Šta je novo?

WWDC 2020

njikolaj

Čuven
Učlanjen(a)
21.11.2007
Poruke
3,157
Poena
515
Moja oprema  
CPU & Cooler
i9 9900K + Noctua
Matična ploča
MSI Z390
RAM
Kingston 2x8 GB
GPU
EVGA RTX 3080 FTW3 Ultra Gaming
Storage
1 TB Samsung SSD + 4TB HDD
PSU
Seasonic 750W
Kućište
Fractal Design
Monitor
Dell
Miš & tastatura
Logitech
Laptop
Macbook Pro
Tablet
Ipad Pro
Mobilni telefon
iPhone 15 PM
Pristup internetu
  1. Optički internet
WWDC 2020 se održava dana 22.06.2020. godine u 19 časova po našem vremenu.

Apple_wwdc2020_03132020_big.jpg.large_2x.jpg

Prvi put se radi o potpuno online prezentaciji. Može da se gleda na Apple.com, svim Apple proizvodima, Youtube (https://www.youtube.com/watch?v=GEZhD3J89ZE), u Microsoft Edge..

ono što se očekuje:

1. Nove informacije o ARM procesorima u Mac-ovima
- prelazak na ARM procesore sa dosadašnjih Intel procesora

2. Redizajnirani iMac
- prvi redizajn nakon dugo godina, sa manjim bezelima, bez Fusion Drive-a, samo SSD

3. iOS/iPadOS 14 (šuška se da će novi iOS da se zove PhoneOS)
- promena Home Screen-a, Fitness App, Messages, AR, programi za zamenu pozadine

4. macOS 10.16
- Novi Messages, prevodilac za Safari, Keychain novosti

5. watchOS 7
- novi watch face (tachymeter), boje pracenje sna i verovatno kod Apple Watch serije 6, merenje kiseonika u krvi

6. tvOS 14
- promena korisnickog interfejsa, workout app, podesavanja za decu
 
Sve što se očekivalo, bilo je predstavljeno.
Meni je Safari privukao pažnju, ovo ostalo i ne baš.
 
Yep, skoro sve je tacno. Interesantan je prelaz na Apple SoC, ali me brine sta cemo sa starijim macbookovima. Emulator nikad nije najsrecnije resenje. I oni vide koliki je projekat, posto predvidjaju dve godine tranzicije, a jos uvek ce izlaziti sa intel procesorima. To sto je sigurno, je da ce srediti power management do bola, jasno je da je dobar pravac povezati software i hardware.
 
Tranzicija sa PowerPC na Intel je trajala jako dugo, nisu preko noći ukinuli mogućnost korisnicima “stare” arhitekture priliku da koriste noviji OS, i to nekoliko iteracija unapred.
Ovo mi deluje malo prebrzo i ne sviđa mi se. Pogotovo što sam hackintosh korisnik i ne želim više da plaćam papreno Apple uređaje.
 
Na osnovu pokazanog, mislim da nema (toliko) razloga za brigu.

Koliko se da zaključiti, Apple SoC će ići u prenosne i desktop varijante, izuzev Mac Pro-a. Tu će i dalje stavljati Xeon, tako da ostaje prostor za x86. Možda jednog dana i Threadripper ili Epyc.

Ne vidim da bude posebna proizvodna linija za Mac Pro, tj. jedan ogroman Apple SoC samo za Mac Pro. Odnosno, što manje proizvodnih linija, mnogo manji troškovi. Oduvek bilo, oduvek će biti.

E, sad, uvek mogu da nešto urade da macOS ne ide na većinu x86, da macOS "zaključaju" na samo Xeon. Ali mislim da će to neki budući bootloader srediti.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno