Šta je novo?

Konfiguracija/laptop za Photo i video editing

MichaelJordan

Slavan
Učlanjen(a)
24.12.2004
Poruke
64
Poena
309
Potrban mi je strucan savet za konfiguraciju za obradu fotografija i video editing.

Za fotke Lightroom/Photoshop ....raw fajlovi i to bas svakodnevno i u velikim kolicinama.
Video...4k Premiere, AE...ne u tolikoj meri kao fotke.

Dobijao sam predloge sa strane da kupim neki dobar laptop, sto bi mi mozda i bilo ok zbog prenosivosti.
Predlagali su mi macBook pro 16 inca....nisam pametan...nemam nikakva iskustva sa Mac-ovima.

Budget 2000e, mozda bih mogao da se nategne i nesto vise
Za MacBook pro imam varijantu da kupim u USA, tako da cena nebi bila toliko visoka kao ovde

Moze i neki savet gde kupiti u Bgd-u, na PM naravno

Hvala unapred
 
Da li ce ti lap biti potreban na terenu ili se sve radi na jednom mestu?
Ekran sto veci, sa barem 99% SRGB pokrivenosti, memorija minimum 32gb nove verzije LR i PS zderu memoriju kao blesavi, ssd na kome je sistem i ssd na kome su radni fajlovi, a ako nije lap onda jos jedan manji ssd koji je scratch disk, backup obavezan!!
Procesor, sto vise jezgara/tredova i solidan gpu jer sve vise se koristi u obradi.
Toliko za sada, konkretnije kada vidis da li ti treba prenosivost.
 
Prenosivost , mi nije osnovni parametar.
Mislim ok je to i zgodno je kad sam negde na putu ali nije osnovni parametar.
Uzeo bih mozda laptop i neki bolji monitor za kucu a kad putujem radio bih na laptopu.
Ako je veci konfor rada i bolje performanse na desktopu onda nebih pravio pitanje.
Naravno i odnos cena/performanse mi je bitna donekle.

Napominjem, nemam iskustva sa mackovima

Koliko je realan rad na nekom 16 inca laptopu?
Cuo sam od dosta ljudi da tako rade i da se nikad nebi vratili na desktop pa neznam sta da mislim.
Meni je nekako u glavi, valjda iz proslog vremena, da je laptop kompromis izmedju performansi/udobnosti rada zarad prenosivosti
 
Sto ljudi , sto ćudi, ja sam odabrao da bude dekstop, jednostavno meni, za moje potrebe je to to. Lap mi ne igra neku spec funkciju na lokaciji, osim kad radim thedering ali za to je dovoljan i neki mnogo slabiji lap. Desktop mi je, sa svim svojim diskovima i 27 inčnim monitorom izbor za moj način rada. Dosta ljudi radi na laptopovima, probao sam razne, i one sa 17 inčnim ekranima ali to mi ni blizu nije od onoga što imam sa desktopom, brzina, komfor, veliki ekran, veliki ekran, veliki ekran! :)
Opet, napominjem, moj rad na terenu ne zahteva nikakvu obradu, drugi ljudi imaju druge potrebe.
AMD, Osam jezgara, 64gb, 27 inča monitor, 2-3 ssd-a i to će da leti ako je desktop...
 
Nazad
Vrh Dno