Šta je novo?

Predlog za konfiguraciju do 1700€

Lumardroid

Poznat
Učlanjen(a)
19.06.2020
Poruke
0
Poena
30
Potrebna mi je konfiguracija za streaming, editing i gaming do 1700€. Molim za konkretan predlog po komponentama. Moja ideja ukljucuje AMD procesor.
S obzirom da hocu profesionalno da se bavim navedenim, molim vas za pomoc. Po mogicstvu sto jeftinije.
Hvala unapred!
 
Pa procesor mora biti najmanje 3900x, koji je trenutno oko 430 evra, manje vise, napajanje ovde mora biti oko 1000 W sigurno, graficka karta neka Nvidia RTX 2070 Super.

E sad, budi konkretniji za druge komponente, pa cemo onda videti dalje.
 
zasto mora biti napajanje od 1000w?
 
Pa pozeljno je, jer takav sistem ce trositi puno struje, i treba imati dovoljno snage u rezervi, ako zatreba kasnije.
 
Za tu kombinaciju dobrih 650W puna kapa,
 
ne slazem se, zavisi koju bude uzeo graficku, koliko ce hard diskova imati, koji procesor, 650 W je zaista tesno za takvu masinu. Da si rekao 800 W, bilo bi ok.

Nego dajte predlozite mu masinu, vratite se na temu, nismo ovde da bismo pricali gluposto, vec da mu pomognemo da sastavi.

Moj predlog:

AMD Ryzen 9 3900X, 12x 3.80GHz - oko 440 evra
Ploca: MSI MAG X570 Tomahawk WIFI - oko 215 evra
CPU kuler Bequiet Shadow Rock 3 - oko 46 evra
memorija; G.Skill Trident Z RGB DIMM Kit 32GB, DDR4-3466, CL16-18-18-38 - oko 190 evra
Grafika: Palit GeForce RTX 2060 SUPER Dual, 8GB GDDR6 - oko 390 evra
Kuciste: Fractal Design 7 Compact - 130 evra
hard disk: Toshiba X300 Performance 4TB, SATA 6Gb/s, bulk - oko 110 evra
SSD - Silicon Power P34A80 512GB, M.2 - oko 85 evra
be quiet! System Power 9 CM 700W ATX 2.51 - 80 evra

ispada oko 1686 evra sve ovo


Monitor sde naravno ne racuna, za njega se snadji sam
nao
 
x570 Tomahawk za 215e? Gledas kod Alternate-a cena, 250e min je realnije u slobodnoj prodaji... Cak su i za X570 TUF skocile cene...

Kuler Scythe Fuma 2, ~52/55 evra, bolja opcija od svih ispod preskupe Noctue dh15 kao i od celog BQ asortimana...

Sta fali Crucial MX500 opciji za SSD? Eventualno da ide na 2x512 ssd+ hdd od 2TB u startu ili makar kasnije doda jos jedan SSD zbog brzih ucitavanja? Znacice mu i za video obradu (idealno bi bilo makar 256/512gb+1tb+ veci hdd -> os+igre/video+sve ostalo)

Ako ne juri neki konkretan model sto se rama (rgb) tice moze da pojuri sta je jeftinije od Patriot/Corsair/Crucial Ballistix ili Trident Z na 3200 i proba sa klokom...

Fractal 7 je losa opcija za kuciste u rangu do 100e, ako hoce bolje hladjenje neka pojuri BQ PureBase 500DX ili Fractal Meshify C (odnosno obicne non-mesh 500/Define C). 500DX apsolutni best buy trenutno (ako moze da nadje) + dolazi sa 3 SilentWings 140mm fana (doduse 3pin), tako da mu dodatan trosak na fanove nije potreban (2front +1 back setup). DX takodje ima ARGB - sto dokazano poboljsava hladjenje :p

Za napajanje zasto ne Corsair RMX 750 gold? Odlicna garancija ide uz isto

Koja je logika iza 2060super?
Zar ne moze da zonglira sa komponentama i pojuri 5700xt odnosno kes preusmeri na grafu (i naravno storage)? Cak mi i 5700 deluje kao cenovno bolja opcija od 2060super (jedino sto ostaje pitanje za drajvere)
I tu se postavlja pitanje u kojoj rezoluciji kao i koje igre planira da igra (kapiram popularne mp shootere) i da li mu je potreban monitor...


