Šta je novo?

10600k MSI Tomahawk Z490 oc potrebna pomoc

PPC

Slavan
Učlanjen(a)
08.11.2019
Poruke
645
Poena
415
Moja oprema  
Mobilni telefon
uzmi brate Xiaomi, veruj mi
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Uzeo sam novu masinu i juce sednem da utegnem procesor, trazio sam neki safe baseline i na 4.8 all core dobio cini mi se super rezultat ali mi treba validacija.Video sam na da vecina Z490 ploca przi sa naponima na defaultu pa sam to krenuo da korigujem i dobio neki konzervativan baseline.

all core 4.8
vcore 1.2
vccsa 1.5
vccio 1.2 (meri blize 1.1 hwinfo)
vdimm 1.35 (xmp)

Zbog hladjenja ne bih preterivao sa clockom, i ovako vrti oko 80C na primu ~10 min, ne bih ga preko toga gurao. Dve stvari me muce tho.

- Kako instaliram msi software Dragon Center (primarno zbog kontrole ventilatora SpeedFan ne cita kontroler sa ove ploce) sav overclock ode dodjavola i revertuje na 4.5 all core tj bootuje sa 4.8 ali odmah posle toga revertuje na 4.5 nezavisno da li je Dragon Center aktivan ili ne, pola dana sam potrosio zezajuci se. Kad ga uklonim sve radi normalno. Da li iko zna neki software za kontrolu ventilatora koji radi sa ovom plocom ili workaround za DC?

- Ne mogu da procenim gde sam sa voltazama, deluju super prema temperaturama ali nemam neki konkretan source sta je zaista default da se orjentisem. Jedan review kaze 1.35-6 je ok drugi kaze 1.27 je poprilicno (za 5.0 all core) dok kod mene 4.8 radi na 1.2, osecam moze i nize. Ova ploca kao default koristi 1.25, kad se ukljuci Auto overclock 1.34 mada na >1.3 vidim da nije dobro jer temp skacu bas brzo a i nema potrebe. Kako iskusnijima deluju ove voltaze?
 
Evo jedan update, mozda vas zainteresuje pa neko i da kaze nesto. :D

MSI Tomahawk z490 je djubre od ploce, hardverski mozda ne (naponska sekcija, heatsinkovi, features) ali BIOS i Nuvoton NCT668D kontroler definitivno jesu.

Prvo, osnovna (retail) verzija BIOS-a nije imala podrsku za MBR boot, uopste. Tek nakon mesec dana su izbacili update koji je omogucio MBR boot, dakle ako ste dosli sa stare masine i niste konvertovali u UEFI boot mogli ste da se slikate dobrih mesec dana ili da dizete sa USB pa konvertujete, nosite kod nekog hard, etc.

Drugo, nista zivo ne cita parametre sa ovog Nuvoton kontrolera sem Dragon Center, HWiNFO i Argus monitor i to svi zajedno prave neku vrstu konflikta da Nuvoton kompletno pobrljavi ako se ista od ovoga koristi zajedno do te mere da ugasi sve ventilatore, prijavljue temperaturu od 138C na CPU, 600W potrosnju CPU etc. Jedino kompletan reboot pomaze i to ne samo reboot, vec posle gasenja mora i power drain da se odradi inace ce vas poblentavljeni parametri sacekati i u BIOS-u i necete moci da bootujete sa prijavljenom CPU temp od 138C.

Trece, ploca je tek sa poslednjim updateom biosa od pre par dana malo zauzdala intel boost parametre gde je short i long time power bio na defaultu 4096W a amperaza na 256 i boost time potpuno bez time limita. Sada postoji opcija intel default, tower cooler i water cooled koji progresivno podizu ove parametre. Takodje, opcija Enhanced Turbo Boost (koja je valjda MSI verzija MCE) je po defaultu ukljucena i tera procesor uvek na all core boost tako da sa njom ukljucenom nikada necete videti preko 4.5 clock, bez obzira koliko corova je optereceno. 10600k bi trebao da boostuje do 4.8 jedan core ali sa ETB to se nikada nece desiti a i sa iskljucenim ETB boostuje jedan core samo do 4.7, 4.8 nikada, ne znam zasto. Jedino kako uspevam da dobijem 4.8 na single coru jeste ako uradim "per core" manual settings na 49/49/49/48/45/45. U tom slucaju se vidi i 4.9 na milisekund a 4.8 zna da "drzi" malo duze, bez toga 4.8 se ne vidi ni na milisekund, 4.7 max.

Cetvrto, VCCIO i VCSA su na "Auto" nasvirani opasno, 1.25 i 1.2 iako sama ploca obelezava za VCCIO sve preko 1.2 u "crveno" i za VCSA preko 1.15 a na "Auto" gura 0.05 preko toga. Sve naravno radi i sa 1.2 i 1.15 isto a temp su za 2-3C nize. Nista nije boost drugaciji niti se Vcore menja iako je na "Auto" (ide do 1.18 za 4.5 all core load).

I kao slag na tortu, thermal padovi na M.2 heatsinkovima evo posle manje od mesec dana pustaju ulje, bice veselo ako su isti i ispod primarnih heatsinkova koji su apsolutno katastrofalni za zamenu. :/



Sto se pomenutog 4.8 all core OC tice, ipak nije najstabilniji na datim parametrima. Vrti prime 45 min bez problema (AVX off tho) kao i intel burn test na very high 10 ciklusa, ali hoce nekada u gamingu da baci BSOD, jednom u 7 dana.

Da li je moguce ostvariti neku vrstu OC koja radi sledece, na full loadu da da 4.8 na recimo dva cora i ostatak da drzi 4.5-4.4? Da li za ovako nesto treba boostovati i short/long power limite (W i A) ili samo dati vise voltaze na Vcore? Takodje, AVX offset na "Auto" izgleda radi -1 ili -2, da li ga staviti manuelno na 0 ako temp dozvoljava ili sta raditi sa tim? Generalno mislim da nista sto koristim na kompu ne zahteva AVX, heavy load jedino bas pri gamingu se desava, za sve ostalo masina je u sustini overkill (blaga obrada zvuka, amaterski photoshop i cad, etc.). Da li AVX "vredi" tog umanjenja za 200Mhz? Da li i ovaj boost preko all core brzine znaci ikada igde sem mozda za neki benchmark ili stariju igru koja koristi samo 1 thread? Ja iskreno ne vidim da se taj boost od 4.8 (ili 4.7) zadrzava aktivan ista duze od par sekundi pa otuda i pitanje cemu uopste sluzi?

Bilo kakav info dobrodosao, moze i neki link ka dobrim resursima za citanje, nije da me mrzi da googlam/citam nego nalazim bas svasta pa bi znacila preporuka.
 
Drugar ima istu plocu.
Ima i7 10700k 1.35v za 5ghz. 1.38v za 5.1ghz ali visoka temperatura onda. Delid nije opcija vise?
 
Delid nije vise nije potreban za K procesore jer su vratili lem na IHS a ne pastu tako da ne znam ni da li je moguce lemljeni cpu delidovati, rekao bih ne.

A 1.38V ces tesko da ohladis na vazduhu sa tom frekvencijom i tim brojem corova. Ovaj moj 10600k na 4.6 all core trazi 1.16V a za 4.7 1.21, ogromna razlika za 100Mhz. Nije OC uopste vise isplativ.
 
Pozdrav,

Imam ovu kobinaciju Ploca+CPU i pitanje za vlasnika.

Da li imas problem sa RAM OC? Naime, lepo ucita XMP profil i to radi stabilno, ali cim pokusam da mrdnem frekvencu RAM-a ili podesim tajminge, nece da boot-uje i vrati me default. Takodje, ako podesim u BIOS-u napon memorije na 1.38 recimo, realna je 1.355, sto me mnogo nervira.

Da li je problem do BIOS-a (poslednji sa MSI sajta, update radjen preko dragon centra (zeznuo sam se kad sam trazio poslednje drajvere promako mi instalirao i BIOS))

Da li da odradim update bios na istu verziju preko USB-a ili preko onog "Forum UEFI Shell Flash tool [V1.13] for MSI boards!"
 
Ni meni memorija nece da mrdne ali bar bootuje pa onda crashuje, prihvata setovanja. Max sto sam uspeo je sa 3466 xmp na 3500 i par sekundarnih tajminga sam malko utegao :D taj deo radi na def naponu od 1.35 ali recimo 3600 sam probao i to sam joj gruvao 1.45 cisto da vidim da li ce nesto da se desi i crashuje cim bootuje windows. Ako na 1.45 ne radi 3600, necu ni da se trudim dalje, ruku na srce nije ni neka ultra memorija.

Na mom primerku voltaze koje setujem su on point sa izmerenim gore dole vrlo malo, sa te strane nemam zamerki.

Ja sam na poslednjem BIOSU koji je i dalje vrlo traljav ali bar su ukinuli M.2 Genie koji je pravio totalnu pometnju pri bootu, cemu li je to uopste trebalo da sluzi ja evo nemam pojma. Sve u svemu utisak za plocu je los, thumbs down, sledecu uzimam Asusa definitivno.
 
Koju memoriju imas? Kod mene je ova iz potpisa Hyperx Predator 3200Mhz CL16.

Kako si podesio vccsa i vccio?

Ploca ima definitivno neki BIOS bug, sa verzijom v11 bila je otkljucana opcija "Memory TryIt", sada je siva i ne moze da se odabere. Da li si probao Clear CMOS?
 
Nazad
Vrh Dno