Šta je novo?

Windows 10 postepeno jede 20+ GB na C particiji, nije page file ili hibersys.file

Solesoslav

Slavan
Učlanjen(a)
20.05.2008
Poruke
4,684
Poena
485
Imam legalan Windows 10 na racunaru i laptopu. Dobijen je tako sto je instaliran Windows 8.1 Pro, aktiviran nelegalnim putem i legalno upgrade-ovan na Windows 10. Na oba racunara koristim novi Microsoft Edge browser i imam Kaspersky Small Office 2020 Beta kao antivirus. Problem se ispoljava tako sto po paljenju na sistemskom disku ima izmedju 22 i 18GB slobodno. Vremenom(kroz 4-24 sata, nije uvek istom brzinom, niti primetim uvek odmah) se taj prostor smanjuje dok ne napuni celu C particiju. Sistem nastavlja da moze da se koristi kao i normalno, sem sto mnogi programi izbacuju greske zbog nedostatka prostora. Kada se napuni particija, jedini nacin na koji uspem da oslobodim prostor je da restartujem ili ugasim pa upalim racunar nekoliko(3-6 puta). Obe instalacije su relativno sveze(ove godine podignute).

Kada total commanderom proveravam velicine fajlova i foldera na disku, prijavljuje mi da je users folder veci nego sto je velicina svih fajlova i pod foldera u njemu.

Page file nije u pitanju jer na desktopu sam ga sklonio sa C particije bas jer sam mislio da prepunjava particiju.
hibersys.file mi se isto cini da nije jer je valjda hibernacija po defaultu ugasena na Windows 10.
System restore isto mi se cini da nije jer je u System Protection jezicku System Properties dijaloga postavljen na off za svaku particiju.

Krenuo sam da primecujem ovaj problem pre neke 2 nedelje, ali nije nemoguce da se javljao i ranije jer sam zbog obaveza slabo koristio racunare u tom periodu.

Spomenuo sam Kaspersky i Edge, kao i nacin instalacije jer su to jedine stvari koje se mi padaju na pamet da se razlikuju na ova 2 sistema od mog sluzbenog laptopa na kome nemam ovaj problem. Probacu na laptopu da obrisem ta 2 programa jedan po jedan kako bi utvrdio da li je do njih problem, ali u medjuvremenu sam resio da pitam ovde.
 
Da nije OneDrive? Pratio sam viber grupu 'imam lud da sam papir' i onda iskljucim da je pratim, ali na pogresan nacin. I sad, ja ne dobijam obavestenja o novim postovima, ali sve slike i djubre se skida i OneDrive to automatski bekapuje (slike i snimke) i puni li puni, a sinhro kopija tog foldera na PCju je u Users...
 
Probaj sa programom treesize da utvrdis gde se "gubi prostor"
 
Da nije OneDrive? Pratio sam viber grupu 'imam lud da sam papir' i onda iskljucim da je pratim, ali na pogresan nacin. I sad, ja ne dobijam obavestenja o novim postovima, ali sve slike i djubre se skida i OneDrive to automatski bekapuje (slike i snimke) i puni li puni, a sinhro kopija tog foldera na PCju je u Users...

90% sam siguran da sam obrisao ili barem ugasio one drive. Nema ga dole desno u system tray-u.

Inace, evo je trenutna situacija

 
Udji tu u Lale sa desne strane i vidi da li ima OneDrive. Nisam siguran da li je skriven...
 
Imaš i WinDirStat, pa pogledaj kao što čovek gore reče gde ide prostor - https://windirstat.net/

Ja preferiram njega jer bolje označi zauzeti prostor od TreeSize-a.
 
Nije one drive. Ipak imam i pagefile i hibersys. Ranije su se ti fajlovi videli u total commanderu. Ne znam otkud tu pagefile kad je sklonjen u podesavanjima.


Evo ga root particije, kao i users folder razvijen u TreeSize-u. Sto se users foldera tice od njegovih ~9GB ukupno, 7-8GB ide na app data. To se dalje deli na ~3GB temp folder od cega je gro toga Visual Studio, a ~2GB je u Microsoft folderu jer koristim edge browser.

treefile1auk96.png
treefileusers1iok1w.png
 
Inace sakriveni Program Data folder zauzima 20+ GB bas zbog Kaspersky antivirusa. Nekako ima vise log fajlova od ~4GB

treefilekasp1c9k3z.png
treefilekasp206j8s.png
 
Nazad
Vrh Dno