Šta je novo?

Zabole me glava od linuxa.

  • Začetnik teme Deleted member 9456
  • Datum pokretanja
D

Deleted member 9456

Guest
Instalirao, obnavljao neke distroe i sad gluposti. Jedan Manjaro ima u grub meniju svoju ikonu, drugi Manjaro nema. Trazim po netu i tamo neke 2017 pise navodno grub meni je samo sa pingvin ikonama, a evo ARCH ladnjaka ima svoju ikonu u grub meniju. Covek vise u nista ne moze biti siguran, dve iste verzije Manjara jedna ima ikonu u grub meniju druga nema. Sledece biser, jedan Manjaro ne moze dalje od 5.6 verzije kernela, kad se butuje izadje prvo pidzama na ekranu, isti Manjaro sasvim normalno butuje se sa kernelom 5.7. Ovo je postalo takvo zezanje da na istoj masini isti distro instaliran sa istog USB radi razlicito. Gubljenje vremena, zivaca, sati i sati pretrazivanja interneta za bezvezne tricarije. Skoro pukose 2 particije, nit sam ih pipo, retko kad pristupao, puce, nema ih, samo prazne particije kao da sam radio ponovo format na ext4. Dodje mi da zafrljacim komp kroz balkon, grozni win 10, spijunira, spor al kako god upalim i odem na njega on se podigne, radi taljiga, ako mi sumljivo nesto, ocas vratim sa zadnjeg restore pointa....
 
kad napišu kršten window manager nek' se jave.chromeOS je ugodniji za rad od svakog linuksa ikad zajedno.
 
Mozda je vreme za promenu distroa :)

@Orchard, mozda KDE plasma?
Slazem se, ChromeOS na Chromebook-u, odlicna stvar.
 
A i ti si našao na šta ćeš da se žališ, Manjaro je bleeding edge distribucija koju održava šačica ljudi. Idi na neki od velikih komercijalnih distroa ako nećeš da se natežeš sa takvim stvarima.
 
A i ti si našao na šta ćeš da se žališ, Manjaro je bleeding edge distribucija koju održava šačica ljudi. Idi na neki od velikih komercijalnih distroa ako nećeš da se natežeš sa takvim stvarima.
Pa nebi bilo bas tako, nije bleeding edge jer ako ga ne ostavis na stable ima da se nacekas update u odnosu na Arch. On je samo Arch sa normalnim instalerom i kasni najmanje 2-3 nedelje za Arch promenama a tako se ponasaju i "normalni" distroi koji nisu RR. Do sad je Manjaro bio super distro. Sad se pojavio lik koji je napravio normalni instaler za Arch, radi ko satic, upravo pisem iz ARCH-a, ima cak 3 paket managera i to GUI KDE-plasma, Octopi, pamac-manager i svi rade
Kod:
uname -r
5.7.3-arch1-1


cat /etc/*-release
LSB_VERSION=1.4
DISTRIB_ID=Arch
DISTRIB_RELEASE=rolling
DISTRIB_DESCRIPTION="Arch Linux"
NAME="Arch Linux"
PRETTY_NAME="Arch Linux"
ID=arch
BUILD_ID=rolling
ANSI_COLOR="38;2;23;147;209"
HOME_URL="https://www.archlinux.org/"
DOCUMENTATION_URL="https://wiki.archlinux.org/"
SUPPORT_URL="https://bbs.archlinux.org/"
BUG_REPORT_URL="https://bugs.archlinux.org/"
LOGO=archlinux
 
Poslednja izmena od urednika:
KDE je trenutno jedno od najlakših desktop okruženja sa velikim mogućnostima podešavanja izgleda i funkcionalnosti i veoma aktivnim razvojem.

Daleko mi je najugodniji za korišćenje, uvek pre GNOME, koji mi jednostavno ne leži.

Ja i dalje ne mogu da shvatim da za neke koji su dugo u linux vodama instalacija archa predstavlja toliki bauk, jeste možda malo duža od klasičnih instalera ali uz gomilu tutorijala na youtubu uopšte nije veliki problem.

A za one koji baš ne žele da se bakću sa time, a žele distro zasnovan na archu, moja preporuka za endevouros https://endeavouros.com/

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 
Ljudi ja vas ne kapiram, niko nema ama bas nikakvu sugestiju, a kamoli resenje. Svi linux guru, svaki hvali neke distroe koji su svi ko jaje jajetu, osnova ista i menjau GUI. Svojevremeno sam pitao zasto update gruba ne vidi linuxe na btrfs particijama, muk-tisina. Jedini Manjaro vidi. Sad grub jedan manajro u odabiru linuxa u grubu ima oznaku Manjara drugi nema, procitam nebulozu tako je od 2017 a zanm da nije. Toliko ima distribucija, malo promenimo pozadine i proglasimo sa ponosom da smo napravili novi distro. Nekad sam raspakivao iso i menjao i ubacivao, bio je to neki distro za popravku linuxa, sad ga prodaju za parice, sad mi se to vise ne radi.
Evo ajd koji je ovo distro, autor sminke zna
Screenshot_20200620_123055.jpg

@sdejan, Kde-plasma mislis ali ima jedna mana, svaki novi riliz nesto ne radi od widgeta, pisu ljudi, igraju se i posle odustanu jer su mislisli da ce zaraditi parcie, na kraju predju na win, sklope pakt za djavolom i u svaki programcici nesto pride uvaljuju bio to AV koji niko nece ili neki malware
 
Poslednja izmena od urednika:
...a i dalje window manager zauzima 20x koliko ti je već rezolucija piksela da ti kaže koji program koristiš,kao da si ometen u razvoju.i ne može da se ugasi.upali to na nekom laptopu i zapitaj se što će ti to u životu kad sve i da si alergičan na win imaš toliko drugih rešenja...

da se razumemo,imam clear na par starijih mašina,držao sam na workstationu svašta od linuksa ali za bilo kakav GUI dizao win sa virtuelne...prosto su nesposobni,zatucani i ostrašćeni i zato nemaju ni posto učešća pored svega i imaće još manje.
 
Totalno nisi u pravu ali nema veze. Svakom svoje :)
 
Ljudi ja vas ne kapiram, niko nema ama bas nikakvu sugestiju, a kamoli resenje. Svi linux guru, svaki hvali neke distroe koji su svi ko jaje jajetu, osnova ista i menjau GUI. Svojevremeno sam pitao zasto update gruba ne vidi linuxe na btrfs particijama, muk-tisina. Jedini Manjaro vidi. Sad grub jedan manajro u odabiru linuxa u grubu ima oznaku Manjara drugi nema, procitam nebulozu tako je od 2017 a zanm da nije. Toliko ima distribucija, malo promenimo pozadine i proglasimo sa ponosom da smo napravili novi distro. Nekad sam raspakivao iso i menjao i ubacivao, bio je to neki distro za popravku linuxa, sad ga prodaju za parice, sad mi se to vise ne radi.
Evo ajd koji je ovo distro, autor sminke zna
Pogledajte prilog 286683

@sdejan, Kde-plasma mislis ali ima jedna mana, svaki novi riliz nesto ne radi od widgeta, pisu ljudi, igraju se i posle odustanu jer su mislisli da ce zaraditi parcie, na kraju predju na win, sklope pakt za djavolom i u svaki programcici nesto pride uvaljuju bio to AV koji niko nece ili neki malware

U pravu si, evo ja cu dati predlog za distro koji sam koristio i prilicno dobro ga poznajem, ali mnogi ce iskritikovati predlog, jer ga ne vole i izbegavaju ga, jer ima drugaciju filozofiju, deluje zastarelo, ali po meni s druge strane radi izuzetno stabilno, sigurno. Postoji KDE Plasma za njega, kao i sve ostalo, naravno i update, najbitnija stvar - Unix-like je, kao i FreeBSD. Slackware :). Veoma lagan za instaliranje, manipulaciju, ali moras da ga upoznas i mnoge stvari moras rucno da odradis, sto se meni licno svidja jer se tacno vidi sta je uradjeno detaljno.

Drugi predlozi koji su meni manje simpaticni, CentOS, koji imam na poslu (ali CLI), mozda Debian, to su proverene ozbiljne opcije. SuSE takodje. Ubuntu mi se licno ne dopada, kao ni ostali fork-ovi. Uvek sam radije za nezavistan i izvorni distro, plus ako je moguce klasika sto se svega tice, zivot s tim je jednostavniji ;).
 
Stara kuka @Calexx naso mu zasto nema manjaro oznake, drugi se krsti malo drugacije pa i ikona mora tako da se krsti. Iznenadjen sam Neon nema svoju ikonu u grubu
 
Instaliraj Windows 10 i mani se GNU/Linux-a. Sacuvaces sebi i vreme i zivce.
 
Instaliraj Windows 10 i mani se GNU/Linux-a. Sacuvaces sebi i vreme i zivce.

Sarkazam, prepostavljam. Ja koristim Linux baš zato što mi štedi vreme i živce. Dobro, možda sam ja pristrasan jer me Linux odavno 'lebom hrani.
 
Ne. Ozbiljan sam. GNU\Linux nije za svakoga.

Slazem se 100% :)

Kada sam hteo da svom radnom kompu dodam Linux nisam uspeo. Jednostavno Asus Rampage V + 5960x i Linux nece da rade zajedno. Sta god da uradim koji god distro da sam probao, komp se zamrzne posle 15-20 sec. A nekad zamrzne i instalaciju i mora hard reset. Negde po netu sam procitao da Asus nikad nije izbacio drajvere za oc ploce ukljucujuci i Rampage seriju. Tuzno ali je izgleda stvarno tako. Uspeo sam jednom da iscitam dmesg:

9UPWt.jpg

Tako da je Linux ostao na rigovima i Laptopu :)
 
Poslednja izmena:
Letimično guglanje za tu ploču mi kaže da stvarno postoji problem koji pominješ. Retko je danas videti neki hardver koji na Linux-u ne radi, sećam se kad je bilo teže naći onaj koji radi. Verovatno bi moglo da se nabudži da proradi, ali razumem te u potpunosti ako ne želiš da se maltretiraš.
 
Verujte mi legion i dedicated graphics sa screen brightness problemom,wifi i usb-c na 18.04 i 20.04, haos. Ali posl 4 sata zajebancije uspeo(probao i arch,i ubuntu i mint i popos)

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Letimično guglanje za tu ploču mi kaže da stvarno postoji problem koji pominješ. Retko je danas videti neki hardver koji na Linux-u ne radi, sećam se kad je bilo teže naći onaj koji radi. Verovatno bi moglo da se nabudži da proradi, ali razumem te u potpunosti ako ne želiš da se maltretiraš.

Nabudzio sam ga jednom tj. mislio sam da sam ga nabudzio :) I radio je uredno do restarta...posle je bila ista pesma. To i jeste problem za ozbiljan rad sto stalno nesto moras da budzis (na kraju dana si vise budzio nego sto si radio :)), ali to je tako kad je nesto dzabe :) Super je Linux, ali mnogo toga ne radi na njemu. Ni jedan jedini program za projektovanje koji ja koristim nema podrsku za Linux. Za neobavezno koriscenje, mining i servere je dobar. Ali meni za posao nazalost nema upotrebnu vrednost.
 
Poslednja izmena:
Kao da nista nisam pisao, ali nema veze :).

Licno sam probao na gomili hw-a (specificnog), sto serverskog, sto obicnog, ukljucujuci i neke gejmerske ploce, uglavnom intel platforma. Slackware ima fantasticnu pokrivenost sto se tice hw-a, bilo da je u pitanju matori ili noviji hw. Znam da nije dugo izbacena novija verzija (iz stable segmenta), ali current se azurira redovno, ima sve sto je potrebno. Jedino sto bih napomenuo, da je filozofija drugacija u odnosu na klasican Linux, mnoge stvari moraju rucno da se odrade, nije bas "out of the box" spreman kao neki ubuntu, ali zato u tome i ima prednost, jer je na neki nacin zasticen i stabilan.

Razumem da je mnogima cimanje da radi sa njim, verovatno zato sto su drugacije navikli, ili mozda zato sto ima rucnog doterivanja stvari (stara dobra klasika), ali stvarno steta je da se ne proba jedan ovako fantastican sistem, takodje i FreeBSD, za koji je doduse poznato da ima dosta slabiju podrsku za hw u odnosu na Slackware.
 
Nabudzio sam ga jednom tj. mislio sam da sam ga nabudzio :) I radio je uredno do restarta...posle je bila ista pesma. To i jeste problem za ozbiljan rad sto stalno nesto moras da budzis (na kraju dana si vise budzio nego sto si radio :)), ali to je tako kad je nesto dzabe :) Super je Linux, ali mnogo toga ne radi na njemu. Ni jedan jedini program za projektovanje koji ja koristim nema podrsku za Linux. Za neobavezno koriscenje, mining i servere je dobar. Ali meni za posao nazalost nema upotrebnu vrednost.

CAD je verovatno u ovom trenutku jedina slaba tačka upotrebe desktop Linux-a. Ima CAD softvera, ali ne onog na kog je većina navikla.

Nisi ti video kakvo je budženje bilo pre 15 godina, danas skoro sve radi pravo iz kutije. Nekad je to bilo, kako je opisao jedan, kao da hodaš po tankom ledu, plašeći se da ako jače nagaziš, sve ima da prsne. Danas je uživancija, ako nešto i zeza, to namestiš jednom i miran si dugo, zato i kažem da štedi živce. Doduše novi Ubuntu 20.04 me namučio, mislim da sam mu tek sad isterao sve bubice.
 
Kao da nista nisam pisao, ali nema veze :).

Licno sam probao na gomili hw-a (specificnog), sto serverskog, sto obicnog, ukljucujuci i neke gejmerske ploce, uglavnom intel platforma. Slackware ima fantasticnu pokrivenost sto se tice hw-a, bilo da je u pitanju matori ili noviji hw. Znam da nije dugo izbacena novija verzija (iz stable segmenta), ali current se azurira redovno, ima sve sto je potrebno. Jedino sto bih napomenuo, da je filozofija drugacija u odnosu na klasican Linux, mnoge stvari moraju rucno da se odrade, nije bas "out of the box" spreman kao neki ubuntu, ali zato u tome i ima prednost, jer je na neki nacin zasticen i stabilan.

Razumem da je mnogima cimanje da radi sa njim, verovatno zato sto su drugacije navikli, ili mozda zato sto ima rucnog doterivanja stvari (stara dobra klasika), ali stvarno steta je da se ne proba jedan ovako fantastican sistem, takodje i FreeBSD, za koji je doduse poznato da ima dosta slabiju podrsku za hw u odnosu na Slackware.

Probacu ja :) Vidim da ima i live verzija za test, pa cu da krenem odatle.
 
Evo Manjaro sa cijim grub menijem dizem sve ostale linux. Manjaro stable i kad se podize pojavi se ovo, vertikalne linije ali boje su tu:
IMG_20200624_184457_BURST2.jpg
Posle jedno 60 sekundi pojavi se normalno login ekran u HD rezoluciji.
U svakom drugom linuxu kojipodizem i drugom Manjaru ovog nema. Koji mu je djavo, kartica AMD Radeon RX560 Asus, polaris11.
Drajveri su amdgpu slobodni, gde i sta da mu promenim da se unormali, monitor je vezan preko dvi-D adaptera - Hdmi kabla i HDMI ulaz na monitoru.
 
kucaj dmesg --level=err,warn da vidimo gde je zapelo :)
 
kucaj dmesg --level=err,warn da vidimo gde je zapelo :)
Kod:
dmesg --level=err,warn
[    0.053733] ACPI BIOS Warning (bug): Optional FADT field Pm2ControlBlock has valid Length but zero Address: 0x0000000000000000/0x1 (20200326/tbfadt-615)
[    1.547825] i8042: PNP: PS/2 appears to have AUX port disabled, if this is incorrect please boot with i8042.nopnp
[    1.566093] Warning! ehci_hcd should always be loaded before uhci_hcd and ohci_hcd, not after
[    1.733317] ata5.00: limited to UDMA/33 due to 40-wire cable
[   10.205709] r8169 0000:04:00.0: can't disable ASPM; OS doesn't have ASPM control
[   10.839805] CRAT table not found
[   15.200636] kauditd_printk_skb: 23 callbacks suppressed
[   17.119724] uvcvideo 4-2:1.0: Entity type for entity Extension 4 was not initialized!
[   17.119730] uvcvideo 4-2:1.0: Entity type for entity Extension 6 was not initialized!
[   17.119734] uvcvideo 4-2:1.0: Entity type for entity Extension 7 was not initialized!
[   17.119737] uvcvideo 4-2:1.0: Entity type for entity Processing 2 was not initialized!
[   17.119740] uvcvideo 4-2:1.0: Entity type for entity Extension 3 was not initialized!
[   17.119744] uvcvideo 4-2:1.0: Entity type for entity Camera 1 was not initialized!
[   28.126354] f71882fg f71882fg.1152: hwmon_device_register() is deprecated. Please convert the driver to use hwmon_device_register_with_info().
[   32.569125] kauditd_printk_skb: 10 callbacks suppressed
[   48.866785] kauditd_printk_skb: 7 callbacks suppressed
[  122.420261] kauditd_printk_skb: 11 callbacks suppressed
 
Poslednja izmena od urednika:
Neverovatno je npr. Arch je na kernelu 5.7.5 i sasvim normalno se podize, Manjaro koji je isti kao ovaj, instaliran sa istog USB, isto se sasvim normalno podize, bez ove gluposti na slici. Nisam na Uefi, klasika MBR, grub je na malom SSD disk, ne znam kave ATA prijavljuje kad ja nema ni A od ATA, sve je SATA niti na ploci ima bilo kakav utikac za ata diskove , sve je na SATA kontroleru. MB je ms7693
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh Dno