Šta je novo?

Konfiguracija oko 700e

Čika_Kure

Čuven
Učlanjen(a)
04.11.2010
Poruke
4,524
Poena
715
Pozdrav drugari.

Da ne dužim, kući imam konfu-krompir staru 10 godina, što mi i nije toliki problem jer i ovo malo vremena koje odvajim za igranje provedem na PS4, a komp koristim za blagi entertejment (yt, pokoji film, net, malo photoshop) i tu mi i ovakav kakav je radi posao.

Međutim, imam par problema, prvo, ne mogu na PSN baš pokupovati sve igre koje mi se igraju, pa bih se (da imam normalan komp) mogao ponekad poslužiti iz "narodne prodavnice", a drugi problem je što FPS i izometrijske RPG igre čiji sam fan decenijam baš i ne mogu igati na PS4 (eno mi orginalne i solidno plaćene Divinity II DE i PoE 2 čuče na PSN nalogu), jer ja ovaj tip igara na kontroloru ne mogu igrati sa uživanjem (verovatno je do mene).


Elem, iz tog razloga počastio bih se novom konfiguracijom za casual 1080p gejming (naravno yt, pokoji film, net, malo photoshop, daklo i ono što mi konfa-krompir trenutno nekako gura).

Trebali bi mi Vaše mišljenje i saveti.

Za početak mislio sam uzeti nešto ovako (opcije pod a) su prve, a pod b i nadalje rezervne):

1. Matična: MSI B450 TOMAHAWK MAX
2. Procesor: AMD Ryzen 5 2600x
3. RAM (da bude do 100e dva modula od po 8gb):
a) Patriot Viper Steel DDR4 16GB (2x8gb) 3600 mHZ
b) Kingston HiperX DDR4 (2x8gb) 3200MHz HX432C16FB3K2/16

4. SSD (do 100e) - Kingston A2000 SA2000M8/500G

5. Kućište (do 50e - obrazložio u dilemi):
a) MS Industrial Cyclops V
b) LC power gaming 984B (bez napajanja)

6. Napajanje sam mislio uzeti 600 ili 650W, tako maksimalno do 80e - 90e:
a) Be Quiet! System Power 9 650 ili čak 700 (jer je cena kod mađara dobra)
b) Cooler Master MWE Gold 650
c) Antec EAG 650G Pro (Earthwatts Gold Pro)
d) COOLER MASTER NR600 ili Cooler Master MWE White 600W ili COOLERMASTER MWE Bronze V2 650W (ako baš budem morao)



E sad DILEME:
1. da li se Viper memorija slaže sa Tomom i Ryzenom, kao da sam pročitao na nekoj od tema da je jedan forumaš imao problem,

2. MS Cyclops važi kao neki best buy za sitne novce, u smislu airflowa, ali ako se dokupi kit boljih ventilatora cena mu više nije 30e već 50e, pa me interesuje da li za te pare ima neko bolje kućište za budući upgrejd koji će podrazumevati sigurno kupovinu nekog ryzen procesora 3xxx ili 4xxx generacije i bolju grafiku (naravno kad padnu cene, i kad ovaj odsluži svoje), ili mislite da Cyclops sa 5 Artic cooling P12 ventova ipak i za 50e jeste best buy i da će moći da ohladi i jači procesor i grafiku u budućnosti.

3. kao što vidite nema grafičke, a nema je jer je ideja je da se uzme polovna grafika, jer ih ima brdo u ponudi po relativno prihvatljivim cenama, a biće dovoljno kvalitetne narednih godinu-dve za neki casual 1080p gaminig, a tada će za neke pristojne novce svakako moći kupiti neka grafika koja je trenutno poslednja generacija, a tada će već biti "zamenjena" nekim novotarijama.

Prioriteti su mi ovi (i ovim redosledom):
1) RX 580 sa 8GB GDDR5 memorije, ili
2) GTX 1060 sa 6GB GDDR5 memorije.

Drugo pitanje za kojeg proizvođača se opredeliti u jednoj i u drugoj opciji (Sapphire, MSI, ASUS i sl.).
Vidim da mnogi savetuju kupovinu RX 580 8GB Sapphire Nitro + special edition, jer je tiha i prilično štedljiva za AMD standarde, a može da se nađe za oko 140e, verovatno i uz neku korekciju cene nadole.

Ako imate neku drugu ideju koja se uklapa u koncept, rado ću je saslušati.

4. Napajanje?

5. Dilema radnja ili mađari?
Naime, za sada sam najbliži nekoj miks varijanti, a to da matičnu, procesor, SSD i napajanje kupim kod mađara jer je razlika u ceni u odnosu na radnje oko 100e (najviše zbog cene napajanja koja su kod nas suluda), a garancije iste (3 do 5 godina), a da RAM i kućište kupim u radnji jer su cene iste, a garancije znatno duže u domaćim radnjama (mislim na memorije).

Grafička na KP ili ovde, to je već prilično izvesno.



Otvoren sam za sve sugestije uz napomenu da sam okvirno stavio cenu 700e i to je podložno korekcijama, ako dobijem dobar predlog.
A mogu i čekati par meseci (ili crni petak i takve akcije) da se granice otvore i cene kod mađara normalizuju.


Hvala
 
Moj ti je savet da ideš na r5 2600 non-X, razlika u performansama je neprimetna, osim ako je razlika u ceni do 10 evra. RAM uzimaš pristupačniji, nećeš pogrešiti koji god od ta dva da odabereš. Što se kućišta tiče, imam dotično Cyclops V i za te novce je ok. Ima kable management, providnu plastiku i jako dobar air flow. E sad, limovi nisu najkvalitetniji, meni je zapao loš prednji priključak za slušalice (pucketa ponekad pa ga samo malo mrdnem proradi, dakle neki spoj/lem nije najbolji). Ubacio sam 3 fana od 600din (2 in 1 out) i to lepo hladi. Što se grafe tiče preporuka za (polovnu) Safirku nitro. Jako izdržljive karte.
 
Nemoj Cyclops V bas iz razloga koji si naveo. Dolazi za 0 ventilatora tako da je dodatni trošak oko 25 evra na tu cenu od 25-30 evra tako da to kućište u funkcionalno varijanti košta 50 evra. Glomazno je, ona plastika na ivica prednje strane je ogavna kao i stranica od pleksiglasa. Ima samo jedan pristojan mesh filter i to onaj odozgo. To filteri sa magnetima na aliju koštaju do 150 dinara a oni ubacili samo jedan takav. Ostali su neki krševi od filtera. Mislim ono bolje je kućište nego ona stara kungfu sa napajanjima od 500 khm ovaj 250 vati ali nije ništa spec. Konektori su veoma sumnjivog kvaliteta mada to je boljka svih jeftinih uređaja da imaju usb i druge Konektori koji nisu u vinklu. Sve se na tom kućištu može srediti za jednu crvenu preko alija ali ga ne volim jer je veliko i planiram da ga se rešim. Napraviću neku šklopociju od medijapana i okačiti na zid, manje će smetati nego limena kutija na podu.

Izvinjavam se zbog nerazumljivog teksta, uništi me SwiftKey.
 
Poslednja izmena:
Hvala na dosadašnjim odgovorima.

@weedman mala je razlika u ceni između 2600 i 2600x u domaćoj radnji ni 1500din (bar ova ponuda što sam ja dobio), a kod mađara nisam ni pitao jer tamo 2600x košta manje nego kod nas 2600 pa mi je to nobrainer.

@BigToni odustao sam od Vipera RAM jer Uspon uopšte i nema ove memorije, na sajtu drže niske cene i daju duge garancije, samo da bi ti ponudili nešto sa "dna kace" kada ih kontaktiraš za dostupnost.

@Envoy mislim da Cyclops V dolazi sa tri svoja venta, međutim pitanje je koliko su oni kvalitetni. Ti jesi obrazložio u detalje prednosti i mane ovog kućišta, ali i dalje ostaje bez odgovora moje pitanje da li za 30e+20e ima šta bolje, i da li su 5 Artic cooling P12 ventova (2 napred da ubacuju, 2 gore i 1 nazad da izbacuju vazduh) u budućnosti dovoljni da ohlade neki ryzen 3900 i jaču grafiku.

Napajanje? Tu sam najsluđeniji... Ovaj Bequiet Quiet! System Power 9 700w izgleda kao solidna opcija za 70e, ali ponovo imam dilemu da li može da izgura neki budući upgrade.

Hvala
 
MB311l, imas fractale za cirka 5k solidno provetreni.

Da, gledao sam FD - Focus G Black Window bi bilo idealno, ali ga nema.

Našao sam neko FD - Integration Black Window za 5 crvenih, ali me unutrašnji raspored pomalo nervira, bez kaveza za napajanje, ali zato sa milion rekova za prevaziđenu tehmologiju kao klasični HDD. Kad bi bar ti rekovi za HDD mogli da se demontiraju. Takođe nema ni sitnice koje imaju kineska kućišta, filtere za prašinu, dva USB 3.0 i td.
 
Savet za kućište: gledaj da bude otvorena prednja strana, jako bitna stvar. Kad je zatvoreno ili ima par rupica, neće ti pomoći ni najbolji ventilatori.
 
@Big Tony, gde ima MB311l za 5k?

Tu me samo muči što ja moram imati dvd. Iz dva razloga, prvo, da mi žena ne skače po glavi kakvo sam *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau* od računara kupio, a onanema gde da ubaci dvd sa svadbe i sl (*mjau**mjau**mjau* :) ), a drugo, imam ogromnu kolekciju anima na dvd (od kojih se sada 10% može naći na torentima), pa bih sa vremena na vreme hteo da obnovim gradivo...

Zato i gledam da je rupičasto sa prednje strane, ali sa dvd, dva venta napred, jedan pozadi, dva gore, i to je to...



Ajde sad konkretno i kratko:

1. Gail Super Luce RGB Aura Sync DDr4 3200MHz ili RGB Kingston od gore?
Ja sam za Gail, jeftiniji, ista dužina garancije, Ryzen sertifikovan, na 3200MHz radi na manjoj voltaži 1,20 naspram 1,35 kod Kingstona.

2. Nađena Sapphire NITRO+ RX580 8GB 11265-01-20G u radnji za 200e. Da li može bolje za te pare?
Inače prodavci polovnjaka su skroz pomahnitali traže i minimum 160e za ovu karticu, a da se za 40e razlike zezam i gledam u kuglu da li je majnovala poslednje dve godine i da li će sutra riknuti, ne pada mi napamet.

3. Koje napajanje:
SEASONIC CORE - CORE-GC-650 (84 meseca garancija) - 90e domaća radnja
FSP 650W HYDRO GE serija - HGE650 (60 meseci garancija) oko 110e domaća radnja
BE QUIET! System Power 9 650 (36 meseci garancija) - 63e mađari

Iskreno ja sam za Seasonic, to im nisu ova novija iz serije S12III koje rade u kooperaciji sa kinezima, a 84meseca garancije za 90 evra, osim ako neko od vaš baš nema neku strašnu RL priču u vezi ovog napajanja, ili zna gde se FSP HYDRO može naći jeftinije (pošto za njega isto ima brdo pozitivnih review).


Ajde pomagajte, pa da ispazarim u narednih par dana.


Hvala
 
1. Obe memorije su ok, ako si više za Geil, uzmi je.

2. Za 200€ novo, teško. Pogotovo Nitro+ sa 8GB, to je dobra cena. Kao alternativu imaš Nvidiu 1650 Super za te pare, otprilike iste snage ali upola manje VRAM-a, ne bih preporučio ako će se igrati igre sa njom. Dakle, uzmi Sapphire, ako ti se ne dodaju pare za 1660 Super...

3. Seasonic

Inače, možeš da uzmeš i externi DVD drajv za kad ti zatreba i onda imaš veći izbor kućišta...
 
Poslednja izmena:
Hvala, ljudi...

Pošto mi treba kućište u koje stane ATX matična (zbog kasniji nadogradnji), provetreno sa prednje strane (mesh) i sa dvd-om, što sve sužava izbor, verovatno ću uzeti ovo FD - Integration Black Window, iako mi se FD - Focus G Black Window više sviđa.

Elem, ponovo komplikacija...

Naručio napajanje, potvrdili mi, pa otkazali porudžbinu jer "nemaju na lageru kod dobavljača (kao da to nisu znali pre dva sata).

Tako da sam i dalje u potrazi i ako neko zna gde ima najpovoljnije da se uzme SEASONIC CORE - CORE-GC-650 ili FSP 650W HYDRO GE serija - HGE650 neka šalje u pp?
Može i FSP 650W HYDRO GD serija koja je tehnički ista osim što nije modularna, za šta me baš briga, jer model dolazi sa onim brutalnim kablovima, lepim na oko...

Poslao sam i upit za EARTHWATTS GOLD PRO 650W - EA650G-Pro...

Valjda će nešto biti...

A vi, ako imate neki info ko ima po najboljim cenama, info u PP.

Hvala
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno