papirno izdanje ne moze da parira.

Internet je ubio i TV kanale , svi sad gledaju youtube, striming filmova je pokopao skidanje filmova, u buducnosti ce biti i streaming igara i tako i treba, jer to je najbrze i najlakse resenje za sad...

Disk > Digital Download > Streaming
 
Poslednja izmena:
Internet je jednostavno pregazio papirne casopise i mnogo jos sto sta, ko sto je mobilni pregazio digitrone, baterijske lampe, radio, kalendare, digitalne kamere itd...
Cenim da ima i ljudi koji vise vole papir, ali to je mala grupa ljudi, vecina vise voli internet, sto zbog pristupacnosti, sto zbog brzine i aktuelnosti kojoj papirno izdanje ne moze da parira.

Internet je ubio i TV kanale , svi sad gledaju youtube, striming filmova je pokopao skidanje filmova, u buducnosti ce biti i streaming igara i tako i treba, jer to je najbrze i najlakse resenje za sad...

Disk > Digital Download > Streaming

Meni će strimovanje uvek biti zlo, jer bukvalno iznajmljuješ igre i ništa ne poseduješ. Neka hvala. Ni digital download nije puno bolji, jer ti uskraćuje pravo da prodaš ili pokloniš ono što si kupio. Nadam se da će se taj kriminal jednog dana regulisati zakonom. Beše je bila neka presuda u Francuskoj nedavno.
 
Meni će strimovanje uvek biti zlo, jer bukvalno iznajmljuješ igre i ništa ne poseduješ. Neka hvala. Ni digital download nije puno bolji, jer ti uskraćuje pravo da prodaš ili pokloniš ono što si kupio. Nadam se da će se taj kriminal jednog dana regulisati zakonom. Beše je bila neka presuda u Francuskoj nedavno.

Ne znam ni da li su diskovi vise garancija da nesto posedujes. Zar i oni nisu zapravo samo fizicka licenca da se potvrdi da imas igru i onda opet zavisis od servera i downloada milion i jednog patcha/updatea?
 
Imas na primer odredjene igre koje su skinute sa online prodavnica, pa su jedini nacini da ih odigras ako imas fizicku kopiju ili narodnjak.

Na primer Deadpool (2013).
 
Nazad
Vrh Dno