Šta je novo?

Zabole me glava od linuxa.

  • Začetnik teme Deleted member 9456
  • Datum pokretanja
Resio, glupo resenje al radi
Kod:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet apparmor=1 security=apparmor udev.log_priority=3"
kaze izbrisi quiet
Kod:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="apparmor=1 security=apparmor udev.log_priority=3"
sad kad se podize ispisuje sta radi u trminalu preko celog ekrana ionda se pojavi login screen, isto kad se gasi ili restart nema onakvog ekrana.
Odmah da se ogradim nista od tih parametra u grub liniji nisam ja stavljao nego sama instalacija.
 
lspci -nnk , pa proveri jel ima negde ata.

Jel ti radi web kamera? ovo sto je vezano za uvcvideo rekao bih da je zbog nje. Ali nista od toga nije vezano za gpu. Sve delujej ok.
 
lspci -nnk , pa proveri jel ima negde ata.

Jel ti radi web kamera? ovo sto je vezano za uvcvideo rekao bih da je zbog nje. Ali nista od toga nije vezano za gpu. Sve delujej ok.

Kamera radi super, skoro sam kupio, cerki sam dao moju stariju ali jacu C905.
Provericu sa komandom da vidim ali je cudno da samo taj distro to radi a ostaline a ni win 10. Koliko kapiram ovo je fora sistem je u teminalskom modu i nema boja, dok on ispodize video kartica se upari nekako i kad se pojavi login ekran sve radi ok.
 
Kernel driver in use: pata_atiixp
Kernel modules: pata_atiixp, pata_acpi, ata_generic
ali mislim da mije lik u servisu kad je po drugi put vodeno hladjenje procurelo zeznuo stvar, tada sam morao sve da reinstaliram u BIOSU nije na AHCi. Bio sam napisao opsirno ali kao da mi neko odmah obrise post, ne mogu da verujem da sam po 10x zaboravioda kliknem na okaci poruku. Tad mi je radio update biosa a tamo je ata po defaultu a ne AHCI kakoje bilona mesteno
Hvala na pomoci :)
 
Poslednja izmena od urednika:
Ime teme je unirvrzalno za sve probleme :)

Inace probao sam Slackware Live. Radi radi pa zaglavi. Ali ne zamrzava sistem. Mogu da otvorim drugi terminal i restartujem sistem. Instaliracu ga na neki ssd samo da ga oslobodim. Inace prava antika :) Prepoznao je skoro sve na poloci. Tu sam prijatno iznenajden. Ocekivao sam da cu sve morati rucno da odradjujem. Pruzicu mu sansu. Ali iskreno ja sam sa Ubuntu veoma zadovoljan. Da nema problem sa plocom sto se mene tice bio bi vrlo dobar ( ali ne i odlican).
 
Mogu i ja da se žalim? Ubi me plasma kde na Ubuntu zadnjih mesec dana. Nije ni gnome bio nesto bolji. Da li je do tema i lickanja ne znam. Dok radim uvek imam podignut skype, telegram (ponekad i viber), dve java app, thunderbird i chrome sa po 5-7 tabova i virtuelnu mašinu. Procesor zauzece 80-100% konstantno. Ram 11gb od 12. Najviše me ubija chrome koji se bukvalno vuče i virtuelna. Ne znam jel ovaj KDE toliko zahtevan... Dok na Windowsu kad sve ovo isto pokrenem, radi sve bez problema + igram hebeni Wow?!

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Nisi rekao koji sistem, i sve ostalo. Tesko da je win bolji od linuxa, po bilo cemu.
 
Aaa, otkrio sam Animation Tweaks Gnome ekstenziju, opet imam efekte kao nekad u Compiz danima, sreća, sreća, radost. :banana: Dodao i Wobbly windows, da me sve podseća na dobra stara vremena.
 
Mogu i ja da se žalim? Ubi me plasma kde na Ubuntu zadnjih mesec dana. Nije ni gnome bio nesto bolji. Da li je do tema i lickanja ne znam. Dok radim uvek imam podignut skype, telegram (ponekad i viber), dve java app, thunderbird i chrome sa po 5-7 tabova i virtuelnu mašinu. Procesor zauzece 80-100% konstantno. Ram 11gb od 12. Najviše me ubija chrome koji se bukvalno vuče i virtuelna. Ne znam jel ovaj KDE toliko zahtevan... Dok na Windowsu kad sve ovo isto pokrenem, radi sve bez problema + igram hebeni Wow?!

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk

Koji proces koristi CPU najviše?
 
Nisi rekao koji sistem, i sve ostalo. Tesko da je win bolji od linuxa, po bilo cemu.

A u čemu je to teško da nije windows bolji od linuxa? Jedino ako ga koristiš kao Server. Inače bolji je u svemu windows. Ima više aplikacija ima lakoću instaliranja istih čak i onaj VLC plejer radi bolje na Windowsu nego na Linuxu kada sam zadnji put probao. Nemaš problema sa kodecima na windowsu tako da imaš i veći izbor plejera.....Ne moraš da provedeš ceo dan u YASTu da tražiš program ili da kucaš komande da bi istalirao nešto.... Na Linuxu nisu mogli da naprave ni kršteni Gadžet za merenje temperature i rada cpua a imali su ih na desetine.... Sve bofl i junk. Zadnji put sam probao Linux pre jedno 5g i NIKADA više baš zato što nema nikakvu korist za običnog korisnika čak ni to da je imun na viruse mu nije nikakava prednost. Kada sam za Linuxom nemam nikakav osećaj kontrole. Šta se radi u pozadini da li nešto radi u pozadini.....Sa Windowsom imam i mogu da kontrolišem baš sve uz pomoć odgovarajućeg softwera imam OSEĆAJ kako radi da li radi dobro ili mu nešto smeta......... Što je najveći poraz bio da nisu imali kršten pdf čitač i editor koji je mogao da obriše barem stranicu iz pdf dokumenta nije bilo toga ni za windows morao si da kupiš program koji to radi i za 10 evrića ja sam kupio takav program...... mada evo ashampoo je dao takav program free. I sada neko TVRDI bez ikakvog objašnjenja da Windows nema nikakve prednosti nad Linuxom. Nemaš ni kršten program za snimanje ekrana i prozora na Linuxu u vreme kada sam ga probao ne znam za sada ali ovaj free Greenshot na winu radi odlično svoj posao. Ostali odlučite sami ja se ne bih više zadržavao na Linuxu.....
 
Ne moze se reci da je Windows bolji od Linuxa, kao sto ni Linux nije bolji od Windows-a. Poenta je svrha i mogucnosti, kao i znanje, od cega zavisi za sta ce se neko opredeliti.

Zna se vec sta je dzabe, a sta se placa, nema potrebe da se ponavlja. Ljudi bi hteli dzabe, ali da imaju sve sto im treba i da im to sve neko drugi zavrsi, ne moze bas tako :)

@Analyzer, ne moze se ocekivati da Linux izgleda kao Windows, jer to nema smisla. Sto se tice pozadinskih servisa, da bi to video u Linuxu, potrebno je samo u terminalu otkucati komandu "top", gde se startuje interaktivan pregled, zauzece cpu-a, memorije, koji servisi rade, mozes i da ih stopiras odatle. Top sadrzi svaka distribucija po defaultu. YaST je deo SuSE distribucije, i ni jedna druga nema to (yet another setup tool), tako da pretpostavljam da si koristio SuSE, koji je isto odlican.
Na kraju, nije tacno da je Linux imun na viruse i napade, sve zavisi kako je konfigurisan.

Sto se tice servera, apsolutno veliku prednost ima Linux/Unix. Prednost lezi u resursima i sigurnosti. Ali, takodje, bez Windowsa se ne moze.
Nije potrebno kritikovati ni jedan od ova 2 sistema, jer oba imaju svojih mana, treba koristiti adekvatan u zavisnosti od potrebe i znanja/zelje/entuzijazma.
 
Najblize sto sebi dopustam kontakt sa linuxom je docker i tu se zaustavljam.
 
C c c, koliko malodušnosti prema Linux-u u poslednjim postovima. Naravno, ne pada mi na pamet da pokušavam da menjam ičije mišljenje, ali za mene Linux na PC-u je mila majka i ne bih terao Windows na mojoj mašini ni pod razno. Tačno, treba malo učenja, navikavanja i čačkanja, ali stvarno se isplati, na kraju dobiješ siguran i kvalitetan sistem koji možeš da fino prilagodiš svom ukusu i potrebama, i sve to besplatno. Najlepše od svega, operativni sistem je stvarno TVOJ. Kad mi Windows kaže "file cannot be deleted because it's in use by another program" tačno bih olupao kompjuter o zid. Ti meni kažeš da ja ne mogu da uradim nešto na mom računaru? Linux te obično upozori kada pokušavaš da uradiš nešto glupo, ali će te svejedno poslušati u svemu, jer veruje da ti znaš bolje.

Kada se osećam posebno raspoloženo, volim i da nabudžim eye candy, da kad ga Windows korisnici vide, izbulje oči i kažu "Šta je bre ovo?". Nemamo danas toliko dobre alate za to kakve smo imali nekad, ali vidim da se dobra vremena polako vraćaju. Hvala gospodu GabeN-u, sada više ni igre na Linux-u nisu problem, tako da korisnici bez nekih specifičnih potreba nemaju razlog da trpe Windows, ako ne žele.
 
Koji proces koristi CPU najviše?

Najvise virtual box 50-80, pa kwin manager do 25, skype ume da ide i do 50. Danas sam izbacio kvantum teme, pa sad sljaka normalno, a kwin ne ide vise od 5%.
 
Nemaš ni kršten program za snimanje ekrana i prozora na Linuxu u vreme kada sam ga probao ne znam za sada ali ovaj free Greenshot na winu radi odlično svoj posao.
Svaki distro ima podrazumevani pritnscreen alat, a ovaj u Plazmi (Spectacle) je odličan, egal sa 3rd party rešenjima za Prozore. A postoje i druga rešenja, mislim da je Flameshot jedan od boljih i popularnijih.

Što je najveći poraz bio da nisu imali kršten pdf čitač i editor koji je mogao da obriše barem stranicu iz pdf dokumenta nije bilo toga ni za windows morao si da kupiš program koji to radi i za 10 evrića ja sam kupio takav program...... .
Ne razumem to za pdf čitač? Svaki distro dolazi sa nekim i svaki radi svoj posao - otvara pdf fajlove. Okular (podrazumevani u Plazmi) i mnogo više. Inače, PDFsam je odličan open-source alat za modifikaciju pdf dokumenata (sastavljanje, rastavljanje, izbacivanje...) dostupan na svim platformama. Za oszibljniji posao mora da se plati. Baš kao i na Windowsu


ima lakoću instaliranja istih
Na linuxu imaš sledeće opcije za instaliranje aplikativnog softvera:
- iz repoa preko grafičkog interfejsa package managera (Store ili šta već koji distro nudi)
- iz repoa preko konzole
- kao flatpak (konzola ili gui)
- kao snap (konzola ili gui)
- kao appimage (konzola ili gui)
- kao binary (.deb ili .rpm)
- kompajliranjem izvornog koda
možda i još nešto čega ne mogu da se setim :D Ja sam za nešto više od 10 godina koliko koristim linux jednom ili dvaput kompajlirao iz izvornog koda. I to pre 10 godina. Sada ako nešto nema u repo-u, uglavnom ima AppImage varijanta i to je to. Nema instaliranja, samo download i klik (eventualno čekiranje da može da radi kao exe fajl). Za sve ostali gledam da li mi je lakše/bolje da dodam novi repo ili koristim Snap ili Flatpak (Flathub)

Kada sam za Linuxom nemam nikakav osećaj kontrole. Šta se radi u pozadini da li nešto radi u pozadini.....Sa Windowsom imam i mogu da kontrolišem baš sve uz pomoć odgovarajućeg softwera imam OSEĆAJ kako radi da li radi dobro ili mu nešto smeta........
Ok, od svih navedenih stvari, ovde si preterao. Ovo nije ni stvar ličnog mišljenja, već objektivno stanje stvari, tj. struktura samog OS-a. Bukvalno jedini razlog zašto je linux dominantan na svim uređajima (osim PC-u) je zato što možeš da kontrolišeš baš sve i prilagodiš svojim potrebama.

Više puta smo pričali - Linux nije besplatan, Linux je slobodan. Ako neko želi profi softver za CAD (CAx), foto/video obradu, pdf alate.... mora da plati i softver (BricsCAD, Lightworks Pro, Master PDF, SoftMaker Office...), i hardver (Quadro, RadeonPro), pa možda i OS (RHEL Workstation, SLED, Ubuntu support/maintenance). Baš kao i na Windows-u. To što su Blender ili LibreOffice dobri bespaltni alati sa kojima može da se uradi ozbiljan posao na svakoj Linux/Windows/Mac kanti, to je izuzetak, a ne pravilo ;)

Inače, aplikativni softver se sve više seli u oblake (SaaS) i sve što ti je potrebno je internet veza i browser. Neki servisi će eventualno napraviti jednostavan klijent (uglavnom Electron) koji je lako portovati na sve platforme. Pogledajte npr. Onshape, Simscale, Pixlr, OpenProject, Odoo ERP, Zoho, OnlyOffice, Microsoft Office online :D A za zabavu su tu streming servisi kao što su Spotify, Netflix, Shadow... To naravno ne znači da će se broj/procenat linux korisnika povećati, već samo da će linux korisnici imati veći broj dostupnih alata za (ozbiljan) rad i zabavu

Moja preporuka za sve PC korisnike je Ubuntu LTS. Iako ga ja ne koristim (ne mogu bez Plazme). To je OS koji će sigurno biti testiran za svaki aplikativni softver koji se pravi/portuje za desktop linux, za svaki novi hardver i koji ima najbolju podršku, i zajednice i firme (po potrebi, tj. po uplati :D )
 
Poslednja izmena:
Ne moze se reci da je Windows bolji od Linuxa, kao sto ni Linux nije bolji od Windows-a. Poenta je svrha i mogucnosti, kao i znanje, od cega zavisi za sta ce se neko opredeliti.

Zna se vec sta je dzabe, a sta se placa, nema potrebe da se ponavlja. Ljudi bi hteli dzabe, ali da imaju sve sto im treba i da im to sve neko drugi zavrsi, ne moze bas tako

Lepo receno :) Mora da se uci. Priucenost na Linuxu kosta mnogo zivca.
 
Ljudi zaboravljaju da su i na Windowsu proveli dosta vremena uceci, a sada ispada da i na LInuxu mora da se uci. Kao da cim seli za komp su znali sve oko Windowsa.
 
Kako to mislis "ispada da i na Linuxu treba da se uci"? Po tebi je Windows predznanje za Linux? Ne znam sta si hteo da kazes, ali potpuno su 2 razlicita sveta i dimenzije :D
 
Hocu da kazem da ljudi zaboravljaju da su i windows ucili pa sa takvim stavom dolaze ovde.
 
Čovek koji je pokrenuo diskusiju očigledno nije za linux, ili linux nije za njega kako god.

Čovek koji je pokrenuo diskusiju odlično poznaje desktop linux i traži najbolji sistem za svoje potrebe. Problemi na koje nailazi su realni i uglavnom posledica (trenutnog) stanja u GNU/Linux i FOSS zajednici. Razlika je što neki ljudi samo ili pređu preko problema i nastave sa njim ili pređu na drugo rešenje. A on pokušava da nađe uzrok svih tih bagova, nedoslednosti, regresije... Što je veoma važno, jer samo tako se sistem može unaprediti ;)
 
Čovek koji je pokrenuo diskusiju odlično poznaje desktop linux i traži najbolji sistem za svoje potrebe.

Probleme koje on nalazi, on sam i prouzrokuje. Više puta sam mu ovde na forumu pomogao oko banalnih stvari za koje je rešenje mogao da nađe prostim googlanjem, pa čak i da je pažljivo čitao šta mu piše u konzoli.

Primer 1. Čovek testira Manjaro Linux. U pacman.conf je maknuo disable (#) komentar sa linije koja služi za test repo granu, i onda se pita zašto neki programi pucaju i ne rade nakon update-a. Išao je do te mere da otvara temu i pljuje autore jer uploaduju program koji ne radi. Zaboga, testing repo grana za to služi, i to je jedan od razloga zašto je disabled by default. Zašto je on to uključio, to samo on zna.

Primer 2. Prosta instalacija programa u arch linux-u koristeći yaourt koji uredno prikazuje šta mu fali od paketa. Bukvalno sam uradio copy paste iz moje konzole, dodao missing dependencies koje je yaourt uredno prijavio, i naravno sve je proradilo. Ona tema za grub ikonice, ATA diskove, i ostale gluposti neću ni da komentarišem. Čist nedostatak elementarnog znanja o hardware-u i software-u. Ja znam da je on stariji čovek i da ima zdravstvenih problema, ali ponekad stvarno preteruje, a pitanja i zaključci su najblaže rečeno smešni. Kad ostane bez argumenata, onda priča kako je on nekada davno to sve radio i razbijao i oseća se uvređenim i hoće glavu da mi odgrize. Da se razumemo, nemam ništa protiv čoveka, niti mi je namera da ga vređam i omalovažavam. Ali budimo realni. Bolje da se mane GNU/Linux-a, instalira Windows 10 i sačuva to malo živaca što mu je ostalo.

Problemi na koje nailazi su realni i uglavnom posledica (trenutnog) stanja u GNU/Linux i FOSS zajednici. Razlika je što neki ljudi samo ili pređu preko problema i nastave sa njim ili pređu na drugo rešenje. A on pokušava da nađe uzrok svih tih bagova, nedoslednosti, regresije... Što je veoma važno, jer samo tako se sistem može unaprediti ;)

Da bi se doprinelo GNU/Linux zajednici, potrebno je mnogo više znanja o hardveru i software-u od onoga što se na ovom forumu može svakodnevno videti. Koliko vas je ovde ekspert iz neke od navedenih oblasti:

C++
Bash
Python
Perl

GNU/Linux nije za svakoga. Pogotovo ne za one koji ga direktno porede sa Windows-om i misle da je "Linux" zapravo operativni sistem. Samo ime ove teme "Zabole me glava od linuxa" je pogrešno na toliko nivoa da je to strašno.
 
Da bi se doprinelo GNU/Linux zajednici, potrebno je mnogo više znanja o hardveru i software-u od onoga što se na ovom forumu može svakodnevno videti. Koliko vas je ovde ekspert iz neke od navedenih oblasti:

C++
Bash
Python
Perl

GNU/Linux nije za svakoga. Pogotovo ne za one koji ga direktno porede sa Windows-om i misle da je "Linux" zapravo operativni sistem. Samo ime ove teme "Zabole me glava od linuxa" je pogrešno na toliko nivoa da je to strašno.

Ne samo za doprinos, nego i za koriscenje. Prvenstveno Bash. Ali jako je malo ljudi koji su spremni sve to da nauce da bi koristili Linux.
 
Samo da se javim sa Ubuntu 20.04 sa Rampage V ploce :) Mislim da sam resio problem pa pisem kasnije.
 

Mislim da si (izuzetno) oštar ali si generalno u pravu.
Ja koristim Linux (Arch tj. Arco) nešto više od pola godine.
Krenuo sam sa Elementary-em prvobitno i sećam se da tu nisam mogao da rešim neke probleme poput buđenja LAN kontrolera kada se kompjuter vrati iz hibernacije. Jednostavno nisam znao da napišem skriptu koja bi sadržala 2 komande. :/

Iz nekog "distro-hopping" iskustva od ~ godinu dana mogu da kažem da sam rešio svaki problem na koji sam naišao (npr. uspešno podešavanje Sambe mi je jako dugo zadavalo probleme) i da sam ubeđen da je na Linux-u mnogo jednostavnije doći do rešenja jer postoji dosta zajednica koje su spremne da pomognu.
Problem je što su ljudi "raštrkani" po raznim forumima (i sajtovima nalik njima), Telegram (i sličnim) četovima i što nisu svi 24/7 podrška koja samo čeka nekog noob-a da postavi isto pitanje po ko zna koji put.
Kako god - ko koristi Arch - ima dosta prijateljski nastrojenih "komuna" kojima može da pristupi: ArcoLinux komuna (YT kanal, forum...), AnArchy Telegram chat, DistroTube i dosta stvari da nauči koje su generalno primnenjive na svakoj distribuciji / spin-off-u ...

Ono što je potrebno jeste strpljenje i volja i osnovno - makar je u mom slučaju tako bilo - samospoznaja da jako puno ne znam! Toliko puno da je pitanje hoću li stići dotaći (a kamoli naučiti nešto o tome) sve što me sada zanima, a toga je sve više i više svakim danom. :)

Poenta pisanija:
Generalno ne možemo svi da doprinesemo koliko bi voleli ali da Linux postaje sve atraktivniji - to definitivno i to paradoksalno zaslugom samog Microsoft-a.

Offtopic:
Ja npr ne mogu da dočekam dan kada će u ponudi biti funkcionalan Linux telefon. Toliko sam ogorčen na Android i Goolgle generalno da i sada razmišljam o povratku na neki stariji telefon ili na nekavu alternativu koja sigurno nije Huawei...
 
Poslednja izmena:
Mislim da si (izuzetno) oštar ali si generalno u pravu.

Znam da nekada preterujem, ali se nadam da mi Lega neće zameriti.

Ja koristim Linux (Arch tj. Arco) nešto više od pola godine.

Arco je odličan i jako podcenjen distro. Ali kao i Arch, nije za svakoga. Ljude odbija rolling filozofija, a tu se opet vraćamo na generalni zaključak da ljudi ne žele da uče. Imaju strah od terminala i isfrustriraju se kad nešto "pukne" a na netu nalaze milion rešenja od kojih ni jedno ne radi. Ljudi se užasavaju kompajliranja iz source code-a. Jednostavno ne postoji taj X mindset i način razmišljanja.

Krenuo sam sa Elementary-em prvobitno i sećam se da tu nisam mogao da rešim neke probleme poput buđenja LAN kontrolera kada se kompjuter vrati iz hibernacije. Jednostavno nisam znao da napišem skriptu koja bi sadržala 2 komande.

Elementary je takav distro. Njihova filozofija je maksimalno jednostavan GNU/Linux za početnike kojima ne treba ništa više od osnovnih alata. Office, multimedija, net i ništa više od toga. I odlično radi to za šta je zamišljen.

Iz nekog "distro-hopping" iskustva od ~ godinu dana mogu da kažem da sam rešio svaki problem na koji sam naišao (npr. uspešno podešavanje Sambe mi je jako dugo zadavalo probleme) i da sam ubeđen da je na Linux-u mnogo jednostavnije doći do rešenja jer postoji dosta zajednica koje su spremne da pomognu.
Problem je što su ljudi "raštrkani" po raznim forumima (i sajtovima nalik njima), Telegram (i sličnim) četovima i što nisu svi 24/7 podrška koja samo čeka nekog noob-a da postavi isto pitanje po ko zna koji put.

To je poenta cele priče. Učenje kroz trial and error. Meni je recimo pre 10 godina Arch instalacija izgledala kao bauk i nešto besmisleno i nepotrebno i prekomplikovano, a danas je znam napamet, jer sam je odradio milion puta prateći uputstvo. Milion puta troubleshoot-ovao razne probleme sa GRUB-om, Xorg-om, raznim kernelima, drajverima, kompajliranjem, automatizacijom i pisanjem skripti. Samom instalacijom se nauči toliko da bukvalno nema problema koji je nemoguće rešiti jer tada sistem poznaješ ispod haube. Iz tog razloga prezirem skripte za automatsko instaliranje Arch-a. Ljudi. Uložite malo truda i vremena, vratiće vam se trostruko.

Ja već 5 dana radim na ovome http://wiki.linuxfromscratch.org/lfs/ i zaprepastio sam se koliko zapravo ne znam i koliko je ostalo da se nauči i savlada. Neverovatno je poučno i zanimljivo. Ko ima čelične živce, volju, i želi da nauči, moja topla preporuka.

Kako god - ko koristi Arch - ima dosta prijateljski nastrojenih "komuna" kojima može da pristupi: ArcoLinux komuna (YT kanal, forum...), AnArchy Telegram chat, DistroTube i dosta stvari da nauči koje su generalno primnenjive na svakoj distribuciji / spin-off-u ...

Ono što je potrebno jeste strpljenje i volja i osnovno - makar je u mom slučaju tako bilo - samospoznaja da jako puno ne znam! Toliko puno da je pitanje hoću li stići dotaći (a kamoli naučiti nešto o tome) sve što me sada zanima, a toga je sve više i više svakim danom. :)

Poenta pisanija:
Generalno ne možemo svi da doprinesemo koliko bi voleli ali da Linux postaje sve atraktivniji - to definitivno i to paradoksalno zaslugom samog Microsoft-a.

Offtopic:
Ja npr ne mogu da dočekam dan kada će u ponudi biti funkcionalan Linux telefon. Toliko sam ogorčen na Android i Goolgle generalno da i sada razmišljam o povratku na neki stariji telefon ili na nekavu alternativu koja sigurno nije Huawei...

Odavno postoji Ubuntu za Samsung Galaxy seriju telefona. Potraži na XDA forumu. Ali ne treba polagati mnogo nade u sve to, jer IT industrija postaje jako zla, alava, i nesposobna. Steve Balmer je pre samo 5 godina izjavio "Linux is cancer" a sada poseduju GitHub, implementirali su Linux SubSystem u Windows 10 i podržavaju GNU/Linux zajednicu...itd. Ko god misli da je to pozitivna stvar i da iza toga stoje dobre namere, treba da stavi prst na čelo i da se malo zapita. Proizvođačima hardware-a takođe ne treba verovati. Pogotovo proizvođačima matičnih ploča.

Neka se neko zapita zašto nije moguče instalirati libre boot na ni jednoj Intel ili AMD ploči koja je proizvedena posle 2013 godine?
 
Mislim da si (izuzetno) oštar ali si generalno u pravu.
Ja koristim Linux (Arch tj. Arco) nešto više od pola godine.
Krenuo sam sa Elementary-em prvobitno i sećam se da tu nisam mogao da rešim neke probleme poput buđenja LAN kontrolera kada se kompjuter vrati iz hibernacije. Jednostavno nisam znao da napišem skriptu koja bi sadržala 2 komande. :/

Iz nekog "distro-hopping" iskustva od ~ godinu dana mogu da kažem da sam rešio svaki problem na koji sam naišao (npr. uspešno podešavanje Sambe mi je jako dugo zadavalo probleme) i da sam ubeđen da je na Linux-u mnogo jednostavnije doći do rešenja jer postoji dosta zajednica koje su spremne da pomognu.
Problem je što su ljudi "raštrkani" po raznim forumima (i sajtovima nalik njima), Telegram (i sličnim) četovima i što nisu svi 24/7 podrška koja samo čeka nekog noob-a da postavi isto pitanje po ko zna koji put.
Kako god - ko koristi Arch - ima dosta prijateljski nastrojenih "komuna" kojima može da pristupi: ArcoLinux komuna (YT kanal, forum...), AnArchy Telegram chat, DistroTube i dosta stvari da nauči koje su generalno primnenjive na svakoj distribuciji / spin-off-u ...

Ono što je potrebno jeste strpljenje i volja i osnovno - makar je u mom slučaju tako bilo - samospoznaja da jako puno ne znam! Toliko puno da je pitanje hoću li stići dotaći (a kamoli naučiti nešto o tome) sve što me sada zanima, a toga je sve više i više svakim danom. :)

Poenta pisanija:
Generalno ne možemo svi da doprinesemo koliko bi voleli ali da Linux postaje sve atraktivniji - to definitivno i to paradoksalno zaslugom samog Microsoft-a.

Offtopic:
Ja npr ne mogu da dočekam dan kada će u ponudi biti funkcionalan Linux telefon. Toliko sam ogorčen na Android i Goolgle generalno da i sada razmišljam o povratku na neki stariji telefon ili na nekavu alternativu koja sigurno nije Huawei...

Librem 5? ili GrapheneOS (ali i dalje je to google/android u osnovi)

Znam da nekada preterujem, ali se nadam da mi Lega neće zameriti.



Arco je odličan i jako podcenjen distro. Ali kao i Arch, nije za svakoga. Ljude odbija rolling filozofija, a tu se opet vraćamo na generalni zaključak da ljudi ne žele da uče. Imaju strah od terminala i isfrustriraju se kad nešto "pukne" a na netu nalaze milion rešenja od kojih ni jedno ne radi. Ljudi se užasavaju kompajliranja iz source code-a. Jednostavno ne postoji taj X mindset i način razmišljanja.



Elementary je takav distro. Njihova filozofija je maksimalno jednostavan GNU/Linux za početnike kojima ne treba ništa više od osnovnih alata. Office, multimedija, net i ništa više od toga. I odlično radi to za šta je zamišljen.



To je poenta cele priče. Učenje kroz trial and error. Meni je recimo pre 10 godina Arch instalacija izgledala kao bauk i nešto besmisleno i nepotrebno i prekomplikovano, a danas je znam napamet, jer sam je odradio milion puta prateći uputstvo. Milion puta troubleshoot-ovao razne probleme sa GRUB-om, Xorg-om, raznim kernelima, drajverima, kompajliranjem, automatizacijom i pisanjem skripti. Samom instalacijom se nauči toliko da bukvalno nema problema koji je nemoguće rešiti jer tada sistem poznaješ ispod haube. Iz tog razloga prezirem skripte za automatsko instaliranje Arch-a. Ljudi. Uložite malo truda i vremena, vratiće vam se trostruko.

Ja već 5 dana radim na ovome http://wiki.linuxfromscratch.org/lfs/ i zaprepastio sam se koliko zapravo ne znam i koliko je ostalo da se nauči i savlada. Neverovatno je poučno i zanimljivo. Ko ima čelične živce, volju, i želi da nauči, moja topla preporuka.



Odavno postoji Ubuntu za Samsung Galaxy seriju telefona. Potraži na XDA forumu. Ali ne treba polagati mnogo nade u sve to, jer IT industrija postaje jako zla, alava, i nesposobna. Steve Balmer je pre samo 5 godina izjavio "Linux is cancer" a sada poseduju GitHub, implementirali su Linux SubSystem u Windows 10 i podržavaju GNU/Linux zajednicu...itd. Ko god misli da je to pozitivna stvar i da iza toga stoje dobre namere, treba da stavi prst na čelo i da se malo zapita. Proizvođačima hardware-a takođe ne treba verovati. Pogotovo proizvođačima matičnih ploča.

Neka se neko zapita zašto nije moguče instalirati libre boot na ni jednoj Intel ili AMD ploči koja je proizvedena posle 2013 godine?

Intel management engine i CIA snajka CIA :D.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno