Šta je novo?

Ryzen 3000/4000 sastavljanje

djape08

Slavan
Učlanjen(a)
29.08.2009
Poruke
1,723
Poena
245
Pozdrav,moze li neko da verifikuje ove sastavljene komponente,eventualno nesto da dopuni ili oduzme,cpu sam dobio u nekoj kompenzaciji i posedujem samo njega,sto se tice ssd imam ga takodje i monitor 4k 144hz,sto se tice ploce zadrzao bi se verovatno na X570 jer planiram sledece godine da bocnem neki 4000 ryzen pa nek bude jaca ploca,sto se tice OC ne planiram ga ni na cpu ni na gpu,takodje mi je prioritet da system bude tih,thx

1) Ryzen 5 3600/be quiet! Dark Rock Pro 4 50.5 CFM/Noctua U12S chromax black
2) MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
MPG X570 GAMING EDGE WIFI
ASRock X570 Taichi
4) COOLER MASTER MWE Gold 750W MPY-7501-AFAAG-EU
BeQuiet Straight Power 11 750W
5) Corsair Vengean. LPX 3600MHz 16GB Kit
GSkill Trident Z NEO 3600MHz CL16
6) Nvidia RTX2070 ne treba mi Super samo koji brend i model
7) Thermaltake Commander C36 ARGB Edition
Corsair Carbide Spec-Delta RGB TG CC-9011166-WW
Corsair iCUE 220T RGB Black CC-9011173-WW
Fractal Meshify C BeQuiet Pure Base 500DX
Lian Li Lancool II Mesh
 
Poslednja izmena:
Nisi rekao ni budzet ni gde kupujes ni na koji nacin kupujes, koju preporuku hoces, da ustedis ili da das isto para na bolju kombinaciju bolje a opet jeftinije ili sta? :) Kazes ne treba 2070 super u odnosu na 2070 a pise 4k 144hz, nisi napisao ni sta igras, ako uopste nesto igras, jer mozes da se pozdravis sa 2070 na toj rezoluciji sa tim refresh rateom.

Jel ti zaista treba X570, u odnosu na B550 pa cak i B450? Cena ploce ce pasti 100e do sledece godine tako da ti je moj savet ili da uzmes B550 na koji ce isto moci Zen 3 ili kupi plocu od 70-100e, vidim hoces RGB, to je razumljivo, imas npr B450 Steel Legend, ustedis 15-20k koje mozes da stavis u dzep do sledece godine i onda menjaj oba kad dodje vreme. Ionako ces i ram menjati jer niti ces neki od ta 2 odvrnuti, niti bih ti preporucio da se zadrzis na tom ramu sa narednom generacijom. Nista ne fali toj brzini i latenciji, to je zapravo sweet spot, ali neki furaju 3600 CL16 vec 4 godine, a i postavlja se pitanje sta ce ti ploca od 250e ako nije ni za ram ni za procesor ni za pcie gen 4.

B550-F Strix je 174 evra trenutno, B450 Tomahawk Max je oko 100. Ima jos pregrst ploca, B550 Asrock nisu lose, bukvalno bilo sta 100e manje.

Uzmi Seasonic Focus napajanje kad vec dajes tolike pare za PC.

Ram ok.

Ako ti ne treba 2070 Super onda uzmi 2060 Super, po kojoj ceni nalazis uopste 2070 trenutno?

Kucista koja si naveo nisu nista posebno ni po izgledu ni po protoku vazduha, imas takva kucista od 3000 din pa na gore, a ova su 3-5 puta skuplja od toga. Ne znam sta da ti preporucim hoces za te pare vece i bolje ili slicno ovome sto si okacio samo jeftinije? Po meni ta knap kucista za ATX plocu su pakao, u vecini slucajeva gore ne mogu ni ventovi da stanu a tek ventovi+rad. Uzmi krsteno prostrano kuciste tipa Ms Industrial Titan II Pro, to bi mi bio favorit u poslednje vreme da sam video uzivo, inace mogu 20 da ti preporucim kao i napajanja i ram pa ti reci ako ti je ruzno ;).
 
- Ploca i kuler: Pošto planiraš 4000 seriju onda bolje ići na x570 ili ako je budžet problem B550. B450 je odličan u kombinaciji sa 3600 ali ako planiraš neki "zahtevniji procesor" onda ga zaobidji. Takodje sa DarkRock Pro 4 si siguran šta god uzeo. Samo vodi računa o veličini prostora za memoriju (izbegavaj memorije sa visokim heatsink-om)

- Napajanje: Seasonic Focus serija.

- Memorija: Bilo koja 3600 CL16.

- Grafička: Mislim da Gigabyte ima najbolji odnos cena/kvalitet.

- Kućište: Najteže izabrati. Pored ovih što si naveo razmisli o BE QUIET! Pure Base 500DX.
 
Nemena je za sve,grafa na kp zamena,ostalo u radnji,nije budzet problem vec da bude upeglano i da bude tiho,plocu as rock x570 ne bi menjao,ako 2070/2070s ne mogu da rade na 120/144hz 4k j.. onda tu grafu :) ispada nista sa liste ne valja?
Znaci ni fractal c kuciste ne valja?
 
na kp maticna msi b550-a pro za 160ojro mozda cak i najbolja ponuda odnos cena/kvalitet/performanse... i hladna je kao spricer, i ima deblji pcb manje se uvija savija i krivi.
 
Poslednja izmena:
- Ploca i kuler: Pošto planiraš 4000 seriju onda bolje ići na x570 ili ako je budžet problem B550. B450 je odličan u kombinaciji sa 3600 ali ako planiraš neki "zahtevniji procesor" onda ga zaobidji. Takodje sa DarkRock Pro 4 si siguran šta god uzeo. Samo vodi računa o veličini prostora za memoriju (izbegavaj memorije sa visokim heatsink-om)

- Napajanje: Seasonic Focus serija.

- Memorija: Bilo koja 3600 CL16.

- Grafička: Mislim da Gigabyte ima najbolji odnos cena/kvalitet.

- Kućište: Najteže izabrati. Pored ovih što si naveo razmisli o BE QUIET! Pure Base 500DX.
Jel ovaj ram nema taj veliki heatsink
GSkill Trident Z NEO 3600MHz CL16

Ili da idem na corsair veneg.
 
Jel ovaj ram nema taj veliki heatsink
GSkill Trident Z NEO 3600MHz CL16

On je 43mm tako da može. Kažu da sve do 45mm staje.

A što se tiče 120/144hz 4k to zaboravi pogotovo sad kad krenu next gen konzole.

Visina memorije (možda pomogne)
Corsair Vengeance LPX 31mm
AORUS RAM 39mm
G.Skill FlareX 40mm
G.Skill RipjawsV 42mm
Kingston Hyper X 43mm
TridentZ (Black&White) 44mm
Patriot Viper RGB 45.4mm
Patriot Viper Steel 45mm
G.Skill Trident Z RGB 45mm
TridentZ (Black&Silver) 45mm
G.Skill Trident Z Royal 45mm
Team Dark Pro 45mm
TeamGroup XTREEM 47.7mm
Corsair Vengeance RGB Pro 51mm
Team NightHawk Legend 52mm
 
Poslednja izmena:
Vidim po testovima da asrock taichi x570 ima bas glasan fun masa njih se zali,izbor ploce ide na revision mozda ova MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI

sto se tice seasonic focus napajanja 750w ili 850w hoce li 750w biti dovoljno za 4000 series,gledam da gradim sve za taj 4000 jer sam ovaj 3600 dobio u nekoj kompenzaciji pa ce biti u konfi samo neko vreme

Cooler Master MasterCase SL600M ovo kuciste?
 
Poslednja izmena:
sto se tice seasonic focus napajanja 750w ili 850w hoce li 750w biti dovoljno za 4000 series,gledam da gradim sve za taj 4000 jer sam ovaj 3600 dobio u nekoj kompenzaciji pa ce biti u konfi samo neko vreme

Evo šta kažu za jedan "power hungry" setup

2080ti without power mod will not exceed 300W
Rest of the system, even with X570 chip is unlikely to exceed 50W
That leaves 400W for CPU / VRM, max OC'd 3950x will probably draw 250-350w which is something that will be hard to hit even with custom loop.

Dakle za ekstremni slučaj opterećenja treba ti 700w.
 
Vidim po testovima da asrock taichi x570 ima bas glasan fun masa njih se zali,izbor ploce ide na revision mozda ova MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI

sto se tice seasonic focus napajanja 750w ili 850w hoce li 750w biti dovoljno za 4000 series,gledam da gradim sve za taj 4000 jer sam ovaj 3600 dobio u nekoj kompenzaciji pa ce biti u konfi samo neko vreme

Cooler Master MasterCase SL600M ovo kuciste?

Zasto gradis sve za Zen 3 kada ga neces uzimati ni po izlasku nego tek dogodine? Mozda i novi lineup ploca/shipseta izbace do tada :p.
Bottleneckujes plocu i dajes 100e vise uzalud, zarad necega sto ces uzeti za godinu dana.. cene ce do tada pasti, naravno najvise ce pasti upravo za te premium modele koji nisu flagship. Pritom Gen4 ti ne treba uopste. A ni ventilator na mostu. Mozes uzeti AsRock B450M Pro4 koja je 70e i ostane ti para za 2080s, ali rekoh ti ako hoces lepsu plocu ima i tu izbora. Naveo si ploce od 270-320e, kod nas su jos skuplje... tu X570 Tomahawk sam cekao od aprila i trebala je biti ~200e, kad sam video cenu instant sam odustao. Najbitniju stvar nisi rekao a to je koji ces 4xxx uzimati, neki 6/8 Core 65w TDP ili planiras neki pandan 3900x itd... jer ako je prva stvar u pitanju, a najverovatnije jeste ako je za gaming i "sve ostalo" sto opterecuje manje od gaminga, tako da to jos obesmisljuje 300e za plocu.

SL600M ja imam, kako si ga iskopao, sve pohvale, budi spreman na mnogo vece pogotovo sire kuciste nego na slikama, kuciste je dimenzija HAF X. Ima mnogo bolji airflow nego sto su ga izvikali, drzim vegu 64 u njemu i temperatura je ista kao na HAF X sa 4x20cm ventovima. Ovo kuciste ima krupniji mesh (tj nisu rupice od 1.5mm nego honeycomb mesh sa precnikom 6mm, i intake 2x20 fan koji biju direktno u grafu, jedno od najboljih kucista na trzistu, mala mana sto nema vent pozadi, jedina velika mana po meni je sto gornji medjupanel (ne mesh nego ono na sta srafis ventove/radijator) nema velike rupe da blok i creva prodju pa zakacis radijator iznad toga, a ventove ispod, nego ima male rupice, pa sam morao dremelom da isecem jedan deo ali to se ne vidi. U svakom slucaju mogao sam da zakacim i radijator i ventilatore ispod, ali nisam hteo. Imao sam H700 pre 2 godine i on je tu gore odradjen mnogo bolje, ima samo okvir a ti kroz sredinu provuces blok/pumpu lagano, nadam se da si me razumeo. Ja sam ga kupio za AIO pa me nedostatak venta na zadnjoj strani nije mnogo brinuo, budi siguran da taj DarkRock Pro moze da se zakaci u 4 smera a ne samo u 2, jer Ryzen nema jednake proreze izmedju rupa za kacenje kao intel. Ako moze da se okrene da duva odozdo ka gore, stavis grafu u vertikalni polozaj i imaces ekstra airflow a i tiho je.

Inace SL600L je bio 100e na iponu (127e mene izasao) kad sam ga ja uzeo, sad vidim da mu je cena skyrocketovala nazad na 220. Tako da po toj ceni i nije neka ko zna kakva kupovina, imas dosta alternativa preko 170e, ali opet ne znam dal bih ga menjao za bilo koje do 300e trenutno...

Titan Pro II ne komentarises niti iko drugi, to kuciste je 7-8k, kao sto rekoh best buy od 40-150e skoro, ako te licni ukus za estetiku ne odvraca od njega (kao mog burazera :d) onda uzmi njega..

- Kućište: Najteže izabrati. Pored ovih što si naveo razmisli o BE QUIET! Pure Base 500DX.

Koja mu je cena kad ga preporucujes? Ova nakaza je 126e u madjarskoj..
 
Poslednja izmena:
Ne znam o kakvoj lepoti ploca pises hah mislio sam na izgled kucista ne ploca, ne bih isao nista ispod x570 ,ajd ovako recimo da po nekim radnjama mogu da dobijem nesto malo vise preko ulazne cene i imam lufta oho ho za budzet,nije mi on ni bitna stavka previse,glasnoca mi je prioritet,kuciste mi je najkomplikovanija stavka..ma za tu nakazu traze 150eur preko kp
 
Nakaza :) Lepota je subjektivna kategorija. Inače to kućište na iponu je 110e.
Lično ga ne bih kupio jer planiram mini itx već sam ga samo dodao u razmatranje zato što uopšte nije loše.
 
Nakaza :) Lepota je subjektivna kategorija. Inače to kućište na iponu je 110e.
Lično ga ne bih kupio jer planiram mini itx već sam ga samo dodao u razmatranje zato što uopšte nije loše.

U svakom slucaju je plastikaner, kome je plastika lepsa od plastificiranog celika ili brusenog aluminijuma... ali u pravu si, subjektivna kategorija :).

Pritom ti niko nece doneti kuciste sa ipona po ceni sa ipona, ili moze info ko bi to odradio :). Das 15000 za kvalitet izrade i features jednog Alexander Weiss/Raidmax/MS Industrial kucista koja imas od 4000 pa na gore... aj da ne gresim dusu ima 3x14cm i ti ventovi jesu odlicni ali su isto toliko i izvikani, tj. nisu dobri koliko svi seku vene na njih, isto vazi i za taj Dark Rock..
 
malo si zatvoren za komunikaciju, mnogi su ti rekli da opasno mašiš što se tiče balansa ploče i ostalog (i ja, evo, među njima)
a ti i dalje teraš po svome.
za kućište su ti petorica rekli, da za te pare, to treba mnogo bolje, ti opet ne čuješ.

tebe dakle ne zanima šta je to što kupuješ, nego samo da ti neko garantuje (verifikuje) da si nepogrešivo u pravu ?
 
Poslednja izmena:
U svakom slucaju je plastikaner, kome je plastika lepsa od plastificiranog celika ili brusenog aluminijuma... ali u pravu si, subjektivna kategorija :).

A ti si cenim video kuciste, imao iskustva sa istim pa znas sta je od elemenata plastika?
Osim onog okvira oko mesha napred, interesuje me sta je jos plastika? Imao sam prilike uzivo da ga vidim tako da me raduje i feedback drugih da cujem... :)
Ja jedinu zamerku imam na to da je mogao malo deblji lim da ide i da su trebali jos jedan usb port na panel da ubace (kao i sistem za skidanje panela, koji je krs kod svih tih mesh kucista)


@djape

Sto se kulera tice Scythe Fuma 2 - u EU je ~52e, radi odlican posao, za taj novac nemas bolje opcije, jedino bolje i tise sto mozes da uzmes je Noctua NH-D15 (chromax ako ti se ne gadi onaj vanila), a tu je razlika 2-3 db (u koristi Fume) i max 4-5 stepeni (u korist Noctue). Ima drugaciji pristup ventovima, tako da neces imati glavobolje oko visine RAM modula.
Jedini downside je sto dolazi uz 2 godine garancije za razliku od BQ DR4 (3) i Noctue (6), ali placas manje pa im je i support takav. 52 vs 75 vs 100 (89) evropskih novcanica, sam proceni...

Sto se kucista tice odgledaj relativno skoro objavljen klip GamersNexusa za najbolje airflow kuciste u 2020, pa sam odluci po svojoj potrebi i estetici sta ti se svidja.
Meni licno 500dx spada u najbolju opciju do 120e (u EU je 100e), kako estetski tako i po performansama. Stock kuleri su ok, za razliku od drugih ne moras da ih menjas u startu (ali nisu na nivou nekih top of the line Noctue/BQ-a/ odnosno Arctica), eventualno dodas jos 1 napred (i 1 gore) od Arctic-a (p14) i to je to... 500DX + Fuma2 (eventualno dodatna 2 venta) uz malo "prckanje" mozes da ides ka skoro idealnom silent build-u.

Iza toga bih razmatrao Fractal Meshify C (mada tu je vec problematicno sa Noctuom NH-d15 i malo duzim grafama) ili Phanteks (kod koga bih menjao ventove). U principu moras da odlucis sta tebi treba, ne postoji idealno kuciste vec samo namensko uz odredjene kompromise.


Tomahawk x570 je ok ako mozes da zabodes za 220e i neki 8core procesor, ako sklapas konfu sada, ako ides dogodine, ovo mahom sve mozes da pustis niz vodu jer ce se cene dosta promeniti.
Neki licni build koji razmatram je sledeci (izuzev GPU i CPU za koje jos cekam sta ce biti u ponudi krajem godine, gde bih mozda isao na 4600 ili 4700x ako ima smisla i Nvidiu 3070, mada sacekacu objavu i testove)

AMD Ryzen 7 3700x
MSI X570 TOMAHAWK WiFi /Unify X570 (u zavisnosti od cena)
Gigabyte Aorus RX 5700XT
Crucial Ballistix 16GB 3600MHz CL16 /Crucial Ballistix DIMM Kit 32GB, DDR4-3200, CL16-18-18-36 (trenutno su im cene pale, moze i Corsair koji je nesto jeftiniji)
Samsung EVO 860 1tb+512gb / ADATA XPG SX8200 1tb (+512gb)
1x WD Blue 3tb (moze i Toshiba P300 3tb kao data grave)

PSU - Seasonic FOCUS Plus 650W Platinum/Corsair RMx Series RM650x/750x /Seasonic Focus PX 650W / Fractal Design Ion+ 660P 660W
+Scythe Fuma 2
+Arctic P14 pwm (x5 set ~30e)

Planirano kao Monitor Dell S2721 DGF (1440p 144hz LG 27GL850 panel)

+edit
Ne kazem da je ovo idealno, u zavisnosti od potreba i kada kupujes uvek mozes da sacekas i iskombinujes da dodatno oboris cene...
 
Poslednja izmena:
“Samo sto nije” je kraj decembra a kod nas....... ??? Prvo idu u OEM pa tek posle u radnje.
 
3700x sve radnje radi, nema indikacija da će 4000 biti nešto značajnije bolji i relativno jeftiniji. oni sa G dobijaju značajniju grafiku. Mislim da preterujemo sa procesorima ako nisu za neku značajnu komercijalnu upotrebu a onda se isplati najjači processor jer je investicija. Ne treba zaboraviti da kada dođe do vrhunskih procesora treba imati ostale vrhunske komponente da se sve izvuče iz njih. Puno brze memorije, super-duper ploča, munjeviti SSD, eventualno max grafika itd. Za ve to treba i napajanje pa hlađenje, pa....
 
Kako se ne vidi?!
Pa ako se krene od r5 3600 pa na gore, kroz modele procesora, sa 2080ti se dobija po par fps-a sa svakim procesorom... :S:

Salu na stranu, 3700x deluje dobar izbor za all-around procesor (8c za siroke mase, posebo sto je cena krenula da pada i bice sigurno oko ~270/260e do kraja godine) za narednih 4-5 godina, mozda 4600 bude imao nesto bolji IPC ali pitanje je koliko ce biti isplativ, sumnjam da ce i klok biti visi (mada rekose da XT verzije bolje rade sa brzim memarama zbog usavrsenog procesa proizvodnje - mada to jos uvek nije bitno)
Neki veci iskorak treba ocekivati tek sa sledecom generacijom procesora ili mozda njihovom zen++/xt refresh verzijom da bi se mozda razmatrao prelazak...

Ja sam pod utiskom da ako je gaming u pitanju mozda nije lose uzeti jos ove godine 3600 sa x570 tomahawk (vidim da su svuda cene u EU trenutno ~206/210e), deluje bolja kupovina nego b550m, razliku u ceni preusmeriti u startu na na sto bolju grafu a kasnije (za 3 godine) mozda dodati neki 4800x i voziti jos toliko nego li investirati komplet u novu plojku, cpu i ram... Ili 8core u startu i miran si naredne 4-5 godine.

Kome treba za profi rad 3900x...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno