Šta je novo?

Da li je neko tužio Telekom/MTS?

canejr

Slavan
Učlanjen(a)
27.09.2005
Poruke
922
Poena
320
Izvinjavam se ako postoji forum za tužbe. Zanimaju me iskustva, saveti i preporuke advokata.
Da li mogu nekoga od Benchmark ljudi da predložim kao stručnjaka za ocenu da li je nešto spam?

Imam box4 paket već ~18 meseci.
ADSL korisnik od kada su ponudili uslugu (15 godina? Prvo na ćaletovo ime, pa kevino, sada moje).
Mobilni kod njih već 20 godina.



Problemi
1. Glavni problem je što se ispostavilo da Telekom potpuno proizvoljno proglašava moje mejlove za spam i onda ih uopšte ne ispostavi primaocu, a ni mene ne obavesti o tome. Potencijalno, ovo traje već godinama, Telekom odbija da kaže od kada i koliko je mojih mejlova obuhvaćeno. Ubeđivanje sa njima traje već 5 meseci, bez rezultata. Ne mogu da koristim svoje naloge kod njih, a oni mi na svaku prijavu pošalju ISTI odgovor (copy/paste) kako sam ja upoznat sa pravilima, da oni koriste filtere za spam, blablabla. (nikakva pravila nisu bila deo ugovora, inače) Pravila koja navode ne odnose se ni na jedan moj mejl - ne sme prazan subject, ne sme "test" kao subject ili poruka, ne sme prazna poruka. Nemam "komercijalne linkove" antivirus programa (mada, ja mogu da šaljem šta hoću prijateljima). Pritom, "test" poruke su uredno prolazile (pomogao prijateljici da proveri svoj nalog). Ali, masovno ne prolaze poruke koje šaljem prijateljima i familiji. Često se desi i da poruke koje primam od njih budu označene sa "Suspected spam" ili da budu zadržane (o čemu me obaveste tek u ponoć) bez ikakvog razloga. Dakle, mejl naloge ne mogu da koristim, a ne postoji ništa što bi ih označilo kao spam. Uostalom, ja prijateljima i familiji mogu da šaljem šta god hoću, a nikada nisam koristio mejling liste i čak nisam ni slao istu poruku na više adresa. Nemam viruse, niko se nikad nije žalio da ga spamujem. Prijavio sam ih Ratelu, čekam neki odgovor skoro 3 nedelje. Juče ponovo poslao jednu od poruka koja je ranije cenzurisana i opet nije prošla. Pisao prijateljici o nekim stvarima u zgradi. Ono, kućni savet, nadzor i to. U martu prešao na rezervni (web) mejl server, od pre nekoliko dana pristup je skoro blokiran - na ping uglavnom ispadne bar 50 % paketa, često i 75, a jedan jedini put su prošla sva 4. Tekstualne poruke nekako i prođu, čim ima i malih slika nemoguća misija. Ping preko raznih sajtova pokazuje da server radi odlično, kao i ping prijatelja iz inostranstva. Nema ispalih paketa. Samo preko Telekoma i to od pre nekoliko dana. Ping na druge adrese koje sam probao je normalan, nema ispalih paketa.

2. Samo ove godine su na 4 računa pokušali da mi uvale izmišljene usluge. Poslednja je bila Net limiter koja, kako su mi rekli, omogućava da na mobilnom imam (spori) net i kad ispunim mesečnu kvotu. Ali, sa telefona net praktično i ne trošim. Verovatno za ovih 15 godina nisam potrošio nijednu mesečnu kvotu. I to vide. Šta će meni ta usluga?

3. Svaki put kažu da čekam korigovanu fakturu i onda je nema mesecima. Januarska mi je stigla 24. jula (!), a onda je rok za plaćanje bio 27. jul! Petak popodne našao fakturu, onda vikend i ostao mi bukvalno jedan dan za plaćanje. Dvaput slao prigovor na taj kriminal, nisam dobio ni komentar.

4. Pre nešto više od godinu dana počeo je raspad sa računima, odnosno nisu evidentirali avansne uplate. Rekli da "menjaju sistem". Sve platio lepo unapred, pre puta u inostranstvo, a po povratku me sačekaju računi i dugovanje!? Beskrajni odlasci u poslovnicu, gubljenje vremena, živaca i para, svakog meseca opet dugovi na računu. Pisao, objašnjavao. Onda mi pošalju kao ispravan račun, ali mi zaračunaju zateznu kamatu! Bukvalno kad god vidim njihov račun u sandučetu dobijem čir od stresa koji mi izazivaju. Samo zbog toga već treba da ih tužim.

5. Za dodatnu mejl adresu plaćam po 42 dinara mesečno, pa da ne bih plaćao još toliku proviziju plaćam po 10ak meseci unapred. Rekli mi da uplatnicu slikam i pošaljem na mejl da oni rasknjiže sve prispele uplatnice, jer to ne ide automatski zbog "uvođenja novog sistema". Pa dokle će da ga uvode?! Slikao uplatnicu, poslao mejl (naravno, ne sa mts naloga, jer su neupotrebljivi), sa detaljnim uputstvom šta treba da rasknjiže, nema odgovora. Prosledim još jednom posle nekoliko dana, opet nikakvog odgovora. Sad čekam nove račune, da vidim da li su išta uradili.
 
5. Rekli mi da uplatnicu slikam i pošaljem na mejl da oni rasknjiže sve prispele uplatnice, jer to ne ide automatski zbog "uvođenja novog sistema". Pa dokle će da ga uvode?! Slikao uplatnicu, poslao mejl (naravno, ne sa mts naloga, jer su neupotrebljivi), sa detaljnim uputstvom šta treba da rasknjiže, nema odgovora. Prosledim još jednom posle nekoliko dana, opet nikakvog odgovora. Sad čekam nove račune, da vidim da li su išta uradili.

Ja mucim problem sa ovime.
Greskom sam preko netbankinga uplatio dva puta racun za mesec maj i redovno za mesec jun. Mislio sam da ce to sto je u preplati za maj automatski prebaciti na neki od sledecih racuna.
Naravno nista od toga.

Zvao sam korisnicki servis (koji sam jedva dobio) gde su rekli da oni to ne mogu da provere, vec da pisem mejl i posaljem dokaze o uplati.
Poslao sam im mejl sa dokazima o uplati i opisao situaciju i zamolio da mi skaliraju racun za mesec jul za preplaceni iznos.
Dobio sam skoro genericki odgovor da su proknjizene sve uplate i da trenutna dugovanja moram da uplatim do 20-og.
Opet su mi poslali novi racun za jul na full iznos, nista nisu umanjili.
Odgovorio sam im i rekao da nista nisu uradili i da problem nije resen, ponovo detaljno objasnio situaciju, medjutim prolaze dani, a nikakav odgovor vise nisam dobio.

Izgleda da cu morati do poslovnice, bas su bezobrazni...

Inace, korisnik sam 18 godina...
 
1.
Prva stvar, zašto koristiš jeb3ni mtsov e-mail? Koristi lepo gmail, live, protonmail, ili bilo koji drugi.
Drugo, to što upadaš u spam drugim ljudima manje više nije do mtsa, i za to ne možeš da ih tužiš nikako. Nije mts taj koji markira tvoje mejlove kao spam, druga strana(ona koja prima) ih prepoznaje kao spam. Zašto? Tu ima milion razloga, domain authority, IP adresa, SPF, DKIM, DMARC, sadržaj email-a i slično. Na sve to ti uglavnom ne možeš da utičeš.
Tako da pređi lepo na neki normalan e-mail server, batali mts.
To što mejlovi koje primaš upadaju u spam je do tvojih podešavanja. Moraš da isključiš spam filter.


Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
I ja se slažem sa korisnikom nightshadow što se tiče mejla. Pređi na neki drugi mejl servis. A što se tiče spama nije tu MTS kriv kao što su naveli.

Što se tiče stavki na računu MTS-a. Ukoliko se stavi limit na prekoračenje računa na minumum tj. da račun ne može da bude prekoračen, isključiš VAS usluge i ukoliko ti ne treba NET limit njega isključiš i nema više problema sa računima.

Što se tiče stizanja računa, imaš opciju preuzimanje računa sa njihovog portala odmah po kreiranju računa. Račun je spreman do 7. u mesecu.

Prošle godine jeste bio problem sa evidentiranjem računa zbog promene sistema, i ja sam imao problem sa jednom uplatom koju sam platio sa pozivnim brojem iz prethodnog meseca. I imao sam evidentirano dugovanje. Poslao sam im mejlom i fizički sam im odneo potvrde o uplatama i posle par meseci su proknjižili i tu uplatu. Posle toga, od prošle godine, nisam imao više tih problema. Sada vodim računa da se pozivi na broj poklapaju.

Nabrojani problemi mogu lako da se reše prelaskom na drugi mejl sistem ili limitiranjem računa... Ja ne vidim elemente za tužbu.
 
Ako mts vrsi skeniranje **odlazne** poste (a to je izvesno) a pri tome posiljalac poste ne dobije obavestenje o neisporucenoj posti koju je skener klasifikovao kao spam i obustavio isporuku, to je problem na strani mts-a. Ali da, najjednostavnije da promenis mejl provajdera.
 
^ Ne bas, njegov email bude isporucen primaocu, ali zavrsi u spam folderu. mts ne moze to da kontrolise nikako.
Druga opcija je da server primaoca uopste nece da primi email od njega, tj nece da uspostavi komunikaciju sa IP adresom njegovog servera, u tom slucaju mejl nece ni biti poslat, i on ce dobiti povratnu poruku da email nije isporucen zbog toga sto je (obicno) oznacen kao spamer.
 
To ti je pretpostavka da je mejl uopste isporucen na destinaciju, postoji broj razloga zasto ne mora biti, jedan od tih je opisan u prethodnom komentaru. Nije uopste retkost da losa serverska infra. “proguta” mejl i da to bude bez NDR-a.
 
Nemoj da tužiš Mts. Em nemaš šanse em ces samo izgubiti vreme.

Jedan si od retkih koji koristi email uslugu svog internet provajdera i to je tako da razlogom. Gmail ili Outlook i problema neće biti.

Ako možeš, promeni provajdera, barem dok se Telekom ne privatizuje, nema sreće sa državnim preduzećima.
 
Pre svega, hvala svima na komentarima.
Za početak, da razjasnim za spam. Ja pošaljem mail. Outlook ga prebaci u Sent folder (mts server potvrdi da je dobio mail). Primalac mail ne dobije. Pitao sam Telekom prosto da mi nekako pomognu da utvrdim šta se dešava. Rekoše mi da ONI automatski proglašavaju moje poruke za spam. Bez apsolutno ikakvog osnova i obrazloženja (osim "mi koristimo Cisco filtere"). I pritom me ne obaveste o tome, pa ja nemam pojma da mail u Sent folderu nije poslat. I to, izgleda, traje godinama, a oni neće ni da priznaju od kada, ni koliko mejlova je obuhvaćeno, ni kojih. A imam i puno primera koji dokazuju da "spam pravila" koja stalno ponavljaju uopšte nisu tačna (prolazile "test" poruke, primam stalno poruke sa komercijalnim linkovima, klasičan spam, itd).

Što se servera tiče, Gugl i slični ne dolaze u obzir, zbog masovnog deljenja podataka i čitanja/tumačenja poruka. Pritom, malo-malo, pa neki bude hakovan. I stalno menjaju pravila (posebno Gugl, ne bih sa njima ništa da imam), verovatno uskoro neće ni nuditi više POP nego samo IMAP. Neki odjednom prestanu da postoje. Itd. ISP mail serveri obično ne privlače pažnju, a pritom mi je sve registrovano na ovu adresu i ne želim da je menjam. Barem ne dok mi nije potrebno nešto izvan opsega osnovnih mail usluga, a takvu potrebu ne mogu da zamislim. Potrebno mi je samo da šaljem i primam poruke. Čak ni Inbox ne mora da bude veći.
 
1. Juče ujutru sam postavio ovu temu i poruku. Danas, odjednom, nema više problema sa rezervnim mejl serverom/provajderom. Četiri ili pet dana nije radio kako treba, ping gubio pakete, a evo od jutros sve deluje normalno.

4. Za divno čudo, glavni (box) račun za ovaj mesec nema nikakve dodatke.

5. Juče sam svratio do poslovnice, da proverim da li su uplatu od 455 dinara (od pre oko mesec dana) rasporedili kako treba na stare račune za dodatnu e-mail adresu i onda na nove. Rekli da je sve sa starih očišćeno, ali za jul nije? I evo, stigao mi je račun za jul na pun iznos. A ostalo para za 4-5 računa. Napisala je juče da se to rasknjiži, pa ćemo videti. Ali, koliko to nije normalno? Svakog meseca ja gubim silno vreme i živce (i pare) da ih obaveštavam o svakoj gluposti i da ja pratim šta oni rade i da li rade. Valjda se to plaća? (retoričko pitanje)

@petar.sv
Poenta je da ja nikada nisam ni uključio nijednu od tih usluga koje mi stave na račun.
A to "bilo je prošle godine" traje i danas. Počelo pre oko godinu i po i evo i dalje sve isti problemi i sve nešto ne radi zbog "uvođenja" novog sistema.
 
Iako razumem vrlo dobro tvoje razloge da zadrzis mts mail, nisu ti bez razloga savetovali da se prebacis na neki drugi servis.
To sto mislis da isp mailovi ne privlace paznju nije bas tacno. Zapravo, te mailove i koriste velikom vecinom ljudi koji su tehnicki jedva pismeni, kojima su sifre na nivou 12345678 i slicno (ocigledno ti ne spadas u ovu kategoriju) i sigurnosne mere su ocajne, bukvalno.
To sto google cita i tumaci mailove je malo kontroverzna stvar, gde oni tvrde da poruke "citaju" botovi tj roboti i na osnovu toga personalizuju reklame. Sanse da neka ziva osoba, koja zapravo moze da uradi nesto sa tvojim podacima, vidi sadrzaj tvog maila je gotovo nikakav. Ali nebitno, to je zecja rupa...
Poenta je da je visestruko sigurnija opcija od mts-a i beskonacno pouzdanija, prakticno ne postoji downtime i za razliku od mts-a gde celu mail infrastrukturu odrzava par ljudi, u guglu je taj broj neuporedivo veci. I sto se podrske tice, tesko da ce se sve zavrsiti na generickim odgovorima, ukoliko uopste dodje do toga da ti zatrebaju.

Kazem opet, razumem tvoje razloge ali probaj da se odvojis od te isp bede, ocigledno je da imas probleme sa njima da si spreman na tuzbu umesto da sebi olaksas zivot. To je poenta svega, izbeci stres i nerviranje.

Ja recimo ,taman da 'leb zaradjujem od takvog poslovanja, menjao bih odmah za bolju soluciju jer ne zelim sebi da zagorcavam zivot takvim stvarima.

Ukoliko si ipak skeptican prema guglu, proton mail ti je mozda i najbolja opcija. Free nalog ti daje 500mb inbox i 150 mailova dnevno sto bi trebalo da bude dovoljno.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
I Google i Proton imaju 2 stepena verifikacije. Zaista ne razumem da ne neko više veruje MTS u, a ne Protnonu koji ima oddlinu enkiripciju.
 
Ma nije bitna dvostepena autentifikacija nego zabrinutost u vezi toga ko sve ima uvid u sadrzaj maila, bar sam ja tako razumeo. Google analizira mailove ali to radi AI, ne ljudi ali svako moze da interpretira kako zeli. Proton je najbolja opcija jer od starta furaju pricu o enkripciji, ne traze niti imaju uvid u sadrzaj maila itd itd. Za osobu kojoj je bezbednost prioritet, proton je odlican. Tutanota takodje.


Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Dobio sam "odgovor" od Ratela koji uopšte nije odgovor. Samo su prepisali (i dodatno prosledili i) "objašnjenje" Telekoma u kom oni samo ponavljaju opet jedno te isto, da oni koriste IronPort, da ih je baš briga, da ih ne zanima, ponavljaju globalne kriterijume, ne pominju ni u snu zbog čega je odbijena neka konkretna poruka, itd. Uz neka dodatna lupetanja. Niti ih je Ratel prozvao zbog samovolje i označavanja savršeno normalnih poruka kao spam, niti je ove bila briga da se time bave. I još se pozivaju na ugovor i opšte uslove u kojima se ništa ne spominje. Drskost je zaista neverovatna.

Sada sam poslao Ratelu odgovor, još jednom objasnio zbog čega sam se uopšte obratio njima, ali očigledno oni nemaju nameru da rade svoj posao.

Inače, sa Guglom sam imao već dovoljno posla i ne dolazi u obzir da koristim išta njihovo. I juče me obavestili o nekim promenama ovde ili onde. Za očekivati je da mi uskoro zatvore YT kanal. Ali, ovde se radi o tome da Telekom ne može da proglašava poruke za spam kako se njima hoće. Uostalom, onda može da blokira i pristup Guglovim serverima, pa da ne može da se koristi ni gmail. I onda to može da uradi svaki operater.
 
Predji na Proton mail

Sent from my MI MAX 3 using Tapatalk
 
Nije tema, ali ajde kratko - promenili su politiku više puta, hoće samo sadržaj koji im donosi veliku zaradu. Sad mogu da ti brišu sve što si postavio ako ocene da im zauzimaš previše prostora. A monetizaciju ukinuli odavno, pooštrili kriterijum da otkače sve prave (male) autore. YT se pretvara u striming TV.

Pogledao sam opet Proton, mada mi ta sigurnost nije potrebna (više mi je da ne želim da provajder stalno prkčka po porukama i iz njih me profiliše i prodaje). U besplatnoj verziji Proton ima samo web interfejs (zbog enkripcije koja mi nije potrebna) tako da otpada. Želim da koristim desktop klijenta i da poruke budu kod mene, a ne kod njih. I opet, šta kad zakoni ubiju enkripciju ili ne bude dovoljno donacija/korisnika, pa zatvore servis? Gledao sam i mail hosting, ali to kao da više ne postoji, barem u Srbiji. Jedva se nešto malo iskopa (tim pre što Telekom i SBB ne dolaze u obzir). Kod Beotela našao, ali košta praktično isto koliko i web hosting koji ima i mail i to mnogo više naloga. Da ne spominjem da je com domen jeftiniji od rs. Ipak, to sve nema veze sa tim da mi Telekom naplaćuje uslugu koju ne isporučuje, odnosno uskraćuje po izmišljenim pravilima.
 
Nazad
Vrh Dno