Šta je novo?

Datasette problem,

Elvir

Cenjen
Učlanjen(a)
05.09.2012
Poruke
286
Poena
180
Imam u kolekciji jedan kasetofon sa C16 adapterom i koga koristim na C64. Uglavnom je dobro radio, medjutim u poslednje vreme je poceo da malo usporenije premotava neke od kaseta. U najgorem slucaju mi je izguzvao jednu od kaseta, i to original Barnsley Badger. :( Hteo bih da pokusam da ga popravim. E sad, da li je neko imao slicno iskustvo ? Na sta obratiti paznju ? Zupcanici/prenosnici, gumice...
 
Imam u kolekciji jedan kasetofon sa C16 adapterom i koga koristim na C64. Uglavnom je dobro radio, medjutim u poslednje vreme je poceo da malo usporenije premotava neke od kaseta. U najgorem slucaju mi je izguzvao jednu od kaseta, i to original Barnsley Badger. :( Hteo bih da pokusam da ga popravim. E sad, da li je neko imao slicno iskustvo ? Na sta obratiti paznju ? Zupcanici/prenosnici, gumice...

Šteta za Badgera, ali makar je nije pokidao.
Lično nisam imao puno problema sa C64 kasetofonima, ali cenim da mu jedno temeljno čišćenje ne može škoditi.
Ima finih tutorijala na YT, verovatno si već pogledao ali za svaki slučaj ako nisi, baci pogled ova dva mi deluju jako dobro:

https://www.youtube.com/watch?v=SBB5h8BcbMk
https://www.youtube.com/watch?v=Xstd5rbH5t8
 
Uh, to je baš nezgodno jer sada bez temeljnog sređivanja uvek ostaje strepnja da se to ne ponovi.
Nema tu pravila, za ovolike godine, ne sećam se da mi je c64 izgužvao neku kasetu, ali zato me je AIWA stub izneverio i sredio mi par originalnih hevi metal kaseta, nisam mu to nikad oprostio. ;)
Možda ipak nije trebalo da bacaš kasetu, eventualno da si probao da presnimiš igru na drugu traku i ubaciš u kućište, znam da imaš iskustva s tim.
Spolja niko ne bi prepoznao da je unutra druga traka, ali dobro sad, šta je tu je...
 
medjutim u poslednje vreme je poceo da malo usporenije premotava neke od kaseta
Zameni gumce u mehanizmu, naročito onu veliku, to bi trbalo da reši problem. I prethodno čišćenje, naravno. Nekada davno 90-tih, kada nisam imao gde da kupim gumicu, u svoj kasetofon sam ubacio dodatni točkić da zategne tu gumicu i sve je radilo savršeno :)
 
Mislim da sam popravio kasetofon. Zamenio sam samo onu veliku gumicu i naprskao malo mehanizam, po YT tutorialu. Gumicu slicnog obima sam ladno nasao medju kucnim gumicama. Ne radi se o onoj gumici za teglu, vec bas upravo deluje kao da je sa nekog tehnickog uredjaja koju je neko od mojih sacuvao. Za sada ok premotava i ucitava. Svakako cu gledati da nabavim u nekoj od tehnickih radnji, par gumica za rezervu.
 
Kao sto sam rekao, kupio sam ipak gumicu u Beli elektronik. Ipak se vidi razlika, nova gumica je čvršća/zategnutija. Nabacio sam na mehanizam i kasetofon radi extra. Ovi C16 kasetofoni su bili odlični, čini mi se da su mehaničke komande tiše, kada uporedim sa nekim kasnijim kasetofonima.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno