Šta je novo?

Externi HDD ili interni sa kućištem kao backup?

optical

Cenjen
Učlanjen(a)
05.05.2017
Poruke
2,511
Poena
175
Hoću da uzmem disk od bar 1TB (ili 2 ako nije neka razlika u ceni), za backup podataka sa laptopa. Dakle odradim backup podataka i povremeno koristim za čitanje / pisanje istih. Koja je bolja/isplativija opcija iz naslova i može li neka preporuka za konkretne modele?
 
eksterni drajv je uvek zgodan.tu nije bitno tačno koji,biraš po ceni i ponudi jer to je pokretni mehanički disk,dakle u svakom momentu je u riziku od čukanja i crkavanja...u toj varijanti bi se držao kućište po ukusu + 2,5" hdd u kapacitetu koji ti treba,jer većina gotovih rešenja ima lemljenu elektroniku i kad crkne,nema popravke.ovako,zameniš samo drajv ili kućište i šibaš dalje...

ja koristim isti 1tb drajv sa nekog crknutog laptopa ovako godinama,na trećem sam kućištu,i koristim kao privremen bekap između ostalog i nikad problem.za ozbiljniji bekap preporučio bi ipak robusnije rešenje.

tu stvari postaju komplikovanije,ali svodi se na file servere i NAS rešenja.ja lično koristim stari sff računar preuređen u efektivno NAS sa 2x2tb drajva,ali imaš i gotova rešenja...deluje možda kao overkill za tvoje potrebe,ali je uvek zgodno imati bar za bekap,i ovako je celo rešenje na jedan prekidač i možeš da pališ po potrebi.

preko toga,ako imaš ili bi uložio u bržu internet vezu,imaš cloud rešenja,koja su ultimativna,jer je bekap totalno off site i u slučajevima teže nezgode si siguran.par terabajta ne mora da bude preskupo,ja sam iskupio raznorazna free rešenja (slike,dokumenta,nešto audio fajlova) i meni završavaju posao.
 
Naručih juče eksterni hdd, pošto ovde nije bilo odgovora, pa ću videti kako će se pokazati. Hteo sam kućište i odvojeno hdd, ali baš je nešto slaba ponuda 2.5".
 
U cemu je fora da mehanicki disk non stop mota cak i kad ne kopira i ne cita nista? Nisam pre na to obracao paznju. Zasto se ne zaustavi da se ne haba? Moze li to nekim drajverom da se podesi?
 
Nazad
Vrh Dno