Šta je novo?

macOS 11 Big Sur

mare037

Slavan
Učlanjen(a)
26.05.2011
Poruke
1,118
Poena
245
Moja oprema  
Ostale periferije
PS5 Digital Edition
Mobilni telefon
Samsung Galaxy S21
Pametni uređaji
Galaxy Watch 5 44mm
Steam
PSN: mare037
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
  2. Mobilni internet
Apple Introduces macOS Big Sur:

https://youtu.be/ro9fL1w2pEM

“macOS Big Sur is a major update that advances the legendary combination of the power of UNIX with the ease of use of the Mac, and delivers our biggest update to design in more than a decade,” said Craig Federighi, Apple’s senior vice president of Software Engineering. “With its modern and clean look, huge improvements to key apps including Safari, Messages, and Maps, and new privacy features, we think everyone is going to love the breakthrough experience that macOS Big Sur offers.”

https://www.apple.com/newsroom/2020/06/apple-introduces-macos-big-sur-with-a-beautiful-new-design/
 
Moze li se instalirati bez dev profila?


Skickat från min iPhone med Tapatalk Pro
 
Kako je krenuo video ocekivao sam dooosta vise, uradili update ikonica, dodali opacity i dodali ovaj control toolbar...

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
I spremili ga za ARM platformu, ažurirali sve aplikacije i tako... samo to...
 
Da upravo tako. Izgleda da je Apple zaista uradio odličan posao ovaj put. Ipak ostaje da se vidi kako će sve to funkcionisati i u praksi, tj. da li je to sve skupa baš tako dobro kako oni tvrde. Za notebook računare to je čini se prava stvar, ali kada je desktop u pitanju poverovaću kada budem video rezultate nakon testiranja...
 
Prosto ne mogu da poverujem da bi se odlucili na takav potez, da nisu testirali i utvrdili da je ok?
Ozbiljna lova je u igri da bi neko pustio poluprozivod u prodaju po paprenim cenama...
 
ARM arhitektura je danas ozbiljna u pogledu dometa vezanih za sirovu procesorsku snagu, potrebna je samo dobra implementacija.
Iako me ovo dodatno zatvaranje celog ekosistema uopšte ne raduje, jer sam hackintosh korisnik, smatram da je Apple jako dobro ispitao celu situaciju i da su shvatili da je kucnuo čas da se potpuno vrate na all-in-one sistem, kao što je bilo sa PowerPC-jem.
Stvar je jednostavna. Tada, kad je u celu priču ušao Intel, Apple nije imao adekvatno rešenje za PowerPC i morao je da ga "pusti niz vodu" i prigrli Intel, kako bi nastavili dalji napredak.
Danas je situacija potpuno drugačija i potpuno je očekivano da se vrate onome što je za Apple prirodno stanje stvari - da zaključaju ceo sistem i kontrolišu ga od početka do kraja, 100%.
 
Prosto ne mogu da poverujem da bi se odlucili na takav potez, da nisu testirali i utvrdili da je ok?
Ozbiljna lova je u igri da bi neko pustio poluprozivod u prodaju po paprenim cenama...

Nije njima prvi put da puštaju poluroizvod po paprenim cenama, tako da to nije nikakav argument! :trust:

Što se ostalih stvari tiče, to stoji. Sasvim prirodno je da žele da vrate stvar na stanje kako je bilo nekada i da kontrolišu celu stvar od početka do kraja i nemam ništa protiv toga jer je to zaista dobra i adekvatna ideja kada je ovako gledano staviš na talon. Međutim uzevši u obzir način na koji se ponašaju poslednjih 10tak godina, kao i to kako tretiraju svoje klijente naročito u pogledu podrške, nisam oduševljen trenutnom situacijom nimalo. Suštinski gledano, priozvodi bi trebalo da im budu jeftiniji s obzirom da će sada praktično sve bitne stavke osim grafičke karte ići iz Apple-ove radionice, međutim iz prakse koja svedoči upravo suprotno, možemo slobodno reći da od toga neće biti ništa. Prvi iPhone je koštao 500$ kada Apple nije imao ni jednog jedinog korisnika, a danas kada imaju na milione prodatih uređaja iPhone košta 1100$ i više od toga u zavisnoti gde se geografski nalaziš. Pošto će ovim potezom cenim dodatno osakatiti 3th party servisere, mogu misliti tek kako će im izgledati podrška i servis u narednih nekoliko godina...

Što se procesora tiče ne sumnjam da će to raditi, potez im je odličan jer gledaju da predanječe u tom domenu i to je zaista za svaku pohvalu. No ipak kada su perfomanse u pitanju, kao što rekoh, želim da vidim testove... ;)
 
Koji je problem oko podrske i servisa?
 
Koji je problem oko podrske i servisa?

To sto te zajebavaju kako stignu. Samo zbog te podrske im nikada necu dati pare za nov proizvod, a i zbog toga sto svoje korisnike tretiraju kao stoku. Uostalom i sam sam serviser (ne toliko iskusan, ali znam neke jednostavnije stvari na plocama da popravljam) i ono sto rade Lousi Rossmanu je krajnje ciganski. A za stvari kao sto su da im odneses laptop na kom je kvar koji i ja mogu da popravim, a oni ti kazu prosuo si vodu popravka je 1000$ nemam ni reci ni komentara.
 
Iznenadjuje me, posto sam imao krajnje dobro iskustvo npr. sa Istyle.svaki put.
 
Skinuo prodil i sve ali mi samo nudi caralinu 10.16.6 beta 2,od big sur-a nema nista :)


Skickat från min iPhone med Tapatalk Pro
 
Skinuo prodil i sve ali mi samo nudi caralinu 10.16.6 beta 2,od big sur-a nema nista :)


Skickat från min iPhone med Tapatalk Pro

Ja evo sad probao, i meni prvo ponudio samo catalinu, ali mi kad sam zatvorio update prozor, izisa notifikacija za novi updejt i bigsur 9.5GB

samo me interesuje da li ce biti samo updejt preko ovog, i ostaju mi sva podesavanja ili clean install? vise bih voleo clean install
 
Poslednja izmena:
Ja evo sad probao, i meni prvo ponudio samo catalinu, ali mi kad sam zatvorio update prozor, izisa notifikacija za novi updejt i bigsur 9.5GB

samo me interesuje da li ce biti samo updejt preko ovog, i ostaju mi sva podesavanja ili clean install? vise bih voleo clean install

Posto je ovo tek prva beta, mnogo je bolje da napravis APFS particiju i tu instaliras Big Sur (ako imas dovoljno mesto), nego da radis upgrade. Kad tako instaliras, samo izbrisi developer profil na trenutnom macOs-u, a na Big Sur-u ces onda dobijati regularne beta update-ove.
 
Instaliran updejt na Big Sur. Izgleda lepo ovako na prvi pogled, malo osvezenje. :)
Instalirao sam normalno updejt @Switch sta sad da izbrisem dev profil?
 
Evo i ja skidam ovaj od 9,56 gb,nadam se da je to big,mada tamo pise i stoji slika cataline :)
87906a34778abbe3489dc0da59884b05.jpg



Skickat från min iPhone med Tapatalk Pro
 
Instaliran updejt na Big Sur. Izgleda lepo ovako na prvi pogled, malo osvezenje. :)
Instalirao sam normalno updejt @Switch sta sad da izbrisem dev profil?

Ako si uradio clean install na odvojenoj particiji onda izbrisi dev profil na starom macOs-u.
Ali ako si samo pretabao stari macOs onda nemoj brisati.
 
Poslednja izmena:
Samo sam pretabao stari os x. Ok necu brisati

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Posle dan koriscenja, nema nikakvih problema na ovoj beti. Sve radi isto kao i na katalini. jedino uvek mi onaj safari histori dize procesor na 100% pa ga moram iskljuciti u activity monitor-u. mozda cu ipak prebaciti sve bookmarks i password na neki drugi browser, chrome ili vivaldi
 
Na ovom big sur mi samo smeta sto nema procenata na bateriji.....kada hicu da vidim koliko imam baterije uvijek moram klikniti na ikonu baterije....trazio sam da upalim procente ali bezuspjesno:)


Skickat från min iPhone med Tapatalk Pro
 
Ima li neko instalacioni USB ili DVD Yosemite, El Capitan a mozda moze i Catalina? Najbolje El Capitan Treba mi na zajam na par sati? Beograd...
Mnogo bih mu bio zahvalan ako bih uspeo da osposobin iMac...

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Izgleda da ce moj MacBook Pro 17" 2008 konacno u zasluzenu penziju. Koliko vidim tesko ce biti postici graficku akceleraciju na non-metal grafikama, Apple je izgleda u potpunosti izbaciju OpenGL. A bez nje laptop radi katastrofa. Mozda neko uspe da osposobi framebuffer za te stare grafike, ali opet to nije to. Koristio sam Catalinu na MacBook4,1 i to radi dosta bolje, ali daleko od idealnog. I nije mi jasno zasto su odbacili hrpu mekova koji su itekako sposobni da teraju ovaj novi macOS. Razumem da odbace modele koji za to nisu sposobni, kao npr. sto je to bio slucaj za Mojave kada su sve pre-metal masine bile odbacene. Ali odbaciti MacBook Pro iz 2012 mi ni malo nema smisla. Na njemu sam iz prve instalirao Big Sur, sve radi out-of-the-box, jedino sto nije radilo je Wi-Fi, ali to se resava jednostavnim dodavanjem kext-a iz Cataline.

Sto se tice samog sistema svidja mi se novi izgled ikonica, zakrljivenost coskova, control center je isto dosta dobra stvar, ima novina koje mi se svidjaju. Ono sto mi se nikako ne svidja jeste celokupan izgled sistema. Sve nekako vuce na neki mix sistema za telefone/tablete i desktopa, sve mi nekako deluje previse zumirano i krupno, jako slicno Gnome grafickom okruzenju kog nikako ne volim.
 
Kad nam izlazi final?
 
Verovatno će objaviti finalnu verziju na ARM Event-u 17.11.
 
Nazad
Vrh Dno