Ne znam po kojoj logici kosta sklapa, ali dosta nerezonskih (skupih) opcija je preporucio...
 
Poslednja izmena:
x570 Tomahawk za 215e? Gledas kod Alternate-a cena, 250e min je realnije u slobodnoj prodaji... Cak su i za X570 TUF skocile cene...

Kuler Scythe Fuma 2, ~52/55 evra, bolja opcija od svih ispod preskupe Noctue dh15 kao i od celog BQ asortimana...

Sta fali Crucial MX500 opciji za SSD? Eventualno da ide na 2x512 ssd+ hdd od 2TB u startu ili makar kasnije doda jos jedan SSD zbog brzih ucitavanja? Znacice mu i za video obradu (idealno bi bilo makar 256/512gb+1tb+ veci hdd -> os+igre/video+sve ostalo)

Ako ne juri neki konkretan model sto se rama (rgb) tice moze da pojuri sta je jeftinije od Patriot/Corsair/Crucial Ballistix ili Trident Z na 3200 i proba sa klokom...

Fractal 7 je losa opcija za kuciste u rangu do 100e, ako hoce bolje hladjenje neka pojuri BQ PureBase 500DX ili Fractal Meshify C (odnosno obicne non-mesh 500/Define C). 500DX apsolutni best buy trenutno (ako moze da nadje) + dolazi sa 3 SilentWings 140mm fana (doduse 3pin), tako da mu dodatan trosak na fanove nije potreban (2front +1 back setup). DX takodje ima ARGB - sto dokazano poboljsava hladjenje :p

Za napajanje zasto ne Corsair RMX 750 gold? Odlicna garancija ide uz isto

Koja je logika iza 2060super?
Zar ne moze da zonglira sa komponentama i pojuri 5700xt odnosno kes preusmeri na grafu (i naravno storage)? Cak mi i 5700 deluje kao cenovno bolja opcija od 2060super (jedino sto ostaje pitanje za drajvere)
I tu se postavlja pitanje u kojoj rezoluciji kao i koje igre planira da igra (kapiram popularne mp shootere) i da li mu je potreban monitor...


Ne znam po kojoj logici kosta sklapa, ali dosta nerezonskih (skupih) opcija je preporucio...

Pa ok, sve moze da se menja, to je samo neki PRVI predlog, ne znaci i da je definitivan. Kuciste Pure Base 500DX je ok, ako hoce za manje para. Stavio sam Fractal 7 Compact jer je u pitanju zaista odlican kvalitet, koji tesko da ima u toj klasi. Ako gresim, ispravi me.

Hard diskovi su jeftini, pa ok, moze jedan od 2 TB, i da uzme 2x512 GB SSD i stavi ih u RAID mod.


RAM je bitno da bude 32 GB, jer realno, za takvu skupu masinu od 1700 evra sto bi uzimao samo 16 GB. Nije mnogo sad bitno koja marka, ja sam uzeo tu jer ima dobru cenu za 32 GB kit.

Napajanje je to Corsair dosta dobro, da, moze i to.

Nvidia 2060 Super je bolja graficka od bilo kod trenutno dostuonog AMD GPU, tako da mislim da je opravdano. 2070 je vec osetno skuplji...


Autor teme se ne javlja...gde li se zagubi ?


Treba da se razmisli o nabavki preko Madjara, zbog osetno boljeg izbora komponenti i nizih cena.
 
Poslednja izmena:
Bolji airflow nude DX i Meshify, sumnjam da je BQ toliko losije odradjeno od Fractala, pritom ARGB i 3 SilentWings 140mm (3x10e) su itekako veliki plus u klasi do 100e, jer kod ostalih vrse posao ali bi bilo pozeljno da se zamene... Pritom sa ovim Scythom (uz malo podesavanja) moze skoro silent konfiguraciju da sklopi, gde bi mu grafa bila najbucniji deo build-a.

32gb sam i mislio ali neku 3200Mhz opciju koja je jeftija (onda moze i da pojuri B-die za oc na 3600)

390e za 2060super?
~420e Pulse/Gaming OC 5700xt (najbolji jeftiniji custom modeli) po meni licno nudi najbolji price/performance odnos, drajveri su problematicni tako da za iskustva sa istim moze da pita clanove na forumu. (i da li je NV bolja opcija za stream). Slobodno pogledaj testove, ~10% sporija od 2070super ali zato 100e jeftinija...A koja grafa mu treba, opet zavisi u kojoj rez i sta planira da igra...

U svakom slucaju za komponente bih gledao da prodjem jeftinije kako bi se novac preusmerio na GPU... Ako moze finansijski 500 SSD+neki 1tb nvme (WD blue ili Adata 8200, u eu kostaju isto kao i 1tb Evo) sa vecim TBW-om za igre i video obradu, 2tb HDD moze i tu Toshibu (koja je najjeftinija opcija)

I na kraju dana opet sve to zavisi sta moze da nabavi i koliko ce ga kostati u Srbiji da juri...
 
Poslednja izmena:
Postovani Kosta,
Izuzetno sam zahvalan na opsirnom i konkretnom odgovoru. Vidm da baratate temaitkom i vas savet mi je osnova za kupovinu. Redovno pratim KP zbog nizih cena. Ja sam razmisljao o kucistu NZXT H500i ali se upravo pojavilo Redragon Grimlock GC 602 za 60€ i ne znam da li je dovoljno dobro. Moze predlog?
Koja je razlika izmedju 16gb 3600mhz i 32 gb 3466mhz? (Osim u ceni)
I kao zadnje, da li napajanje od 750 ili 800w, da li je bitno da je modularno, i da li mi mozete dati konkretan predlog dobrog i povoljnog napajanja?
Zahvalan sam i drugim ucesnicima foruma na predlozima.
Unapred mnogo hvala.
 
Cudno je samo da se autor teme uopste ne javlja...Lumardroid...

Pa ono, za 1700 evra ladno moze da kupi i Nvidia 2070 Super, ali onda mora puno da stedi na drugim komponentama. Ja ne bih uopste isao na AMD grafiku.

Ponavljam, treba da decko vidi da nabavi makar neke od komponenata preko Madjarske,kako bi ga makar malo jeftinije ispalo. Ako ima mogucnosti, naravno.
 
Cudno je samo da se autor teme uopste ne javlja...Lumardroid...

Pa ono, za 1700 evra ladno moze da kupi i Nvidia 2070 Super, ali onda mora puno da stedi na drugim komponentama. Ja ne bih uopste isao na AMD grafiku.

Ponavljam, treba da decko vidi da nabavi makar neke od komponenata preko Madjarske,kako bi ga makar malo jeftinije ispalo. Ako ima mogucnosti, naravno.
Postovani Kosta,
Izuzetno sam zahvalan na opsirnom i konkretnom odgovoru. Vidm da baratate temaitkom i vas savet mi je osnova za kupovinu. Redovno pratim KP zbog nizih cena. Ja sam razmisljao o kucistu NZXT H500i ali se upravo pojavilo Redragon Grimlock GC 602 za 60€ i ne znam da li je dovoljno dobro. Moze predlog?
Koja je razlika izmedju 16gb 3600mhz i 32 gb 3466mhz? (Osim u ceni)
I kao zadnje, da li napajanje od 750 ili 800w, da li je bitno da je modularno, i da li mi mozete dati konkretan predlog dobrog i povoljnog napajanja?
Zahvalan sam i drugim ucesnicima foruma na predlozima.
Unapred mnogo hvala.
 
Dragi Lumardroid,

Kuciste to nije lose, ali zar ne mislis da je 1700 evra masina zaslužilo neko kućište od oko 85-90 evra, jer čemu davati 1700 evra za ceo komp, ako je kućište prosek ?
Ono, to tvoje nije loše, ali ja ne bih... Vidi kućište SilentiumPC , dva predloga ti dajem:

1 - https://www.silentiumpc.com/en/product/signum-sg7v-tg/ - very high airflow
2- https://www.silentiumpc.com/en/product/armis-ar7x-evo-tg-argb/ - dual tempered glass, isto vrlo kvalitetno

Memoriju uzmi sa što nižim latencijama, zato sam i gore i dao koju, pogledaj u predlogu mašine, ja bih samo tu memoruju uzeo. 3600 MHz za AMD nije potrebno, kupi ovu koju sam predložio gore, i ako baš moraš, overklokuj je posle na 3600 MHz, pazi samo da latencije budu što je moguće niže, i napon oko 1,45 do 1,50 V, na memoriji.

G.Skill Trident Z RGB DIMM Kit 32GB, DDR4-3466, CL16-18-18-38 - oko 190 evra - apsolutni TOP, a cena je super, latencije se još mogu utegnuti na CL14, uz veći napon i precizna podešavanja. Bolje od ove memorije ti ne treba !!!


Napajanje ovo gore što sam ti dao je sasvim dobro, možeš li gledati neko od 750 ili 850 W, takođe Bequiet, ali moraš imati na umu da su kvalitetnija napajanja od predloženog skuplja i po 50 evra i više...

1- Corsair RM Series RM750 2019, 750W ATX 2.52 (CP-9020195-EU) - ovde u Nemackoj je 115 evra
2- FSP Hydro G Pro 850W ATX 2.52 - 130 evra


Pazi, ovo su dosta kvalitetnija napajanja od bilo kog gore spomenutog, vidi ako si spreman da das ovolike pare...ako ne, uzimaj ono Bequiet od 700 W što stoji u mom predlogu mašine
 
Poslednja izmena:
x570 Tomahawk za 215e? Gledas kod Alternate-a cena, 250e min je realnije u slobodnoj prodaji... Cak su i za X570 TUF skocile cene...

Kuler Scythe Fuma 2, ~52/55 evra, bolja opcija od svih ispod preskupe Noctue dh15 kao i od celog BQ asortimana...

Sta fali Crucial MX500 opciji za SSD? Eventualno da ide na 2x512 ssd+ hdd od 2TB u startu ili makar kasnije doda jos jedan SSD zbog brzih ucitavanja? Znacice mu i za video obradu (idealno bi bilo makar 256/512gb+1tb+ veci hdd -> os+igre/video+sve ostalo)

Ako ne juri neki konkretan model sto se rama (rgb) tice moze da pojuri sta je jeftinije od Patriot/Corsair/Crucial Ballistix ili Trident Z na 3200 i proba sa klokom...

Fractal 7 je losa opcija za kuciste u rangu do 100e, ako hoce bolje hladjenje neka pojuri BQ PureBase 500DX ili Fractal Meshify C (odnosno obicne non-mesh 500/Define C). 500DX apsolutni best buy trenutno (ako moze da nadje) + dolazi sa 3 SilentWings 140mm fana (doduse 3pin), tako da mu dodatan trosak na fanove nije potreban (2front +1 back setup). DX takodje ima ARGB - sto dokazano poboljsava hladjenje :p

Za napajanje zasto ne Corsair RMX 750 gold? Odlicna garancija ide uz isto

Koja je logika iza 2060super?
Zar ne moze da zonglira sa komponentama i pojuri 5700xt odnosno kes preusmeri na grafu (i naravno storage)? Cak mi i 5700 deluje kao cenovno bolja opcija od 2060super (jedino sto ostaje pitanje za drajvere)
I tu se postavlja pitanje u kojoj rezoluciji kao i koje igre planira da igra (kapiram popularne mp shootere) i da li mu je potreban monitor...


Ne znam po kojoj logici kosta sklapa, ali dosta nerezonskih (skupih) opcija je preporucio...

Slažem se sa ovim, jedino bih ipak išao na NVidia grafiku, iz dva razloga.

Prvo, izbegne se AMD lutrija sa drajverima za Navi. Ako se mašina koristi profesionalno, ne bih se igrao, makar dao i 50-100€ više za grafiku...da je za kućni gaming, rekao bih "uzmi 5700XT, why not".
Drugo, CUDA i NVENC, koje može da iskoristi za to što treba da radi. Zbog NVENC-a čak može da prođe i sa slabijim procesorom (3700X) i da uloži u jaču grafiku, no to će zavisiti od programa koji se koriste i potreba...
 
Da mu olaksam onda ako moze i 3700x? :)

CPU:
AMD Ryzen 7 3700x (8x 3,6 GHz) Soc4 AM4 CPU BOX (+Wraith Prism) €300

MOBO:
ASUS TUF Gaming X570-Plus (Wi-Fi) EUR 220
MSI X570 TOMAHAWK WiFi EUR 240
MSI MEG X570 Unify EUR 310
GPU:
PowerColor Radeon RX 5700 XT Red Devil EUR 465
MSI 5700xt Gaming X EUR 454
Gigabyte Aorus Radeon (Gaming OC) RX 5700 XT/Sapphire RX 5700 XT Nitro+
RAM:
Corsair Vengeance LPX 16GB 3200MHz 72e
OR
Crucial Ballistix 16GB 3200MHz (CL16) EUR 80
Patriot Viper Steel DIMM Kit 16GB 2x8GB 3600MHz ( CL17-19-19-39) EUR 83

SSD:
2x Samsung EVO 860 1tb SSD EUR 120
OR
Corsair Force MP510 960GB NVMe (PCIe Gen3 TBW 1.7PB) EUR 125
ADATA XPG SX8200 Pro 1TB (TWB 640TB) 150e
Gigabyte NVMe SSD M.2 2280 1TB (TBW 1.6 PB) EUR 146
Western Digital WD Black SN750 NVMe SSD 1TB (TBW 640TB) EUR 160
Silicon power SSD P34A80 1TB (TBW 1.665 PB) EUR 160
1x Toshiba P300 3TB 7200rpm HDD EUR 70
PSU:
Seasonic FOCUS Plus 650 Watt Platinum… EUR 112,99
OR
Corsair RMx Series RM650x/750x 2018 EUR 110/125
Seasonic Focus PX 650W plat EUR 125
be quiet! Straight Power 11 Platinum 650W EUR 120
Fractal Design Ion+ 660P 660W EUR 120
Case:
BeQuiet PureBase 500 Grey TG EUR 80
BeQuiet PureBase 500DX TG EUR 100
Fractal Design Define C/Meshify C 85
+arctic freezer 5er set 120mm pwm fans (opciono)
+Scythe Fuma 2

Monitor
AOC CQ32G1/27G2
ASUS TUF Gaming VG27AQ
ASUS VG279Q (1080p 144hz ips)
MSI MA272CQR
LG UG 27GL850-B
ViewSonic VX2758-2KP-mhd

(sto se monitora tice samo bih Asuse uzeo u razmatranje za licne potrebe, mada uzeci u obzir da je njemu potreban za rad, neki LG 29" bi bolje isao)

Sa moje liste, cene nisu bas aktuelne za neke (moracu da apdejtujem uskoro), ali manje-vise to je to...
Mada su cene za SSD-ove, PSU, RAM i x570 plojke skocile i poprilicno varirale u poslednjih par meseci
U principu je sve neki "best buy" u klasi, tj preporuke kao kvalitetnije opcije (tako da uvek moze da se obori konacna cena izborom jeftinijih komponenti)

Ne znam kakva mu je situacija i sa uvozom, bacio sam pogled na MM/Saturn prakticno ista konfiguracija sklopljenja od komponenti kod njih (i recimo Alternate) dobrih 15-20% vise izlazi sada nego pre ove situacije sa human malware-om...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno