Šta je novo?

Ryzen 7 konfiuracija?

bedazzled

Cenjen
Učlanjen(a)
18.02.2011
Poruke
476
Poena
170
Moja oprema  
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Nisam laik ali nisam ni expert i zato bi cenio misljenje vas koji se bolje razumete u sve ovo... Ja sam citao,gledao i na kraju kao nesto sklopio na jednom domacem sajtu (slika prilozena sa cenama)... Znam da na KP verovatno moze mnogo jevtinije da se prodje mada u nekim slucajevima cene i nisu toliko razlicite ,makar u ovom trenutku. Zanima me vase misljenje i da li se moze proci jevtinije mozda a da se ne izgubi poenta kupovine ovakve konfiuracije? Koristice se najvise za gaming,striming,povremeni rendering i rad sa programima za obradu 3d virtelnih tura,takodje me zanima da li ovakva konfiguracija moze da istrpi gaming i striming u 1440p?


000.png
 
Na prvu loptu vrv bi zamenio plocu i uzeo b550 tomahawk .Tu imaš ustedu oko 3000 din.
Dodao npr tih 3000 i uzeo 2070s,zotac je 74k din.
Napajanje bi zamenio,to bi definitivno uzeo "preko puta"
Npr Bitfenix formula dal 750w/850w oko 85evra..


Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Hvala,svakako cu razmotriti sve opcije mada generalno vise naginjem ka kupovini u radnji i zbog same duzine garancije izmedju ostalog ali ako razlike budu tolike da naginju ka drugim izvorima onda je jasno sta mi je ciniti :)
 
Uzmi 3600/3600x Umesto tog cpu-a

Nema potrebe za 32gb rama osim ako nemas neke silne virtuelne masine itd.
16 gb ti je sasvim dosta. Vidim da i sad imas 16 gb, kada i da li ti ponestaje rama?

Takodje nema potrebe da dajes 27000 na plocu kad mozes za 15 000(skoro duplo jeftinije) da uzmes sasvim solidnu plocu.

Ako je gaming u pitanju uzmi barem 2070 ili 2080
 
Sto se tice cpu znaci da nema velike razlike osim u ceni :) A ploca mi je glavni problem jer ne znam tacno koju bi a da bude dobra a opet ne i preskupa?
 
Uzmi jacu b45 ili jeftiniju X470 plocu i to je to.
 
Evo nesto ovako mozda a i razlika je u ceni vidljiva. Trenutno tu nema sve sto bi uzeo ali odprilike,ako je ovo dobro sad ,znam sta treba da trazim ;)

111.png
 
Koliko sam upoznat b550 tomi ima bolje odradjenu vrm od te x570 a pritom je jeftinija 3k din.
Ako ides na 8/16 cpu ja bi ga bocnuo na nju..
edit:I dalje biras neinteresantna nizeg kvaliteta napajanja u odnosu na konfu,a pritom cena nije zanemarljiva...
Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
sa tim napajanjima bas nemam nikakva iskustva i onako gledam bas laicki a valjda cu da ubodem bolje tj raspitacu se jos oko svega :)
 
Kad vec imas lep budzet uzmes od napajanja sisonik, corshair ili superflower, nekih 650/700w, miran si 100 godina.
 
Umesto 3800X uzmi 3700X (naruči na KP, procesori su osetno jeftiniji a najmanja je šansa da se pokvari, obavezno prvo proveri cene sa prodavcima).
Za ploču B540 Tomahawk Max ili Mortar Max.
Za kuler LC Power LC-CC-120 ili Arctic Freezer 34 eSports (Duo)
Kućište: Cooler Master MASTERBOX MB511 (Gigatron). Naruči na KP pakovanje od 5 komada Arctic P12 PWM PST ventilatora, to je 25-27€.
Napajanje ako uzimaš kod nas, Cooler Master MWE Gold 650 (pitaj ovde ili ovde, proveri da li je verzija sa modularnim kablovima) ili Antec EAG 650G Pro (Earthwatts Gold Pro) u Gigatronu, zbog 7 godina garancije. Ako uzimaš preko KP iz HU, BitFenix Whisper M (garancija je samo 3 godine, proveri) ili Phanteks Amp 650W (bolja kupovina). Skupa su ali vredi, a uštedeo si na procesoru, ploči i kućištu...
Taj SSD sa tvoje liste je krš, zaobiđi. Best buy je trenutno Kingston A2000, vidi da li ima kod nas.
Što se RAM-a tiče, pogledaj na uspon.rs Patriot memorije, Viper ili Viper Steel modeli...cena je dobra i imaju ohoho garancije. 2x16 GB ako budžet dozvoljava, 2x8 ako je tesno za pare.

Zaboravih, grafička...ne znam koliko si spreman da odvojiš za nju. Pošto si pomenuo 1440p, neki minimum na koji bih išao je 2060 Super/RX 5700, poželjno 2070 Super/RX 5700XT. E sad, zavisi od para i potreba. Ako ti ne trebaju NVidijine tehnologije (CUDA, NVENC, DLSS), jeftiniji ti je AMD. Ja bih dao prednost NVidiji ali je skuplje, pogotovo kod nas. Idealno bi bilo da naleti neki novi 2070S na KP za 450-470€, mada bi trebalo da ima dobrih 5700XT kod nas u radnjama za 480€...Ne znam gde si to našao 2060 za 70k ali je bezobrazna cena, toliko je 2070 Super. Za 50k imaš Sapphire 5700X Pulse, dobra karta...
 
Poslednja izmena:
MSI MAG B550M MORTAR WIFI22.840,00 RSD
MSI GeForce RTX 2070 SUPER VENTUS OC 74.160,00 RSD
AMD Ryzen 7 3700X36.415,00 RSD
32GB DDR4 3200MHz HyperX HX432C16FB4K2/3217.990,00 RSD
1 TB Kingston SA2000M8/1000G 15.295,00 RSD
Cooler Master MasterBox Q300L MCB-Q300L-KANN-S00 5.990,00 RSD
Međuzbir:172.690,00 RSD

Fali napajanje i fali kuler kao i dodatni ventilatori za kuciste. Napajanje je bilo u istoj radnji Seasonic Core Gold 650 za ispod 10.000 dinara ali nema na stanju trenutno. Sa fiksnim kablovima doduse ali to je nebitno jer ionako sakrijes visak pozadi pa se ne vidi. Modular je kao RGB, placas za estetiku. Kuciste nema najbolji airflow ali nije mrcina ko ovo moje. Taj LC Power sto si izabrao je neka grozota imho. Kuler za proc uzmi na KP, bar Arctic Freezer eSports Duo. Napajanje isto moras na KP, mada je garancija problematicna i to razumem.

Sto se ventova tice posto volis RGB cim si uzeo kuciste sto sljasti, moras odresiti kesu za sljastece ventove. Napolju ima ovo za relativno razumne pare: https://www.amazon.com/LIAN-Digital-DIGITAL-3R-120mm-Addressable/dp/B07R4C2S6H?th=1. Kod nas naravno da nema.

Sto se konfe tice, memorija nije bas najbolja ali bolje kosta od 4.000 na vise. SSD nije najbrzi, imas brzi za 3.000 vise, ADATA 8200Pro. Graficka je osnovni model ali skuplje su od 3.000 pa do 8.000 vise.
 
Hvala svima na savetima sad znam na sta treba da obratim paznju i sta da uzmem u okviru svojg planiranog budzeta...
 
Pitaj u radnji na Mon da li ce nabavljati Seasonic Core Gold 650. To ti je solidan dil u nasim radnjama. Meni su ga nudili ali nisam hteo da dodam 2.500 dinara jer sam probio originalni budzet. CPU ako zelis bolji onda se protegni do Ryzen 3900X.
 
Umesto 3800X uzmi 3700X (naruči na KP, procesori su osetno jeftiniji a najmanja je šansa da se pokvari, obavezno prvo proveri cene sa prodavcima).
.

ne kapiram kakva manja veca sansa da se pokvari?
 
Q300L je loše kućište...plus, ograničava na mATX.

Takođe, što više razmišljam, više bih uzeo Sapphire Pulse 5700XT za 50000 umesto 2070S za 20-25000 više, iako preferiram NVidiu...razlika u ceni je prosto prevelika.

Nisam video bolje mATX kuciste za sitne pare u ponudi a iz ove perspektive ogranicavanje na mATX nije losa stvar, jer drzim kiklopa na stolu i ogroman je za tako nesto. Svejedno, kada sam uzimao nije bilo Mortar ploce a sada je dostupna B550 koja jeste skupa ali brise patos sa mojim Tomahawkom u svakom smislu. Mozda se problemi sa hladjenjem kucista daju resiti boljim ventilatorima? Akrilnu stranicu ima i kiklop i glupost je.

Radeon jeste povoljan ali 50.000 za nesto sto mozda bude pravilo probleme (drajveri), mnogo je to para.
 
Ne bih se ograničavao mATX kućištem, bez obzira što ima dobrih mATX ploča, jer ima po jedne (nekad i nijedne) dobre po generaciji, dok sa ATX možeš da biraš i nisi na milost i nemilost proizvođača matičnih i tržišta...
I ja imam Mortar ali u ATX kućištu pa kad je budem menjao ne moram da razmišljam da li ću naći ljudsku mATX, da li ću je naći uopšte i po kojoj ceni...

A Q300L je prosto loše kućište, bez neke filozofije, ne spašava ga ni kuler jer je previše ograničen usis i nema mnogo mesta za ventove. Razlika u ceni za MB511 je 1500, vredi doplate za bolje hlađenje.
Čak i da baš hoće mATX, NR400 je mnogo bolje kućište za nešto više para (još uvek ok cena).
 
Poslednja izmena:
Kaze da se cpu retko kvari,u smislu ne treba ti garancija .

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока

Prilicno rijetko se kvari cpu, posebno kad se radi o Intel procesorim (usavrsen proizvodni proces do maksimuma). Za AMD nije bas tako sjajna situacija - na uzorku od oko 400-500 procesora u 2020-oj godini bile su sledece reklamacije (ono sto sam zapamtio, postoji mogucnost greske):
2x 3800x, 3x 3700x, 3x 3600, 2x 3200g, 1x 3400g, 2x 2600, 1x 1200 AF...



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Nemaju ti brojevi nikakve veze sa životom, niko ne može da zna koliko je procesora uništeno greškom prilikom instalacije il nameštanja, overklokovanja itd. Ni Intel ni AMD sigurno neće da puste njihove statistike. Masovno su inštavani Intel 1151 kada su se pojavili tako što su ljudi pretezali kulere pa su se processori krivili. To sigurno nije Intelova greška. Kod AMD-a najčešće se događa da izvuku processor zajedno sa kulerom pa iskrive ili isčupaju neku iglicu.
 
sve to naravno znam, inace sam pitao jer sam ukapirao da se 3700x manje kvari od 3800x... :D
inace i sam kad sam uzimao procesor nije me zanimala garancija :D
 
Nazad
Vrh Dno