Šta je novo?

Virus mi kriptovao fajlove i sad traze $$$ da mi ih enkriptuju

MichaelJordan

Slavan
Učlanjen(a)
24.12.2004
Poruke
64
Poena
309
Da li se ovo nekom desilo u skorije vreme? I kakva su iskustva?

Znam da je ovoga bilo dosta proslih godina ali evo, meni se desilo sad.

Svi fajlovi na kompu su dobili neku drugu extenziju i nemogu da im pristupim.
U svakom folderu, na dnu je txt fajl gde traze da se plati kako bi mi poslali kljuc

Mene su "procenili" sa 980$


E sad, ja razmisljam da im platim zato sto imam jako vredne fajlove i projekte
a sa druge strane verujem da postoji mogucnost da mi ih nevrate i ako im platim.

Kakva su iskustva?
Da li mozda postoji nacin da se fajlovi povrate bez placanja?

Pozdrav i hvala unapred!
 
Zavisi koji. Ako je nešto starije i poznato ima objavljenih decriptera koji mogu da se koriste.

Prvo treba da ne pališ više taj komp.
Uzim drugi hdd i na drugom računaru napravi image kopiju zaraženog.

Jedino mi nije jasno kako možeš da imaš važne projekte i fajlove bez backupa.

Nije morao virus da tinse desi. Mogao je HDD da se pokvari i bio bi, verovatno, u još goroj situaciji.


Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Ma neverovatna koincidencija...pre par dana mi crko backup hdd kod kuce a ovo se desilo na kompu na poslu!
Cuo sam dosta slucajeva da su ljudi platili i da su im uspesno vratili fajlove.

Mnogi mi kazu da znaju samo za uspesno cracanje fajlova kad se plati...meni i delovalo
logicno. Pa propao bi im biznis ako bi zezali ljude!


Peocitao sam ovu temu gore! Hvala Dzoni
 
Imaš i slučajeva gde su ljudi platili i nisu im dali ključ za dekriptovanje. Kao što ti rekoše gore, saznaj koji je u pitanju, pa probaj da nađeš na netu ako ga ne već neko dekriptovao.
 
Ma neverovatna koincidencija...pre par dana mi crko backup hdd kod kuce a ovo se desilo na kompu na poslu!
Cuo sam dosta slucajeva da su ljudi platili i da su im uspesno vratili fajlove.

Mnogi mi kazu da znaju samo za uspesno cracanje fajlova kad se plati...meni i delovalo
logicno. Pa propao bi im biznis ako bi zezali ljude!


Peocitao sam ovu temu gore! Hvala Dzoni
Propao bi im biznis da te ponovo klepe jer bi znao za jadac a ovako uvek nekog novog ošinu i ćao. Kažu ljudi, ne svi, i kada im daju ključ od fajlova ostane kaša. *mjau**mjau**mjau*.
 
Šta si koristio od zaštite?

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока
 
Ma neverovatna koincidencija...pre par dana mi crko backup hdd kod kuce a ovo se desilo na kompu na poslu!

Ovo može da ti bude sreća u nesreći. Postoji šansa da taj backup hdd nije zaražen, možda je moguće izvući podatke sa njega.

Imaš par firmi koji se bave spašavanjem podataka, pa vidi, može ispasti jeftinija i sigurnija varijanta.
 
Plati da ti srede backup HDD a taj trenutni pregazi sa fill with 0 i sledeci put pamet u glavu

Sent from my MI MAX 3 using Tapatalk
 
BackUp hdd fizicki ostecen, nema povratka fajlova.

Inace, enkriptovani fajlovi dobili extenziju .moba

Traze 980$ ili pola od toga ako se javim za manje od 72h
 
Ne placaj nikako, nista neces da dobijes gotovo sigurno. Kako je ostecen backup hard disk? Dok god imas magnetne ploce podaci su tu, jedino da nisu fizicki ostecene, onda je manja sansa. Pustam ti na PM kontakt za recovery.
 
Čak i kod fizičkog oštećenja često postoji mogućnost vraćanja fajlova, ako se obratiš na pravu adresu. Pretpostavljam da si se već raspitao, ali ako nisi - obavezno proveri kod par firmi koje se bave time.
Inače veliki smor, to su verovatno neki ljubomorni klinci, fanovi lažnog kralja lebronka. :D
 
Poslednja izmena:
Nema spasa onom hdd-u ali probacu da odnesem na jos neko mesto.
Inace, kontaktirao sam ih na onaj mail sto su ostavili. Poprilicno su mi brzo odgovorili, za 2h

Evo odgovora i instrukcija za placanje:
“You need to purchase an decrypt software and unique private key.
After you will get software, start it and decrypt all your data.
You can download video overview decrypt tool:
http://ge.tt/23pnlp43

Price of private key and decrypt software is 0.06 bitcoin with 50% discount.
0.06 bitcoin ~ 490 usd.

Before paying you can send 1 file for free decryption.
Send us your personal ID too.
Please note that files must NOT contain valuable information.

After payment we answer all your questions about server safety.

The easiest way to buy bitcoin is LocalBitcoins site.
You have to register, click Buy bitcoins and select the seller by payment method and price.
Video manual:
1 - You need register localbitcoins account:
https://www.youtube.com/watch?v=uRGMWGir-3Y

2 - Buy bitcoins in localbitcoins video:
https://www.youtube.com/watch?v=hzHLeeU1tFE

3 - Send your bitcoins to our wallet video manual:
https://www.youtube.com/watch?v=u6CTDz7SXEU


Any bitcoin exchangers:
Binance.com
BuyBitcoin
CoinMonitor.io
CoinMama
Changelly.com
PAYEER
CEX.IO
Coinbase.com
Paxful.com
Coincafe.com
Giottus.com
 
Fini neki razbojnici.
 
Cenkaj se, mogu da supste cenu, provereno.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Šta god da radiš, prvo napravi image kopiju tog diska. Taman ćeš posle imati i normalan disk za backup.
 
Ransomware - klasika, neka od varijanti a najcesta je Stop djvu.

_readme koji si dobio od njih pise ti Personal ID ako je na kraju t1 onda ti je offline key i postoji mogucnost (ne prevelika) sa nekim od dekryptera da povratis nesto fajlova, ako nije t1 na kraju onda je online key i nece raditi nikakav dekrypter.

Naravno ne dolazi u obzir nikakvo placanje napadacima, cuvaj se bolje drugi put ...
 
Nekoliko vas preporucuje da se ne placa, dvoje mojih prijatelja je platilo i otkljucali su im sve fajlove. Da nisu i da su ih izgubili imali bi ozbiljan problem.
 
Oni su imali ozbiljan problem i pre ucene, samo nisu bili svesni.


...Helios rising...
 
Nekoliko vas preporucuje da se ne placa, dvoje mojih prijatelja je platilo i otkljucali su im sve fajlove. Da nisu i da su ih izgubili imali bi ozbiljan problem.
Jeftinije može da prođe sa data recovery backup hdda i podrži legit biznis.

Plaćanjem kriminalcima podstičeš kriminal.

Ubr, za ovaj iznos bi trebalo uključiti i VTK. Znam da 99% neće ništa uraditi, ali treba da imaju zavedenu prijavu.





Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno