Šta je novo?

Avowed

meni deluje ok nadam se da je bacanje magije ko u arx fatalisu :)
 
Inace, igra je smestena u Pillars of Eternity svetu.
 
Why indeed...
 
TES Skyrim, The Witcher... prodaje se ko alva na svakom sistemu. Hoće ljudi krišku te torte.
 
Ali ih štancuje Obsidian. Outer Worlds je savim OK ispao ali tačno se vidi da je spakovan na brzinu. Isto očekujem i od ovog naslova.
 
Obsidian treba da se drži isometric RPG igara, Pillars of Eternity i Tyranny su fantastične igre, jedne od najboljih koje sam igrao. Sve su pogodili šta treba, ljudi jednostavno znaju svoj posao kad je u pitanju epski RPG.

Outer Worlds je na kraju ispao veliki fejl..kad sam počeo da igram obećavao je da će biti intereantan ali...dosadni Quest-ovi, jako slab skill sistem, još gori item sistem..3 tipa municije za sva oružja, šta reći..vidi se da nije uloženo mnogo truda..Volim Obsidian i žao mi je što je Outer Worlds ispao tako ali to je realnost.

E sad, ne mora da znači da će ovaj Avowed biti loš..činjenica da će priča biti smeštena u Eora-i mi već deluje obećavajuće.
Ovo na kraju nekoliko sekundi ako je gameplay deluje dosta dobro..atmosfera me malo podsetila na Bard's Tale IV :)
 
Imao je veliki potencijal Outer Worlds, mada meni je i takav dobar, ali mogao je da bude vrh.
 
Prava je šteta što još nismo videli ovaj novi RPG koji razvija Obsidian. Pominje se novi trailer na Game Awards-u. Ipak, na netu postoji dosta informacija od onih koji su videli igru iza zatvorenih vrata te ću ih objaviti ovde. Igru navodno pogoni UE5, i ogroman deo posla je priveden kraju. Bilo je problema sa "odlivom mozgova", a igra je doživela i reboot ako je verovati glasinama. Takođe, valjda je bio u planu i neki multiplejer mod od kog su odustali, jer Bogu hvala, ipak žele da razviju "još jednu Obsidian igru".
  • Avowed will be "fully open world" and much larger than Skyrim, but not necessarily in total size. The world will be "denser" and "more contrasted"—which presumably means diverse.
  • The main setting will be The Living Lands region of Eora, which is a northern frontier not seen directly in either Pillars of Eternity game.
  • There will be a "big focus" on world reactivity, lighting, and next-gen AI systems.
  • There will be a real-time weather system.
  • Character creation is supposed to be very advanced and detailed.
  • Mod support is planned.
  • The world will have lots of factions, but they won't be similar to Skyrim's factions.
  • You will be able to enlist the help of companions, but it is supposedly very different to how it works in Obsidian's other recent RPG, The Outer Worlds.
  • The game will feature boss battles that happen on a very large scale.
  • Two large cities are being planned, with smaller settlements dotting the map and large areas of wilderness.
  • Creatures and wildlife will be based on Pillars of Eternity lore but will make new additions.
  • "Dynamic presentation of dialogue"—whatever that might mean.
  • Obsidian wants to make it possible to kill anyone in the game, similar to how Morrowind let players terminate the main plot by killing certain key characters.
  • Around 100 people are working on the game currently, and it's been in development for two years with seven months of pre-production.
  • Uses the same engine as TOW, but more enhanced with action oriented combat and deep RPG elements.
  • Will feature multiple class play styles (dual wielding knives etc).
  • More loadout based than Skyrim where certain upgrades will be restricted to that class, I.E Caster will be given spells, while a warrior will be given more physical attacks.
  • Avowed will feature multiple class playstyles and borrow from Skyrim's two-handed combat system.
  • More colorful than expected.
  • Weapon enchantments a “big feature”.
  • The combat seems to be more loadout-based than The Elder Scrolls, which gives you mountains of spells in a gigantic list. Warriors will get access to more physical attacks like swordplay, powerful kicks, and shield bashes, while casters will be given a range of spellbook options to customize and tailor their combat style, with attacks bound to specific buttons.
  • Has environmental interactivity like swimming, using spells to remove destroyed rubble that block pathways, etc.
  • Reminds of a more vibrant Skyrim, with a beautiful landscape.
  • The spell seen at the end of the Avowed reveal trailer in 2020 was in the game exactly as in the trailer.
  • First Person animations and spells overall are a big focus in Avowed.
  • Deep RPG exploration and narrative systems.
  • If The Outer Worlds was Obsidian's take on a Fallout-style game, Avowed is undoubtedly Obsidian's take on The Elder Scrolls.
 
Jedan od developera je izbacio na twitteru kako je zadovoljan s radom i onim što je postignuto u igri.
Igra je živa, prilično dugo je u razvoju i valjalo bi da bude bar nešto prikazano na sledećoj Xbox prezentaciji.
Moguće da su malo promenili logo. Sada još više podseća na PoE. Kruna Woedice je tu, a igra je navodno smeštena u Living Lands, veliko ostrvo koje je geografski veoma raznoliko sa planinama, brdima i dolinama.
Neka nova verzija fantasy Skyrima skuvana u Obsidian kuhinji... Ljudi ako ovo ne bude hit ja ne znam šta će biti :love:
 
Šta je tu loše što je sve u first person ?

Sve Elder Scrolls single player igre koje sam igrao sam igrao u 1st person. Da se makljam sa njima u 3rd nema smisla, nije to diablo pa kad zamahne uhvati njih trojicu.
 
Ne kažem da je loše već samo da "ne volem" to što je u prvom licu jer ne volem takve igre i čak i ES sam takođe igrao u trećem licu...
 
Naravno, sve je stvar ukusa i u to se ne sme dirati :)

Ja sam takođe sve Bethesdine igre igrao u prvom licu, retko kad u trećem, jedino tokom istraživanja bih prebacio kameru ali jako retko. Treće lice kod njih deluje malo traljavo ali je sve u svemu okej. I sam Todd je rekao da uvek kreću od prvog lica, i da su njihove igre tako zamišljene.

Meni lično odgovara i prvo i treće lice ali ako se odluka svede na jedno od to dvoje.
Za Avowed me je to prilično obradovalo jer smatram da prvo lice ima bolju dozu preglednosti i imerzije, još ako srede animacije te bude dosta mlataranja rukama za razne stvari to će biti fantastično.
 
Ne znam, nikada nisam mogao da se naviknem i uživim u taj stil igranja gde ispred sebe vidim samo dve ruke koje drže neki predmet - valjda zato što je meni lično izgledalo malo neprirodno.

Zato su mi se i sviđale igre kod kojih postoji mogućnost izbora pa svako može da igra u onom pogledu koji mu više odgovara.
 
Ne znam, nikada nisam mogao da se naviknem i uživim u taj stil igranja gde ispred sebe vidim samo dve ruke koje drže neki predmet - valjda zato što je meni lično izgledalo malo neprirodno.
Jesi igrao Cyberpunk? Ako jesi kako ti se sviđa celokupna mehanika iz prvog lica?

Meni baš suprotno :p Kad je prvo lice kao da sam ja deo tog lika i gledam kroz njega.
 
Nisam igrao, nisam ljubitelj tog sveta, igram samo ono što ima neke elemente epske fantastike (možda preciznije rečeno mač i magija svetove) plus sam siguran da bi me i tu taj pristup odbio.

Nije da nisam probao ali jednostavno ne ide i vrlo brzo odustanem.
 
Nisam igrao, nisam ljubitelj tog sveta, igram samo ono što ima neke elemente epske fantastike (možda preciznije rečeno mač i magija svetove) plus sam siguran da bi me i tu taj pristup odbio.

Nije da nisam probao ali jednostavno ne ide i vrlo brzo odustanem.
Isti smo, bar oko ovog dela što se epske fantastike tiče :)
Daj ovoj igri šansu kad izađe, probaj da je posmatraš kao neki fantazijski shooter. Znaš kakav lore ovaj svet ima?! Prva dva pilarsa to dopunjuju. Čitam s vremena na vreme, zaista je zanimljivo. Neka kvazi religija, Bogovi koji to nisu, razne rase, države, imperije... Još sad u Unreal Engine 5 :love:
Kad sam se ja naterao pre nekoliko godina i prešao Witcher kec do kraja sa onakvim combatom (on je još i okej ali meni subjektivno veoma odbojan), verujem da ćeš i ti moći ovo, šteta bi bilo ako si fanatik, nateraj se pa makar na silu :p Naravno pod uslovom da igra stvarno pokida.
 
Igrao sam Pillars of Eternity i igra mi se generalno dopala (oba dela) baš takva kakva je jer sam bukvalno odrastao uz taj isometric RPG (BG, Planscape, NWN etc) i to mi je verovatno i najdraži tip igara. Opet, dosta igara sam prešao i u trećem licu tako da su mi one takođe OK. Nemam ništa protiv ni da ovoj igri dam šansu u prvom licu ali se bojim da je ishod već unapred poznat, bar kad sam ja u pitanju...
 
Btw ono odrastao uz njih ne znači da sam ih igrao kad sam bio klinac, već da sam ih sve igrao kako su se pojavljivale jer me je taj tip igara nekako navukao na igranje. Naravno ne zaboravljam ni Gothic serijal koji mi je bio baš drag open world ali sam i ES igre voleo iz trećeg lica (živeli modovi) jedino se Iskreno za Skyrim ne sećam da li je trebao mod ili sam od starta mogao da biram da ga igram u trećem licu.
 
