Šta je novo?

Samsung RU8002 i HDMI Arc

Shimec

Slavan
Učlanjen(a)
26.06.2007
Poruke
2,634
Poena
425
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 5800X3D & DeepCool LS520SE
Matična ploča
MSI B550 Gaming Plus
RAM
2x16GB DDR4 3600MHz
GPU
Palit GameRock RTX 4080 OC
Storage
Samsung 860EVO 500GB, Samsung 970 Evo Plus 2TB, Kingston KC3000 1TB
Zvuk
Logitech G Pro X Wireless & HyperX Cloud AlphaS
PSU
NZXT C850
Kućište
MS Industrial Titan II Pro
Monitor
ASUS VG32VQ & LG CX 65"
Miš & tastatura
Logitech G502 Lightspeed & Redragon Vishnu
Ostale periferije
PS5
Laptop
Dell Precission 7760
Mobilni telefon
Samsung S20FE
Pametni uređaji
Samsung Galaxy Watch 6 Classic 47mm
Xiaomi Mi Air Purifier 3C
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Pozdrav.

Juce sam uzeo novi TV - Samsung RU8002 model. Posto je do sada u TV signal ulazio preko AV Receivera (Pioneer VSX 919 AH) nisam imao problema ni sa zvukom ni sa slikom.

Sada, da bi iskoristio pun potencijal na novom televizoru (4k, 120Hz, Freesync) povezivanje kroz Receiver nije moguce, pa sam kompjuter morao direktno da prikljucim. Tu nastaje problem - kako vratiti zvuk na 5.1 sistem? Pokusavao sam preko HDMI Arc konektora, spojio sam jedan kraj kabla na taj ulaz na TV-u, drugi na Output izlaz na Receiveru. Pojavi mi se opcija na TV-u da zvuk prebacim na AV, ali samo na kratko i nestane ta opcija.

Nisam siguran da li sam dobro povezao, ili je mozda kabl los (mada sam pokusavao sa vise kablova). Ili je jednostavno risiver previse star da bi se uspostavila konekcija i da to radi kako je zamisljeno.

Da li neko mozda ima jos neki predlog? Opticki izlaz prenosi samo 2 kanala, tako da opet nemam 5.1 sistem.

Ili mi je resenje da kupujem neki noviji i moderniji risiver?
 
Ako pod 5.1 podrazumevaš sourround tipa dolby i dts onda to neće moći preko hdmi u kombinaciji sa ARC.
Trebao bi da komp povežeš na risiver a z risivera da ide hdmi na tv

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
To ok, ali u tom slucaju gubim sve ono sto ovaj TV donosi kao prednost (veca rezolucija, veci refresh rate, Freesync). Nisam siguran da risiver ima opciju da slika bude samo passthrough
 
Mislim da ti se onda smeši novi risiver. Arc ima ograničenje protoka, ne može da izgura taj bitrate. Ništa te ne košta da probaš i da vidiš ima li razlike. Nekad se proizvođači malo gađaju terminima i brojkama, a u stvarnosti razliku teško da možeš da uočiš. Da li ti risiver podržava 4k?

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Neće da pusti uopšte preko ARC kod mene bilo šta što prelazi ograničenje u bitrejtu, u tome je problem. Preko optičkog sve što ne može da pusti može da konvertuje u PCM i onda radi (bar za 2.0, što čoveku ne pomaže, ali da napomenem), ali preko ARC ne može, što je bezveze.
 
Mislim da ti se onda smeši novi risiver. Arc ima ograničenje protoka, ne može da izgura taj bitrate. Ništa te ne košta da probaš i da vidiš ima li razlike. Nekad se proizvođači malo gađaju terminima i brojkama, a u stvarnosti razliku teško da možeš da uočiš. Da li ti risiver podržava 4k?

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Nije 4k risiver.

Razmisljam o opciji da iz kompa vucem 2 HDMI kabla, jedan u risiver samo za zvuk a drugi u tv samo za sliku. Malo je peripetija oko biranja sta je output za zvuk, ali mislim da bi tako radilo. Znam da bi ono sto pustam direkt na TV-u jos uvek morao da slusam preko zvucnika sa TV-a (ili da optickim spojim da imam makar stereo zvuk na zvucnicima), ali bar kada pustim neki dobar 4k rip sa kompa dobijem i dobru sliku i dobar zvuk na TV-u.


Drugi problem je konzola, koja ima samo jedan izlaz.
 
Ako možeš iz kompa 2 hdmi da izvučeš onda ti je to mnogo bolje. Sa optičkim, opet nećeš dobiti eecimo true hd, dolby atmos...

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
I to je jedina razlika, sto nemas dolby atmos i true hd.

Ako to svakako nemas, onda ti nije bitno povezivanje hdmi-jem.

Samsung(a od 2020. Gen i LG) ne podrzava dts, pa vodi racuna.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno