Šta je novo?

Zrtva sam [email protected] ransomware virusa, molim za savet ili pomoc

@Ludak Za telefone i tablete antivirus je snake oil. Jer da bi pružio zaštitu mora imati pristup sistemskim fajlovima, a nema ga po dizajnu androida.
Pruža dosta toga što Android ima ali je dosta sakriveno i zavučeno.
Recimo slikanje osobe koja 3x promaši pin, ili pattern.
Lokacija uređaja u realnom vremenu
Reset izgubljenog uređaja
Lock aplikacija po želji (pin, fingerprint, pattern)
Lock sistemskih podešavanja po želji (pin, fingerprint, pattern)
Zaključivanje telefona prilikom promjene SIM kartice
Paljenje sirene za pronalaženje telefona
VPN konekcija
Testiranje sigurnosti WiFi mreže (osnovno)
Testiranje brzine mreže
Cleanup telefona
Zaključivanje foldera sa slikama

Razumijem da dosta ovoga (ne i sve) ima u samom Androidu ili u skinu proizvođača ali ovo je na jednom mjestu i lako podesivo...


Sent from my SM-N9700 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Mene košta 13 centi mjesečno...
1.5e godišnje...
Varajte me [emoji41]

Sent from my SM-N9700 using Tapatalk
 
Ne skidaj torrente ako nemaš iskustva, ili barem se ograniči na filmove i muziku a piratski softver zaobiđi. Antivirusni program će ti u tom slučaju biti više nego dovoljan ugrađeni antivirus iz windowsa 10.
Jer ako skidaš i instaliraš koješta sa torrenta tad nisi zaštićen ni sa jednim antivirusom.
Za taj sport treba iskustva, bekapi i spremnost da se preuzme rizik da će doći do problema.

Ne mora da znaci, otkud znas da su stvarno virusi i malware-i to sto ti prijavljuje antivirus kod nekih igra i programa, otkud znas da nije false positive?
Kr'kovi i rade slicno kao virusi, pa se AV program zbuni i lazno prijavi, uopste ne mora da znaci da je zaista virus ili mw u pitanju...
Ja bez bilo kakvog antivirusa vec godinama, naskidao se svega i svacega i nikad nikakvih problema...
Moje misljenje je da Microsoft placa pare AV kompanijama da prijave virus kad neko nelegalno skine njihove programe, da bi se zastitili, to se najcesce desava na Win i Office paketima.
Isto tako mislim da dosta tih velikih kompanija, rade to isto, za razne igre i programe itd...

Tako da, kome ces da verujes? mozemo samo da nagadjamo, ali ja znam da nikad nisam imao problema sa tim laznim virusima, cak i sad kad sam instalirao antivirus, cisto da isprobam malo, prijavio mi 10 mw-a i poneki trojan, ali nemam nameru to da skidam, jer bi prestali da mi rade ti programi, za mene je to sve false positive.
 
A kako bi znao da imaš problem?

Sent from my SM-N9700 using Tapatalk
 
Tako da, kome ces da verujes?
Svojim očima, kad budeš zakačio ransomware znaćeš bez greške.
Ovako ispada da savetuješ druge korisnike da treba biti nemaran jer ti tako praktikuješ godinama. Ransomware je realnost a to što postoje pojedini aktivatori koji su savršeno bezbedni nema nikakve veze sa ovom temom.
 
Nije svaki virus ransomware.
Čovjek je napisao naskidao se svega u svačega u nikad problema.
Neki virusi su napravljeni da se problemi i ne vide dok ne bude kasno (krađa podataka, brojevi kartice...).

Moja poenta pitanja je bila ujedno i odgovor a svodi se na to da kada već ne koristi AV (a trebalo bi), neka ga instalira, preskenira računar i ako ništa ne nađe onda izbriše.
Jedino na taj način može da zna je li zakačio ili ne nešto.

Ne razumijem i dalje zašto neko ne bi koristio dodatni sloj sigurnosti ako već može. Već dugo moderni AV sa modernijim konfiguracijama ne utiču na performanse.
Analogno tome je da imate dva dugmeta na daljinskom za zaključavanje vozila. Jedan zaključava, a drugi zaključava i pali alarm.
I neko konstantno klika prvo dugme jer je on vozač 10 godina i nikada mu nisu obili auto.

Što bi Šojić rekao, ne šteti, a čim ne šteti mora da koristi [emoji6]

Sent from my SM-N9700 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
@Ludak Za telefone i tablete antivirus je snake oil. Jer da bi pružio zaštitu mora imati pristup sistemskim fajlovima, a nema ga po dizajnu androida.

a sta ako je mobilni rutovan, onda ima pristup sistemskim fajlovima.


Svojim očima, kad budeš zakačio ransomware znaćeš bez greške.
Ovako ispada da savetuješ druge korisnike da treba biti nemaran jer ti tako praktikuješ godinama. Ransomware je realnost a to što postoje pojedini aktivatori koji su savršeno bezbedni nema nikakve veze sa ovom temom.

Ne savetujem pocetnicima, ja svakako umem da se cuvam i bez antivirusa.
Poenta je to da mislim da iza takvog misljenja vise vlada paranoja nego razum, ali slazem se da treba pocetnicima.

Nije svaki virus ransomware.
Čovjek je napisao naskidao se svega u svačega u nikad problema.
Neki virusi su napravljeni da se problemi i ne vide dok ne bude kasno (krađa podataka, brojevi kartice...).

Pa nikad nisam koristio antiviruse, a kompjuter imam vec 20 godina, do sad bi bilo nekih problema...

Moja poenta pitanja je bila ujedno i odgovor a svodi se na to da kada već ne koristi AV (a trebalo bi), neka ga instalira, preskenira računar i ako ništa ne nađe onda izbriše.
Jedino na taj način može da zna je li zakačio ili ne nešto.

napisao sam da sam uradio to i naslo mi za win i office, ali necu da ih cistim, jer mi ti programi ne bi radili bez toga, kao sto rekoh, ja mislim da je to false positive, ti kr'kovi jednostavno tako funkcionisu.

Ne razumijem i dalje zašto neko ne bi koristio dodatni sloj sigurnosti ako već može. Već dugo moderni AV sa modernijim konfiguracijama ne utiču na performanse.

u pocetku nisam zbog performansi, sad to nije problem, ali oduvek me nerviralo sto kad treba da instaliram neki narodni softver, AV se upali i ne da mi ili mi obrise lek, pa onda moram da se zezam, da idem u njega da dozvolim fajl itd...
nekad su umeli i da smetaju tokom igranja, ali uveli su game mode sva sreca, ali opet mi je smaranje da svaki put klikcem game mod kad ocu da igram, mada dodali su funkciju da sam pali mod, kad je fullscreen app...

Uglavnom da skratim, jesam stavio AV pre par dana, probao sam Avast, smorio me, sad sam stavio Pandu, nije losa, bolja je, probacu jos onaj bitdefender i kaspersky, pa cu nesto zadrzati, cisto radi reda, ali licno mislim da mi je bespotrebno i svakako necu dozvoliti da mi lekove stavlja u karantin, jer mora se igrati, a ja bas ne verujem da tu stvarno ima necega...
 
Poslednja izmena:
Tvoj logika je - ne mogu biti bolestan ako se ne testiram. Da li je to dobro, sam proceni

Nije svaki krek malware, ali nije svaki malware toliko primetan da možeš tvrditi da 20 godina nemaš problema. Kako možeš biti 100% siguran da na tvom računaru ne postoji npr. neki keylogger, koji je po mom mišljenju najgori oblik malware-a, gori i od ransomeware-a? Isto važi i za razne trojance i crve, kako možeš da znaš da ih nema? Da li npr. pratiš saobraćaj svoje lokalne mreže detaljno, da znaš da nisi deo botnet-a? Ja ni sa zaštitom i bez korišćenja piratskog softvera ne mogu da tvrdim da mi je PC 100% čist i bez malware-a.
 
Pa kako ne bi znao da mi je neko ukrao podatke ili da mi kompjuter lupam rudari u pozadini, to bi se sve osetilo, a sto se ne oseti ni ne pravi neku stetu, zar ne?
Mislim kako god da okrenes, ako moras da koristis besplatan softver, moras i te neke sitnice da progutas, ali kao sto rekoh, nisam imao nista ni priblizno opasno, kao momak sto je napravio temu.
 
Uradi par online skenove, Eset, Kaspersky, Malwarebytes, Adwcleaner pa vidi.
 
Pa kako ne bi znao da mi je neko ukrao podatke ili da mi kompjuter lupam rudari u pozadini, to bi se sve osetilo, a sto se ne oseti ni ne pravi neku stetu, zar ne?
Mislim kako god da okrenes, ako moras da koristis besplatan softver, moras i te neke sitnice da progutas, ali kao sto rekoh, nisam imao nista ni priblizno opasno, kao momak sto je napravio temu.
Bez obzira sto nisi imao ne znaci da neces imati. Kako mozes znati da ti je neko ukrao podatke?
Ne oseti svako ni da mu komp rudari ako se podesi lepo miner.
Evo, meni je haker upao na masinu i pokrao mi sav kripto pre par godina iako se ja bas pazim. Nikada, ali nikada ne mozes biti 100% siguran. Upadaju u pentagon, zasto ne bi i kod tebe.

Tapatalk from Poco loco
 
U prevodu da ja prepišem ovaj moj serial koji mi sigurno radi, i pričam da je legit... :)

A kao što napisaše na prethodnoj strani, ovaj aktivator je neki iz 2015. godine, tada preuzet, čuči na HDD i koristi se po potrebi, ako do sad nije izbrljavio, neće ni sad...

Nije baš tako, ja sam pisao temu kako proveriti win i office.

https://forum.benchmark.rs/showthread.php?459029-Tutorijal-Licence-za-Windows-Windows

Možda je taj aktivator iz 2015 i dobar, ali meni ne pada na pamet da se ze_zam sa aktivatorima.
 
Uradi par online skenove, Eset, Kaspersky, Malwarebytes, Adwcleaner pa vidi.

Nisi citao sve moje postove, vec sam rekao da sam stavio neki AV i da cu probati par i da su mi nasli i malware i trojance, na office programu i na windows-u, ali to su kr'kovi, koje ne mogu da sklonim, jer mi ti programi vise ne bi radili... kao sto rekoh, po meni je to false positive, jer kr'kovi rade tako da ga win greskom oznaci kao problematican ili sto sam vec rekao da microsoft i ostali placaju AV kompanije da te fajlove namerno prijavljuje kao virus, ne bi li zastitili svoj softver.

Bez obzira sto nisi imao ne znaci da neces imati. Kako mozes znati da ti je neko ukrao podatke?
Ne oseti svako ni da mu komp rudari ako se podesi lepo miner.
Evo, meni je haker upao na masinu i pokrao mi sav kripto pre par godina iako se ja bas pazim. Nikada, ali nikada ne mozes biti 100% siguran. Upadaju u pentagon, zasto ne bi i kod tebe.

Tapatalk from Poco loco

Pa ako mi je neko ukrao podatke, zasto mi nije ukrao nalog, ostao bi do sad bez gmail-a, fejs-a, bez para na racunu itd... zato i kazem, kako da ne znam da mi je neko ukrao podatke, to se odmah vidi, a ako ih je neko ukrao i cuva ih za sebe i nikakvu stetu mi ne radi, ne vidim poentu...
 
Poslednja izmena:
Ista je stvar sa polnim bolestima.
Nosiš, ne znaš da imaš i fališ se kako možeš 5x na noć...

Onda odradiš test na HIV, nemaš ga, i ti tvrdiš da si savršeno zdrav zda su kondomi glupost i da ni jedna bije ostala trudna sa tobom...

Sent from my SM-N9700 using Tapatalk
 
Ključ za Windows imaš za 2-3 dolara, Office 365 košta 5 dolara mesečno.
 
Ako je win kljuc 2-3 dolara ukupna cena, a ne mesecno, to je extra ponuda, a ovih 5 dolara mesecno ne bih nikad placao ni za sta, kamoli za Office i da imam, a nemam.
Ne bih Office ni koristio da mi mozda nece trebati za neki posao, ali to ostaje da se vidi, ovako bi stavio neku free alternativu.
 
To je verovatno da te ubace u neku grupu?

Ja plaćam direktno Majkrosoftu, pošto mi treba samo 1 nalog.
 
Pa ubace te u grupu škola ili nekih ustanova.
Jedina mana je da ne ložeš da koristiš svoj nalog nego moraš njihov mail.

Sent from my SM-N9700 using Tapatalk
 
Koristis njihov nalog tj. mail ali sifru odmah promenis. One drive je za tvojih 5 masina.

Tapatalk from Poco loco
 
I onda ti svi iz te grupe vide sta imas na Onedrive?
Ne mogu svi bez ako ne dozvoliš.
Može admin ustanove, koga vjerovatno bili uvo za tvoje podatke.
Čak mislim da je po novom da ne mlže da vidi šta je tačno u podacima već samo vrstu u veličinu fajlova.

Ostali članovi grupe vide one što ti želiš da vide.

Sent from my SM-N9700 using Tapatalk
 
Koja je trenutno najbolja opcija za backup i skladištenje fotografija? Ne mora 5tb, dovoljno bi bilo i 500 gb npr? Za lične fotografije .
 
Dropbox
 
U prevodu da ja prepišem ovaj moj serial koji mi sigurno radi, i pričam da je legit... :)

A kao što napisaše na prethodnoj strani, ovaj aktivator je neki iz 2015. godine, tada preuzet, čuči na HDD i koristi se po potrebi, ako do sad nije izbrljavio, neće ni sad...

Idi u CMD i kucaj:
slmgr.vbs /dli

Sta ti pise u prozorcicu koji se otvorio?

edit: Izvinjavam se na retardiranosti nisam video da je @vladat1 vec pisao o tome...
 
Poslednja izmena:
Koja je trenutno najbolja opcija za backup i skladištenje fotografija? Ne mora 5tb, dovoljno bi bilo i 500 gb npr? Za lične fotografije .
Privatne fotografije ne treba čuvati tako da su bilo kome drugom (Google, MS, Dropbox...) na izvol'te. Što će reći bez E2E enkripcije nema smisla

Opcija 1. Koristiti backup program sa E2EE i bilo koji cloud/storage servis (npr. Duplicati i OneDrive). Ovo je jedini pravi bekap, samo treba redovono verifikovati i kontrolisati verzije. U ovom slučaju fotografije kao takve imaš samo na svom uređaju, ne možeš ih deliti, pristupati sa drugih uređaja, itd.

Opcija 2. Koristiti Cryptomator ili Boxcryptor za sinhronizovanje na bilo koji cloud servis. Ovo je najjeftinija varijanta za pristup fotografijama na više uređaja, samo je bezveze koristiti još jedan nivo enkripcije ako već koristiš FDE (npr. Bitlocker). I što moraš da startuješ dodatni program da bi koristio fajlove na računaru.

Opcija 3. Koristiti Cloud servis sa E2E enkripcijom (Tresorit 10€ za 500GB, Sync.com 10$ za 2TB, Nextcloud od 5€ do 25€ za 500GB, pCloud 10€ za 500GB, Seafile ~20€ za 500GB). Ovo je najskuplja ali najelegantnija varijanta. S tim što cloud nije bekap, već samo sync servis. Ali većina ima opciju za čuvanje više verzija i zaštitu od ransomeware-a

U svakom slučaju, najjeftinija varijanta je eksterni HDD za ~50€ i redovni bekap/sync, npr. na nedeljnom nivou

Najgori su :)

@Precise
Prodaju se i ključevi za Office 2019 za nekoliko dolara. To je takođe trajna licenca. Na stranu što je Libreoffice po mom mišljenju odličan paket programa, tj, najbolja alternativa. Iako je Freeoffice / Softmaker office takođe dobar
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno