Šta je novo?

Aploud u stanu.

Zuba1970

Znamenit
Učlanjen(a)
08.12.2011
Poruke
2,585
Poena
1,465
Moja oprema  
Mobilni telefon
iPhone 13 Mini
Pristup internetu
  1. Optički internet
Koristim EUnet-ov ADSL 2+ internet brzine do 20/1(bez ugovorne obaveze). Mojim kompjuterom sam zicno povezan za ruter (koji je kod mene u sobi) dok majka u drugom delu stana putem Wi-Fi veze uz pomoc TP Link-ovog adaptera (pojacivaca) hvata signal sa rutera na svom PC.
E sada sta je problem posto ona u poslednje vreme stalno nesto aplouduje meni se naravno uspori internet. Jer je zakucan aploud na maksimum ponekada.
Razmisljam eventualno da promenim Brzinu interneta to jest provajdera. Mogao bih da uzmem VDSL 50/8 (MTS,Beotelnet, EUnet ne bitno) jer mi je u zgradi centrala. Takodje bih mogao da mozda koristim SBB-ov ili Supernova (bivsi AVcom) brzi internet. Stavio bih kod nje ruter a ja bi se zicno povezao na moj PC. I da li bih ja nesto puno gubio na brzini interneta zbog tog jer bi mi trebalo nekih 20-ak ako ne i vise metara kabla?

Ono sto mene interesuje jeste sledece. Kada bih se prebacio na brzi internet pre svega na brzi aploud da li bi mi i onda bio usporen internet dok ona nesto aplouduje i ako je povecana brzina aplouda?
Znam da je pitanje glupo (nekima verovatno i smesno) ali ja nisam toliko izverziran kada su ove stvari u pitanju. Molio bih da mi neko odgovori ili da savet.

I jos nesto. Mozda ce vam biti cudno (glupo) ali mi imamo u stanu dva fiksna telefona. Ne pitajte me zasto. Tako je htela majka jos pre desetak godina. Oba broja se vode na nju.
I jos nesto nisam bas za opciju UO vise sam ako moze bez tog. Ili eventualno na 12 meseci zbog promocija nekoliko meseci za dinar.
 
Poslednja izmena:
Js koristim 80/8 net i kad aplodujem nešto nema usporenja.Mislim da to zavisi i od rutera i QoS.Preko te opcije se može podesiti šta je prioritet pa ne bi trebalo da dolazi do usporenja.Inače imao sam isti problem na adsl kao ti.Mislim da te rutere što daju su stvarno krševi, ono samo za surf i da ne deli niko net sa tobom.
 
Poslednja izmena:
Zaboravio sam da napisem da koristim ovaj Ruter.
Zato sam i postavio pitanje jer je sve ovo za mene nepoznato. I ono sto mi je mozda bitno jeste da se ima tehnicka podrska 24/7. EUnet je to nekada imao a sada je samo do 20h uvece i subotom do mislim 15h.
 
Poslednja izmena:
Zaboravio sam da napisem da koristim ovaj Ruter.
Zato sam i postavio pitanje jer je sve ovo za mene nepoznato. I ono sto mi je mozda bitno jeste da se ima tehnicka podrska 24/7. EUnet je to nekada imao a sada je samo do 20h uvece i subotom do mislim 15h.
Taj ruter je iza tog adsl krša..Jedno od rešenja je da instaliraš kod mame neki bandwidth limiter pa npr podesiš da može samo 50% aplouda da koristi.To bi sigurno pomoglo ds ne dolazi do zagušenja čitavog opsega..
 
UTP do 100 metara.
 
Marko mislim da cu najverovatnije da menjam internet. Hvala ti na savetu i pomoci ali mislim da ce u buduce kod nje da bude ruter a ja cu zicno neki kvalitetniji UTP kabl da uzmem. Mada sam zaboravio da napomenem da mi se ona zalila i kada nije aploudovala ranije da je pucala veza ili bio slab internet. To sam povezivao pre svega zbog udaljenosti njenog ranijeg Laptopa. Kada sam joj kupio PC onda sam uzeo i TP Linkov pojacivac za hvatanje signala, Jer ima dosta zidova izmedju rutera i njenog PC-a.
A inace ovo mi je za 13 godina koliko koristim ADSL sigurno 3 ili 4 promenjen ruter.
Razgovarao sam malo pre sa covekom koji joj odrzava komp i on mi rece da je mozda najbolje da uzmem neki kablovski internet.
Ali videcu. U svakom slucaju cu u narednom periodu da odlucim. Jos kada bi moglo da bude bez UO.
 
Svakako je adsl doba prošlo i danas to je internet stvarno samo za one koji surfuju povremeno i ništa više..Najbolje kablovski pa na optiku..e to je uživancija.Onda može 10 vas da aploduje i ništa neće da se oseti u brzini..
 
I za one koje nemaju drugu alternativu :/

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
 
Bez obzira na tehnologiju kad se zauzme 100% upload to se i tek kako primeti.

DSL jeste nešto gori po tom pitanju jer se download totalno raspadan kad se zauzme ~80% upload-a.
 
Mislio sam eventualno VDSL 50/8 kao neko prelazno resenje jer nema UO. Tu bih verovatno bio pošteđen usporenja protoka prilikom surfovanja.
Naravno znam da ni tu ne bi bilo stvarnih 50/8. Mada sam napisao da mi je IPAN centrala u prizemlju zgrade. A i to je bolje nego brzina do 20/1.
Verovatno bi blji bio kablovski interneta ali je vezan za tv. A optika mi je za sada skupa.
 
Poslednja izmena:
A nije skupo 1300 din za dva fixna? :)
 
Ma ne staj mi na muku. Kod nas je to čudno svako plaća svoj račun za telefon. Kada sam svojevremeno kada je uvodila drugi broj pitao pa šta će ti taj dovoljan je ovaj jedan jednostavno je tražila da ima svoj fiksni broj. Čudno je naravno ali šta da radim. Nemogu protiv njene glave. Ajd ja još i koristim fiksni bez obzira na mobilni ali ona baš retko. Ma mislim glupost ali nemogu stvarno više da se oko toga sa njom preganjam. Verujte mi hoću da rešim ovo sa bržim internetom jer mi svega preko glave. Pa samo tih 700 i nesto rsd msečno bi bilo dobro za neki brži internet. Čak je htela da za taj njen fiksni broj vidim za VDSL.

Ej bre u vreme kada se ljudi odriču fiksnog mi u stanu imamo 2 linije,strašno.
 
Poslednja izmena:
Ma pojma nemam iskreno druže niti me interesuje. To je od skoro počela. Nešto na FB. Ma nek aplouduje šta hoće samo brate da mi ne zagušuje net.

Iskreno gledao sam ove kablovske internet pakete i tamo je vezano za tv. Mada vidim Beotel net ima na 24 meseca optiku 100/10 za 1790 rsd a toliko bi mi bio VDSL 50/8.
Naravno pod uslovom da ma tehničkih mogućnosti.
 
Poslednja izmena:
Mislio sam eventualno VDSL 50/8 kao neko prelazno resenje jer nema UO. Tu bih verovatno bio pošteđen usporenja protoka prilikom surfovanja.
Naravno znam da ni tu ne bi bilo stvarnih 50/8. Mada sam napisao da mi je IPAN centrala u prizemlju zgrade. A i to je bolje nego brzina do 20/1.
Verovatno bi blji bio kablovski interneta ali je vezan za tv. A optika mi je za sada skupa.
Ako joj ne ogranicis upload na nekih 4 mbps, opet ces imati isti problem.
Imao sam 200/50 kablovski i pri full uploadu se takodje javljalo gusenje, mada mnogo manje primetno neho na vdsl.

...Helios rising...
 
Ако већ исистира да има свој фиксни, може да има и свој интернет, а ти свој, баш као и фиксни телефон. Сваком своје.

Послато са SM-N9005 помоћу Тапатока
 
Mislio sam eventualno VDSL 50/8 kao neko prelazno resenje jer nema UO. Tu bih verovatno bio pošteđen usporenja protoka prilikom surfovanja.
Naravno znam da ni tu ne bi bilo stvarnih 50/8. Mada sam napisao da mi je IPAN centrala u prizemlju zgrade. A i to je bolje nego brzina do 20/1.
Verovatno bi blji bio kablovski interneta ali je vezan za tv. A optika mi je za sada skupa.

Veruj mi dodje te na isto cena, ako je kao sto kaze da placate svako svoj fiksni telefon onda ti je isplativije da uzmes Box 2 kod MTS-a i to trazis optiku, dobices 50/8 ili cak mozda bolja varijanta da uzmes Box 3 gde dobijas fiksni, net i iptv sve to za 2900 dinara mesecno stim da bi ti net bio 100/40. I kao novi korisnik bi imao pravo da trazis 6 meseci po 1 dinar. I onda vidis jel mozes da uvces u taj paket i drugi fiksni telefon da ti se cena iskoriguje.

Te zasebne varijante nisu dobre. Veruj mi optika je odlicna, ja sam kod MTS-a vec par godina unazad i VDSL mi je super radio ali optika je izula, cak mi je brzina malo veca od deklarisane.
 
@DukeLander Ako to jest kada uvedemo brzi net ako se to desi moracu onda da joj limitriram upload. Pa brate ako joj 4 Mbps nije dovljno onda stvarno ne znam.
@zokce Ona je cak prvo i to htela ali razmisljam se sto bi bre bezveze svako imao neki svopj internet.
@Beosoft ja sam radije ako moze da se ne vezem za tv.
Nadjoh ovaj Opticki internet 100/10. Jedino sto je na 2 godine a nije losa cena. E sad pitanje je samo da li ima tehnickih mogucnosti. Mada meni realno i ovaj od 50/5 radi radnju. Mada bi sto napisa DukeLander i ovde morao da ogranicavm apload.
Mali edit:naletoh i na ovako ovako nesto. A imam ih u zgradi. Bivsi AVcom i u pitanju je ako se dobro secam FTTB optika.
Hteo bih samo svima da se zahvalim na predlozima i pomoci. Nesto cu vec morati da uradim. Verovatno sad kada budem na odmoru.
 
Poslednja izmena:
Pa preporucio sam ti bas box 3 paket zbog velikog uploada koji ima, jer stagod da majka salje sa 40 Mb/s uploada ima da odleti na fejs i da neces ni primetiti kada nesto salje na net. Televizija ti je *mjau**mjau**mjau* nuzno zlo ali kod njih ti cak nije ni obaveza da uzmes sa iptv, mozes ti da uzmes fiksna, net, mob ali to ti je nesto skuplje 3559 dinara kosta dok onaj sa iptv kosta 2899 a 6 meseci gratis ti tam dobro dodje.

Samo da znas postoji neka caka na sajtu pise da box 3 paket je inace 100/20 a meni nude 100/40 pa verovatno da i ti mozes tako nesto da dogovoris.

No stagod da izaberes samo da je optika neces pogresiti.
 
Слушај мајку, видиш да имаш проблеме са заједничким интернетом.

Послато са SM-N9005 помоћу Тапатока
 
Koristim EUnet-ov ADSL 2+ internet brzine do 20/1(bez ugovorne obaveze).
----------------
Ono sto mene interesuje jeste sledece. Kada bih se prebacio na brzi internet pre svega na brzi aploud da li bi mi i onda bio usporen internet dok ona nesto aplouduje i ako je povecana brzina aplouda?
1 megabit uploada je premalo za 2020 godinu. Prvo ti je da pređeš na što bolji net koji ti se uklapa u budžet, a ostalo ide potom, ako i posle eventualno bude problema objasnićemo ti kako da ograničiš upload.
 
Moj predlog je da uradis sledece, kupi najmanje TP-Link 740n ruter, polovan, najbolje verziju hardvera 4.x (naj novije verzije ovog rutera ne podrzavaju custom firmware), ima ih bukvalno za <1000 dinara na oglasima, snimis OpenWRT (imam verziju 17.01 - malo starija je sa SQM QOS-om), prebacis ADSL ruter u bridge mode i sve povezes na taj drugi ruter.

Nece se skratiti vreme koje ona trosi na uload, ali ti bukvalno neces osetiti da ona nesto uploaduje. Uradio to kod par rodjaka, prijatelja, ima ih na Beotel ADSLu 15/1 i mnoooogo je bolje:
- Ping se pri uploadu poveca za 12-15ms, ali idalje ucitavanje sajtova i sve ostalo pa i voip i sve ostalo savrseno radi.

Problem koji ti imas se zove BufferBloat i nije nesto sto je izazvano samom brzinom interneta, vec time sto proizvodjaci hardvera (dsl rutera i ostalih) da bi na speedtestu dobio +0.1Mbps stave ogroman buffer u svoj uredjaj, i kad se on popuni - a popuni se uvek i kad uploadujes i kad downloadujes (samo za download je u tvom slucaju efekat 20x manji), dok se svi paketi iz buffera ne posalju, ti cekas za bilo sta drugo.

Resenje je ne dozvoliti da se taj buffer ikada popuni, tako sto ces izmedju DSL rutera i kompjutera kod tebe na mrezi staviti dodatni ruter koji ce kroz svoj softver uspeti da ogranici kolicinu podataka koja stigne do DSL rutera i nece dozvoliti da se ti bufferi popune.

Efekat na "osecaj" pri surfovanju je neverovatan, cak i na 10-15-20Mbps ADSL-u.

Ako ti treba pomoc, ili jos nekome iz teme, pisite :)

Ti ruteri (740n, 841n...) mogu da izdrze QOS sa OpenWRT softverom do nekih 50Mbps, preko toga jednostavno nisu dovoljno brzi.
 
@poglavicas Mislim da sam imao taj ruter (pogledaću za svaki slučaj) od Enet-a pa sam menjao ranije. Ali mislim da je bio kockast a ne onako spljošten. Mogao bih da pokušam ništa me nešto skupo ne bi koštalo.
@poolmaker Naravno ako zagusti a hoće sigurno :D onda ću u privatne poruke da ne gušim ovu temu.
 
Poslednja izmena:
Ti ruteri (740n, 841n...) mogu da izdrze QOS sa OpenWRT softverom do nekih 50Mbps, preko toga jednostavno nisu dovoljno brzi.
50 Mbps upload-a ili 50 Mbps u bilo kom pravcu? :D

Drugih rečima jel može ne-x86 CPU (npr 4 Core 700 MHz ARM čip) da "shape"-uje 500/50 konekciju? :p
 
50 Mbps upload-a ili 50 Mbps u bilo kom pravcu? :D

Drugih rečima jel može ne-x86 CPU (npr 4 Core 700 MHz ARM čip) da "shape"-uje 500/50 konekciju? :p

50Mbps u bilo kom pravcu, ciljao sam na konekcije tipa VDSL 50/8Mbps i slicno.

Sto se 500/50Mbps tice, mislim da moze, MediaTek MT7621AT, CPU Cores: 2, CPU MHz: 880 shape-uje 400Mbps bez problema.
Sto se tice x86 masina, naj naj naj sporiji Atom N270 mi shapeuje biznis fiber konekciju 160/50Mbps bez problema pod openwrt-om.

Za gigabitne brzine bi bio potreban bar neki desktop celeron ili athlon 200ge mozda.

J1800 Celeron mi shape-uje 200/200Mbps konekciju bez ikakvih problema.
 
@Zuba1970 Predji na neki bolji paket interneta. AKO imas u zgradi bilo kog operatera sa optikom DO STANA gledaj njih da izaberes. Neki operateri daju net bez tv. Optika DO STANA je "prava" optika, sve verzije optike do zgrade a od podruma do stana koaksialni kabl su losije varijante od optike do stana. Uvek birati "jaceg" provajdera koji ima podrsku 24/7.
Ako imas MTS Optiku u zgradi gde zivite njih prvo, posle Orion optika ili bilo kog drugog operatera.
Nije mi jasno zasto ne zelis i tv uz internet?
Gledaj koje operatere imas u ulazu (zgradi), vidi sta ti je najisplativije, proveri kakve popuste daju za nove korisnike pa predji.
I VDSL je znatno bolji od ADSL koji sad imas.
Brzi net, veci UL u paketu (20/1 naspram 50/8) znaci da ce se brze odraditi "silni" UL koji ti maka radi i manje ce se osetiti kad ona UL-uje, znaci sto pre neki bolji net.
SN (Spernova) negde radi ok, negde pravi probleme, jos nisu ujedinili mrezu, za sada im je cena i ponuda ista. Ako se za njih odlucis raspitaj se po komsiluku kako rade. Oni isto mogu samo net (od skoro)...
Ja bi prvo gledao uzeti MTS optiku pa onda sve ostale opticke provajdere i tek onda kosaksijalce ili VDSL.
(Mada VDSL ti je najjednostavnije uzeti ako u telekomu kazu da moze, a osecaj u brzini ce biti znacajan)
 
Poslednja izmena:
U zgradi imam sledece.
MTS VDSL: 50/8(100/10)
Supernova kablovski internet:50/5 pa navise (ranije je AVcom imao optiku home ethernet FTTB)
SBB: DUO light paket 100/8 (najjeftiniji ali vezan sa tv pretplatom).

Razmisljam eventualno da uzmem nesto sto je bez UO cisto da vidim par meseci kako ce to da funkcionise. Pa ako vidim da je ok ostavicu.
Inace sada placam bez UO EUnet ADSL 2+ 20/1 oko 1500 rsd.
Za MTS znam da imam slobodan port. A zvacu SBB i SN da se raspitam.

Ja u zgradi imam VDSL centralu ali kada sam pitao MTS jos nema kod mene njihove optike. Kum preko puta ima SN paket internet i tv mislim da je cak DL brzina 60 Mbps (paket sa tv-om).
E to me nervira sto negde radi kako treba a negde ne. Ne samo kada je SN u pitanju. Citao sam ovde razne teme i nigde koliko vidim nije idealno. Sigurno cu da "progledam" sta god da uzmem u odnosu na dosadasnjih 20/1 (a realno manje za koji %).
Tako da ja nemam optiku do stana. Poslao sam upit SN-u jer jedina optika koja je bila to je kao sto napisah FTTB od bivseg AvCom-a.
I meni je bitna 24/7 podrska. Sadasnji EUnet je imao ali su je ukinuli.
A sto se tice tv ne volim da na jednom mestu vezem internet i tv da bih mogao lakse da menjam ako hocu jedno ili drugo.

@Zeha hvala ti u svakom slucaju na savetima i predlozima.
 
Poslednja izmena:
Ako ti treba bez UO, kod telekoma za VDSL naplacuju uvodjenje 6000 dinara, dok recimo Beotel ne naplacuje uvodjenje, ali sam proces prelaska kod njih, moze da traje i par dana.
 
Znam za to rekli mi na cetu 6000 rsd. Po principu ako neces UO ajde da ti onda uzmemo neke pare. Ne znam da li naplacuju kada se potpisuje regularno UO.
 
Poslednja izmena:
Znam za to rekli mi na cetu 6000 rsd. Po principu ako neces UO ajde da ti onda uzmemo neke pare. Ne znam da li naplacuju kada se potpisuje regularno UO.

Kada podpises novi ugovor nema prikljucne takse. I jos jedna stvar koja ti je kod mts-a dobra je ta sto ti sada mozes novi ugovor da navedes na kevu da podpise i onda kao novi korisnik imas pravo na 2, 4 ili 6 meseci besplatnog interneta. A to ti je vise nego odlicno. Ili ako neces besplatan internet, mozes da uzmes tablet ili nesto na rate od uredjaja.
 
Nazad
Vrh Dno