Šta je novo?

Kamera na mobilnom telefonu za slikanje objekata koji se pomeraju

tviti

Poštovan
Učlanjen(a)
08.04.2018
Poruke
20
Poena
54
Pozdrav svima.
U potrazi sam za mobilnim telefonom čija kamera pravi dobre fotografije (ne mutne) objekata koji se pomeraju (deca, životinje,..). Znam da mobilni telefoni nisu baš dobri u tome kao profesionalne kamere, ali me zanima koji je najpribližniji tome.

Hvala unapred na odgovoru.
 
Pored ova dva navedena, pogledaj i Sony Xperia 1 Mark II

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk
 
Možda nije nužno da menjaš hardver, koji telefon koristiš?
Svaki solidan telefon sa manuelnim kontrolama to može da obavi. Takođe dosta telefona ima specijalizovan mod za takve stvari (različito se zove, negde sports negde drugačije). Još jedan trik je da umesto pojedinačno okidaš rafalno, u burst režimu će barem jedna fotka ispasti dobra i valjano uhvatiti momenat.
Ako imaš iole ok telefon potrebno je malo znanja, smisla i prakse, a telefon od 1200 evra je i dalje samo telefon, ne očekuj čuda ni od njega.
 
Pixel 4 i iP11 su odlicne kamere za P&S ali je pitanje da li mogu da ispune to sto trazi.

Xperia 1 Mark II, trenutno najbolja kamera u tom smislu, prakticno miks telefona i Eye AF tehnologija sa Alpha kamera (A9). Ovako nesto ne postoji na drugim telefonima.
https://forum.benchmark.rs/showthread.php?461639-Sony-Xperia-1-Mark-II-Pro







Ni Pixel ni iPhone kamere nemaju ovakve mogucnosti Eye AF/AE rafala, npr. Pixel rafali su u rezoluciji 1-2 ili 3MP, bez autofokusa, a na Sony-u u 12MP rezoluciji, sa cak 20 FPS (10 FPS za ultra-wide i telephoto kameru) sa sve Eye AF pracenjem i AE:
With up to 20 fps continuous burst shooting complete with autofocus and auto exposure, you can capture hundreds of moments in seconds. Stay focused, no matter what’s happening in front of you. The Xperia 1 II continuously calculates autofocus and exposure up to 60 times per second. And with new algorithms for AF precision and performance, you’ll get clear, in-focus shots of even fast-moving scenes.

Pixel i iPhone kamere su idealne za P&S (HDR) fotografisanje, ova Xperia 1 MK II je vise hibrid Alpha kamere i telefona i ''alat'' koji trazi poznavanje osnova fotografije, koriscenje Photo Pro aplikacije i gomile opcija, mada je sam nacin koriscenja Eye AF rafala prilicno pojednostavljen i lak za koriscenje, pritisne se taster, drzi koliko je potrebno i za to vreme se se snimaju AF/AE rafali (Eye fokusiranje funkcionise i za ljude, i za zivotinje). Primer

Naravno, ne treba ocekivati cuda od kvaliteta ''burst-ovanih'' fotografija u uslovima veoma slabog svetla, jer ovo nije full frame DSLR ili MILC vec kamera sa 1/1.7'' primarnim senzorom, odnosno 1/2.55'' ultrawide i 1/3.4'' telephoto.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima.
U potrazi sam za mobilnim telefonom čija kamera pravi dobre fotografije (ne mutne) objekata koji se pomeraju (deca, životinje,..). Znam da mobilni telefoni nisu baš dobri u tome kao profesionalne kamere, ali me zanima koji je najpribližniji tome.

Hvala unapred na odgovoru.
Snimaj video pa "vadi" frejmove.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Možda nije nužno da menjaš hardver, koji telefon koristiš?

Imam xiaomi mi note 3, a nekako i u burst modu ne ispadaju bas nešto.. doduše on se neda porediti sa telefonima koji su ovde predlagani.. deluje mi da bi možda pixel 4 mogao da mi odgovara po ceni, ali me kod njega brine baterija..

Nisam napredni korisnik, više mi treba automatika kod slikanja tj da se ne bakcem sa opcijama..
 
Pozdrav svima.
U potrazi sam za mobilnim telefonom čija kamera pravi dobre fotografije (ne mutne) objekata koji se pomeraju (deca, životinje,..). Znam da mobilni telefoni nisu baš dobri u tome kao profesionalne kamere, ali me zanima koji je najpribližniji tome.

Hvala unapred na odgovoru.
Samo Sony 1 MK2. Eye AF radi i na životinjama, bukvalno radi baš to što ti tražiš.

Problem je što on košta (ako uopšte možeš da ga kupiš kod nas) 1200 evra, pa možda ni prošlogodišnja Xperia 1 i Xperia 5 ne bi bili loši?
 
Ja bih sad isao na polovan Pixel 4 na tvom mestu, pa posle Nove godine kupio nov Sony 1 II, koji ce tada kostati ispod 700e. Dati sad 1200e za telefon i to bez garancije je suludo.
 
U potrazi sam za mobilnim telefonom čija kamera pravi dobre fotografije (ne mutne) objekata koji se pomeraju (deca, životinje,..). Znam da mobilni telefoni nisu baš dobri u tome kao profesionalne kamere, ali me zanima koji je najpribližniji tome..

Za ovakve potrebe, ipak treba malo i znanja fotografisanja. Treba znati proceniti zbog čega u konkretnom momentu (svetlo, kadar, brzina, fokus...) fotografija jeste ili nije uspela.
Ne postoji kamera koja će ovakve motive uspešno da fotografiše u zatvorenom uz običnu kućnu rasvetu npr, ili predveče, sumrak...

I najskuplja profesionalna kamera može da brlja sa brzim kadrovima i modelima, ako se očekuje da sve uradi sama.
 
Upravo, ja sam svojevremeno za takve kadrove forsirao Canon u ručnom režimu 1/60 ili brže okidanje, sa varirajućim rezultatima. Sa mobilnim se nikad nisam puno petljao sa ručnim režimom.
 
Kod Xperia 1 & 5 (10 fps AF/AE) i 1 MK II (20 fps AF/AE) kamerama nema tu nikakvih posebnih podesavanja za rafale. Kamera bukvalno sve radi sama, u zavisnosti od duzine pritiska na zaseban taster, kao sto se vidi u primerima iznad. Jedino sto korisnik treba da odabere fotografije po zelji od par desetina pa do stotinu snimljenih. Samo ne treba ocekivati kvalitet fotografija u rangu full frame DSLR/MILC, logicno, posebno u uslovima slabog svetla, ali svejedno, na tom polju te kamere su daleko ispred svega ostalog na smartfon trzistu, pa cak i od mnogih pravih kamera.

Ali je problem dostupnost 1 MK II modela, + visoka cena. U Srbiji se nece prodavati zvanicno, u svim EU drzavama okruzenja hoce, pa ce na jesen sigurno biti uvek po neki primerak na KP, verovatno za 700-800 evra krajem godine.

@tviti

Imam xiaomi mi note 3, a nekako i u burst modu ne ispadaju bas nešto.. doduše on se neda porediti sa telefonima koji su ovde predlagani.. deluje mi da bi možda pixel 4 mogao da mi odgovara po ceni, ali me kod njega brine baterija..

Posle Mi Note 3 ce i Pixel 4/XL i iPhone 11/pro/max biti odlicni, posebno iPhone (kao celina a i kamera/burst mod).
 
Poslednja izmena:
Dobro, vecina iole dobrih kamera moze ''da nabode'' fokus u odgovarajucem trenutku, i da snimljena fotografija (na dnevnom svetlu), bilo cega sto je u pokretu, bude upotrebljiva.

Primer snimljen 8MP 1/3.2'' kamerom sa telefona iz 2012. godine


crop

Tako da u tom smislu i Pixel 4 svakako kida ali kada su pravi rafali u pitanju ipak nije dobro resenje, jer mislim da i dalje snima burst-ove u rezoluciji 1-2-3MP, bez autofokusa i bez HDR+. Neka me ispravi Saint ako su u medjuvremenu unapredili top shot mod kamere :)

U principu, ovo sto je sony uradio je verovatno najveca inovacija na smartfon kamerama u poslednje vreme, Alpha tim je zasluzan za to ''prenosenje'', ali svakako nije svemocno resenje za low-light i pre svega ''fizika'' je tu da odrzi granicu izmedju kamera na telefonima i profesionalnih MILC ili DSLR. Mnogima ce biti dovoljno i ovo sto mogu iP11 i Pixel 4 kamere, posebno na dnevnom svetlu, ali ko hoce prave AF/AE rafale izbor se svodi na 1, 5 i posebno 1 MK2.
 
Poslednja izmena:
Kad je dovoljno svetla, Pixel 4 ce napraviti odlicne fotke, evo primer... (A pogledaj i ostalo na mom flickr profilu, ima još zivotinja u pokretu)
Nisam jos koristio burst mode na P4, ali evo kako to ide sa Pixel 1 XL...

Svaki fotoaparat/kamera/telefon će uspešno snimiti motiv koji se brzo kreće, ako je ovaj na jakom Suncu, zauzima 10% kadra, a cela fotogafija je fokusirana hiperfokalno. To je mogla i Smena 8M sa ORWO100 filmom. :p
Na datim primerima, kamera je zamrzla pokret velikom brzinom zatvarača, zahvaljujući velikoj količini svetla. Ali ne vidi se nikakva prednost konkretne kamere u fokusiranju, praćenju i snimanju brzih motiva.

Problem je kada je manje svetla, kada model koji se kreće zauzima najveći deo kadra, kada se nalazi mnogo bliže, kada ga pratimo pre i tokom okidanja. Mislim da je to ono što muči pokretača teme.
Ovde automatika neće mnogo pomoći, kao uostalom, ni bilo koja kamera iz telefona. :(
 
Poslednja izmena:
^ Slazem se ali pogledaj sta donosi 1 MK II: Sony’s Xperia 1 II Smartphone Borrows Real-Time Eye AF, 20fps, and More from the Sony a9
The phone was “co-developed with the engineers behind the latest Alpha 9 series cameras” in order to integrate features like Real Time Eye AF, Animal Eye AF, and 20fps burst shooting with full AF/AE tracking when using the main 24mm wide-angle camera (10 fps for ultrawide & telephoto). Finally, a 3D indirect Time of Flight (iToF) sensor provides better low-light focus, and the whole shebang is powered by a special Bionz X for Mobile engine that allows for up to 60 AF/AE calculations per second on the main camera, or 30 calculations per second on the 16mm and 70mm cameras.



AF pokriva ~70% povrsine senzora a sam nacin snimanja Eye AF/AE rafala je prilicno jednostavan, pritisne se hardverski taster (ili sw, po zelji) i uredjaj sve sam radi. Na kraju je samo potrebno izabrati fotografije po zelji, ili ih sve sacuvati pa naknadno na racunaru birati najbolje.

@Saint

Odlicno je ovo, vise nego dovoljna rezolucija i odlican kvalitet. Probaj top shot pa javi ima li promena, mada mislim da je sve isto kao i kada se pojavio top shot mod (2MP, bez AF-a i hdr+), prakticno ''cupanje'' frejmova iz videa.
 
Secam se da je svojevremeno Sony K750 mogao da uhvati cistu fotku cak i ako slikas i dok treses ruku ko da muckas sok. Cista bude kao suza licno sam probao. Od tada nikada ni jedan tel to vise nije uspevao. Obzirom na ovo sto sad Sony nudi moralo bi da bude to sto se ovde trazi ali cifra koliko kosta taj telefon je previsoka. Znaci treba juriti nesto sa ois+eis i da ima Pro mode pa tu izvuci neki prihvatljivi maksimum.
 
@tviti imaš još jednu kombinaciju, Mi8 se nov nađe na oglasima za ~220 evra. Staviš na njega gcam i po potrebi slikaš automatikom sa gcam i polako se učiš manuelnom kontrolama u fabričkoj kamera app (ili nekoj drugoj po izboru).
Za minimum ulaganja imaš osetno bolju kameru od MN3, a i baterija je tu negde.
 
Problem je kada je manje svetla, kada model koji se kreće zauzima najveći deo kadra, kada se nalazi mnogo bliže, kada ga pratimo pre i tokom okidanja. Mislim da je to ono što muči pokretača teme.
Ovde automatika neće mnogo pomoći, kao uostalom, ni bilo koja kamera iz telefona. :(

Da ovo je upravo ono što sam htela, npr slikanje dece u kućnim uslovima.. nadala sam se da postoji rešenje u vidu mobilnog do 500€ npr ali vidim da nema ni za 1000 ☹️

Hvala vam puno svima na odgovorima, sad gledam oglase i radnje pa možda i uzmem neki od predlaganih modela bar kao polovično rešenje.. problem je i što nema normalnih radnji za te modele..
Da li neki od modela koji se prodaju kod nas "legalno" može da parira ovim Sony 1,2,5 I pixel 4xl telefonima po kameri?
iPhone ne bih uzimala, a i ni xiaomi ako mora da se budzi da bih dobila gcam..
 
@tviti

To sto je NShappy napisao je bilo tacno, sve do pojave sony-a sa mogucnostima koje sam naveo u ovih nekoliko postova. Deluje mi da NShappy jednostavno nije ''ispratio'' pomenute karakteristike poslednje 2 generacije sony uredjaja.
Sve je krenulo od XZ Premium i XZ1 modela, koji su prvi dobili Motion Eye kameru (sa IMX400 senzorom) i DRAM cipom, odnosno prvu generaciju autofokus rafala i prediktivnog snimanja fotografija u punoj rezoluciji, taj mod analizira scenu/kadar i pocinje snimanje cak i pre nego sto korisnik uopste pritisne kamera taster:


Obe opcije koristim na XZ2, upravo za snimanje dece i psa. Ta kamera nema Eye AF/AE i generalno snima ''rafalne'' fotografije losijeg kvaliteta od Xperia 1 i 1 MK II, ali ima ''object tracking'' i iz tog rafala fotografija uvek mogu da izaberem nekoliko onih koje su upotrebljive.


Problem je sto se Sony 1, 5 i 1 MK II ne prodaju zvanicno na nasem trzistu, samo u EU okruzenju, sto znaci da i kada se pojave u oglasima imaju sumnjivu garanciju a cene su visoke.

Zato bih, u ovom slucaju, kupio neki od iPhone 11 modela, obavezno sa validnom domacom garancijom, jer to su i dalje najkompletniji/najbolji smartfoni koji legalno mogu da se kupe u Srbiji, kada se sve sabere i oduzme (hardver, opsti kvalitet, brzina, softverska podrska, kvalitet kamere/kamkordera, zvuka, displeja i na kraju trajanje baterije). Ako mora Android, onda Pixel 4/XL, sa kakvom-takvom ''garancijom'', i to samo zbog vrhunske kamere sa HDR+ softverom, uz napomenu da niko ne moze da garantuje da cete biti zadovoljni kako ove kamere snimaju decu (i sve ostalo sto je u pokretu) u raznim, zahtevnim uslovima, to vazi cak i za Xperia 1 MK II.

Ili to, ili zadrzati Xiaomi telefon i odvojiti ozbiljnu sumu novca za neki dzepni Sony RX100 novije generacije, koji je mnogo bolji od svih kamera telefona ali nije uvek u dzepu/torbi kao smartfon.


 
Poslednja izmena:
Da se javim samo da sam na kraju uzela pixel 3 XL, zahvaljujući vašim preporukama. Tj vi ste mi preporučivali 4-orku, ali kad sam ih uporedila shvatila sam da ništa što ima 4-orka, a nema 3-ojka mi nije potrebno, a 3-ojka mi je delovala bolje što se tiče baterije, plus jeftiniji je.
Utisci su za sada super, mnogo slika dece u pokretu je bez šuma, naravno ima i po koja loša, ali motion opcija mi baš pomaže, stvarno je odličan za Point and shoot bar za ovo što meni treba.
Pa za neko vreme može i da se razmisli o ovom soniju, ali sigurno sam sada mirna godinu dve.
Tako da hvala još jednom svima
 
Nazad
Vrh Dno