Igrao sam Pillars of Eternity i igra mi se generalno dopala (oba dela) baš takva kakva je jer sam bukvalno odrastao uz taj isometric RPG (BG, Planscape, NWN etc) i to mi je verovatno i najdraži tip igara. Opet, dosta igara sam prešao i u trećem licu tako da su mi one takođe OK. Nemam ništa protiv ni da ovoj igri dam šansu u prvom licu ali se bojim da je ishod već unapred poznat, bar kad sam ja u pitanju...
Pa ti si onda više pozvan od mene da bilo šta komentarišeš vezano za Avowed ;)
Kako ti "mrziš" first person, tako ja izometriju smisliti ne mogu, još ako treba pauziranje, znači mučenje bukvalno, toliko me "odvaja" od igre da je to strašno.
 
Mogu zaključiti da si rodjen posle Dungeon Siege i Newervinter Night,oba dve odlične igre

Prije toga malo more jrpg na Ps1
 
Mogu zaključiti da si rodjen posle Dungeon Siege i Newervinter Night,oba dve odlične igre

Prije toga malo more jrpg na Ps1
Trideseta buraz :cool:
Jednostavno nije moj fazon. Što se tiče DS igrao sam dvojku davno, ne nešto puno, ali prilično sam upoznat sa serijalom. Čini mi se da je propao?
Zanimljive su to igre i objektivno smatram da su izuzetno kvalitetne, pogotovo PoE, Divinity, Wasteland..., koje su i potezne, za mene čitaj "užas".
Voleo bih da volim ovaj žanr ali ga ne volim :p

Avowed sam naravno dočekao sa takvim oduševljenjem. Obsidian konačno ima dovoljno novca i ne treba da izmišlja toplu vodu samo da bukvalno prekopira sistem iz Fallout: New Vegas-a, čitaj: frakcijske reputacije, izbori, questovi..., ali sve zakuvano u tom magičnom svetu. Potencijal je neverovatan.
Ne znam kakav im je TOW-u jer ga nisam igrao ali su mišljenja o igri jako podeljena.

Još da se hoće ova bratija koja je prešla obe PoE igre raspisati malo o lore-u, svetu i priči :love:
 
Jason Lewis, jedan od environment developera koji je radio (ili još radi) u Obsidian-u, prošle godine je postavio neku njegovu kreaciju srednjevekovnog open world-a. Ovo je radio sam tri meseca par sati dnevno u UE4 verovatno kako bi stekao dodatno znanje koristeći postojeće assete engine-a. Ima i njegov ArtStation.
Mnogi spekulišu da je "vežbao" za Avowed što je vrlo moguće ako se uzme u obzir ona prva slika što je leak-ovana iz igre.
Ovaj njegov rad mi deluje super ako uzmemo u obzir da ga je sam radio. Baš mi golica maštu šta će biti od slične tematike kad se posla dohvati nekih 150 ljudi.
Video njegovog rada možete pogledati ovde:

 
Uveliko se spekuliše da će Xbox na ovom događaju prikazati Avowed.
Prvo, ukoliko se pogleda logo najave koji su postavili na twitteru (a ja u Xbox temi) vidi se zelena boja u nekom sjaju, a ista takva se pojavljuje u Avowed trejleru. Prošlih par godina tema je bila u space elementu što je navodilo na Starfield.
Drugo, ako se igra očekuje u drugoj polovini 2024. a trebalo bi jer Obsidian radi skoro 5 godina na njoj, logično je da sad dobijemo trejler bar od 3,4 minuta gde bi se konkretnije prikazala igra i o njoj mnogo više pričalo. Sledeće leto na Xbox događaju ona bi bila u primarnom fokusu.
 
Izgleda da je igra kao projekat ogromna čim se angažuje ovolika dodatna snaga. Navedene kompanije koje će razvijati igru sa Obsidian-om mogu se pohvaliti radom na nekim od najboljih igara, tipa Cyberpunk, Atomic Heart, Disco Elysium i slično.
Prva se bavi nekakvim konstruisanjem priče i dijaloga koliko sam shvatio a druga 3D grafikom. Za ovu drugu imate čak i Art station gde možete videti njihove radove. Stacionirana je, pazite sad, u Kazahstanu.



 
Sjajna prezentacija Carrie Patel - direktora (i narative dizajnera) igre. Žena očigledno ima veliko znanje i čini mi se da zna šta radi. Priča o sistemima igre, koji su problemi i kako se najbolje rešavaju ali sve nekako kao da aludira na Avowed (open world, quest, dungeons...). Traje pola sata i podseća me na najbolje momente prezentacija sa univerziteta tokom studija.


Inače, primarni tim koji razvija igru broji oko 100 ljudi, ne računamo ove što su dodatno angažovali, i po meni to deluje nekako malo. Skyrim je valjda kreiralo 150 što onda ima smisla jer je igra prilično velika.
Druga stvar koja je čudna jeste da su pojedine novajlije pokrile prilično dobre pozicije kao direktori i seniori a tu su tek godinu dana...
Sve vezano za ovu igru mi je baš interesantno. Zašto imam osećaj da se od ovakvih događaja koji nisu tipični može roditi neki ludačko-genijalni proizvod?...
 
Nazad
Vrh Dno