Šta je novo?

Slax fajl i usb manager

dalek

Čuven
Učlanjen(a)
16.01.2002
Poruke
457
Poena
620
Koristim za neku specificnu namenu Slax Linux ali nisam uspeo da nadjem aplikaciju koja bi mi omogucila da jednostavnim klikom na tabu recimo kao na win diskonektujem usb flesh. da li je moguce instqlirati neku i koju aplikaciju koja bi omogucila da se USB flesh tako jednostavno prezentuje u tabu i jos lakse ejektuje.?
 
Koristim za neku specificnu namenu Slax Linux ali nisam uspeo da nadjem aplikaciju koja bi mi omogucila da jednostavnim klikom na tabu recimo kao na win diskonektujem usb flesh. da li je moguce instqlirati neku i koju aplikaciju koja bi omogucila da se USB flesh tako jednostavno prezentuje u tabu i jos lakse ejektuje.?

To na GNU/Linux-u nije potrebno. Cim zavrsis prebacivanje fajlova na USB flash, mozes ga slobodno izvuci. Na Windowsu je to neophodno, jer Windows koristi delayed write. To jest, kada indikator progresa prebacivanja fajlova pokaze da je stigao do 100%, to ne znaci da je upisivanje na flash disk zavrseno. Ono se jos uvek odvija u pozadini iako izgleda da je sve zavrseno. Onda je potrebno kliknuti na safely remove hardware da bi se sprecilo polovicno upisivanje fajlova na USB flash i korupcija podataka.
 
Video sam da neke druge verzije Linuxa koji su takodje prilagodjeni za start sa USB imaju to. Na ovom Slax vrlo cesto se desava da mi ne prebaci fajl na usb flash, cak i ako su manji fajlovi, a vise ih je istovremeno selektovano za prebacivanje.
 
Video sam da neke druge verzije Linuxa koji su takodje prilagodjeni za start sa USB imaju to. Na ovom Slax vrlo cesto se desava da mi ne prebaci fajl na usb flash, cak i ako su manji fajlovi, a vise ih je istovremeno selektovano za prebacivanje.

Cekaj, ti govoris o distrou koji se dize live sa USB flash-a ?
 
Slazem se sa alex-om, da nije potrebno na Linuxu "safely remove", ali meni recimo nije tesko da kada zavrsim, komandom "eject" sa opcijama u terminalu i time iskljucim "mountpoint".

Vise o tome: https://man7.org/linux/man-pages/man1/eject.1.html

Mozda mozes da napravis sebi precicu, ikonu za lakse manipulisanje.
 
Cekaj, ti govoris o distrou koji se dize live sa USB flash-a ?
Da o tome govorim, i to je neki linux, svejedno odakle se diže, valjda? Nisam baš stručan ali jesam nadprosečan i ovo mi je potrebno da bi nekim običnim korisnicima bilo lakše.

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 
Slazem se sa alex-om, da nije potrebno na Linuxu "safely remove", ali meni recimo nije tesko da kada zavrsim, komandom "eject" sa opcijama u terminalu i time iskljucim "mountpoint".

Vise o tome: https://man7.org/linux/man-pages/man1/eject.1.html

Mozda mozes da napravis sebi precicu, ikonu za lakse manipulisanje.
Moguće je sve napraviti ali zar ne postoji neka jednostavna aplikacija za to?
Ako bih sam pravio skript neki za to, morao bih svašta nešto tu da ubacim, jer de tan fleš svski put kači na drugi mount recimo čas je dbc1 pa onda dbe1 pa tako nešto. I svaki put je drugi fleš, pa će ga svaki put prepoznati po drugom broju itd

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 
Pa da, moguce je da ce svaki put da dobije drugo slovo, ili bar nekad, ali zato postoji UUID oznaka, koja je unikatna za svaki storage, pa sa malkice zezanja mozes da uvek znas koji je ID od tvog uredjaja, nebitno u koji port ga ubodes, bice uvek isti UUID. Ima o tome informacije.
 
Da ali nije mi bitno to, posto mi je svaki usb flesh drugaciji i uvek ce biti drugi broj, bitno mi je samo ono sa pocetka da ka u win mi se pojavi da je utaknut u tabu i da tu mogu da ga odjavim, ne bitno kako se zove. Nadam se da nije jedino resenje da instaliram windows ;-))

"In Linux you must unmount writeable disks before removing them. Many desktops have a graphical app for doing this. In a terminal you use the umount command. After that, it is safe to remove them.

Linux does not usually write to disks as soon as a program gives a write command. Instead, it writes into a buffer and transfers the contents of this to disk when the cpu is otherwise idle. That is why simply pulling out a pendrive can cause it to be corrupted. In addition, the system thinks the disk is still mounted on its mount point, which could cause problems if you try to write to that directory. Unmounting the disk causes a synchronization operation that writes all buffers to disk, followed by the mount point being cleared."
 
Poslednja izmena:
Da ali nije mi bitno to, posto mi je svaki usb flesh drugaciji i uvek ce biti drugi broj, bitno mi je samo ono sa pocetka da ka u win mi se pojavi da je utaknut u tabu i da tu mogu da ga odjavim, ne bitno kako se zove. Nadam se da nije jedino resenje da instaliram windows ;-))

Moras da instaliras paket koji se zove gvfs i nakon njega instaliraj thunar. Nakon toga, u thunaru ce se pojaviti malo eject dugme koje ima istu svrhu kao i safely remove hardware. Ali ako taj distro nema persistent settings, onda ce gvfs+thunar morati da se instalira svaki put kad se digne sistem. Tako da...
 
Ubuntu to ima odradjeno bas eleganto. Uvek mozes napistai skriptu.
 
Poslednja izmena:
Moras da instaliras paket koji se zove gvfs i nakon njega instaliraj thunar. Nakon toga, u thunaru ce se pojaviti malo eject dugme koje ima istu svrhu kao i safely remove hardware. Ali ako taj distro nema persistent settings, onda ce gvfs+thunar morati da se instalira svaki put kad se digne sistem. Tako da...
Ima persistent settings, nije to problem. Probaću pa javljam!

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 
Ubuntu to ima odradjeno bas eleganto. Uvek mozes napistai skriptu.

To što Ubuntu ima je gorespomenuti gvfs koji je sastavni deo Gnome-a. To nema nikakve veze sa Ubuntu-om. I zašto nepotrebno komplikovati pisanjem skripte, kad ima gotovo rešenje u vidu Thunar-a ?

Ponekad stvarno ne razumem ovaj forum...
 
Nisam ni mislio da ga je Canonical pisao, samo da su to eleganto odradili (implementirali)...Doduse nije Thunar nego Nautilus ali manje vise sve je to isto. Kad su u pitanju ovako jednostavne stvari napisati skriptu je nekad jednostavnije rasenje :)

Ponekad stvarno ne razumem ovaj forum...

Ovaj kometnar ti je suvisan.
 
Moras da instaliras paket koji se zove gvfs i nakon njega instaliraj thunar. Nakon toga, u thunaru ce se pojaviti malo eject dugme koje ima istu svrhu kao i safely remove hardware. Ali ako taj distro nema persistent settings, onda ce gvfs+thunar morati da se instalira svaki put kad se digne sistem. Tako da...
To je baš ono što mi treba. Sasvim ok, hvala

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 
To na GNU/Linux-u nije potrebno. Cim zavrsis prebacivanje fajlova na USB flash, mozes ga slobodno izvuci. Na Windowsu je to neophodno, jer Windows koristi delayed write. To jest, kada indikator progresa prebacivanja fajlova pokaze da je stigao do 100%, to ne znaci da je upisivanje na flash disk zavrseno. Ono se jos uvek odvija u pozadini iako izgleda da je sve zavrseno. Onda je potrebno kliknuti na safely remove hardware da bi se sprecilo polovicno upisivanje fajlova na USB flash i korupcija podataka.

Ovo nit je tačno (kontroliše se preko mount argumenata ili hdparm i često nije setovano po defaultu), nit je pametno raditi. FAT32 nema žurnaling da može lako da se oporavi kao npr. ext4 (osim što može da uporedi primarnu i sekundarnu FAT tabelu i time eventualno detektuje oštećenje), niti znaš dokle je sa upisom stigao hardverski kontroler na USB flešu pre nego što si mu iščupao napajanje. Dok ne uradiš unmount particije, nisi 100% siguran da su podaci flushovani nego se sve svodi na nagađanje.

Ja kad vidim da neko čupa fleš na živo, više mu ne dam da mi priđe kompjuteru.
 
Poslednja izmena:
Moderator, jel može lock ?
 
Ovo nit je tačno (kontroliše se preko mount argumenata ili hdparm i često nije setovano po defaultu), nit je pametno raditi. FAT32 nema žurnaling da može lako da se oporavi kao npr. ext4 (osim što može da uporedi primarnu i sekundarnu FAT tabelu i time eventualno detektuje oštećenje), niti znaš dokle je sa upisom stigao hardverski kontroler na USB flešu pre nego što si mu iščupao napajanje. Dok ne uradiš unmount particije, nisi 100% siguran da su podaci flushovani nego se sve svodi na nagađanje.

Ja kad vidim da neko čupa fleš na živo, više mu ne dam da mi priđe kompjuteru.

Upravo tako, meni se desavalo da graficki interfejs/transfer progress na GNU+Linuksu prikaze da je prekopirao na fles, a u pozadini jos nije zavrsio.. Ja izvadim flesku kad ono podaci korumpirani :D Najbolje je posle prebacivanja podataka lupiti komandu 'sync' u terminalu da se kesirani upisi zapravo upisu na medij i onda odraditi umount, sa time nema greske.
 
Upravo tako, meni se desavalo da graficki interfejs/transfer progress na GNU+Linuksu prikaze da je prekopirao na fles, a u pozadini jos nije zavrsio.. Ja izvadim flesku kad ono podaci korumpirani :D Najbolje je posle prebacivanja podataka lupiti komandu 'sync' u terminalu da se kesirani upisi zapravo upisu na medij i onda odraditi umount, sa time nema greske.

Ovo je jako cest slucaj kada se kopira na NTFS formatiran fles. Kada se kopiraju vece kolicine podataka GUI prikaze kako je sve gotovo, a ustvari ni do pola nije dosao. Ovo nije slucaj sa EXT4 i FAT32 formatiranim flesovima, mada i kod njih se zna desiti. Kada sam presao na Linux iznenadio sam se kako tako "BRZO" iskopira i tek sam nakon par meseci skontao da on uopste ne iskopira fajlove do kraja. Citao sam tada na temu sync i koje paramtere treba proslediti kada se mauntuje NTFS fles, ali to nije urodilo plodom. Drugi razlog i mnogo bitniji jeste sto kada se uradi Safety Remove ne cupate fles na zivo. Desavalo mi se par puta da fles nakon takvog vadjenja postane mrtav. Tako da safety remove uvek treba koristiti, nije tu dzabe.
 
Nazad
Vrh Dno