Šta je novo?

SSD kloniranje

Srle22

Cenjen
Učlanjen(a)
24.11.2012
Poruke
896
Poena
180
Evo mene, da opet malo dosadjujem glupim pitanjima.
Situacija je sledeca:
Laptop HP Elitebook 745 G5 Ryzen 5 2500u. U njemu je fabrički SSD M.2 256GB na kome se nalaze Win10 i stogod programa i podataka.. U racunaru postoji samo jedno mesto za SSD. Zelim da ovaj SSD zamenim većim od 500GB, ali da postojeci disk kloniram na njega i zadrzim sve kako je i sada. E sad, pitanje je kako to izvesti. Da li je moguce da postojeći SSD prvo kloniram na eksterni HDD, pa onda ubacim novi SSD u racunar i sa eksternog HDD-a podignem sistem i kloniram sadrzaj na novi SSD? Ako ne moze tako molio bih da mi neko da savet kako da to izvedem.
Nakon toga hteo bih da podelim novi SSD na dve jednake particije i na drugu da instaliram Linux. Sinu je potreban Linux zbog nekih zahteva na fakultetu. Kako u praksi izgleda dual boot sa Win10 i Linuxom? Ima li tu nekih problema i skrivenih smicalica?
Da li će cela operacija moci da se izvede ovako kako sam ja to zamislio i hoce li to sve moci na kraju zajedno da funkcionise?
Unapred hvala na svakom korisnom savetu.
 
Poslednja izmena:
Lako. Digneš sistem sa Acronis True Image boot diskom ili fleškom i napraviš image celog diska na neki Eksterni disk zameniš SSD opet digneš sistem sa Acronisom i onaj image sa eksternog diska će ti Acronis prekopirati na nov SSD i to je to. Posle ga ti možeš sa nekim takođe boot partition managerom možeš particionisati. To je jedno od rešenja i softvera ima i drugih ali sam ja sam tim radio i ne bih menjao metodu. A za linux zavisi od distribucije kako idu particije ako se uradi kako treba radiće ti. Ali ako nisi to radio instaliranje Linuxa možeš lako nešto da zaj....zdrndaš stvari. Pogledaj na YT neke tutorijalle jer je komplikovano da objasnim a i dugo ne radim više sa Linuxom. Bolje bi ti bilo da ti sinak koristi neki live linux koji će ti raditi isto tako dobro kao da je instaliran jedino onu drugu particiju formatiraš u EXT4 fajl sistemu za čuvanje podataka. Ako mora instalacija onda samo tutorijali. Ja sam svojevremeno držao te kombinacije win-linux odavno više ne.
 
Ako već imaš eksterni disk dovoljnog kapaciteta, naj lakše je da napraviš backup celog diska sa Macrium Reflect free i da ga odatle vratiš na novi SSD. Ostaće ti ostatak do 500GB prazno pa možeš na to da instaliraš Linux.
E sad, tu mora jako da se pazi prilikom instalacije Linuxa da instalira i napravi svoje particije na praznom prostoru. Nadam se da on zna tačno šta da uradi ili može da upropasti oba systema ali ćeš barem da imaš backup sa koga možeš sve opet da vratiš pa jovo-nanovo. Sa nekim Linux distroima može da bude zahebano.
Čak i kada to sve uspe, ima "začkokljica" kao recimo ako jedan OS rikne, povući će i drugi, zato bi bilo dobro imati svež backup celog diska sa oba OS-a u jednom fajlu. U zavisnosti od odabranog linuxa i file systema za njega, windows ga možda ne prepoznaju.
 
Hvala, ovo sa prebacivanjem na novi disk mislim da nece biti problem, a za Linux cu se potruditi da nadjem nekoga ko vec ima iskustva u takvoj raboti.
Jos jednom hvala svima.
 
Ja koristim Miray HD Clone i dobri stari Symantec ghost (baziran na DOS-u).
 
Jeste dok ne probaš Acronis True Image i shvatiš koliko je Symantec star.

Daleko od toga da je loš, ali u vrijeme kada je nastao nije bilo SSD pa kloniranje sa HDD na SSD tretira kao sa HDD na HDD što nimalo ne valja [emoji6]

Sent from my SM-N9700 using Tapatalk
 
Macrium Reflekt možedakompenzuje za promenu vrste diska, čak i za NVME, MBR/GPT. Njegov rescue disk/USB može i da poravi BOOT kada zatreba. Za razliku od većine clone programa, pravi i backup sa raznim opcijama. Najbži je od svih a plaćena verzija ima Turbo mode gde restore ubrzava više puta.
 
@Ludak, nema veze sto je star, radi posao, vrlo je jednostavan, za opciju disk-to-disk je odlican, plus kompresuje odlicno. A za taj problem ssd-to-hdd rezultat je BAD za particiju, koja nije align-ovana, sto se lako resava iz bilo kog programa za particije, klikom na align, apply i gotovo.
 
Čekaj oćeš da kažeš da je bolje koristiti dva programa nego jedan?
Po tvojem poslije kloniranja, instalacija novog programa i onda align.
Po mojem kloniranje i to je to...


Možda nešto propuštam?

Sent from my SM-N9700 using Tapatalk
 
Želiš na jedan SDD da instaliraš dva OS-a a windows da bude kloniran. Hmmm...Ovo u startu već zvuči kao potencijalni problem. Moraš dobro da se prethodno informišeš o redosledu instaliranja sistema i čiji bootloader će startovati bootovanje oba OS-a. Ovo stoga da ti se ne bi desilo da linuxov Grub bira butovanje a onda tvom sinu dosadi Linux, pregazi ga pa ne može više ni u win da se bootuje.

Pogotovo što je tvoj win 10 kloniran, on i ne zna da u sistemu sada postoji i linux i verovatno neće uspeti da ga podigne. Da ga instaliraš ponovo on bi video i drugi sistem ali ovako ne. Ovo doduše može da se rešava sa alatima za ispravku bootloadera ali nije prijatno za rad i mora se tačno znati kako funkcionišu.

Ja ne preporučujem nikome da na jedan HDD instalira više OS-eva ako baš ne mora. Mnogo bolja varijanta je da se drugi OS instalira na drugi HDD ali uz prethodno fizičko isključivanje ostalih HDD-ova na ploči. Onda se boot prioritet bira iz BIOS-a iz boot menija sa F12 ili koji god a zatim HDD-ove možeš vaditi po volji i butovati se nezavisno.

Od alata pogledaj i Mini Tool Partition Wizard.
 
Nije nikakav problem instalirati Windows I Linux na istom hard disku. Windows nije znao a mislim da i dalje ne zna za Linux i ne može da ga doda u bootloader. Ali Linux može da se instalira nakon Windows-a i Linux bootloader (Grub) će umeti da doda Windows u meni. Onda će kroz Grub moći da se bira Win ili Linux prilikom paljenja računara.

Što se kloniranja tice, šta god radio original disk ne formatiraj dok ti Windows koji si klonirao ne proradi uspešno sa Linux-om. A kao što rekoše kolege iznad, korisno bi bilo ostaviti trajni backup negde. Ja sam prestao da se petljam sa kloniranjem pre par godina pa tu ne mogu puno da.pomognem. Ghost koji je to odlično radio (verzija koju sam ja koristio) ne radi baš dobro sa novijim OS-ovima.



Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Windows ne prepoznaje neke file systeme za Linux (Ex2/s) ali može da se sredi dodatcima (Ext2Fsd-0.69.exe). Takoje radilo kodmene ali sam odustao od mešanja Linuxa i Windows na istom disku, Kada mi zatreba Linux na brzinu onda preko VM-a. Za ostalo na drugom SSD-u a za sigurnost Live Linux sa persistence 4GB sa USB3.1, radi podjednako brzo kao sa unutrašnjeg HDD-a. Sve je bolje nego mešavina na jednom disku.
 
Poslednja izmena:
Može lepo da radi na jednom disku, samo da se ne napravi neka brljotina sa bootloaderima...
 
Uf, taman sam mislio da mi je sve jasno, pa ste zakomplikovali.
Vidim da su misljenja podeljena tj, da neki ne preporucuju WIN i Linux na jednom disku dok drugi smatraju da to sasvim dobro funkcionise.
Da li je bolje i sigurnije da se ubaci taj novi SSD od 512 GB i na njemu ostavi samo WIN (ostaje dovoljno mesta za programe i podatke vezane za WIN), a da se Linux instalra na eksterni HDD i po potrebi podize odatle, radi i sve podatke i aplikacije vezane za Linux se drze na tom HDD-u? Disk mora biti eksterni, posto je u pitanju laptop koji ima mesta samo za jedan M.2 SSD.
Sta mislite o tome?
 
Poslednja izmena:
Ako vec razmatram opciju instalacije Linuxa na eksternom disku, ima li nekih problema da to onda bude eksterni SSD? Cisto zbog brzine rada. da li je to OK?
 
neće raditi kao ssd naravno,ali za linuks koji tek ponekad pališ ne mora da bude tragično.ja bih gledao da linuks bude na početnih 30-40 posto diska maks a ostalo u formatu koji ti odgovara,ali vodi računa da dosta sprava (konzole,tv-ovi itd) vidi samo početnu particiju.

lično ja bi ujurio mali ssd za linuks,i 64gb mu je više nego dovoljno,verujem da bi i na 16gb bilo izvodljivo.
 
Nema ni jednog razloga da ne instaliras linux na isti disk. A izuzetno je korisno ako se npr windows zakuca da imas linux da ga oporavis. Ostavi mu 20GB praznog neparticionisanog prostora posle windowsa i samo tokom instalacije reci da se tu instalira. Ja na 8GB rama nemam swap particiju vec godinama i nisam nikad imao problema za normalnu upotrebu.

Ako ga nekad uklanjas, uradis repair windowsa, uklonice grub bez problema.
uvek je pozeljno imati i flash sa linuxom kao backup :) a tek je to 32gb dovoljno..
 
Čekaj oćeš da kažeš da je bolje koristiti dva programa nego jedan?
Po tvojem poslije kloniranja, instalacija novog programa i onda align.
Po mojem kloniranje i to je to...


Možda nešto propuštam?

Sent from my SM-N9700 using Tapatalk

Kako god, kod mene radi posao 100%, testirano i potvrdjeno vise puta. Sledece opcije su Miray HDClone i Macrium Reflect.
 
Nema ni jednog razloga da ne instaliras linux na isti disk. A izuzetno je korisno ako se npr windows zakuca da imas linux da ga oporavis. Ostavi mu 20GB praznog neparticionisanog prostora posle windowsa i samo tokom instalacije reci da se tu instalira. Ja na 8GB rama nemam swap particiju vec godinama i nisam nikad imao problema za normalnu upotrebu.

Ako ga nekad uklanjas, uradis repair windowsa, uklonice grub bez problema.
uvek je pozeljno imati i flash sa linuxom kao backup :) a tek je to 32gb dovoljno..
Za oporavak Windows dovoljna mu je fleška sa repair opcijom Windowsa.
Dovoljno je i neki live Windows

Sent from my SM-N9700 using Tapatalk
 
Samo ako taj oporavak ne prepiše preko boot sectora i UEFI particije.
 
Nešto mi nije jasno...ako hoću da prebacim sistem sa jednog na drugi SSD, da li idem na kloniranje diska ili sistema, ako želim da sačuvam i programe koje sam instalirao sa sve podešavanjima? Pošto neki programi za kloniranje prave razliku između jednog i drugog i nisam siguran šta koja opcija omogućava, da li će drajv na koji sam klonirao posle odmah biti bootabilan, bez intervencija, da li ći morati da reinstaliram programe ili ne, itd.
 
Koristi Mini Tool Partition Wizard i opciju Migrate OS, ako hoces da samo premestis sistem onda imas opciju Move uz zadrzavanje postojeceg sa sistemom, ako hoces zamenu skroz izaberes to.
 
Ja sam koristio AOMEI partition assistent,klonirao ceo disk sa sistemom.Nema dodatih zezancija..

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Bitno mi je da je posle novi drajv bootabilan od starta i da mogu normalno da koristim programe, bez reinstaliranja i ponovnih podešavanja...
 
Naravno,kloniranje,sve isto kao sto je na trenutnom disku,dal programi,igre il šta već.Ja barem nisam imao problem ni sa jednim .

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Imam 1TB disk u laptopu, na prvoj particiji je win 10, druga i treca particija po 200gb prazne i na cetvrtoj su podaci 350gb. Na drugom 128gb usb disku imam Ubuntu 20.04 instaliran koji super radi sa usb-a (nije live, nije live with persistance nego normalna instalacija). Hocu da prebacim taj Ubuntu sa usb-a na drugu slobodnu particiju glavnog diska i da stavim grub2 uefi dual boot sa postojecim Windowsom. Kako to da uradim? Pretpostavljam prvo treba da napravim image od instalacije Ubuntua, onda image da restorujem na slobodnu particiju i na kraju boot da sredim. Ima li negde tutorijal kako ovo da se uradi i kojim programom?
 
Nazad
Vrh Dno