Šta je novo?

Pristup virtuelnoj mašini spolja

Dominator08

Slavan
Učlanjen(a)
25.08.2007
Poruke
438
Poena
320
Treba da omogućim SSH pristup ka jednoj virtuelnoj mašini (koja se nalazi u okviru LAN mreže) preko interneta (WAN). Pošto to nisam ranije radio, zanima me ako neko sa više iskustva zna, da li sam na dobrom putu:
1) treba da tražim od provajdera da mi forwarduju port na njihom ISP ruteru (pošto nemam pristup njemu) tako da gađa port i IP adresu mog rutera u okviru moje LAN mreže (double router forwarding)
2) na mom ruteru podešavam port forwarding tako da gađa port i statičku IP adresu mog računara (host) na kojem se nalazi virtuelna mašina (guest).
3) u okviru podešavanja za virtuelnu mašinu za network biram opciju NAT i port forwarding, gde u polje Host port unosim broj porta koji sam odabrao u prethodnim koracima, Guest IP je adresa VM (10.0.2.15) i Guest port je 22?
4) pristupam serveru SSH-u uz pomoć PuTTY gde mi je host moja javna statička IP adresa i u polje Port upisujem onaj koji sam odabrao u prethodnim koracima?
 
Ne mora tako. Ne znam da li koristis Oracle VirtualBox, VMWare ili nesto trece, koja je oprema u pitanju i kakve IP adrese imas. U svakom slucaju, najlaksa varijanta je da tu virtuelnu masinu prebacis iz NAT u Bridge Mode i onda samo uradis port forwarding na tvom ruteru. Pomoc treba da trazis od ISP-a jedino ako je blokirao neki od portova, sto se retko desava.
 
Sve zavisi da li imaš fiksnu IP adresu, ili dinamičku (nadam se da nisi iza NAT-a od provajdera). Ako imaš fikanu IP (doplata je bila oko 600 RSD mesečno) u svom ruteru (nadam se da imate neki bolji ruter) ili serveru podigneš SSH server (ovo je posao za admina). Ako je SSH sever nije u ruteru onda na ruteru proslediš port 22 na SSH server. Posle se od kuće prijavljuješ na Vašu mrežu. Ako nemate fiksnu IP, malo je komplikovanije, potraži na internetu "Dynamic DNS".
Kad si prijavljen u mrežu radiš kao i u lokalu - PuTTY ili terminal - ssh korisnicko_ime@ip_adresa_virtualne_mašine , naravno ako je instalisan SSH server na mašini.
A možeš da na virtualnu mašinu instaliraš AnyDesk ili TeamViewer.
 
Hvala momci na pomoći, to je to što mi je trebalo! Tražio sam provajderu da forwarduje portove i sve radi kako treba.
 
Nazad
Vrh Dno