Šta je novo?

Anti-UV staklo za uramljeni dokument?

Bad Habbit

Slavan
Učlanjen(a)
23.07.2005
Poruke
2,418
Poena
390
Ovo pisem ovde, zato sto se kod dslr-a koriste uv filteri, a mozda je neko i uramljivao neku fotografiju i zastitio je anti-UV staklom. Nadam se da nisam mnogo omasio mesto za pitanje. Ako jesam, izvinjavam se. Dakle potrebno mi je da mi se jedan vazan dokument urami, ali posto je dosta vazan, hteo bih da ga zastitim od stetnog UV zracenja, kako vremenom ne bi bio ostecen. Ne znam da li to uopste postoji, ali interesuje me da li bih i gde mogao da nadjem tako nesto? Dakle otprilike A4 format dokument, da se urami i napred postavi anti-UV zastita. Da li u vidu stakla, ili neke folije ili bilo koji drugi nacin, ali da je sto je moguce vise transparentno, a da ne propusta UV.
 
Mozes da razmislis i o anti-UV foliji, koristi se na izlozima, prozorima, automobilskim staklima i sl.
 
@ BH - Imas kod nas u radnjama koje rame slike i fotke uv staklo. Kakav crni amazon i ebay :D :D :D
 
Ok, hvala svima. Kontaktirao sam desetine ovih sto prodaju te folije i posle sam kontaktirao staklorezacke radnje. Ovi za folije uglavnom rade te velike povrsine kao sto su izlozi i slicno, a plus kazu da te folije vremenom gube uv zastitu tako da to opet nije dugorocno resenje. Ovaj link sa ebay ne salje za Srbiju,a druge nisam nasao.

@Marti Misterija
Mozes li mi preporuciti (moze i u pm ako je problem reklama), jednu makar konkretnu radnju gde to mogu da uradim, posto ja jos ni jednu nisam uspeo da nadjem?
 
Ma bilo koji uramljivač. Googlaj zanatske radnje, uramljivanje slika, uramljivač. Na primer...
Ne znam za BG, ali samo u NS ih znam za bar troje.
 
Kontaktirao sam sve koje sam nasao mailom. Ovi sto su odgovorili nemaju to. Ako neko sazna neko konkretno mesto i Bg, bio bih zahvalan da mi javi.

@NShappy ako mozes posalji mi u pm linkove za ta medta u ns pa ako ne nadjem nista u bgda vidim sa njima.
 
Poslednja izmena:
Hm! Ako nemaju BG radnje, teško da ce imati novosadske.
Radnje znam gde su u prolazu, ali to su zanatske radnje, nemaju one sajtove. Jedino da izguglaš br. telefona.
 
Mislio sam da znas nekoga konkretno ko to radi. Ne znam. Kontaktirao sam sve sto sam nasao i sto je imalo mail, od staklorezackih radnji, sada ovih uramljivaca i ovih za folije i od ovih sto su odgovorili, niko to nema...
 
Poslednji put kad sam radio sa UV staklom pre par godina, kao i svu stampu fotografija sam radio u ArtZoni na Zvezdari, pozovi pa proveri sa njima...
 
:(
65RRrtG.jpg
 
Ja bih ti predložio da prošetaš do nekog muzeja, pa da pitaš njih ko im pravi/prodaje kutije za izlaganje. Možda je neko komercijalno rešenje
Druga adresa bi bili ovi što zatamnjuju stakla na automobilima. Oni bi ti mogli dati kontakte njihovih dobavljača folija
Treća adresa su ovi što rade staklene fasade. Isto, odlakle im folije

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Ako ti je hitno uzmi obicno staklo i kupi foliju i sam zalepi ili odnesi u radnju gde ti budu uramljivali pa ce oni. To je mala povrsina i uspeces bez ikakvih problema. Oracal prodaje razne folije sa UV zastitom i uzimas na "metar" tj koliko ti treba. Ako treba pomoc za lepljenje mogu da ti objasnim mada ima klipova na youtube.
Mozes probati i kod ovih sto rade zatamnjivanje stakala na automobilima, postoji potpuno providna folija sa UV zastitom pa ti mozda izadju u susret.
Ovo navodim kao privremeno resenje dok se ne snadjes za pravo UV staklo.

Послато са SM-G935F помоћу Тапатока
 
Nije mi toliko hitno (za neki dan, nedelju), ali mi je potrebno vrlo. Ti sto prodaju folije su mi isto par njih rekli da mogu da mi prodaju, ali mi je jedan rekao da te folije vremenom gube anti uv zastitu i to u relativno kratkom roku, a drugi da se to lepi sa dosta vode i da moze da osteti dokument. Ok, mozda bi ovo drugo moglo da se resi da se lepi prvo pa susi pa postavlja onda preko dokumenta, ali opet kada sam cuo da to vremenom propusta UV, onda mi je nesto ta varijanta otpala. Najvise bih voleo kada bih nasao obicno UV staklo i jednostavno ga prekrio, ali je izgleda to mnogo tesko naci...
 
Tesko ces to naci. To i kad dolazi dolazi u veoma malim kolicinama. Ja sam recimo 6-7 godina radio sa staklom a to staklo za ramove nikad nisam video a radio u ,,najjacoj'' firmi na prostoru bivse SFRJ ali znam da ga je bilo.
Kontaktiraj nekoga od ovih velikih firmi koje rade sa staklom eventualno predstavnistva stranih firmi koje ovde prodaju staklo.
http://agc-glass.eu/en
https://www.guardianglass.com/eu/en?save=true (https://www.guardianglass.com/us/en/products/glass-type/fade-uv-protection-glass)
Vece firme u Srbiji koje mozda imaju:
Konkav Konveks BG
Doo Pavle Pancevo
Vetro sistem Pancevo
Mozda Staklo Kristal, Tinis Company
U sustini sve te male foto radnje i stakloresci uzimaju od ovih velikih firmi staklo pa bi oni najbolje trebalo da znaju ko to ima na lageru.
Edit:
Sad nesto razmisljam...Sva stakla tj staklene fasade imaju uv zastitu. Mozda ti to zavrsava posao. Tako nesto mozes naci u gore navedenim firmama sigurno samo da vidis da li ti tako nesto odgovara.
Ne znam samo kakav nivo zastite ti treba i kako si ti to zamislio da izgleda. Da li treba da visi na zidu ili stoji u fioci. Da li ti odgovara da taj papir stavis izmedju dva stakla i to tako da stoji?
 
Poslednja izmena:
Zar takvo staklo nije težak overkill za privatnu upotrebu?

Ako je dokument toliko važan, svakako ne treba da bude okačen na zidu izloženom uv zracima.

Čemu onda služi takvo zaštitno staklo u privatnoj upotrebi?
 
Na koje staklo mislis?
Ovo gradjevinsko?
Sto bi bilo overkill ako mu zavrsava posao? To staklo je vrlo rasporstranjeno i u privatnoj upotrebi. ALU i PVC prozori se u kuce-stanove ugradjuju sa takvim staklom ako neko hoce da plati ili zna da tako nesto postoji :). Naravno ima vise vrsta, boja i sl.
Vrlo je moguce da je ono i jeftinije nego namensko staklo za foto ramove samo nisam siguran da mu tako nesto zavrsava posao i kako je on zamislio da to izgleda.
Ako nece da mu taj papir visi na zidu tj ako ce da mu toji u fioci onda mu mozda i ne treba UV zastita?!
 
Poslednja izmena:
Mislim na anti UV steklo za ram. Ali ok, neka stara fotografija na pultu koje obasjava sunce pa ima smisla.

Zbunila me potreba da se dokument zaštiti takvim staklom.
 
Nije mi toliko hitno (za neki dan, nedelju), ali mi je potrebno vrlo. Ti sto prodaju folije su mi isto par njih rekli da mogu da mi prodaju, ali mi je jedan rekao da te folije vremenom gube anti uv zastitu i to u relativno kratkom roku, a drugi da se to lepi sa dosta vode i da moze da osteti dokument. Ok, mozda bi ovo drugo moglo da se resi da se lepi prvo pa susi pa postavlja onda preko dokumenta, ali opet kada sam cuo da to vremenom propusta UV, onda mi je nesto ta varijanta otpala. Najvise bih voleo kada bih nasao obicno UV staklo i jednostavno ga prekrio, ali je izgleda to mnogo tesko naci...

Te folije su 24h napolju i dobar deo dana izlozene direktnom suncu, a ukoliko to sto zelis da uramis (diploma, sertifikat, fotografija) stoji u regularnoj sobi, bice mnogo manje izlozeno direktnoj suncevoj svetlosti te ce i folija mnogo duze pruzati adekvatnu zastitu. Mozes da pokusas sa tim, za prvo vreme, pa kada naletis na staklo, onda da resavas sa staklom.
 
Videću. Iskreno ne znam kako ide sa tim folijama i ko to i kako lepi, a i sumnjam da će neko da se zeza sa jednim a4 formatom kad oni to rade nas veliko. Voleo BiH da mogu negde da odnesem dokument, das mi stave to staklo, usne i da završim sa tim
 
Naprskas staklo sa vodom (ili jos lakse vodom i malo sapunice), prelepis sa malo vecim komadom folije, uzmes komad ravne plastike (recimo za skidanje leda sa soferke) i obmotas ga sa nekom krpom da ne grebe foliju i isteras vodu ispod, uzmes malo turpijicu i lagano po ivicama da odseces visak folije.
Ako neces sam, odneses u bilo koju firmopisacku radnju. Mozda imaju cak i folije ili mogu da ti naruce.
 
Koliko sam upoznat, uramljivači imaju obična i anti-refleksna stakla. Anti-UV teško. Moja preporuka ti je da skeniraš u visokoj rezoluciji taj dokument i odštampaš ga. Kopiju urami, original čuvaj.
 
Samo da javim da JOS nisam uspeo ovo da nadjem. Kod nas to niko nema, skoro niko ne zna ni sta je to (nude anti-reflex i tako dalje), a preko ebay-a i tako dalje niko nece da salje za Srbiju. Ako neko mozda zna nesto novo o ovome, neka mi javi.
 
Nazad
Vrh Dno