Šta je novo?

Ram memorija neće da radi

nesa07

Slavan
Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruke
3,170
Poena
260
*** Odmah da napomenem, ako moderator misli da ovo ne treba da bude ovde neka obriše, mada smatram da bi trebalo da ostane,
iskustvo jednog korisnika.


Moram da iznesem moju patnju koju sam imao sa starim kompom koja je trajala . . . pa dve nedelje, Vama sam na forumu dosta dosađivao u vezi ovog mog problema. Nadam se da neće da škodi ovaj tekst a možda i pomogne nekome ko bude imao iste ili slične simptome.
Mnoge su se stvari nadovezivale jedna na drugu i skroz su dijganoze vukle na više strana.

Ovako je sve počelo,

iz nekog razloga sam počeo da koristim Linux instaliran na usb flash-u. Tako sam komp koristio nešto preko mesec dana. Kada sam rešio da priključim HDD i pokrenem win koji je bio na njemu (HDD koji je bio star nešto preko 9 god.) počeo je čudno da se ponaša, gledam u Sentinel-u performanse su počele da padaju, HDD je iz dana u dan počeo da trokira, faktički bio je neupotrebljiv.

Vratio sam se na usb flash sada kao live mint, razmišljajući šta da kupim jer mi je to bio jedin drive u kompu.

Koristeći live mint (pored problema sa HDD-om) u firefox-u nakon otvorena 2,3,4 a nekada i 5 taba, komp jednostavno zamrzne iako ima 2x2GB ram-a.

Sledeće što mi se dešavalo je da PC neće da se upali, tj. ne javlja se biper da je ram prošao proveru.

Ostavim samo jedan ram modul i tada upali, ostavim tako dva dana, dodam drugi ram opet neće.
Sada taj drugi ram stavim u taj kanal u kome je radio onaj prvi i on radi. Ubacim onaj prvi ram u drugi kanal neće da radi, zatim nekoliko puta restartujem pa proradi i tako zeza do besvesti....

Provlačio sam ram kroz memtest i prijavljivao je da postoji neka greška 8.jpg

Imam tri usb flash, na oba sam stavio linux mint live I na tom kompu se isto ponašao, a kada ih ubodem u laptop bolje je radilo, meni je sve to bilo jako čudno.

Sumnjiv je bio jedan od ram modula, zatim sumnja pada da jedan od kanala ne valja, na moj iznešen problem na forumu dobijam dijagnozu da je moguće da je napajanje u problemu (razmišljam nije neko, LC600 staro 5god., moguće...) i da HDD prvi oseća, da je moguće da je zato i stradao, kao najosetljivija komponenta u kompu.

Dobijam instrukcije da očistim kontakte ram modula gumicom, da očistim kanale kopir papirom....

Sve ja to činim do besveti, više puta, pa kupanjem kanala ram modula u alkoholu i četkanje istih do besvesti. Problem ostaje isti, ne mrda ni napred ni nazad.

Počelo je da mi se dešava da ram prođe bip signal, pojavi se slika MB za ulazak u bios ali samo sa jednim redom teksta, dešavalo se i da se pojavi i normalna slika sa dva reda teksta re.jpg, tada uđem u bios i ako mrdnem na naredni tab, zamrzne bios, slika zna da se delimično zacrni Снимак екрана (106).jpg.

Vadio sam bateriju sa MB, preko džampera sam radio Clear RTC RAM, ponovo sam flash-ovao isti bios (poslednji je i bio na MB) i opet je sve bilo isto, nema nikakve promene na bolje.

Neznajući šta da radim više, negde pročitah na netu da je nekome pravio problem cpu.
Napominjem da mi se sve ovo dešavalo iz čista mira, pastu na cpu sam menjao pre godinu dana.

Ma rekoh sebi, sada ću da rasturim ceo komp, celo kućište da sve lepo operem. MB sam čistio jedno 2-3h sa štapićima i alkoholom, trljao sve slotove i koje koristim i koje ne koristim, kanale trljao i kopir papirom.... svaki mm MB ploče sam očistio, kao nova je!

Sklopim komp, uključim ga, počne da radi i samo se ugasi, ponovo ga palim, neće da se upali. Proverim struju u štekeru, ima. Zamenim produžni, opet isto (da se upali pa se ugasi).
Rekoh, gotov je više, sada mu je kraj, nema dalje, PC mulo! Sada sam ga stvarno ubio!

Ajde da skinem utičnicu da vidim šta je unutra, skinem je pogledam tamo gde ulazi utikač oni kanali, crni, kada pogledam faza ispala, ima zagoretine, šmercovala, zamenim utičnicu.

Na sve gluposti: prvo HDD, pa ram a sada i šteker, alo bre . . . ima li kraja, pitam sebe.

Kada sam zamenio utičnicu i upalio komp, sa jednim ramom komp je upalio, ubacio sam drugi ram, komp je upalio. Restartova 10-ak puta, ma palio je bez problema, čak su se i ventovi jače čuli nego pre (bar mi je takav subjektivni osećaj bio).

Stigao mi je SSD, instalirao win, ma sve je kako treba bez ikakvih anomalija.

Rešenje samo ostavio za kraj. Kada sam čistio MB onih 2-3 sata van kućišta, počnem da razmišlja . . . ako je gumica najbolje rešenje za čišcenje kontakta bilo rama ili gpu-a, šta je onda najbolje rešenje za čišćenje kanala, tj kontakata koju su nepristupačni gumici?

Neki kažu da kopir papir završava posao (meni nije), računam alkohol čisti sve, ma nema šanse da očisti kako treba, totalno bez efekta, pominje se kontakt sprej (nisam ga imao da bih ga isprobao), na kraju sam došao do rešenja koje mi je rešilo ne samo ovaj problem sa kanalima za ram memoriju veći i sa kontkima na jednom usb flashu koji nije hteo da se detektuje, isto tako usb na TV-u koji nije radio - proradio je. Sve sam sa ovim očistio i sve radi apsolutno bez ikakvih problema.

Da li tako nešto postoji na toj bazi za ovu upotrebu ne znam, meni su završile posao silikonske slušalice od mobilnog telefona, tj silikonski kabli 20200717_123346.jpg koji sam provlačio kroz ram kanale, držeći sa jedne strane kanala a vučući sa druge strane - kroz ceo kanal. Za ovo mora još jedan par ruku. Mora svako da ima kući bar jedan par silikonskih slušalica ili neki silikonski kabl koji je tanak da može da dopre do kontakta.

Stvar je u tome da silikon fizički trenjem radi isto što I gumica – čisti, samo gumica ne može da uđe u kanal ili usb konektore.

Izneo sam ovaj moj problem koji me je dve nedelje izludeo, neznajući šta da radim, misleći da je ram crkao, da je kanal na ploči otišo, da napajanje pravi problem . . . da li menjati ceo komp, šta raditi . . .

Nema bolje rešenje za čišćenje bilo kog kontakta od silikonskog kabla, neznam za kontakt sprej!!!
 
Nazad
Vrh Dno