Šta je novo?

rušenje i smrzavanje 3d aplikacija sa novom Zotac AMP Extreme 2080 Super

pcpartpicker

Cenjen
Učlanjen(a)
05.04.2019
Poruke
1,068
Poena
125
Pozz dobri ljudi.
Nova konfa i prvi put problemi:
CPU: 2900X
Ploča: Asus Crosshair Hero VIII
Cooler: Corsair H100i
RAM: Corsair Vengeance RGB Pro 2x8GB DDR4 3600MHz omogučen D.O.C.P
Napajanje: H1200i

Računar je uredno radio u idle modu sa probnom grafičkom R7 370.
Tu sam grafu danas izvadio i ubacio novu (Zotac) koja bez ikvkaih problema mi je radila na prijašnjem rigu.
Instalirao sam zadnje NVidia drajvere i pokrenuo 3dMark i evo šta se dešava (video ispod).
Također pokrenuo sam MBI KOmbustor i nakon 10-15 min aplikacija ili smrzne ili me računar prebaci na desktop.
Temperatura grafičke je 80 C max ista kao i u prošlom rigu.
Obrisao sam drajvere sa DDU ali jesam primjetio da je Windows 10 ipak instalirao drajvere za AMD grafičku jer ja nisam.
Iz safe moda su obrisani i ostali su samo NVidia drajveri ali i dalje isti problem.
Nisam probao igrice jer mislim da nema svrhe.
Šta se dešava i šta još da probam?
Evo šta se dešava u 3dMark:
https://www.youtube.com/watch?v=8uYBdKgnr_g
 
Da li javi u Event vieweru nako problem sa drajverima? Ako je memorija klokovana, probaj sniziti klok.
 
RAM spusti na 2666MHz pa probaj.
Drajver skini zadnji sa sajta i pripremi ga na hard disku i iskljuci net da ne moze da skida ponovo sam sa neta. Skini drajvere sa DDU i onda stavi zadnje sa hard diska.
Win10 popravi sa komandama (pokreni CMD kao Admin):
sfc /scannow
DISM /Online /Cleanup-Image /StartComponentCleanup
Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth
 
Evo sta je novo.
Probao sam i sa drugom grafickom isti problem.onda sam pokrenuo aida64 stability test izbaci mi kao gresku da je neispravan hardware.
Na odgovor ljudi sa foruma i tebe iskljucio sam docp i pustio ponovo aida64 stability test.
Zasad je proslo skoro sat vremena nema problema ali nisam jos probao test u 3d aplikacijama.
Odmah da ti kazem da ovaj ram nije u qvl listi za plocu.
Kako da podignem RAM na visu frekvenciju u BIOS-u s ovom plocom?
 
E djalf,evo kako mi je setovao RAM u profilu 1:
URL=http://www.imagebam.com/image/ae401b1349930130]
ae401b1349930130.jpg
[/URL
 
RAM spusti na 2666MHz pa probaj.
Drajver skini zadnji sa sajta i pripremi ga na hard disku i iskljuci net da ne moze da skida ponovo sam sa neta. Skini drajvere sa DDU i onda stavi zadnje sa hard diska.
Win10 popravi sa komandama (pokreni CMD kao Admin):
sfc /scannow
DISM /Online /Cleanup-Image /StartComponentCleanup
Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth
Drajvere sam stavio verziju 446.41 i naravno iskljicio net..pokrenuo msi kombustor koji se srusio nakon 15ak minuta...sad sam pustio da se testira sistem.na stabilnost.hocu uradit cu to sve ako i dalje bude problema.
Ali nije mi jasno zasto kad je ovaj RAM specificiran da radi na 3600MHz i nisam kupio neko smece od ploce...
http://www.imagebam.com/image/ae401b1349930130
 
Problem je sto imas 2900X - na 3xxx seriji mem kontroler je dosta bolji.
Flesuj bios ploce na najnoviji, pa vidi dokle ce ici memorija - na 3000-3200MHz je 99% mozes ustabiliti, na 3600MHz teze (lakse dostizno sa 2 modula, ako je 4 - dosta teze).


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Problem je sto imas 2900X - na 3xxx seriji mem kontroler je dosta bolji.
Flesuj bios ploce na najnoviji, pa vidi dokle ce ici memorija - na 3000-3200MHz je 99% mozes ustabiliti, na 3600MHz teze (lakse dostizno sa 2 modula, ako je 4 - dosta teze).


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

uff moja greška,3900x je CPU....
Naime uspio sam donekle da napravim.
Postao sam na drugom forumu gde su mi rekli da isključm DCOP,uradio sam test preko AIDA64 programa na stabilnsot sat vremena i nije bilo problema.
Također nije bio problem ni sa 3dmark uredno je odradio.
Ostalo je samo da postavim novu grafičku ali to mi nije bitno s obzirom da ovaj komp neću koristiti za igranje.
Eh sad znači RAM radi na 2133MHz.
Kako mogu povećati brzinu istog iz BIOS-a tj pokušati barem malo podići frekvenciju?
Ali ako to neće puno uticati na performanse računara onda bi ostavio ovako kako jeste.
Također ću da probam dodati još 16 GB 3200MHz module iako su me savjetovali da ne mješam module različitih brzina.
 
Poslednja izmena:
Probaj sa Ryzen memory calculator-om da središ tajminge memorije, to je jedino merodavno. XMP profili i slično je rađeno za Intel makine,da li će raditi dobro sa AMD-om je lutrija. Meni npr XMP profil 3200MHz ne radi, ali sam poterao memoriju bez problema na 3333MHz uz pomoć gore pomenutog programa.
 
Društvo riješio sam još prekjučer.
Problem je bila RAM memorija.
Hvala svakako svima.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno