Šta je novo?

macOS 11 Big Sur

Ima li neko instalacioni USB ili DVD Yosemite, El Capitan a mozda moze i Catalina? Najbolje El Capitan Treba mi na zajam na par sati? Beograd...
Mnogo bih mu bio zahvalan ako bih uspeo da osposobin iMac...

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Moze se naci na regularnoj stranici za Mac korisnike, nekog poznatog web casopisa ili foruma.
Dakle nije u pitanju torrent site.
 
6d7981e07f4de1964132391de3fa86c9.jpg
 
Danas u 7,00 krecemo sa updateom na Big Sur? :)
 
Krenulo je :)

Screen Shot 2020-11-12 at 19.28.39.png
 
Internet recovery mi nudi catalinu :( pusticu catalinu pa onda update... za pocetak i test...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ne prolazi. Macbook pro 2017 touch bar, instalirao clear catalinu pa pokusao big sur. Samo izbaci installation failed...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
preoptereceni su serveri. ja sam uspeo da skinem 300mb i batalio.
 
Meni stalo na 12gb i dobio izgleda corrupted fajl... sad ne znam kako da ga skinem ponovo...

Eto barem ostali da znaju, ne pokusavajte danas, na apple statusnoj strani stoji da imaju problem sa update servisom...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Yep i meni je preminuo.
 
Stigao danas. Lepo izgleda, imac se jos bori da sve stavi na svoje mesto, a messages ikona je bas ruzna. :) Za ostalo cemo videti :)
Youtube najzad u 4k na Safari.
 
Poslednja izmena:
meni je Big Sur ogavan totalno. sve je korak nazad. previse su sve istumbali.
notifications center i control center su katastrofa. prostor izmedju ikonica u menu bar-u preveliki.
nove ikonice su horor.
iskreno sam zazalio sto sam odradio apgrejd.
za sada imam utisak kao da sam neki nakaradni linux instalirao.
 
Obično je update na novu verziju MacOS-a za mene bezbolno iskustvo, al ovaj put je baš problematično.
Prvo je jučer bio problem sa downloadom Big Sura zbog preopterećenosti servera, a kad sam ga konačno instalirao ima nekoliko ozbiljnih bugova.
Postoji problem sa povezivanjem bluetooth uređaja (ne mogu da povežem ni Airpods ni soundbar) koji je bio prisutan i u beta verzijama.
Dok sam pokušavao to da rešim prema savetima sa neta, u dva navrata mi se desilo da touchpad promeni senzitivnost tako da skrolovanje postane prebrzo, srećom to se rešilo običnim restartom, ali bluetooth bug nisam uspeo da sredim.
Ok, to će se ispraviti nekim novim apdejtom.
Kao što je i ericm napisao, ni odluke vezane za dizajn menu bara nisu sjajne i samo smanjuju funkcionalnost jer ikonice sad zauzimaju više mesta, nisam oduševljen ni ovim wallpaper tintingom...

Uglavnom ,moj savet onima koji još nisu apdejtovali je da ne žure i sačekaju neku sledeću verziju.
 
Poslednja izmena:
Ja uopste ne mogu da instaliram Big Sur na iMac. Na MacBook-u je proslo bez ikakvih problema. Na iMacu u sred instalacije izbaci error i posle toga nisam mogao ni da butujem sistem vise.

Napravio sam na MacBook-u bootable usb sa Big Sur, krenuo clean install, ista stvar. Na 14 minuta do kraja izbaci error i prekine se instalacija.

"An error has occured loading the update."

Najobicnije smece.

Edit: Oba uredjaja su late 2015 modeli.
 
Poslednja izmena:
Ja sam na Big Sur jos od prve bete, i nemam problem sa blutut konekcijam, juce kroz updejt instalirana finalna verzija.
 
Vise ne mogu da instaliram ni jednu drugu verziju sistema. Uvek baca error pred kraj instalacije.

Big Sur update je unistio moj savrseno ispravan iMac.

Posto je model late 2015, mogu da se slikam, jer nemam garanciju. A ne pada mi na pamet da placam za servis zbog necega sto nisam ja izazvao.

Simptomaticno je kako mi se problemi uvek desavaju na uredjajima za nase/hrvatsko trziste. Imam i MacBook 13 2015 za USA trziste i njemu je update prosao iz prve i uvek prolazi sve bez problema.

U nasim radnjama vise ni alkalne baterije.

Razmisljam i da prodam sve Apple uredjaje iz principa. Jeste da nemam problema sa njima, ali ovo je takva uvreda za mene kao kupca, da nemam reci. Das 1800e za uredjaj i posle par godina ga update, koji je inace podrzan, unisti i ne mozes vise nista da radis sa tim uredjajem.
 
Poslednja izmena:
A internet recovery? Ubijes ceo disk, pa pokrenes recovery i nek svuce sa interneta catalinu... nece ni to?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Polako....

Pristupi iMac-u preko Macbook Pro-a i uradi potpuni erase diska.
Moraš da ih spojiš preko Thunderbolt-a, jedan sa drugim.
Taj iMac ti je isključen, MAcbook Pro uključen.
Kad ih spojiš startuješ iMac, ali držiš na tastaturi T, da bi ušao u target mode.
Onda ćeš iz Macbook Pro-a videti u Finder-u disk iMac-a koji možeš sa nekim alatom da pobrišeš komplet, pa nanovo da instaliraš sistem.

Probaj ovako.
 
https://sneak.berlin/20201112/your-computer-isnt-yours/

TLDR: Big Sur loguje svako otvaranje aplikacije (Date, Time, Computer, ISP, City, State, Application Hash), salje na centralni server (bez enkripcije) i podaci su dostupni 3rd parties kada dodju na Apple server. Ne postoji nacin da se na nivou OS-a ili koriscenjem bilo kog programa ovo stopira, VPN ne pomaze jer ovaj servis zanemaruje VPN, jedini nacin je da eksterni mrezni uredjaj blokira slanje podataka.

U prevodu, "Privacy as a Feature" je makar po ovom clanku itekako lazan marketing at best...
 
Bukvalno nije hteo da instalira sistem nikako. Znaci ni clean instal preko usb, ni internet recovery, nista…

Reformatirao drive, pravio rucno fusion drive, pravio automatski fusion drive, nista. Probao samo na jedan, samo na drugi, nista.

Na kraju uzeo da instaliram Linux, pustio ga da formatira disk, vratio se u mac recovery, rasturio taj drive i napravio fusion opet i konacno sam mogao da instaliram Catalinu, posto Big Sur nije hteo.

Onda iz Cataline skinem sve updateove i kad sam ih sve instalirao, onda Big Sur kao update. Opet nece, ali drugi error.

E tek sad sam mogao da samo reformatiram disk i uradim clean install Big Sur.

Izgubio sam gomilu vremena, izgubio sam neke templejte iz Final Cuta i generalno moram sve ispocetka.
 
https://sneak.berlin/20201112/your-computer-isnt-yours/

TLDR: Big Sur loguje svako otvaranje aplikacije (Date, Time, Computer, ISP, City, State, Application Hash), salje na centralni server (bez enkripcije) i podaci su dostupni 3rd parties kada dodju na Apple server. Ne postoji nacin da se na nivou OS-a ili koriscenjem bilo kog programa ovo stopira, VPN ne pomaze jer ovaj servis zanemaruje VPN, jedini nacin je da eksterni mrezni uredjaj blokira slanje podataka.

U prevodu, "Privacy as a Feature" je makar po ovom clanku itekako lazan marketing at best...

Nije Big Sur - već još od Cataline. I nisu dostupni 3rd partyjima kada dođu na Apple server.
 
Nije Big Sur - već još od Cataline. I nisu dostupni 3rd partyjima kada dođu na Apple server.

Samo citiram clanak:

Now, it’s been possible up until today to block this sort of stuff on your Mac using a program called Little Snitch (really, the only thing keeping me using macOS at this point). In the default configuration, it blanket allows all of this computer-to-Apple communication, but you can disable those default rules and go on to approve or deny each of these connections, and your computer will continue to work fine without snitching on you to Apple.

The version of macOS that was released today, 11.0, also known as Big Sur, has new APIs that prevent Little Snitch from working the same way. The new APIs don’t permit Little Snitch to inspect or block any OS level processes. Additionally, the new rules in macOS 11 even hobble VPNs so that Apple apps will simply bypass them.


“Who cares?” I hear you asking.

Well, it’s not just Apple. This information doesn’t stay with them:

These OCSP requests are transmitted unencrypted. Everyone who can see the network can see these, including your ISP and anyone who has tapped their cables.

These requests go to a third-party CDN run by another company, Akamai.

Since October of 2012, Apple is a partner in the US military intelligence community’s PRISM spying program, which grants the US federal police and military unfettered access to this data without a warrant, any time they ask for it. In the first half of 2019 they did this over 18,000 times, and another 17,500+ times in the second half of 2019.
 
I tako.. Pustim ja Big Sur update na MB Pro 13" 2019, stigne skoro do kraja skidanja update-a, odnosno krenu vec sekunde da odbrojavaju, kad iskoci "MacOS Big Sur" could not be verified. Da bude smesnije, odjednom update nestaje, i u Software update prozoru mi ispisuje "Your Mac is up to date" :D

Zaista neverovatno da ovoliko problema ima prilikom update-a.


 
meni je Big Sur ogavan totalno. sve je korak nazad. previse su sve istumbali.
notifications center i control center su katastrofa. prostor izmedju ikonica u menu bar-u preveliki.
nove ikonice su horor.
iskreno sam zazalio sto sam odradio apgrejd.
za sada imam utisak kao da sam neki nakaradni linux instalirao.

Bukvalno isti utisak, posle onakvog dizajna ovo je sada kao neka decija igracka, bukvalno kao neki nabudzeni linux. WTF?
 


Izlgeda da sam ja najbolje prosao sa "neoficijalnim" apdejtom :D Stvarno ne kontam zasto su odbacili modele iz 2012/2013 godine jedino sto na njima ne radi nakon instaliranja je WiFi sto se resava ubacivanjem drajvera iz Cataline. Takodje nema ni smisla odbaciti Mac Pro iz 2010-2012 je su oni sa Metal grafickom isti kao i najnoviji Mac Pro racunari.

Sto se tice samo dizajna ni meni se ne svidja, Catlina i ranije verzije sistema su mi mnogo lepse bile. Ovde je sve previse zumirano, transparentno i jako me podseca na Gnome graficko okruzenje koje nikada nisam mogao da svarim.

I za sami kraj, nazalost moj MacBook Pro Early-2008 17" je otisao u penziju. Apple je u macOS Big Sur u potpunosti izbacio OpenGL koji je renderovao sliku u prethodnim verzijama i svi mekovi iz 2011 i stariji nemaju graficku akceleraciju i rade katastrofa (licno probao na svom MacBook Pro). Dakle u ovoj verziji sistema za iscrtavanje slike zaduzen je Metal API koji u pozadini koristi OpenGL 4.1 verziju koju intel hd 3000 i starije graficke ne podrzavaju i cisto sumnjam da ce se nesto promeniti u narednom periodu.
 


Izlgeda da sam ja najbolje prosao sa "neoficijalnim" apdejtom :D Stvarno ne kontam zasto su odbacili modele iz 2012/2013 godine jedino sto na njima ne radi nakon instaliranja je WiFi sto se resava ubacivanjem drajvera iz Cataline. Takodje nema ni smisla odbaciti Mac Pro iz 2010-2012 je su oni sa Metal grafickom isti kao i najnoviji Mac Pro racunari.

Sto se tice samo dizajna ni meni se ne svidja, Catlina i ranije verzije sistema su mi mnogo lepse bile. Ovde je sve previse zumirano, transparentno i jako me podseca na Gnome graficko okruzenje koje nikada nisam mogao da svarim.

I za sami kraj, nazalost moj MacBook Pro Early-2008 17" je otisao u penziju. Apple je u macOS Big Sur u potpunosti izbacio OpenGL koji je renderovao sliku u prethodnim verzijama i svi mekovi iz 2011 i stariji nemaju graficku akceleraciju i rade katastrofa (licno probao na svom MacBook Pro). Dakle u ovoj verziji sistema za iscrtavanje slike zaduzen je Metal API koji u pozadini koristi OpenGL 4.1 verziju koju intel hd 3000 i starije graficke ne podrzavaju i cisto sumnjam da ce se nesto promeniti u narednom periodu.

Kako si instalirao BigSur? Ja imam isti MacBook pro mid 2012 samo I7 quad core.
EDIT: Nasao sam kako. :type:
 
Poslednja izmena:
Kako si instalirao BigSur? Ja imam isti MacBook pro mid 2012 samo I7 quad core.
EDIT: Nasao sam kako. :type:

Imas na MacRumors temu, tamo ti je sve detajlno objasnjeno u prvom postu. Ja nisam koristio nijedna patcher, ja sam instalirao sam. Dakle samo sam iskljucio proveru za model i normalno je prosao instalaciju. Posle toga sam sa kext managerom instalirao kext za WiFi i to je to. Sve radi bez ikakvih problema.
 
Vidim da nisam usamljen sa zezanjem oko prelaska s Cataline,..resio sam tako sto sam uradio clean install i on je sam skinuo i odradio nov OS X. Ali,imam problem da mi tipke na apple tastaturi za zvuk uopste ne reaguju,odnosno bacaju neke pete komande,.to je sve do sada radilo najnormalnije ,u pitanju je mac mini,isto spotify app mi je uvek podignuta,aktivna,nece da je ugasi i po potrebi je upalis,kako se digne sistem pali se,..probao sam i preko cleanmymac da je iskljucim da se ne podize sa dizanjem sistema,..al dzaba .
 
Ja sam preksinoc uspeo iz drugog puta da uradim update na Big Sur sa Cataline na MB Pro 2019 (valjda im se konacno rasteretili serveri), proslo je sve kako treba i za sada nisam primetio nikakve bugove. Sam izgled je subjektivna stvar, sta znam, meni je ok, volim promene. :D
 
Da napišem iskustvo sa prelaskom na Big Sur i vraćanjem na Catalinu, da kolege sa starijim laptopovima ne gube vreme.
U pitanju je MacBook Air Early 2015, i5 1,6GHz, 8GB RAM, Intel HD Graphics.

Na Big Sur-u ceo sistem laguje, a posebno Safari, Preview, nove funkcije na status baru i notifikacioni centar sa widget-ima.
Interesantno je da Opera i Acrobat Reader rade slično kao na Catalini.

Možda je stvar ukusa, ali mi se čini da novi interfejs ne izgleda baš najbolje na ne-retina ekranu.



Big Sur takođe pravi novu particiju na SSD-u pod imenom Update. Ako budete obarali instalirali stariju verziju sistema umesto vraćanja backup-a, možete da je uklonite preko Disk Uttility-a. Meni je ostala, mada ne smeta previše jer ne oduzima prostor od glavne particije.
 
Nazad
Vrh Dno