Šta je novo?

Savet za monitor/graficku kombo

Envoy

Cenjen
Učlanjen(a)
09.06.2020
Poruke
1,316
Poena
145
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen R5 5600 & Arctic Freezer A35 ARGB
Matična ploča
ASUS TUF GAMING B550M-E WIFI
RAM
32 GB Patriot Viper 3000 MHz
GPU
ZOTAC GAMING GeForce RTX 3080 Trinity OC
Storage
2TB Kingston KC3000 + Apacer 1TB AS2280P4U PRO
PSU
SeaSonic G12 750W Gold
Kućište
ASUS PRIME AP201 White
Monitor
GIGABYTE G27Q
Miš & tastatura
HyperX Pulsefire Dart & HyperX Alloy Origins Core
Mobilni telefon
iPhone 13 128GB
Pristup internetu
  1. Optički internet
Nedavno sam uzeo novi komp ali sam odlozio kupovinu graficke i monitora. Trenutno sam na dual monitor setup sa dva praistorijska monitora (22" 16:10 i 17" 5:4) a to trenutno tera praistorijska graficka sa dva DVI izlaza u kombinaciji sa jednim DVI-VGA adapterom. To kako tako zavrsava posao (bukvalno se koristi za posao) ali sada bi hteo da se pocastim necim modernim ali nemam pojma sta zelim.

Hteo bi da MOGU da igram igrice ali to nuzno ne znaci da cu igrati igrice. Nisam mnogo osetljiv na frejmrejt (igram igrice na mobilnom telefonu kada stignem a tamo je fps nikakav) ali ako placam hocu da to radi dobro. Igrice koje bi igrao su GTAV, Mafia Remastered, RDR2, Elden Ring i Cyberpunk 2077. Online pucacine (Kanter i slicno) bi mozda upalio par puta ali me to slabo zanima u ovim srednjim tridesetim godinama tako da to nije fokus a pogotovo nema govora o online takmicenju.

Fokus je na poslovnoj primeni sto znaci voleo bi da probam ultrawide ali pojma nemam kako to izgleda osim da mi se ideja zakrivljenog ekrana ne dopada previse (traume zbog ispupcenog CRT monitora). Video sam u Comtrade neki ASUS 49" ali to mi deluje preveliko a i cena je takva. Iako po tjubu samo hvale ljudi takve monitore. Ultrawide 34" nisam video uzivo. Jel ima to negde da se proba barem pet minuta?

Opcije su: 1. AOC/Viewsonic/Lenovo/Philips 31.5" 75Hz za 25-30000 dinara, 2. Ultrawide 34" za mnogo vise para ali nije problem ako vredi, 3. 2x24" neki IPS solidan sa Freesync, 4. 2x27" 1440p neki IPS solidan sa Freesync, 4. AOC 31.5" VA 144Hz, 5. nesto peto?

Budzet nije fiksan ali nije neogranicen, volim dobar deal i best buy varijante ali to ne znaci da nemam kesa da platim. Konfa koju sam planirao je bila 75000 dinara sa grafickom a na kraju je ispalo 82000 bez graficke tako da sam klizan po tom pitanju. Moze dobar kombo i za 50000 dinara a moze i za 100000 dinara, preko te sume bas i nemam da se luksuziram u ovom momentu. Budzet takodje zavisi od korone, situacije sa poslom i sto nekih stvari i monitor i graficka bi idealno bili da se kupe na jesen zbog graficke tako da je ova tema vise brainstorming tipa dok ne dodje povoljno vreme za kupovinu. Monitor moze i sad ako ima da se kupi, graficku ne bih dok ne izadje nova generacija pa da vidimo sta i kako.

Znam samo da mi je ovih 22" postalo malo, pa nesto ne razmisljam o jednom 24" ili 27" monitoru kao apgrejdu. Sedi se na 60-70 cm od monitora, ne vidim bas najbolje tako da taj visok ppi je vise mana nego prednost ali ajde da se uzdam na bolji W10 scaling u buducnosti i da uzmem ostriji monitor. Nisam siguran da li cu videti tih 144Hz, od naglog kocenja mi bude muka tako da sumnjam da bi imao koristi od tih novotarija tipa 240Hz ili VR kaciga ali bi mnogo voleo da probam.

Prednost nVidia zbog CUDA. Osim ako AMD nije konacno napisao krstene drajvere koji su podrzani u svim programima koji koriste GPU akceleraciju.
 
2. ne moraš baš najjeftiniji ali 1440p UM serije bi ti baš legao za sve što si napisao.

ne ostaje puno za kartu,ali pošto je nvidia obsvezna,a ti ćeš uzeti freesync monitor (nemaš para za g sync uw) neka ti neko kaže koja podržava/bi podržala.ovsko na prvu 16x0 (ti) ali podvlačim,sad je najbitnije 1440p 34" uwd da uzmeš.
 
Jel valja cemu LCPOWER LC-M34-UWQHD-100-C? Google je nasao bug.hr recenziju, nisu ga napljuvali osim postolja ali cu verovatno uzeti nosac sa gasnim amortizerom tako da to nije problem. Deluje kao dobar odnos ulozeno/dobijeno.

Nesto mi LC Power ne uliva poverenje sto se monitora tice ali slicno je bilo i kada sam uzimao Acer, pre toga nisu ni prodavali monitore. LC Power me nije odusevio sa napajanjima i kulerima.

Ako uzmem 1440p ultrawide onda mi ostaje da se nadam da ce nVidia ponuditi nesto do 400 evra sto moze ispratiti ovu rezoluciju? Kako izgleda 2560x1080 na 34 incha ultravajd? Ti modeli su drasticno jeftiniji. Jel mnogo crnasto sa nekh 70cm udaljenosti? Sad sam na 1680x1050 22 incha i to mi je okej mada je VGA-DVI tako da nije najostrije.
 
u igrama odlično,ali gubiš puno prostora...primarno po meni je kakav ti je vid,ja npr vidim odlično i smetao mi je 1080p i nikako nisam mogao da prežalim izgubljeni prostor.koliko znam samo LG pravi te panele (ips uwd) ne znam jel' neki kinez krenuo,i slabo kome verujem sem LGju za IPS a i oni znaju da u slabijim klasama valjaju svašta...da ne bude da pljuvam napamet,prvi put čujem da lc power valja i monitore,može biti i da su LGju oteli premium panele,otkud znam...

uwd nije puno daleko od 16:9 iste rezolucije,da ne misliš da je duplo zahtevniji.izguglaj kako se radeoni ponašaju u tvom softveru,nećeš kod nvidie dobiti neke frejmove do 2070s koju mislim da ni polovnu ne možeš da priuštitš uz 1440p uwd,a dobrog radeona bi i ta kombinacija (freesync,75hz) bi i izgledala i radila sjajno.ali podvlačim opet,insistiraj da ti gro budžeta ode na monitor,on ti je najbitniji sad,grafičku ćeš i da promeniš...

edit;

sad vidim da je lc VA...po meni ovo je baš gejmerski monitor,čim spominješ kudu neki je vrv photo softver?to je onda baš promašena kupovina,čak nevezano za zakrivljenje.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno