Šta je novo?

Srpske igre za DOS i Windows 95/98

ktulu

Slavan
Učlanjen(a)
18.09.2005
Poruke
42
Poena
305
Pozdrav!

Interesuje me da li postoji nekakva lista igara i sličnog softvera (zabavni, edukativni itd.) za DOS i ranije verzije Windows-a izrađenih u Srbiji? Znamo da postoji dobro poznati http://retrospec.sgn.net/users/tomcat/yu/index.php za ex-YU mikroračunare i časopise, ali koliko mi je poznato ne postoji ništa slično za period 90-ih. Znam da takođe postoje poznati primeri za Amigu (npr. Capital Punishment) ali me pretežno interesuje PC (za sada).

I kad smo već kod toga, da li bi ljudi bili zainteresovani da se napravi takva lista i da se sakupe te igre radi očuvanja?

Inspiracija za ovo je došla zbog mog skorašnjeg i uspešnog pronalaska igre za DOS koju sam tražio zadnjih 20+ godina pod imenom Soundrace za koju nigde nije bilo nikakvog pomena online (ispada da je u pitanju promotivna igra za FUJI kasete na Nemačkom jeziku). Pre nekoliko godina me je kontaktirao lik iz Austrije koji se takođe sećao ove igre tako da sam bar bio zadovoljan činjenicom da nisam samo sanjao ovu igru. :) Pre oko mesec dana sam naišao na već prodati eBay artikal prodavca iz Holandije, kontaktirao ga i srećom je imao još nekoliko disketa te mi je i poslao jednu. Igru sam uspešno iskopirao i uploadovao na archive.org (može se skinuti odavde: https://archive.org/details/soundrace_1995).
Kontaktirao sam i organizatore par najvećih kolekcija DOS igara (eXoDOS, Total Dos Collection) kako bi oni dodali ovu igru i kako bi bila lakše pristupačna na različitim mestima online.

Takođe sam kontaktirao nekoliko sajtova, pa između ostalih i old-games.ru (koji imaju dosta manje poznatih naslova), na kome je jedan od admina zainteresovan za sakupljanje nekih igara iz Srbije za koje je pročitao na drugim Ruskim forumima (u pitanju su "Linije" sa Slobom i Mirom), pa me je to potstaklo da probam da nađem što više starih igara sa naših prostora.

Teme vezane za PC pirateriju i Sezam na benchu su mi dosta pomogle, pa je sadašnja lista igara koje imam uglavnom popunjena fajlovima sa SezamFile '97 i '98 CD-ova, mada ima i par igara koje sam imao po nekim ličnim CD-ovima.


Uglavnom, ovo je trenutna lista:

DOS:
Brojke i Slova (v3.00) (1990) (Demo)
Cosmobojka (1997)
Fudbal (1991) (Demo)
Kihalica (1993)
Mad Tankers (v1.0) (1996)
Maze of Torment 2 (1992)
Mega-Yamb (1994) (Unregistered)
Mindform (1993) (Unregistered)
Mine Sweeper (1994)
PAUS - Praksa u Sezamu - Mis(ter)ija Spasa (v1.02) (1993)
PC Bukvar (1995)
Professional Yamb (1995)
Puzzle (1991) (Demo)
School Quest I (1992)
Srbomer (1996)
STYLE (1993)
SUPI 1 - Sezam u Praksi - Misterija Ignore-a (v1.1) (1992)
SUPI 2 - Sezam u Praksi - Povratak (v2.02) (1992)
SUPI 3 - Sezam u Praksi - Gradic Sezam (v3.01) (1992)
SUPI 4 - Sezam u Praksi - Diverzija (v4.00) (1993)
The Simpson Card (v1.0) (1994)
YUBLUE (v2.0) (1993)
YUMB (v2.2) (1991)
ZBTET (v3.0) (1992)

WINDOWS:
Linije (v1.02b) (1996)
Srbomer (v2.1) (2001)
Textomania! (1992)


Znam da je veliki broj ovih igara u rangu nekih shareware i public domain izrada u kućnoj radinosti, ali s obzirom da postoje poneki napori da se bekapuje i sortira ogroman broj starog softwera u svetu, možda ne bi bilo loše da postoji negde neko mesto gde bi bar nešto od toga urađenog na ovim prostorima bilo lakše dostupno ljudima danas. Kapiram da možda postoji i pitanje dozvole originalnih kreatora da se ovi fajlovi drže online i dostupni svima, mada koliko vidim dosta toga sa Sezama je već bilo PD i u to vreme. Bilo bi zanimljivo saznati više informacija i neke priče kako su neke od ovih igara i nastale (npr. Cosmobojka je prilično profesionalno izrađena igra bez ikakvih "about" informacija bilo gde).

U svakom slučaju hvala ako ste proveli koji minut čitajući ovu temu, možda ima još zainteresovanih ljudi i možda se neko seća raznih drugih igara sa ovih prostora koje bi mogli da dodamo. ;)
 
Kao neko ko je manje-više potpuno zaobišao PC u to doba, ne mogu pomoći, ali cenim trud na očuvanju domaće računarske istorije. Sajt sa download sekcijom, tipa onoga što Tomcat održava, bi bio više nego dobrodošao.
 
Kao neko ko je manje-više potpuno zaobišao PC u to doba, ne mogu pomoći, ali cenim trud na očuvanju domaće računarske istorije. Sajt sa download sekcijom, tipa onoga što Tomcat održava, bi bio više nego dobrodošao.

Hvala zzarko, svaka podrška je dobrodošla. Slažem se da bi sajt bio dobra ideja, mada bih za sada bio sasvim zadovoljan običnom listom i jednim zip fajlom sa svim tim igrama koji može da stoji bilo gde online, čisto da bude dostupan ljudima.

Najveći problem su naravno informacije i pristup igrama, ja nisam imao puno pristupa internetu niti grupi ljudi koji su se bavili time u to vreme, tako da je nažalost dosta toga ostalo i nedokumentovano ili samo u sećanjima određenih grupa ljudi.

Takođe nisam upoznat koliko je uopšte toga još bilo na Sezamovom ftp-u (koji, koliko razumem, još postoji?) pa je svaka pomoć oko toga isto dobrodošla. Da li možda postoji neka kopija svih tih fajlova na nekom mestu, nekakav backup?
 
Ja imam Jamb i Tablic za Windows.
 
Interesantna tema i lista igara. Koliko se secam 90-tih, bila je jedna tekst avantura za PC. Bio sam naleteo na nju na nekom od BBS-ova koji su tada bili u SetNet-u (ne znam da li je Birostroj BBS ili Imtel BBS, Politika BBS... ). To je bilo negde 197-1998. Jedino cega se secam se da je sadrzaj bio smesan, orginalan i lokalan, blizak nama. Ako neko se seca i ima je u svojoj kolekciji sigurno bi bilo interesantno da se pogleda opet...
Od aplikacija, znam da sam puno koristio Dial-Up Manager domaceg Windows programera (mislim da je stiglo preko SezamPro-a). Koriscen je za ciklicno zvanje odredjenog broja dok se ne uspostavi handshake. Bio je odlican program, omogucavao je i timer za redial sto je puno pomagalo meni (centrala je nazalost imala nestadardan ton za signal zauzeca koji nijedan modem nije mogao da prepozna). Bas bih voleo da vidim tu aplikaciju opet.
 
Poslednja izmena:
Čini mi se da sam imao neku domaću verziju Tetris-a sa kraja 80-tih i početka 90-ih, kao i neki space shooter.....moraću da pogledam po starim hard diskovima

To bi bilo sjajno, hvala!

Ja imam Jamb i Tablic za Windows.

Zvuči sjajno, svaki novi dodatak listi je dobrodošao. S obzirom na koliko verzija Jamba sam već naišao, izgleda je baš bio popularan među programerima. :)

Interesantna tema i lista igara. Koliko se secam 90-tih, bila je jedna tekst avantura za PC. Bio sam naleteo na nju na nekom od BBS-ova koji su tada bili u SetNet-u (ne znam da li je Birostroj BBS ili Imtel BBS, Politika BBS... ). To je bilo negde 197-1998. Jedino cega se secam se da je sadrzaj bio smesan, orginalan i lokalan, blizak nama. Ako neko se seca i ima je u svojoj kolekciji sigurno bi bilo interesantno da se pogleda opet...
Od aplikacija, znam da sam puno koristio Dial-Up Manager domaceg Windows programera (mislim da je stiglo preko SezamPro-a). Koriscen je za ciklicno zvanje odredjenog broja dok se ne uspostavi handshake. Bio je odlican program, omogucavao je i timer za redial sto je puno pomagalo meni (centrala je nazalost imala nestadardan ton za signal zauzeca koji nijedan modem nije mogao da prepozna). Bas bih voleo da vidim tu aplikaciju opet.

Nažalost nikad nisam imao pristup BBS-ovima pa ne znam koja bi to igra bila, sem gore pomenutih SUPI i PAUS igara.

Nisam siguran za taj dial-up program, moguće da je jedan od mnogobrojnih koji su bili na SezamFile diskovima. Ovde su liste za Leto '97 i Jesen '98 (to su valjda i jedini diskovi koji su izašli?):
http://pc1.pcpress.rs/sezamfile97/
http://pc2.pcpress.rs/sezamfile/allfiles.htm

Pretragom "dial" se nađe nekoliko programa, npr. ovaj na disku iz '97:
Poboljsani Dial-Up: vise provajdera, redial..(djelovic) [CD2:mdial11.zip]

Sami SezamFile diskovi se mogu skinuti sa archive.org: https://archive.org/search.php?query=sezamfile (mislim da ih je neko sa bencha i okačio koliko se sećam)


Zaboravio sam da pomenem, naišao sam na ovaj preferans koji se pominjao u Svetu Kompjutera ali nisam za sada uspeo da nađem samu igru:
https://www.sk.rs/2007/02/sitf01.html
https://www.sk.rs/arhiva/clanak/19148/preferans-beta
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno