Šta je novo?

multiboot, stari laptop, pomoc?

bojan23

Cenjen
Učlanjen(a)
28.05.2008
Poruke
149
Poena
169
hocu da instaliram nekoliko linux distroA:d na starom laptopu, predpostavljam samo 32bit verzije.

mozda lubuntu, knoppix, puppy arcade. na jednoj particiji bih voleo da isprobam i chromOS, ne znam da li je moguce upakovati sa ostalim instalacijama, ali u temi na forumu izgleda zanimljivo.

da li pravim mbr ili gpt prvu particiju? kako bi trebalo da izgleda partition table? kako da instaliram i sta prvo da instaliram tako da za sve instalacije koristim grub kad bootujem:d

trazio sam malo po netu, ali uglavnom su svi saveti za dualboot win/linux, ne znam jel nesto drugacije kad je bez win....
 

Prilozi

  • 27192C47-B5C2-4618-AB5A-BBE3FD005DA9.jpg
    27192C47-B5C2-4618-AB5A-BBE3FD005DA9.jpg
    886 KB · Pregleda: 53
Napravis butabilni fles i napakujes sve distribucije koje hoces, za to moze npr. yumi.
Pravis mbr particiju, jer za gpt ima potrebe ako particija ima preko 2TB. Partition table, na sta mislis? Zavisi od tebe i wizarda za partitioning, ali generalno za svaku distribuciju je ok po jedna swap particija i root. Nije obavezno da home bude odvojeno, ali naravno moze.

Instaliras prvi normalno, zatim drugi i onda ce se update-ovati grub, tu ce biti meni pri boot-u, gde te pita koji ces sistem. Ovaj nacin je ok, ukoliko nemas vise diskova, ja volim da koristim sisteme odvojeno po diskovima, ako postoji takva opcija.

Dual boot ide lakse kada nije umesan Windows boot, postoji mnogo programa i nacina za Linux boot.
 
Slobodno instaliraj 64bitne verzije, imas dovoljno RAM-a i procesor koji ih podrzava. 32bitni linux je ipak malo prevazidjen.
 
Nazad
Vrh Dno