Šta je novo?

HDD Seagate 6TB

CaptainCrash

Slavan
Učlanjen(a)
06.08.2012
Poruke
2,112
Poena
275
Moja oprema  
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Kakvi su to diskovi za video nadzor, nadjoh jedan takav i na Amazonu pise. da je za to. U cemu je razlika? Da li su to isti diskovi, zasto se to naglasava!?

Honor 8X [emoji108][emoji41]
 
Disk je optimizovan za upis, zato uglavnom se tako zovu.
 
Optimizovan za upis i firmware podešen da ignoriše greške prilikom upisa/čitanja. Za snimak da propusti frame zbog bad block-a ali da nastavi da snima je vrlo bitno. Dok za tebe kući ako ignoriše grešku prilikom upisa fajla taj fajl ne radi.

Tako da, uzeti diskove prema nameni.

Sent from my EML-L09 using Tapatalk
 
^ To je neko pustio buvu da "preskače zbog bad block-ova" i slično, pa se počelo deliti bez provere.

I WD i Seagate su rekli da to nije istina i da je razlika u optimizaciji firmware-a. Najveća da se takvi diskovi ne mogu uopšte zaustavljati (bez obzira ima ili nema trenutno upisa), nego se nonstop vrte. WD-ov Purple je naprimer isti unutar kao Red, samo drugačiji firmware, dok za Seagate ne znam jer nisam imao prilike da ih "proveravam" 1:1.
 
Poslednja izmena:
st6000vx001

Ovo je model... znaci nije za kucnu upotrebu i skladistenje muzike, filmova, serija, igara...?
Koliko je realno i da takav disk kosta?

Honor 8X [emoji108][emoji41]
 
Može da se koristi, ali nije mu to prvobitna namena.

Plus, neretko su skuplji od regularnih desktop diskova, pa za sad imaš 2 stvari koje te "odvraćaju" od kupovine. Ako se nađe povoljno, slobodno uzmi, radiće isto kao i običan disk, jer se gasi streaming ata komanda (ovo što doggy kaže da diskovi preskaču bad sektore i gube podatke - ne gube podatke, nemoj se brinuti). Performanse random read/write-a nisu maksimalne, ali nisu ni loše, pa oko toga ne moraš isto da se brineš. Napisah gore i da se ti dvr diskovi ne zaustavljaju, ali su tihi, pa uzmi i to u obzir. Ja preferiram da mi se diskovi uvek vrte i držim ih ispod 40-45C, zarad dugotrajnosti. Start-stop diskovima je (uz veliku temperaturu) glavni uzročnik crkavanja. Pa naprimer meni bi to odgovaralo, možda nekome neće.

Generalno jedna pozitivna stvar je što su takvi diskovi gotovo uvek boljeg kvaliteta, ali kao što gore napisah, i cena to prati.

Tldr; ako je povoljno, uzmi. Ako nije, uzmi regularan disk.
 
Može da se koristi, ali nije mu to prvobitna namena.

Plus, neretko su skuplji od regularnih desktop diskova, pa za sad imaš 2 stvari koje te "odvraćaju" od kupovine. Ako se nađe povoljno, slobodno uzmi, radiće isto kao i običan disk, jer se gasi streaming ata komanda (ovo što doggy kaže da diskovi preskaču bad sektore i gube podatke - ne gube podatke, nemoj se brinuti). Performanse random read/write-a nisu maksimalne, ali nisu ni loše, pa oko toga ne moraš isto da se brineš. Napisah gore i da se ti dvr diskovi ne zaustavljaju, ali su tihi, pa uzmi i to u obzir. Ja preferiram da mi se diskovi uvek vrte i držim ih ispod 40-45C, zarad dugotrajnosti. Start-stop diskovima je (uz veliku temperaturu) glavni uzročnik crkavanja. Pa naprimer meni bi to odgovaralo, možda nekome neće.

Generalno jedna pozitivna stvar je što su takvi diskovi gotovo uvek boljeg kvaliteta, ali kao što gore napisah, i cena to prati.

Tldr; ako je povoljno, uzmi. Ako nije, uzmi regularan disk.
A od cega se dobija start stoo, to sam primetio, neki ima par a neki po 100+ i vise? Pa cena je 6000 din. ne znam sad ni sam. Vec imam 3 TB :/ lomim se

Honor 8X [emoji108][emoji41]
 
100+ je ništa za disk. Problem je hiljade i hiljade start/stop ciklusa.

Staje i kreće da ne bi trošio el. energiju i može se to promeniti pomoću raznih programa (ja koristim hdsentinel npr). Može i iz windows power opcija, mada neće svaki disk da sluša podešavanja odatle.

6000 za takav disk je ništa. Koliko je radio? Imaš neke smart podatke ili makar sliku iz hdsentinel-a? Na prvu loptu, odlična je cena (naravno ako disku ne fali ništa).
 
Poslednja izmena:
Poslace mi covek danas... kacim da mi posalje.

Honor 8X [emoji108][emoji41]





Samo mi nije jasno jel normalno ono sto stoji gore kod health +- jel to nije manuelno nesto peglano? Zvaoravio sam kako je u Sentinelu... deluje ok.
 
Poslednja izmena:
100+ je ništa za disk. Problem je hiljade i hiljade start/stop ciklusa.

Staje i kreće da ne bi trošio el. energiju i može se to promeniti pomoću raznih programa (ja koristim hdsentinel npr). Može i iz windows power opcija, mada neće svaki disk da sluša podešavanja odatle.

6000 za takav disk je ništa. Koliko je radio? Imaš neke smart podatke ili makar sliku iz hdsentinel-a? Na prvu loptu, odlična je cena (naravno ako disku ne fali ništa).
https://ibb.co/dP9JZqW
https://ibb.co/17w8y4f

Honor 8X [emoji108][emoji41]
 
Traži mu screenshot iz S.M.A.R.T. dela tj podeoka iz HDSentinela. Taj gore plus/minus znači da je čačkao tu nešto, možda pokušao da zamaskira loše sektore.

Vodi računa sad, ako ti čovek nije blizu i ne možeš lično da vidiš stanje diska, možda je prevarant.
 
Traži mu screenshot iz S.M.A.R.T. dela tj podeoka iz HDSentinela. Taj gore plus/minus znači da je čačkao tu nešto, možda pokušao da zamaskira loše sektore.

Vodi računa sad, ako ti čovek nije blizu i ne možeš lično da vidiš stanje diska, možda je prevarant.
Isto sam pomislio dok stoji +-... jeste mlad 18 dana svega rad ali.... nije blizu, bas smo daleko a inace je bez ikakvih ocena. Bolje da cutim i ustedim 50e nego da ostanem bez. istih. Scakako ni ova 3TB nije malo za moje potrebe :/
To je neko moje skromno misljenje...

Honor 8X [emoji108][emoji41]
 
Možda sam se pogrešno "odrazio" ali ti i RAID optimized diskovi imaju drugačiji error control of običnih, desktop diskova. Samim tim, za obične korisnike nisu idealni.

Surveillance diskovi su takodje optimizovani za sekvencijalni upis i čitanje. A za desktop upotrebu to isto nije idealno, sem ako se koristi kao storage za čuvanje filmova i sličnih velikih fajlova.

Sent from my EML-L09 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Error control je isti kao i kod običnih diskova kada se dvr optimizovan disk priključi na desktop računar. Streaming ATA komande se tada gase jer računar ne šalje informaciju o potrebi za takvim tipom rada.
 
Ok, izgleda da je vreme da obnovim gradivo :)

Sent from my EML-L09 using Tapatalk
 
Ma diskovi ko diskovi, svaki disk moze za sve namene, osim SMR za ZFS :D
 
Sta je SMR za ZFS ?
 
Ako ce mo pravo SMR ne idu nikako, nigde i ni sa cim :d... a za ZFS prvi put čuh...
 
To je dovoljan razlog da se WD ne uzima.
 
Zna se koji su SMR diskovi, ima spisak a i sad ih obelezavaju.
Gold, Red Pro, veliki Red (8TB i veci) su CMR cini mi se, znaci "bezbedni", crne i plave nisam zagledao jer me nisu interesovali.
I ostali proizvodjaci imaju slicne tehnologije pa ni oni nisu bas skroz bezbedni.
 
To sad imamo,ali kad je krenulo *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau* pravili su se ludi.
 
Svu su se pravili ludi ako se dobro sećam, ne samo WD.

Što se tiče dugotrajnosti diskova, imate na BackBlaze sajtu (firma koja troši hiljade diskova s obzirom da se bave cloud backup-om) njihove statistike godišnje i kvartalne kako su im se ponašali diskovi. Nisam davno čitao (zadnji put pre 2-3 godine), ali jedno vreme je bilo puno problema sa Seagate diskovima a posle toga dosta manje. Uglavnom, mislim da je to najbolja moguća statistika koja može da se dobije. Sve ostalo je rekla/kazala odnosno premali uzorak (najčešće).

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Najbolja statistika za Backblaze,ali nama nista ne znaci 40 diskova u jednoj fioci. Tako da tu statistiku treba zaboraviti. Nisu se svi pravili ludi,Seagate je tacno imao obelezno koji je SMR.
 
Ne razumem kako nema veze. Ti diskovi se koriste i pišu i čitaju i kada ih je 40 (i više) u pod-u i kada je jedan u kućištu kod kuce.

Ta statistika nam kaže koji diskovi u manje/više istim uslovima imaju manje otkaza.

Ako negde grešim, slobodno me ispravi.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Hoces da kazes da kamion isto radi kada ima 40 dzakova cementa i kada je jedan dzak cementa u prikolici? Iili pritisak na dzak ili temperatura, ili sta god. Valjda razumes analogiju.
 
Poenta je da se vidi koji modeli vise crkavaju bez obzira na razuliku opterecenja serverskog hdd i onog u kucnoj masini.
Meni i mnogim drugim znaci, tebi ako ne znaci ne obaziri se.
 
Meni je poenta da vidim koji modeli crkavaju u kucnom opterecenju. Zato nemojte da ubacujete enterprise ovde, isto tako ako mislis da tebi znaci nemoj ovde da zamajavas ljude sa time.
 
Nazad
Vrh Dno