Šta je novo?

Koji 27" 1440p monitor

Laza

Čuven
Učlanjen(a)
05.09.2001
Poruke
4,634
Poena
765
Zdravo, otišao mi je monitor Dell 2312hm u večna lovišta.

1. Koji 27" monitor bi ste mi preporučili. Pretpostavljam da mi je FullHD premalo i da bi mi trebalo 1440p. Nešto sam gledao i ova dva su mi u užem izboru mada sam otvoren za bilo kakve sugestije:

* HP EliteDisplay E273q (1FH52AA) IPS monitor 27"

* DELL Monitor UltraSharp IPS U2719D

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Nisi napisao za sta bi koristio monitor. Ja monitor koristim malo filmovi, malo posao i klinci igrice Fortnite CoD GTA. Na poslu godinama kotistim dell-ovu H seriju i u potpunosti mi odgovara. Uzeo sam DELL 2720dc. Ja nisam neki gejmer ali mi igre skroz OK izgledaju, office je extra, filmovi onako. Ono sto mene ozbiljno smara je probijanje pozadinskog osvetljenja kad je crna pozadina.
Nije tragicno ali bas nije ni dobro
Ergonomija mu je ok sve se to lepo pomera rotira ne skripi
Pre par meseci kad sam kupovao monitor razmatrao sam i
LG 32GK650 F imao je jako lepe recenzije ali nigde u BGD ga nije bilo i nije mogao da se pogleda.
Preporuka je kupi online monitor i ako nisi zadovoljan slikom ili ima metve piksele posle 2 nedelje vratis i dobijes pare nazad.

Edit Ako ti je kartica iz potpisa nisam siguran kako ce to i da li ce da fercera na 1440p
Ja imam 2070 8g Super

Pozzz
Misko
 
Poslednja izmena:
Koristim za programiranje, office, lightroom i pomalo igrice, filmove ne gledam na računaru.

Grafičku definitivno menjam, za 1660s ili Radeon 5600 xt.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Imajući u obzir namenu, Dell U2719D je sasvim solidan izbor. (Služi me, što na poslu, što kod kuće, već duže vreme, i nemam previše objektivnih zamerki. Naravno, uzimajući u obzir klasu monitora kojoj pripada i cenu.) Ovde imaš recenzije: TFT Central, PC Monitors i Rtings. Od pet primeraka sa kojima sam se susreo, tri su imala pozamašan IPS glow, što ranije nije bilo karakteristično za Samsung-ove PLS panele. Tako da, predstoji ti panel lutrija.

Pređašnji model, U2717D preskoči. I dalje se na našem tržištu prodaju modeli sa visokim input lag-om. (Odnosi se i na novije revizije modela.)
 
Погледај нешто од Iiyama модела у том ценовном рангу. По мени је греота купити монитор данас који је и даље на 60Hz oсвежавања слике.
 
Iiyama u tom cenovnom rangu ima 75Hz. Da li je to značajno bolje?

Da li da idem na 1440p, 75Hz, freesync?

Neka mišljenja o sledećim modelima? Iiyama mi deluju prilično debelo.

https://gigatron.rs/monitori/lenovo-monitor-27-l27q30-65fcgac1eu-355198


https://gigatron.rs/monitori/philips-monitor-27-e-line-isp-275e1s00-365262

I poslednji mi se najviše sviđa izgledom, samo ne znam da li je 75Hz. Na Amazon stoji da jeste, na našim sajtovima se spominje 60Hz
https://www.bcgroup-online.com/monitori/hp-pavilion-27q-pls-led-%281hr73aa%29-51180

Grafičku bih uzeo [URL="MSI AMD Radeon RX 5600 6GB 192bit RX 5600 XT MECH OC" ]https://www.bcgroup-online.com/graficke-kartice/msi-amd-radeon-rx-5600-6gb-192bit-rx-5600-xt-mech-oc-61070[/URL] ako je ima po toj ceni.

Molim za komentare.

Da li su Nvidia karte kompatibilne sa freesync, pošto su gsync monitori značajno skuplji?

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Kupio sam sledeće stvari:

  • IIYAMA ProLite 27, ULTRA SLIM LINE 1440p IPS FreeSync monitor
  • MSI Radeon RX 5700 XT MECH OC 8GB
  • 2x KINGSTON DDR3 8GB 1600MHz HyperX Fury Black

Za monitor sam se odlučio jer je bio jedan od retkih za te pare IPS sa FreeSync na 75Hz. Evo par sličica. Kao što se može videti probijanje je prilično jako, da li je to podnošljivo? Ne gledam filmove i nikad ne radim u totalnom mraku, te se stoga nisam odlučio za VA panel, i prethodni Dell je dosta probijao samo nisam siguran da li je ovo u granicama normale?

w2z2aMI.jpg

WzWCnTn.jpg

f6IwtpF.jpg
 
Freesync sam uključio u opcijama monitora i u drajverima i ne vidim da radi. Max refresh rate je 70 u Windowsu a monitor se prodaje kao 75. Freesync u drajverima kaže da je od monitora dobio 48-60hz osvežavanje?

U igricama je fps preko 150, ali recimo desperados 3 i pored visokog fpsa ima neko štucanje kod skrolovanja.

Ovaj freesync mi trenutno deluje kao prevara.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Jer nije upaljen. Ako si na najnovijim drajverima, vrati se na 20.4.2, jer najnoviji znaju da tripuju malo oko freesync-a (bilo je ljudi koji su prijavljivali probleme sa freesync-om na 20.5.1/20.7.1/20.7.2 drajverima).

Kad budeš hteo da instaliraš 20.4.2, prilikom instalacije drajvera izaberi i opciju "clean install" da budu pobrisani ostaci postojećih drajvera.
 
Poslednja izmena:
Promenio sam drajvere na 20.4.2 uz clean install. Možda ja negde grešim.

1. U Windowsu maksimum refresh rate koji mogu da postavim je 70.
2. U toku igre sa uključenim freesync u drajverima i na monitoru, fps se kreće oko 120-150 (Partisans demo). Isto prikazuje i steam overlay i radeon software performance overlay. Na osd meniju monitora stoji sve vreme 2560x1440@70Hz. Isključen vsync u igrici. U CS GO se fps kreće preko 300 ali isto stoji @70Hz

Kako znam da li freesync radi ili ne? Ja bih očekivao ograničen fps. Kako da dobijem 75Hz osvežavanje za koliko je ovaj monitor deklarisan?
 
Poslednja izmena:
Hvala. Kod mene nesto ne štima, navikao sam se na 70Hz. Ne znam zašto je to maks a ne 75. Pretpostavljam da na 75Hz monitorima i da mi radi freesync, sa ovako jakom grafičkom koja ide u 100fps+ i nema neke koristi.
 
Ja zaboravio na ovu temu. Izvini Lazo.

Moraš inače limitirati fps na freesync nivo, inače će fps odlaziti van opsega i neće raditi. Tako da ako ti je maksimum za freesync 75hz, moraš držati fps na 75 ili manje (opsezi freesync-a su obično 40-75). Ljudi inače postave na 72-73 fps-a limit (da imaš malo lufta zbog overhead-a, lepše radi freesync). Možeš limitirati fps sa vsync-om ili rivatunerom (rivatuner, ako hoćeš manji input lag).

Što se tiče konkretno tvog problema, oogabooga je dobro postavio fotke. Možda ti mogu pomoći, a ja ti mogu preporučiti da probaš i neki drugi hdmi kabl. Moguće da je taj pri limitima svojih mogućnosti, pa ti daje koliko daje. 1440p i 70hz. Ili, eventualno da pročačkaš podešavanja monitora. Možda je neka opcija uključena/isključena i pravi problem. Naprimer, znam da 1080p 144hz Dell ima neko čudo za fast... nešto što se mora upaliti u podešavanjima monitora, inače daje samo 120hz.
 
Poslednja izmena:
Što se tiče konkretno tvog problema, oogabooga je dobro postavio fotke. Možda ti mogu pomoći, a ja ti mogu preporučiti da probaš i neki drugi hdmi kabl. Moguće da je taj pri limitima svojih mogućnosti, pa ti daje koliko daje. 1440p i 70hz. Ili, eventualno da pročačkaš podešavanja monitora. Možda je neka opcija uključena/isključena i pravi problem. Naprimer, znam da 1080p 144hz Dell ima neko čudo za fast... nešto što se mora upaliti u podešavanjima monitora, inače daje samo 120hz.

kad vec spomenu kabl, a vidim spominjes HDMI, na mom monitoru sve ovo nece da radi ako nije povezano DP (display port) kablom
 
Svakako je bolje povezati preko dp-a, ali bi dobar hdmi kabl (ne onaj najjeftiniji od 500 dinara) trebao da izbaci 1440/75hz.

edit: sad vidim da uz ovaj monitor kojeg Laza ima, dolaze oba kabla - hdmi i dp u pakovanju, pa mož' da isproba odmah i jedno i drugo (u zavisnosti kako je originalno povezao).
 
Poslednja izmena:
Поздрав,
Не разумем се баш у мониторе, па ми треба свет. Требало би да купим 27'' монитор који би био повезан на лаптоп који има интегрисану графичку карту.
Која су ограничења у види карактеристика монитора преко којих не би смела да идем како би све радило ок?
 
kad vec spomenu kabl, a vidim spominjes HDMI, na mom monitoru sve ovo nece da radi ako nije povezano DP (display port) kablom
Povezano je sa dp kablom koji dolazi uz monitor. Sa hdmi kablom starim bila je disableovana free sync opcija.

Mene vise buni ovo sto je maks 70Hz a ne 75Hz. Kada sam pokusao da stavim 75 iz windows dobijam out of range.

Kada stavim 70, u drajverima vidim freesync range 48-70, a kada je u Windowsu podešeno 60Hz, onda je freesync range 48-60.

Pokušaću sa limitiranjem fpsa. Ja sam vertical sync bio isključio.
 
Ja zaboravio na ovu temu. Izvini Lazo.

Moraš inače limitirati fps na freesync nivo, inače će fps odlaziti van opsega i neće raditi. Tako da ako ti je maksimum za freesync 75hz, moraš držati fps na 75 ili manje (opsezi freesync-a su obično 40-75). Ljudi inače postave na 72-73 fps-a limit (da imaš malo lufta zbog overhead-a, lepše radi freesync). Možeš limitirati fps sa vsync-om ili rivatunerom (rivatuner, ako hoćeš manji input lag).

Što se tiče konkretno tvog problema, oogabooga je dobro postavio fotke. Možda ti mogu pomoći, a ja ti mogu preporučiti da probaš i neki drugi hdmi kabl. Moguće da je taj pri limitima svojih mogućnosti, pa ti daje koliko daje. 1440p i 70hz. Ili, eventualno da pročačkaš podešavanja monitora. Možda je neka opcija uključena/isključena i pravi problem. Naprimer, znam da 1080p 144hz Dell ima neko čudo za fast... nešto što se mora upaliti u podešavanjima monitora, inače daje samo 120hz.

Da, to je bio ispravan savet. Kada limitiram fps na 70, freesync radi a što je još bolje grafička je mnogo tiša :) Najviše me je bunilo zašto ne izvlačim 75Hz koji stoje u specifikaciji monitora, već 70Hz.
 
Поздрав,
Не разумем се баш у мониторе, па ми треба свет. Требало би да купим 27'' монитор који би био повезан на лаптоп који има интегрисану графичку карту.
Која су ограничења у види карактеристика монитора преко којих не би смела да идем како би све радило ок?

Zavisi za šta. Za igrice, mrka kapa nezavisno od monitora. Za korišćenje programa, moguće da postoji ograničenje u rezoluciji, ali bi zato trebalo da kažeš koji laptop je u pitanju tj koja integrisana grafička i koji izlazni port za grafiku koristi. Od toga zavisi da li da ideš na 1080p, 1440p ili 4k monitor (verovatno ne 4k).
 
Хвала на одговорима.
Лаптоп је Asus S430FA, proc i5-8265Um graph Intel UHD Graphics 620
https://www.asus.com/Laptops/ASUS-VivoBook-S14-S430FA/Tech-Specs/

Игрице нећу играти, користићу највише за гледање филмова/серија и за програмирање (што је најмање захтевно међу овима).
HDMI излаз.
 
Koliko vidim, ta grafika podržava i 4k. Pošto tražiš 27", 1440p je po meni najprikladnija rezolucija za tu veličinu ekrana, ako ti se uklapa u budžet.

Pošto ne igraš igrice, izabrao bih IPS panel. Posle ti ostaje da vidiš da li ti se sve uklapa u budžet.
 
Гледала сам овај:
Aoc 27G2U/BK IPS

На послу користим Samsung S27H850 и не одговара ми, испране су му боје.

~40000 дин је неки макс.
 
Taj je full HD 1080p 144Hz, gejmerski. Pošto je u pitanju laptop, od gejminga neće biti koristi. Svakako odličan monitor, ali možda bolje ići na neki 1440p 60Hz IPS, pošto na tolikoj dijagonali 1080p možda ne bude dovoljno.
 
Још неки:
LENOVO Monitor 27 L27q-30 - 65FCGAC1EU
ACER 27 IPS NITRO VG271UP
PHILIPS Monitor 27'' LCD - 276C8/00
HP LED EliteDisplay E273q - 1FH52AA
DELL Monitor UltraSharp IPS U2719D
 
Nazad
Vrh Dno