Šta je novo?

Zrtva sam [email protected] ransomware virusa, molim za savet ili pomoc

Nije znao. Kupio sam mu win 10 i office za 6$ posle. Covek dupe da pojede sto se zezao sa onim. 500e ga kostala zajebancija. Inace se bavi obradom videa, stradalo mu brdo materijala, slike novorodjenog deteta, morao je da plati na kraju. Sad je naucio lekciju.

Tapatalk from Poco loco
Naravno da nije prijatno, ali neko ko se profesionalno bavi obradom videa nema rešen backup je vrlo rizično ponašanje.

Nije morao ransom da ga zakači. Mogao je i HW da mu otkaže.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Ništa bez redovnog ili stalnog offline backup-a. Za tih 500 Evra je mogao da ima trostruki backup.
 
A zašto pre nego što klikente na sumnjive fajlove/krekove, ne okačite isti na VirusTotal radi dodatne provere?
https://www.virustotal.com/gui/home

Skoro sam skinuo jedan pratski program, gde je krek obična zamena licence manager dll fajla. VT ih nije prepoznao kao sumnjive, ali ja sam ipak taj program instalirao u VM-u (linux host, windows guest) i ponaša se normalno. Ali mi i dalje ne pada na pamet da ga instaliram na sistemu koji koristim. Ako nemam 1000€ da ga platim, neću ga ni koristiti. Bar ne na računaru koji koristim za sve ostalo

Jedno vreme sam koristio/testirao jedan piratski softver i za tu namenu kupio drugi HDD i na njemu instalirao novi Win 10. Pri čemu mi je na diskovima uključen bitlocker, tako da jedan ne može automatski da pristupi drugom. Jeste smaranje često resetovanje PC-a, ali rizik je opravdan

Podatke imam na 2 diska u računaru koji ne vide jedan drugog (FUSE na linuxu, Bitlocker na Windowsu), a koji se sinhronizuju preko cloud servisa, i još jedan bekap na eksternom disku (bitne stvari u Veracrypt kontejeneru) koji pravim na 15-20 dana. I plus najbitnije podatke na telefonu i USB-u (isto u Veracrypt-u). A meni su najbitniji podaci slike sa letovanja, knjige, tutoriali... ništa bitno za posao nemam. Jedino keepass baze, kopije dokumenata i sl. koji ukupno zauzimaju 50MB, to je nešto što uvek mora sa enkripcijom da ide.
 
Poslednja izmena:
Najlakse se zapati jureci Adobe programe, manijaci moraju da imaju poslednju verziju softvera po svaku cenu i zato i stradaju.





Sent from my MI MAX 3 using Tapatalk
 
Ransomware se rasirio zbog kriptovaluta jer ne mogu da prate uplatu sto je veliki problem ali nije samo to razlog. Kada su racunari postali dovoljno mocni da kriptovanje odrade velikom brzinom kao i SSD-ovi koji imaju brz upis fajlova rad je krenulo masovno.
 
Nije znao. Kupio sam mu win 10 i office za 6$ posle. Covek dupe da pojede sto se zezao sa onim. 500e ga kostala zajebancija. Inace se bavi obradom videa, stradalo mu brdo materijala, slike novorodjenog deteta, morao je da plati na kraju. Sad je naucio lekciju.

Tapatalk from Poco loco
Legalna kupovina? Gde to ima? Da se ne zezam sa ovim piratskim verzijama sa torenta za te pare.
 
Poslednja izmena:
Legalna kupovina? Gde to ima? Da se ne zezam sa ovim piratskim verzijama sa torenta za te pare.
To je legalno u smislu da je ključ legit i da će MS da ti dopusti update-ove i slično.

Nije legalno po našim zakonima, pa nemoj da se legalizuješ sa time ako imaš radni kompjuter ili nešto slično. Za poresku koja kod nas proverava legalnost ti treba fiskalni.
 
To se valjda podrazumeva. Ali obzirom da je lik rekao da nece vise da se zeza sa piratima onda znamo na sta misli i da mu ne treba za firmu.

Tapatalk from Poco loco
 
Hvala :D Sad sam gledao ima raznih ponuda :)
 
To se valjda podrazumeva. Ali obzirom da je lik rekao da nece vise da se zeza sa piratima onda znamo na sta misli i da mu ne treba za firmu.

Tapatalk from Poco loco

Razumljivo.
Ali sam prestao da očekujem od ljudi razumno dedukovanje posle svega čega sam se nagledao. @virke, ništa lično. Bolje napisati ili reći još jednom nego da očekujem da neko postupi razumno iz prve.
 
Kucni komp je u pitanju. Sve vise citam da ljudi imaju problema sa kriptovanim fajlovima. U principu ja nemam nista vredno na kompu bez cega ne bih mogao da zivim ali ima dosta slika koje ne bih voleo da izgubim. Generalno nemam vise ni vremema a ni volje da eksperimentisem i kopam po bespucima interneta da bi pronasao proverenu npr Win verziju koja nece da u sebi da ima neko @%%^$^%. Za 500 rsd ne bih da rizikujem. Skupljam pare za novi hardver pa cu onda lepo kupim i win i office....
 
Pazi, ti opet skidaš Windows sa neta te skidaš. To bi skidao koristio legalan ključ ili ne (osim što MS sad daje i usb flešku sa 1909 verzijom na njoj, pa ne moraš da se cimaš da li je instalacija modifikovana, ali košta, skoro 30k). Međutim, ako svučeš Windows .iso sa MS-ovih servera, nema frke.

Problem su tzv. aktivacije. Tu već ima svačega. Aktivacije su male (do 10-ak MB-a), .exe je u pitanju u većini slučajeva i lako se zamaskira kao malware. Za takve stvari, istina, kao što i sam kažeš, ne smeš baš da nabavljaš svakakve kombinacije i ako nemaš proverenu stvar, slažem se da je 500 dinara mala cena za sigurnost.
 
Poslednja izmena:
Jedan aktivator, iz 2015, radi sve ovo vreme. Čak ga je lako i pronaći na torentima. Datum uploada vidiš da je 2015.

Ali svakako podržavam kupovinu, za male pare rešiš se bede.
 
Pazi, ti opet skidaš Windows sa neta te skidaš. To bi skidao koristio legalan ključ ili ne (osim što MS sad daje i usb flešku sa 1909 verzijom na njoj, pa ne moraš da se cimaš da li je instalacija modifikovana, ali košta, skoro 30k). Međutim, ako svučeš Windows .iso sa MS-ovih servera, nema frke.

Problem su tzv. aktivacije. Tu već ima svačega. Aktivacije su male (do 10-ak MB-a), .exe je u pitanju u većini slučajeva i lako se zamaskira kao malware. Za takve stvari, istina, kao što i sam kažeš, ne smeš baš da nabavljaš svakakve kombinacije i ako nemaš proverenu stvar, slažem se da je 500 dinara mala cena za sigurnost.
Ubacis flash i napravis image na njemu, skines posledju verziju sa MS sajta i cao. Za par minuta imas sve skinuto. Key mozes da ukucas u roku od 30 dana jer ti krece trial. Apsolutno nema razloga za bilo kakvim piratima. Svuda imam legalan sw, svima kupujem za smesne pare da se ne bi cimali nikada vise.

Tapatalk from Poco loco
 
Lepo se rasplamsla ova tema u svakom slucaju ja ipak objavljujem happy end. Dakle externi hard se nije zarazio sve moje porodicine slike su sacuvane, na kompu kriptovano jeste 130gb ali nije 1tb gde ima i kopija iz tih 130GB.
Imali smo srece dobro smo prosli, uzeo sam sada one drive i polako treba da sve to uploadujem.
Inace najradije bi sad im pisao na onu mejl adresu koju su mi naveli da im se javim za otkup i j**o im nanu naninu pa se jos suzdrzavam od toga [emoji16]

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Ebay, kupis serijski za par dolara ;)

Tapatalk from Poco loco

Sve mi je jasno i razlog da se koristi legit softver i razlog zbog kojeg se to čini (pogotovo za tako smešne cifre), jedino mi nije jasno kako se može proveriti, i ko garantuje da taj serijski koji se prodaje na Ebay nije generisan preko nekog od aktivatora, već je legit?

Hoću da kažem da meni trenutno funkcioniše Win 10 Pro (narodna verzija), "registrovan" i sa serial numberom generisanim preko aktivatora, koji se uredno apdejtuje i sve, dakle potpuno funkcionalan, pa je to razlog da se zapitam kako mogu proverit da li je "licenca" kupljena preko Ebay legit ili još jedna u nizu generisana aktivatorom?
 
Poslednja izmena:
Ne mozes da proveris ali ne rizikujes uopste da se igras s aktivatorima i potencijalno se zarazis. Ja kapiram da su sa rashodovanih masina ali ne moraju da budu. Pogotovo ne za office recimo.

Tapatalk from Poco loco
 
Ne mozes da proveris ali ne rizikujes uopste da se igras s aktivatorima i potencijalno se zarazis. Ja kapiram da su sa rashodovanih masina ali ne moraju da budu. Pogotovo ne za office recimo.

Tapatalk from Poco loco

U prevodu da ja prepišem ovaj moj serial koji mi sigurno radi, i pričam da je legit... :)

A kao što napisaše na prethodnoj strani, ovaj aktivator je neki iz 2015. godine, tada preuzet, čuči na HDD i koristi se po potrebi, ako do sad nije izbrljavio, neće ni sad...
 
Ti kljucevi sluze da bi se instalirao windows skinut sa ms servera, bez koriscenja rizicnih alatki.
Ne sluze da bi neko svoj, vec instalirani i aktivirani, piratski windows prevodio u "legalno" stanje prostom promenom kljuca (iako ga neki i za to koriste, ali ne znam sta time dobijaju).

Nista nije obavezno, skoro svi smo nekada koristili aktivatore, i niko zbog toga nije umro. Koristite ono sto vam se vise svidja.
Ni jedno, ni drugo ne bi proslo kontrolu u firmi npr.
 
Ti ključevi se uglavnom kupuju ukradenim kreditnim karticama, pa se njihovom kupovinom pomaže druga vrsta kriminala. Ali si ti kao privatni korisnik čist i miran, bar što se tiče malware gamadi.

Mada, retail verzija Win 10 Pro košta 200€, a pošto se kupuje samo jednom, tj. nema više novih sistema, skoro da se i to isplati za privatne korisnike
 
Mene zanima samo sa kog torrenta si skidao?
 
Uz rizik da budem dosadan, pomenuću još jednom - Linux. Maltretirate se stvarima sa kojima u 2020. nema razloga da se maltretirate. Windows samo ako baš mora neki Windows softver koji ne može da se potera kroz Wine, za decu koja hoće da im rade baš sve igrice što požele da igraju i za bakice koje su navikle i ne mogu drugačije.
 
Upravu si skroz. Dosadan si :)
Salu na stranu, ne mozes nekoga posle celog zivota koriscenja win-a naterati na linux. Tesko to ide.

Tapatalk from Poco loco
 
Niko nikoga ne tera. Ali kada su privatnost i sigurnost pojednica ozbiljno ugroženi prilikom svakodnevnog posla i zabave, onda treba razmotriti i alternative sa kojima je malo lakše zadržati slobodu (ali koje takođe zahtevaju opreznost)
 
Niko nikoga ne tera. Ali kada su privatnost i sigurnost pojednica ozbiljno ugroženi prilikom svakodnevnog posla i zabave, onda treba razmotriti i alternative sa kojima je malo lakše zadržati slobodu (ali koje takođe zahtevaju opreznost)

Uopšte nije stvar sigurnosti već radne potrebe.
Ako softver koji aktivno koristite ne postoji (ili mu je Linux pandan smešan po funkcionalnosti) ne postoji ta sigurnost koja će ga odvući sa Windowsa.
Potreba>sigurnost
 
Od pravljenja gluposti i neznanja, ništa te neće spasti.
 
Nazad
Vrh Dno