Šta je novo?

Windows 7 problem na laptopu

geo.dule

Slavan
Učlanjen(a)
21.11.2004
Poruke
270
Poena
320
Pozdrav, imam problem sa novom instalacijom Windowsa 7. Instalirao sam ga na laptopu drugara Asus X55A. On ima samo 2 GB memorije. Instalirao sam samo Windows i drajvere. Posle nekoliko minuta laptop uspori rad. Vidim u Task menadžeru proces svchost.exe koji troši RAM memoriju 1,2 GB a ništa se ne radi. Podizanje je sukcesivno od 30% za po 1% do 97. Prekontrolisan virus nema ga. Čitao sam po forumima i izgleda da je problem u servisima. Iz Task Managera sam utvrdio da se radi o sledećim servisima:
wuauserv, winmgmt, themes, shellhwdetection, sens, shedule, profsvc, lanmanserver, iphlpsvc, gpsvc, eaphost, bits. Da li je jedino rešenje da se pogase svi ti servisi. Da li će Windows normalno da radi sa svim ovim pogašenim servisima. Da li možda ima neko drugo rešenje da se smanji zauzeće RAM memorije.
 
Odradi update windowsa.
 
Iskljuci win update pa vidi kako ce da se ponasa.

Ja sam pre neki dan na isti laptop instalirao neki win7 lite i radio je malo bolje, ipak je odluceno da se ubaci 4gb memorije i ssd i ponasa se kao potpuno druga masina. (nadogradnja cirka 4250 din. da ima 2 slota za memoriju bilo manje)
 
Nisam rekao da jedan drajver nisam uspeo da instaliram, PCI Simple Communications Controller. Jednostavno nisam ga našao na sajtu Asusa. Drugi su svi uredni. Instalirao sam i program Driver Genius da sam nađe sve drajvere. On je skinuo sam sve drajvere ponovo, ali ovog nema među njima. Kako da utvrdim o kojem servisu se konkretno radi, mislio sam da pogasim sve. Mirza, pomislio sam na Winupdate. Problem je vreme. Kod normalnog RAMa treba 1 dan za skidanje i instalaciju nekoliko Giga updatea. On sada radi toliko sporo da će mu trebati nedelje za to. Imao sam ranije problem sa apdejtovanjem i tada je držao CPU stalno na 50%. Ovde je CPU 3% a RAM 97%. Isključiću Winupdate za probu.
 
Poslednja izmena:
Ti tu najverovatnije imaš memory leak nekog drajvera. Posebno što si pustio Driver Genius sam da nađe (i instalira) drajvere, moguće da je neki omašio ili skinuo problematičan.
 
Solidno se razumem, nisam baš ekspert, ali mislim da nije ovo što džoni kaže. Memorija je blokirala i pre nego što sam instalirao sve drajvere. Drajvere sam instalirao peške. Driver Genius mi služio samo da pronađem ovaj drajver što mi fali. Bezuspešno.
 
Za PCI Simple Communications Controller instaliras Intel Management Engine Interface (pod Others je na sajtu)
naravno prvo chipset drajver (mislim da moras i ATKACPI driver and hotkey-related utilities (Utilities))
 
Možda će biti brže da uradiš reinstal sistema, ovako lako možeš izgubiti dosta više od dva sata.
Čist nemodifikovan iso, isključiš win update odmah u startu i ostaviš ga isključenog, instaliraš samo legalne programe (za početak barem). U tom scenariju nećeš imati problem a u jako malo verovatnom slučaju da ga ipak bude uzrok je u nekom od zvaničnih drajvera sa Asus stranice.
p.s. Noviji drajveri od zvaničnih nisu vredni truda za tako stare mašine jer performanse ne dobijaš a veća je šansa da bude problema, tako da je bolja praksa zvanični ma koliko bili stari.
 
Adamche zahvaljujem uradio sam to i sada je problem drajvera rešen. Evo memorija se opet diže. Neverovatno kako ga diže precizno za po 1%. Nikako 2 ili 5. Poolmaker razmišljao sam o tome. Ali neverovatno da nisam uspeo da nađem čist nemodifikovan ISO. Nekad si mogao sa Windowsovog sajta da ga nađeš. Išao sam i nema ga tamo. Ako nije zabranjeno na forumu kaži gde ga ima. Windows 7 ima sve manje na internetu. Eksperiment sa Winupdate nije uspeo. Sa isključenim RAM je došao do 91%. Isključujem se sa foruma javljam se sutra posle 12.
 
Na žalost ne može. Dan za preuzimanje je prvog u mesecu i traje nekoliko dana.
 
@geo.dule 2020 je godina, Microsoft očigledno smatra da treba da dodatno zakomplikuje stvari korisnicima 7-ce.
Dok god se može proveriti integritet nebitno je odakle je skinut iso. Sve to i više imaš u temi koju sam spomenuo, prvi post ne čini temu...


Kod:
[B]Windows 7 Ultimate SP1-U ISO (Refresh)[/B]

x86
Part- X17-59463
en_windows_7_ultimate_with_sp1_x86_dvd_u_677460.iso
SHA1: 65FCE0F445D9BF7E78E43F17E441E08C63722657
ISO/CRC: 35511F11

x64
Part- X17-59465
en_windows_7_ultimate_with_sp1_x64_dvd_u_677332.iso
SHA1: 36AE90DEFBAD9D9539E649B193AE573B77A71C83
ISO/CRC: 992B8FCD
 
https://the-eye.eu/public/MSDN/Windows 7/

edit: Proverio sam SHA1 za en_windows_7_ultimate_with_sp1_x64_dvd_u_677332.iso, poklapa se sa poolmaker-ovim.

6mQPzvz.jpg
 
Poslednja izmena:
Zahvaljujem, skidam u toku dana. Javiću večeras da li ima problem. Laptop ima samo 2 GB RAM-a, skinuću 32-bitni. Verovatno je lakši za rad.
 
64bitni windows si imao na 2 GB RAM? Svasta... Uzgred, windows 8.1 radio bi bar duplo bolje od Sedmice. 32bitni naravno.
 
Nisam rekao da jedan drajver nisam uspeo da instaliram, PCI Simple Communications Controller. Jednostavno nisam ga našao na sajtu Asusa. Drugi su svi uredni. Instalirao sam i program Driver Genius da sam nađe sve drajvere. On je skinuo sam sve drajvere ponovo, ali ovog nema među njima. Kako da utvrdim o kojem servisu se konkretno radi, mislio sam da pogasim sve. Mirza, pomislio sam na Winupdate. Problem je vreme. Kod normalnog RAMa treba 1 dan za skidanje i instalaciju nekoliko Giga updatea. On sada radi toliko sporo da će mu trebati nedelje za to. Imao sam ranije problem sa apdejtovanjem i tada je držao CPU stalno na 50%. Ovde je CPU 3% a RAM 97%. Isključiću Winupdate za probu.
PCI Simple Communications Controller Je MODEM onaj stari preko žičnog teleona, teško da će ti trebati. "Drajver" je samo običan .INF file.
 
Evo instalirao sam originalni Windows i sve drajvere. Isključio Winupdate i RAM drži na 27%. Dobro je. Hteo sam da instaliram Eset Nod 32, ali odbija instalaciju. Kaže da je outdated verzija Windowsa. Moram da ga apdejtujem. Trajaće sigurno 1 dan. Nekada sam nalazio celokupni apdejt u obliku ISO fajla, i sve se brzo završi. Evo krenulo apdejtovanje i RAM dogurao do 92%. Svi gore pomenuti servisi ponovo u igri. Ima još 2 nova Aelookupsvc i Seclogon. Javiću sutra kada završi apdejtovanje da li je RAM pao.
 
Očigledno update voli da "objasni" ko kosi, a ko vodu nosi. :)

Aj javi šta se desilo kad je izapdejtovao šta je hteo tj. šta si imao.
 
Evo završeno u toku noći. Oko 170 fajlova i nešto manje od 2 GB update. U mirovanju RAM oko 30%, CPU 2%. Za sada sistem ne deluje loše. Očigledno da je greška bila do instalacionog Windowsa koji je skinut sa torrenta. Ako bude neki problem u toku dana javiću. Ako ne javim znači da je sve u redu. Zahvaljujem na pomoći.
 
Da se ja pitam a i odavno već instaliram samo lite verzuju windowsa na te starije i slabe masine.

Veoma brzo ga instalira, ugaseni svi ne potrebni servisi, update itd..
Racunar posle toga leti bukvalno kao da radi na ssd-u.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Lite verzije nisu za svakoga jer ko zna sta je skraceno od servisa. Drugo, ugasen je update a to dovodi u pitanje sigurnost kada su napadi cesti i Ransomware pogadja sve vise racunara.
 
Nema svrhe lite, kada na tim starom mašinama 2GB rama košta 5e, a 4 GB taj luksuz 10e.

Lite je izgubio smisao sa ovim cijenama i uvjek je bolji untached nego lite, Micro, preactivated itd...

Sent from my SM-N9700 using Tapatalk
 
Svako može da napravi Lite verziju kako mu odgovara pa je to bolje nego skidati neku nepoznatu verziju koja može da sadrži ko zna kakve hazarde. Lepo skineš poslednju verziju W7 sa SP1 i odradiš sa https://www.nliteos.com/
 
gro problema je što ms ne daje tek tako iso sedmice sa sp1 i svim apdejtima integrisanim,ili čak bilo kakav,pa većina ljudi poseže za kojekakvim što iskopaju po netu.
 
Nazad
Vrh Dno