Šta je novo?

Pomoc oko izbora skenera

Cecuk

Poštovan
Učlanjen(a)
03.09.2015
Poruke
51
Poena
60
Moja oprema  
Matična ploča
MSI B450 mortar
RAM
16 Gb 3200 Mhz CL 16
GPU
Asus Strix 1080
Storage
Nvme 970
PSU
Seasonic 520
Kućište
Cooler master mastercase pro 3
Monitor
Asus VG249
Laptop
Lenovo z570
Pristup internetu
  1. Optički internet
Pozdrav,

Posto zbog nastale situacije imam malo viseg slobodno vremena, odlucio sam da pocnem da ucim PS i Topaz seriju alata za obradu fotografija.
Posto nemam nikakvog iskustva, zeleo bi da vas zamolim za savet oko izbora skenera, kako bih prvo sve slike iz porodicnih albuma prebacio u digitalni oblik i tako ih sacuvao od zaborava i daljeg propadanja. :)
Svaki savet i sugestija je dobro dosla.
Hvala unapred. :)
 
Zavisi da li imaš i slajdove i negative filmova, nemaju svi to. Za obične papirne fotografije ti ne treba ništa naročito, 2400 je savim dosta, to je već više nego standardna Kodakova fotografija. Ima i jeftinih 4800/4800 skenera ali svaki sken ume da traje minutima na takvoj rezoluciji.
Najbolje ostati sa poznatim markama, HP, Cannon, Mustek zbog drajvera. Ja imam Cannon Lide 400 i skenirao sam na stotine fotgrafija i dolazi sa jako dobrim softverom i vrlo dobrim razdvajanjem boja,
 
Imam te obicne papirne fotografije. Posto nemam iskustva, da vidim da li bi 2400 bilo dovoljno i ne bi da uzmem bas neki no name zbog boja. Kod malo losijih fotografija da li bi mozda dobio vise ako bi ih skenirao u 4800?
 
Ako sam skeniraš direktno fotografije, dovoljan ti je najosnovniji model HP-a, Canona, Epsona...

Računaj da je to užasno spor posao, ne preteruj sa rezolucijom. Za fotografije sa papira, 600x600 je sasvim dovoljno, verovatno čak i 300x300. Zrno papira na kojem su rađene fotografije je tu negde, i uopšte nema smisla ići na veće rezolucije skeniranja. Dobićeš ogromne fajlove, radiće užasno sporo, a kao rezultat, videćeš zrno i granulaciju papira, a ne detalje fotografije koji i ne postoje na tim uvećanjima.

Ako imaš negative, mnogo bolje rezultate ćeš dobiti da odneseš u fotoradnju da njih skeniraju direktno. U NS naplaćuju 150din po rolni filma.
Ja krenuo polako, imam bar preko 100 negativa za skeniranje.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno