Šta je novo?

Savet oko rasporeda ventilatora u kucistu

DjoleMC

Slavan
Učlanjen(a)
18.04.2005
Poruke
2,503
Poena
445
Imam kuciste cm 690 II, u kom imam 4 x 120mm ventilatora, jedan napred i dole koji ubacuju vazduh, jedan nazad i gore koji izbacuju.

Na procesoru je cm tx3 sa 2x90mm.

Imam jos jedan vent, koji sam mislio da stavim na bočnu stranicu da ubacuje vazduh, ili gore da izbacuje. Zanima me koji raspored bi bio bajbolji, namam bas mnogo vremena da eksperimentišem. Napajanje je dole, uvlaci vazduh sa donje strane.
Naskrabao sam na telefonu kako to otprilike izgleda
365549f3d6e19967e93b4960f48b6fe3.jpg


Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Nemoj stavljati na bočnu stranicu jer ništa nićeš dobiti, bolje gore.
 
Probacu. Moram da nađem jos jedan spliter, nisam siguran koliko ventilatora moze na jedan header na ploci. Sad su po 2 na spliteru

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Pozadi ti najbitniji da izvlači što bolje, kao i napred da ubacuju.
Sve ostalo manje bitno ali ne šteti, npr od gore.
 
Iznad CPU kulera, gore, je bitan ventilator takodje.
 
Ja testirao u crnoj udovici od gore hladilo super fxovu plocu, Nb i vrm...
Kod zen builda zbog hladnjaka na ploči ne mogu da montiram 14 gore, ubacio 12 i nema efekta...
Sve zavisi kako ko može šta da montira, kakav je CPU hladnjak...
Npr kod mene wraith prism baca vruć vazduh na ploču , nije tower pa da šiba pozadi ka izduvu...
 
Ubacio sam gore jos jedan da izvlaci, sad imam 2 koja ubacuju (napred i dole) i 3 koja izvlace.

Nema neke razlike, mada su temperature i pre toga bile ok, cpu u full load oko 60, gpu 75-80 (zavisno od igre), diskovi 35-45 (ima ih 5 razlicitih), mb oko 55 cini mi se.

Mislim da bih dobio bolji efekat kad bih kuciste podigao na sto, trenutno je ispod stola, i tu se vazduh brzo ugreje pa onda vrti manje-vise isti vazduh. Nije bas kao kod onih *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*skih stolova gde se kuciste stavi u drvenu kutiju, ali nije ni mnogo bolje. :/
 
Poslednja izmena:
Pozdravljam.

Da ne otvram temu.

Uzeo sam ARCTIC COOLING P12 PWM PST 5pcs Value Pack i Fractal Design OEM Black Window kućište.

Plan je da se skinem jedini orginalni Fractal ventilator i instaliram 5 Artic.

Koji je po vama najbolji raspored?

Mislio sam kao na slici 1. ali ako se ispostavi da se kavezi ne mogu skidati - bar ovi središnji 2,5 (a prodavci ne znaju), možda bude premalo vazduha ubacivano u kućište, jer je odnos ventilatora koji ubacuju u odnosu na one koje izbacuju vazduh 2:3, još su ova dva koja ubacuju delimično zagrađena (iako kavez ima rupe i planiram da izvadim sve unutrašnje prepreke).

Evo slike:
Untitled-1.jpg

A evo i bočne, da vidite kako izgleda iz tog ugla:
FD kućište.jpg

Dakle imam na raspolaganju ukupno 6 ventova, 5 Artic i jedan FD (koji ne planiram da instaliram, osim ako ne dobijem dobar i obrazložen savet).

Hvala svima, svaki savet je dobrodošao.

P.S. imenovao sam ventove (Fan1, 2, 3, 4 i 5) da se lakše sporazumevamo, npr. samo se napiše vent 1, 2 i 5 ubacuju, vent 3 i 4 izbacuju i to je to...
 
Poslednja izmena:
Vent 1, 2 ,3, i 4 zadrzi u toj poziciji. 5ica je suvisna jer izbacuje svez vazduh ispred CPU hladnjaka. Vent 5 napolje. Kaveze takodje napolje i za par stotina dinara uzmi nekoliko 5.25 na 3.5(2.5) adaptera (po potrebi)
 
Poslednja izmena:
@niki999 Hvala, pročitao sam tekst i nisam baš nešto pametniji... Jedini zaključak je više ventova bolje hlađenje, ali svaki vent posle četvrtog ne pravi toliku razliku.


Vent 1, 2 ,3, i 4 zadrzi u toj poziciji. 5ica je suvisna jer izbacuje svez vazduh ispred CPU hladnjaka. Vent 5 napolje. Kaveze takodje napolje i za par stotina dinara uzmi nekoliko 5.25 na 3.5(2.5) adaptera (po potrebi)
A što ne bi onda obrnuo vent br. 5, da ubacuje direktno svež vazduh na CPU, tj. na celu matičnu i komponente pravac sever-jug?

Skidanje kaveza se podrazumeva (bar ovog središnjeg dela, jer mi je suštinski trebao samo nosač za cd, pošto bez njega ne mogu, zato sam se i opredelio za tip kućišta sa predispozicijom za cd drajv, u suprotnom bi kupio neko kućište sa meš predjim panelom tri venta da uvlače celom visinom...
 
Mislim da bi okretanjem tog ventilatora poremetio strujanje vazduha u kućištu pa bila veća šteta nego korist.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Onda kupis dva adaptera i u treci stavis CD drajv. Pitao si koji je najbolji raspored ventilatora, ja sam ti iz licnog iskustva dao savet.
 
@niki999 Hvala, pročitao sam tekst i nisam baš nešto pametniji... Jedini zaključak je više ventova bolje hlađenje, ali svaki vent posle četvrtog ne pravi toliku razliku.



A što ne bi onda obrnuo vent br. 5, da ubacuje direktno svež vazduh na CPU, tj. na celu matičnu i komponente pravac sever-jug?

Skidanje kaveza se podrazumeva (bar ovog središnjeg dela, jer mi je suštinski trebao samo nosač za cd, pošto bez njega ne mogu, zato sam se i opredelio za tip kućišta sa predispozicijom za cd drajv, u suprotnom bi kupio neko kućište sa meš predjim panelom tri venta da uvlače celom visinom...
Ako je tower cooler koji duva prema nazad, možeš slobodno da okreneš #5 da duva unutra, ili ga isključi da ne izvlači vazduh baš ispred CPU kulera. Ako tower cooler duva prema gore onda ga ostavi tu gde je.
 
Ako je tower cooler koji duva prema nazad, možeš slobodno da okreneš #5 da duva unutra, ili ga isključi da ne izvlači vazduh baš ispred CPU kulera. Ako tower cooler duva prema gore onda ga ostavi tu gde je.

5-ica je odmah iznad kulera pa bi jačinom struje potisnuo na dole vazduh koji stiže od dva prednja...ja bih izbacio br. 5. Možda bi i pomoglo malo, ako mu se dosta smanji brzina obrtaja...ne znam. Eto povoda za experiment.
Eventualno, ako postoju mesto za vent na dnu, stavio bih ga dole da ubacuje vazduh...
 
Poslednja izmena:
Kod mene je ovako 2 x 140 mm ubacuje sa prednje strane, 1 x 120 mm 900 rpm dole pored psu ubacuje, 2x 140 mm guraju vazduh na cpu kuleru na zadnju stranu kućišta, 1 x 140 mm izbacuje vazduh na zadnjoj strani pored cpu. 1 x 140 mm izbacuje vazduh gore u ravni cpu
 
Ako je tower cooler koji duva prema nazad, možeš slobodno da okreneš #5 da duva unutra, ili ga isključi da ne izvlači vazduh baš ispred CPU kulera. Ako tower cooler duva prema gore onda ga ostavi tu gde je.

Nisam skontao. Tower cooler? Duva prema nazad? Svakako sam planirao da podešavam brzinu svakog ventilatora...

@niki999 rođeni ništa nisam skontao osim da imaš dva 140mm sa prednje strane, i jedan od 120mm dole, i da svi uvlače vazduh u kućište... :) Ovi od 140mm sa zadnje strane i gore, koji kako pišeš "guraju", da li oni izbacuju?

Ako jeste, to je onda slična šema kao ovo što sam nacrtao, osim što si ti Vent 5 instalirao dole i namestio ga da ubacuje vazduh, što je verovatno prirodnije nego da ubacuje vazduh od gore (što mi je opcija 2) zbog kretanja toplog vazduha u skladu sa zakonima fizike, ali, po meni, vent koji ubaciuje od dole ima na raspolaganju manje hladan i manje kvalitetan vazduh od venta koji je gore, jer ne mogu nožice kućišta koje su maks 2cm, da naprave dovoljno rastojanje od podloge da obezbede dobar airflow, pogotovo ako neko kućište drži na podu (ja ga ne držim samo pišem primera radi)...
 
Poslednja izmena:
Tower cooler, su kuleri kao 212evo za razliku od flat kulera kao što su oni fabrički koji dolaze sa procesorom. Većina može da se postavi na bar dva načina, da vazduh duva kroz njaga pa prema nazad ili prema naviše. Ideja je da vazduh ide u jednom smeru da bi što brže prolazio kroz/preko što više delova.
Zmači, akoimaš takav kuler okrenut prema zadnjem delu kućišta onda ti treba iuzduvni ventilator tamo. Ako u tom slučaju staviš #5 ispred CPU kulera on će da izvlači deo vazduha pre nego što prođe kroz kuler i gubiš deo hlađenja. Bolje da ga nema onda. Ako bi okrenuo#5 da uduvava vazduh, to bi dodalo hladnog vazduha tačno na CPU kuler.
Zaboravi na konvekciju, čim staviš neke ventilatore to je već daleko jače od konvekcije.
 
Nisam skontao. Tower cooler? Duva prema nazad? Svakako sam planirao da podešavam brzinu svakog ventilatora...

@niki999 rođeni ništa nisam skontao osim da imaš dva 140mm sa prednje strane, i jedan od 120mm dole, i da svi uvlače vazduh u kućište... :) Ovi od 140mm sa zadnje strane i gore, koji kako pišeš "guraju", da li oni izbacuju?

Ako jeste, to je onda slična šema kao ovo što sam nacrtao, osim što si ti Vent 5 instalirao dole i namestio ga da ubacuje vazduh, što je verovatno prirodnije nego da ubacuje vazduh od gore (što mi je opcija 2) zbog kretanja toplog vazduha u skladu sa zakonima fizike, ali, po meni, vent koji ubaciuje od dole ima na raspolaganju manje hladan i manje kvalitetan vazduh od venta koji je gore, jer ne mogu nožice kućišta koje su maks 2cm, da naprave dovoljno rastojanje od podloge da obezbede dobar airflow, pogotovo ako neko kućište drži na podu (ja ga ne držim samo pišem primera radi)...

Ove da se grafički izrazim ne baš vešto :)
 

Prilozi

  • 1.png
    1.png
    9.2 KB · Pregleda: 66
Tower cooler, su kuleri kao 212evo za razliku od flat kulera kao što su oni fabrički koji dolaze sa procesorom. Većina može da se postavi na bar dva načina, da vazduh duva kroz njaga pa prema nazad ili prema naviše. Ideja je da vazduh ide u jednom smeru da bi što brže prolazio kroz/preko što više delova.
Zmači, akoimaš takav kuler okrenut prema zadnjem delu kućišta onda ti treba iuzduvni ventilator tamo. Ako u tom slučaju staviš #5 ispred CPU kulera on će da izvlači deo vazduha pre nego što prođe kroz kuler i gubiš deo hlađenja. Bolje da ga nema onda. Ako bi okrenuo#5 da uduvava vazduh, to bi dodalo hladnog vazduha tačno na CPU kuler.
Zaboravi na konvekciju, čim staviš neke ventilatore to je već daleko jače od konvekcije.
Aha, hvala na pojašnjenju. Imam flat je kuler, duva na gore. Ako sam dobro razumeo prvi i drugi post ostavljam vent br. 5 tu gde jeste sa opcijom da izvlači vazduh napolje?
 
Ako ti je flat cooler, on ne duva samo na gore nego svuda okolo, nema veze kako je postavljen. Izduvni ventilatori će pokupit vazduh iz njega i tako ga ubrzati.
Fen na dnu može da pomogne samo grafičkoj ako duva directno u nju ili nemaš dovoljno mesta napred. Ovako kako si nacrtao, ja bih samo izbacio onaj dole. Ostavi ga za rezervu.
 
Ako ti je flat cooler, on ne duva samo na gore nego svuda okolo, nema veze kako je postavljen. Izduvni ventilatori će pokupit vazduh iz njega i tako ga ubrzati.
Fen na dnu može da pomogne samo grafičkoj ako duva directno u nju ili nemaš dovoljno mesta napred. Ovako kako si nacrtao, ja bih samo izbacio onaj dole. Ostavi ga za rezervu.

Ovo je moj planirani raspored (nema venta dole):
https://forum.benchmark.rs/attachment.php?attachmentid=288810&d=1597580782

Svakao je sad stiglo kućište, probaću da vidim da li se ikako mogu demontirati kavezi da se otvori put vazduhu sa prednjih ventova...

A ovo je neka extreme varijanta sa 6 ventilatora, koja mi na prvi pogled deluje logično...

FD kućište - ventovi 2.jpg
 
Pa OK je to, važno je da se vazduh pokreće u pravom smeru-
 
ventilator br.5 ce da lupa kontru, i CPU temperatura ce da bude losija sa njim nego bez njega.

*Cak i u trenutnoj situaciji gde je kuler okrenut da izbacuje na gore, umesto pozadi.

** da sumiram, 5.ca da izbacuje vazduh je lose, 5.ca da ubacuje vazduh je katastrofalno, samo odsustvo 5.ce je korisno za airflow.

Btw, zbog cega ti je cooler okrenut na gore, a ne da izbacuje pozadi, ogranicenje mehanizma za kacenje ?
 
Poslednja izmena:
Valja experimentisati i pratiti temperature.
Zavisi dosta i od hladnjaka na procesoru.
Npr na fx-u taj položaj hladnjaka 4 je bio za intake , hladilo je NB i vrm lepo.
Kod ryzen mašine sa box wraith kulerom to nema smisla, gore je svakako mreža na magnet pa se toplota oslobađa i bez ventova.

2x14 napred ubacuju i 12 nazad izbacuje.
 
ventilator br.5 ce da lupa kontru, i CPU temperatura ce da bude losija sa njim nego bez njega.

*Cak i u trenutnoj situaciji gde je kuler okrenut da izbacuje na gore, umesto pozadi.

** da sumiram, 5.ca da izbacuje vazduh je lose, 5.ca da ubacuje vazduh je katastrofalno, samo odsustvo 5.ce je korisno za airflow.

Btw, zbog cega ti je cooler okrenut na gore, a ne da izbacuje pozadi, ogranicenje mehanizma za kacenje ?
Koliko sam razumeo, CPU cooler nije tower nego originalni OEM pa nema veze kako je okrenut.
#5 na dnu ne može nikako da smeta, dovoljno je daleko od prednjih i duva direktno na GPU koji će da pokupi većinu vazduha iz njega.
 
ja sam više za pozitivni nego za negativni setup, uvek više ventova ili u najgorem slučaju isti da ubacuju koliko izbacuju inače ti se gomila prašina, a ako dovoljno vazduha ubaciš on će sam da izađe gde može, exaust gore a da nije direkno iznad cpu coolera je loša ideja jer izvuče hladan vazuduh pre nego on dođe uopšte do aircoolera

evo kako je u mom mATX kućištu(stara slika sa tx3 evo placeholderom, jer se tako bolje vidi, dok mi nije stigao am4 mount od Noctue)
117961983_837881209950361_267023483527077071_n.jpg
 
Primarno je da što više, tj. dovoljno vazduha cirkuliše a ako ima dovoljno ili više mnogo manje je važno kuda prolazi, jedini uslov je da pokriva što više elemenata, da nešto ne zapne u mrtav ugao, to je sve.
 
ja sam više za pozitivni nego za negativni setup, uvek više ventova ili u najgorem slučaju isti da ubacuju koliko izbacuju inače ti se gomila prašina, a ako dovoljno vazduha ubaciš on će sam da izađe gde može, exaust gore a da nije direkno iznad cpu coolera je loša ideja jer izvuče hladan vazuduh pre nego on dođe uopšte do aircoolera

evo kako je u mom mATX kućištu(stara slika sa tx3 evo placeholderom, jer se tako bolje vidi, dok mi nije stigao am4 mount od Noctue)
Pogledajte prilog 288953
Koje je ovo kućište na fotki?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno