Šta je novo?

Problem sa ruterima netis i mts

s5p

Poštovan
Učlanjen(a)
09.04.2019
Poruke
411
Poena
70
Burazer ima mts net i onaj njihov novi zte ruter. Brzina 20/4
E sad u istom dvoristu je jos jedna kuca gde zeli da prebaci net u njoj, nije hteo da se bakce sa kablovima, jer mu se prozori gledaju i vazdusno su udaljeni 15ak metara.
Uzeo je dva komada netis wf2411d i postavio ih u drugoj kuci, jedan kod prozora koji gleda u mts ruter, a drugi u sredini kuce.
Medjutim, ne umemo da se snadjemo oko podesavanja, odemo repeater mod, nadjemo mrezu, ukucamo sifru, postavimo sve na automatski, ali kada se konektujemo na ruter, ima neta, ali ocajnog ni 10mbps, kasni, gubi se, zahteva ip adresu, i ostali bagovi...
Kada stanem kod tog netis rutera kod prozora i ugasim ga, ja xiaomi telefonom hvatam taj net, i izvlacim brzinu od mts-a 18/4. A netis ruter se muči...

Da li je neko imao slicna iskustva, kako podesiti mts i netis rutere, da to radi kako valja.... ?
 
Poslednja izmena:
Taj netis je shit imao sam ga u klient modu i kod mene se bio gubio, ali na 10m bi trebao da radi.
 
Da li treba neka dodatna podesavanja da uradim na mts ruteru i tom netisovom?
 
netis radi u nekom čudnom repeater modu. uglavnom meni je rešenje bilo da samom ruteru dam drugačiju IP (pošto defaultuje na istu IP kao glavni router), onda je radilo.

ti si oba stavio u repeater mod? jel možeš bližeg kablom da povezes I da ga staviš u Ap mod (koliko se sećam ima ga)?

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Danijele kako se ovo prvo radi oko ip?

Da stavio samoba u repeater modu

Ima 5 moda
Ap
Repeater
Ap+wds
Wds
Client

Koji mi treba?
 
IP svakog rutera mora da se razlikuje. oni se svi postave na 192.168.1.1 ili 0.1 i onda prave konflikte. ne sećam se tačne opcije, ali sam ga stavio na 192.168.2.1 i onda je radio kao repeter bez problema. to podesenje uradiš tako što direktno zakacis kabl u ruter sa računara, pa tek onda prebacis na repeater. bas isti model mi je zadavao muke...

probaj prvo jedan repeater, pa tek onda vidi šta ces sa drugim

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Stavio sam prvi netis ruter u Client modu, uzimam signal preko wifi-a, prosledjuje se preko lan-a (lan3).
Kada taj lan povezem na laptop, dobijam max brzinu. Ok je....

Medjutim, kada taj lan umesto u laptop, stavim u drugi netis ruter, i podesim ga u AP modu, da uzimam signal preko lan-a a prosledjujem dalje preko wi-fia, tada se desava da se brzine downloada i uploada prepolove. Duzina lan kabla za testiranje je isti, 5m.
Verovatno treba nesta da se podesi u ruteru i ja gresim, ili je do rutera?

P.S. nista dodatno nisam cackao oko podesavanja, samo sam isao AP, ubacio mu lan kabl u wan i to je to.
 
mislim da je prosto do rutera, deluje da si ok namestio...

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Umesto netisa kao AP , stavio sam TP link, isto se desava. Da ne treba da se podesi IP adresa, ima neka podesavanja static IP, DHCP, itd.. ?
 
Stavio sam prvi netis ruter u Client modu, uzimam signal preko wifi-a, prosledjuje se preko lan-a (lan3).
Kada taj lan povezem na laptop, dobijam max brzinu. Ok je....

Medjutim, kada taj lan umesto u laptop, stavim u drugi netis ruter, i podesim ga u AP modu, da uzimam signal preko lan-a a prosledjujem dalje preko wi-fia, tada se desava da se brzine downloada i uploada prepolove. Duzina lan kabla za testiranje je isti, 5m.
Verovatno treba nesta da se podesi u ruteru i ja gresim, ili je do rutera?

P.S. nista dodatno nisam cackao oko podesavanja, samo sam isao AP, ubacio mu lan kabl u wan i to je to.

Da iskoristim isti link kao i u jednom drugom postu: https://en.wikipedia.org/wiki/Wi-Fi#Operational_principles
 
Cudan ruter. Da bi radio u AP modu, mozes da mu doneses lan kabal i u prikljucak WAN-a i u nekih od 4 lan portova... Nebitno je.
Koliko znam treba u WAN da mu se donese net, a on da ga seruje preko wifi-a. I da u AP modu, em sto pusta wifi, i ostali portovi su mu aktivni, npr mogu da mu prikljucim jos 4 lan kabla u njemu, i na njima ce imati net-. Poput switcha.

Ako moze objasnjenje oko podesavanja mts rutera i tih netisa. Koji kanal uzimati, da li od kanala zavisi brzina tj protok i jacina signala? I da li birati 20, 40, ili 20/40MHz, koja je razlika?
 
40MHz ce biti duplo veca brzina u teoriji - ali ako ima drugih 2.4ghz mreza, onda ce biti i duplo vise smetnji...

kanal treba da izaberes gde su najmanje smetnje.
 
Podesio sam. Fora je sto su ruteri bili jako blizu, na svega 2m i u istoj prostoriji, pa su verovatno jedan drugom smetali wifi signali, kada sam stavio duzi lan kabal i ovaj drugi netis ruter stavio u drugoj sobi, tada se dobijaju maximalne brzine.
Ujedno sam stavio na jednom 192.168.10.10 a na drugom 192.168.20.20 ... I to je pomoglo, a za to nisam znao. Uz pomoc sledeceg tutorijala
https://youtu.be/s0qF8TP7COw

Videcemo kako ce sljakati i da li ce trebati da se restartuju svaki dan, mesec, ili godinu... :D

Da bih usao u ovaj drugi ruter koji radi kao AP, na njega sam podesio da bude 192.168.20.20, medjutim nece da udje u njegova podesavanja, kako da udjem u taj netis ruter i da mu npr promenim wifi sifru/naziv? Moram da mu ustekam lan kabal pa preko njega, ili moze i preko wifi?

I ujedno na ovom modelu da bi radio repeater mod, da li izlazni wifi signal mora da bude isti naziv i ista sifra kao wifi od koga se uzima, ili mogu da to promenim, kako se ne bi sudarali?

Hvala svima :)
 
Poslednja izmena:
Podesio sam. Fora je sto su ruteri bili jako blizu, na svega 2m i u istoj prostoriji, pa su verovatno jedan drugom smetali wifi signali, kada sam stavio duzi lan kabal i ovaj drugi netis ruter stavio u drugoj sobi, tada se dobijaju maximalne brzine.
Ujedno sam stavio na jednom 192.168.10.10 a na drugom 192.168.20.20 ... I to je pomoglo, a za to nisam znao. Uz pomoc sledeceg tutorijala
https://youtu.be/s0qF8TP7COw

Videcemo kako ce sljakati i da li ce trebati da se restartuju svaki dan, mesec, ili godinu... :D

Da bih usao u ovaj drugi ruter koji radi kao AP, na njega sam podesio da bude 192.168.20.20, medjutim nece da udje u njegova podesavanja, kako da udjem u taj netis ruter i da mu npr promenim wifi sifru/naziv? Moram da mu ustekam lan kabal pa preko njega, ili moze i preko wifi?

I ujedno na ovom modelu da bi radio repeater mod, da li izlazni wifi signal mora da bude isti naziv i ista sifra kao wifi od koga se uzima, ili mogu da to promenim, kako se ne bi sudarali?

Hvala svima :)

s5p ja bih ti licno savetovao da se informises kako funckionisu subneti i NAT kako bi shvatio zasto se desavaju stvari o kojima postavljas pitanja ovde :) ako hoces da razumes, ako ne lako je ispratiti neki tutorial i ne razmisljati vise o tome..
 
Ne razumem gde gresim?
Prvi netis ruter uzima wifi od glavnog izvora i preko client moda ga salje dalje preko lan kabla
Drugi netis ruter uzima taj lan, i preko AP moda, salje net dalje preko wi-fia.

Jel gresim oko toga, ili oko podesavanja onih ip adresa i onog DHCP (ovo nisam dirao)...?
 
Evo, sada probao sa nekim svojim starim netis ruterom, namestio to što hoćeš, radi.

prvo se uloguj u taj mts i vidi koja mu je adresa (recimo da je 192.168.1.1) i na njemu u dhcp podešavanjima stavi da dodeljuje adrese od 192.168.1.10 do 254, za svaki slučaj).

Onda, resetuj oba netisa da budu na fabričkim podešavanjima. Da bi bilo lakše stavi pc da ima fiksnu ip, recimo 192.168.1.5.
Poveži pc sa prvim netisom lan kablom, u neki od netis lan portova. po defaultu mu je adresa 192.168.1.1, uloguj se tu i idi u network/lan, tu u ap address upiši 192.168.1.2, ispod gde je dhcp server stavi disable, i klik tu na save, pa onda na save and reboot.
sada se uloguj u taj netis na toj novoj adresi 192.168.1.2
idi na wireless/wireless settings
wireless status enable
radio mode: repeater
configuration: manual
idi na ap scan, u novom prozoru nadji tu mrežu koja je na mts ruteru, selektuj je i connect
dole u security settings delu stavi isti authentication type i pass kao i na mts ruteru
save

trebalo bi da radi, probaj da nakačiš telefon na wifi, a pc, taj koji je na lanu bi trebalo da ima net.

sada, uzmi taj treću ruter, pc otkači sa drugog rutera i poveži na ovaj treći.
opet se uloguj u 192.168.1.1 (taj treći ruter) i promeni mu adresu u 192.168.1.3 i ugasi dhcp. save, pa save&reboot.
posle nekoliko sekundi uloguj se u 192.168.1.3 i idi na wireless podešavanja.
tu za radio mod stavi access point
i stavi isti ssid i lozinku kao za mts/drugi netis wifi. save.
za svaki slučaj se vrati u network/lan i proveri da nije dhcp vračen na enable, ako jeste, stavi disable.
možeš da otkačiš pc sa tog rutera.
lan kablom poveži netis1 i netis2, obavezno lan portove, recimo lan1 u lan1.
na pc vrati automatsku ip adresu, i poveži ga lan kablom na netis koji hoćeš, gde si planirao da bude, trebalo bi sada da dobije ip i da ima net, proveri. A telefonim proveri wifi da li i kako radi.

To bi trebalo da je to.

Mada je preporuka ako možeš da ipak kablom spojiš i mts i netis rutere (u tom slučaju bi i taj prvi netis konfigurisao kao ovaj drugi).
 
Radi, hvala puno.
Ukoliko ne dobijate max brzinu, znajte da je to do kanala. Npr na glavnom mts-u sam morao da promenim na 7 kanal na 40mhz, lower.
A na netisu koji treba da siri signal kroz celu kucu, 11 kanal , 40mhz, lower.
To sve zavisi od okruzenja/zagusenosti.

Ja sam svaki kanal testirao, i na tim kanalima izvlacim maximalnu brzinu down/upl, i dobar ping.
 
Povezao sam dva rutera kablom od 26m. Prvi radi u client modu, a drugi u AP modu. Kada dovedem sa prvog ruteta kabal na drugom ruteru koji treba da radi kao AP, nema interneta. A kada taj isti kabal iz prvog rutera povezem na laptop ili android box, tada uredjaji imaju internet. Da li neko zna u cemu je fora?
U medjuvremenu sam stavio izmedju ta dva rutera switch, izmedju prvog rutera i switcha 5m kabla, a od switcha do drugog rutera taj 26m kabal, tada mi drugi ruter funkcionise sa 26m + 5m kabla, cudno...
Inace sam ih krimpovao po ovom tutorijalu
https://youtu.be/qzMwRynip4E
A nakon toga sam drugi kraj lan kabla krimpovao po T568A , da vidim da nije do toga, da budu razlicito krimpovani, ali opet isto.
 
U koji port si bocnuo kabl u AP? Mislim da ne treba u wan port, ja sam par puta pogrešio tako.

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
 
Ja sam imao te rutere za wifi vezu na 25m bez zagusenja okolnog etra, i kad sam ubacio jos jedan mreza se raspadala, praktcno so su klali iako su standarno bili nakaceni kao klienti, pokusao sam i bridge i sve modove i nikako nisam mogao da dobijem stabilnost
I drugima kojima sam montirao su imali problem da se zaglupe, definitivno za zaobilazenje
 
Nazad
Vrh Dno