Šta je novo?

Zabole me glava od linuxa.

  • Začetnik teme Deleted member 9456
  • Datum pokretanja
Offtopic:
Ja npr ne mogu da dočekam dan kada će u ponudi biti funkcionalan Linux telefon. Toliko sam ogorčen na Android i Goolgle generalno da i sada razmišljam o povratku na neki stariji telefon ili na nekavu alternativu koja sigurno nije Huawei...

Nisam baš siguran šta si ovde hteo da kažeš. Android se sastoji od Linux source code-a i Google bloatware-a, pri čemu instalacijom maltene bilo kojeg custom ROM-a praktično dobijaš čist Linux. Ja na sve svoje telefone u startu stavljam Lineage OS (i to unofficial verzije koje su dostupne za "jeftine" mobilne telefone). Je l' ti pod "funkcionalnim" Linux telefonom podrazumevaš npr. neki Debian-based OS ili šta?
 
Samo da se javim sa Ubuntu 20.04 sa Rampage V ploce :) Mislim da sam resio problem pa pisem kasnije.

Eto, vidiš. :) Sad lepo kreni da studiraš Gnome ekstenzije, jer default Ubuntu desktop nije ni lep, ni praktičan.
 
Eto, vidiš. :) Sad lepo kreni da studiraš Gnome ekstenzije, jer default Ubuntu desktop nije ni lep, ni praktičan.

Nazalost problem je delimicno resen. Cackajuci po biosu primetio sam da dobijem par minuta vise do pada sistema kada su upaljeni c state i intel speedstep. Onda sam dodao u grub acpi=off i noapic i sve je krenulo da radi kako trebe. Jedino sistem vidi samo jedno jezgro....

zcUbI.png
 
Isto se ponasa i Sackware. Jedno jezgro radi i to je to. Verovatno ima po def ugasen acpi i zato radi.
 
Isto se ponasa i Sackware. Jedno jezgro radi i to je to. Verovatno ima po def ugasen acpi i zato radi.

Jesi pokušao da malo pročačkaš podešavanja u BIOS-u? Uputstvo za tu ploču navodi da postoji CSM ("Compatibility Support Module") koji možeš da uključiš / isključiš, kao i Secure Boot (postoji opcija za "Other OS"), itd...?
 
Jesi pokušao da malo pročačkaš podešavanja u BIOS-u? Uputstvo za tu ploču navodi da postoji CSM ("Compatibility Support Module") koji možeš da uključiš / isključiš, kao i Secure Boot (postoji opcija za "Other OS"), itd...?

Sve sam kombinovao bez uspeha. Jedino ovo radi za sada.
 
Zbog cega najnoviji Linux 20 vise nije kompatibilan da se instalira pored Windowsa?
Hteo sam najnovjji Ubuntu da instaliram, i ne moze koliko vidim?

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 
Probaj mint 20, pitanje je da li imas slobodnog prostora naravno.
 
Imam nekih 50 GB, valjda je to dovoljno.

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 
Ja sam pre neku nedelju skinuo neki appliance koji je bio sa Ubuntu 18.04 verzijom, iznenadio sam se (negativno) koliko su izmenili konfiguraciju, skripte, na gore. Recimo, u fajlu za podesavanje adrese za mrezu, u skripti /etc/netplan/xxxxx.conf zabranjeno je koristiti TAB, vec iskljucivo space, pa tamo gde je potrebno da stoje karakteri, mora vise puta da se pritisne space, i tako u mnogim skriptama... SSH takodje. Zatim, u tom fajlu se podesava i DNS, umesto u /etc/resolv.conf.
To je samo jedan deo. Ne znam da li je tako i na 20-ici.
 
Ja sam pre neku nedelju skinuo neki appliance koji je bio sa Ubuntu 18.04 verzijom, iznenadio sam se (negativno) koliko su izmenili konfiguraciju, skripte, na gore. Recimo, u fajlu za podesavanje adrese za mrezu, u skripti /etc/netplan/xxxxx.conf zabranjeno je koristiti TAB, vec iskljucivo space, pa tamo gde je potrebno da stoje karakteri, mora vise puta da se pritisne space, i tako u mnogim skriptama... SSH takodje. Zatim, u tom fajlu se podesava i DNS, umesto u /etc/resolv.conf.
To je samo jedan deo. Ne znam da li je tako i na 20-ici.

Eh tako mora da bi moglo da se napise da sa ponosom predstavljau novu verziju, malo pretumbas, pocepas neke skripte i onda ti kazu imas google.
Evo ti Arch po onom kako smo navikli /etc/resolv.conf ali obrati paznju # NOTE: the libc resolver may not support more than 3 nameservers a ja naredjam kroz gui setovanje jedno 8 DNS servera a to nema svrhe. Na svasta sam nailazio, pozadine npr. moras da je imas u jpg i png formatu jer jedna skripta nece da primi tu sliku u png formatu, druga iskljucivo samo jpg ja imam ruznu naviku da stavljam login ekran, screensaver ekran i pozadinu istu sliku i iste programe u sve linuxe koje imam. Pitam samo kad ne mogu da nadjem resenje za neki problem, sad vise i ne pitam. Poenta zasto me neki ne mogu da smisle jer trazim da mi sve bude pod konac, ono oko Manjara i testing verzije ja vise verujem sta mi kaze @calexx jer i pise da je unstable verzija Manjara Arch stable verzija, reinstalacije mrzim iz dna duse. To oko gruba to je sitnica ali ako na njihovom forumu procitam glupost da je oduvek bila ikonica pingvina, prvo se zapitam sta radi moderator da tako nesto uopste pise a i oni su ga malo zavrnuli ali je @calex provalio u cemu je caka. Neki su cak trazili od mene da idem na win deo i pljujem win, zasto to da radim, imma win koji mi radi legalan i retko ga koristim. Iskljucivo koristim KDE-plasma distribucije, a koliko vidim skoro svi koriste XFCE koji nema toliku dinamiku izmena.

Kod:
# Generated by NetworkManager
nameserver 77.88.8.88
nameserver 208.67.222.222
nameserver 208.67.220.220
# NOTE: the libc resolver may not support more than 3 nameservers.
# The nameservers listed below may not be recognized.
nameserver 77.88.8.2
 
Generalno, nikad u zivotu nisam koristio vise od 2 DNS servera, ali znam da moze da podrzi 99% bar 4, ali siguran sam za CentOS, trebalo bi i drugi naravno. Obicno ugasim totalno NetworkManager.

Za okruzenje, nisam neko adekvatan za savet, ali uvek znam da je najbolje ono sto uvek radi, tj. okruzenje koje je uvek aktuelno i koje se skoro nikad ne menja. OpenBox, LXDE, XFCE, eventualno KDE plasma. Neka distribucija koja je stabilna i bez cestih promena, cackanja itd. Uzmi i CentOS, pa nece nista da ti fali. Znam da je tesko presaltati se zbog navika...
 
Generalno, nikad u zivotu nisam koristio vise od 2 DNS servera, ali znam da moze da podrzi 99% bar 4, ali siguran sam za CentOS, trebalo bi i drugi naravno. Obicno ugasim totalno NetworkManager.

Za okruzenje, nisam neko adekvatan za savet, ali uvek znam da je najbolje ono sto uvek radi, tj. okruzenje koje je uvek aktuelno i koje se skoro nikad ne menja. OpenBox, LXDE, XFCE, eventualno KDE plasma. Neka distribucija koja je stabilna i bez cestih promena, cackanja itd. Uzmi i CentOS, pa nece nista da ti fali. Znam da je tesko presaltati se zbog navika...

U principu ne moram nijedan da stavim uzece po defaultu iz rutera. Nego da lij e ovo tacno ili nije sto sam postovao jer je to iz Archa, video sam ono o cemu si pisao u Neon distrou (oni prave plasmu) baziran je na Ubutu 18.04, fajl je kod mene dve linije nema ni DNS niceg sto bi podscealo na nesto kad se resolv.conf u svim distribucijama
Operating System: Arch Linux
KDE Plasma Version: 5.19.3
KDE Frameworks Version: 5.72.0
Qt Version: 5.15.0
Kernel Version: 5.7.10-arch1-1
OS Type: 64-bit
Processors: 6 × AMD FX(tm)-6100 Six-Core Processor
Memory: 7.7 GiB of RAM
Graphics Processor: Radeon RX 560 Series


Kao sto sam napisao pitam a sad vise i ne pitam samo ako ne nadjem resenje na google i arch wiki i manjaro wiki
Testing grana je bila stavljena jer sam cekao novu plasmu i da vidim da li je nesto ispravljeno, drugar je stavio testig pa sam zatoi ja tad stavio testing granu


Masina treba da sluzi covekiu a ne on njoj, to su me ucili na fakultetu kad sam davnih godina studirao kibernetiku.

Pozdrav :)
 
Poslednja izmena od urednika:
Nisam se dugo bakcao sa Ubuntu ali mislim da tu nema nista sa instalerom. Mislim da fajlovi nisu zatvoreni u win i zbog toga ne moze da se instalira Ubuntu jer reba da odseca deo win particije. Postoje skripte koje na klik urade to u win ili totalno iskljuce fast boot, takodjer secam se da kod mene i biosu postoji fast boot upravo za win i da je iskljucen.
 
Instalirao, obnavljao neke distroe i sad gluposti. Jedan Manjaro ima u grub meniju svoju ikonu, drugi Manjaro nema. Trazim po netu i tamo neke 2017 pise navodno grub meni je samo sa pingvin ikonama, a evo ARCH ladnjaka ima svoju ikonu u grub meniju. Covek vise u nista ne moze biti siguran, dve iste verzije Manjara jedna ima ikonu u grub meniju druga nema. Sledece biser, jedan Manjaro ne moze dalje od 5.6 verzije kernela, kad se butuje izadje prvo pidzama na ekranu, isti Manjaro sasvim normalno butuje se sa kernelom 5.7. Ovo je postalo takvo zezanje da na istoj masini isti distro instaliran sa istog USB radi razlicito. Gubljenje vremena, zivaca, sati i sati pretrazivanja interneta za bezvezne tricarije. Skoro pukose 2 particije, nit sam ih pipo, retko kad pristupao, puce, nema ih, samo prazne particije kao da sam radio ponovo format na ext4. Dodje mi da zafrljacim komp kroz balkon, grozni win 10, spijunira, spor al kako god upalim i odem na njega on se podigne, radi taljiga, ako mi sumljivo nesto, ocas vratim sa zadnjeg restore pointa....

Манџаро је доста нестабилан, дигао сам давно руке од њега, увек нешто забрља, екстремно нестабилан понекад.
Користим Acronis бекап, што топло свима препоручујем.
Пробај са MX Linux, стабилан и лепо ради.
 
Zbog cega najnoviji Linux 20 vise nije kompatibilan da se instalira pored Windowsa?
Hteo sam najnovjji Ubuntu da instaliram, i ne moze koliko vidim?

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

Јесте, сваки је компатибилан, може сто посто.
Уђеш у Ubuntu, напишеш sudo update-grub
Нпр код мене је овако
Generating grub configuration file ...
using custom appearance settings
Found background image: /usr/share/backgrounds/MXLinux/grub/linen-gradientblu-grub.png
Found linux image: /boot/vmlinuz-5.1.2-antix.1-amd64-smp
Found initrd image: /boot/initrd.img-5.1.2-antix.1-amd64-smp
Found linux image: /boot/vmlinuz-4.19.43-antix.1-amd64-smp
Found initrd image: /boot/initrd.img-4.19.43-antix.1-amd64-smp
Found memtest86+ image: /boot/memtest86+.bin
Found FreeDOS on /dev/sda1
Found Windows Recovery Environment on /dev/sda4
Found Linux on /dev/sda9
done

Значи да је sda хард диск.
Напишеш sudo grub-install /dev/sda
 
Izgleda da su moje zalbe urodile plodom. Groovy Gorila uspesno instalirana na rampageV/5960x :)

Screenshot from 2020-10-17 11-06-02.png

A rezultat u windowsu :

viber_image_2020-10-16_23-15-44.jpg

Sad je jasno zasto radi render brze u Linuxu :)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno