Šta je novo?

Cpu cooler koji pase na tomahawk b450 max

Sada većina kulera standardno dolazi sa AM4 mountom koji koristi postojeći backplate na ploči.

Sad, koji kuler, zavisi od od budžeta, procesora, kućišta...
Generalno, jedan od jeftinijih i dobrih kulera koji je dovoljan za 6-core ili 8-core sa razumnim overklokom je LC Power LC-CC-120 za 25-35€, zavisno od varijante. Nije ni previše visok, ispod 160mm. Za 40-40 i nešto evra imaš Arctic Freezer 34 eSports sa jednim ili 2 ventilatora, skuplji je od LC-a ali ima mnogo bolje fanove i lepši je. Ima i hrpice drugih sličnih performansi i cena ali po meni ne donose ništa bolje...

Ako ti treba nešto veće i moćnije, ponuda je slabija po našim radnjama i cena poprilično raste...
 
LC Power Cosmo Cool LC-CC-120 ima da se nadje kod nas za oko 2400 dinara, znaci nesto jace od 20 evra, obicna varijanta ne RGB. Uzeo sam sa konfiguracijom jer Ryzen 2700 je ionako dosao u nekoj bulk varijanti. Pasuje na B450 TOMAHAWK MAX, bas sam tu plocu uzeo. Mislim da sam trebao ici na Arctic eSports DUO ali nije ga bilo u ponudi kod nas, samo KP. Racunaj da je LC-CC-120 3200 dinara jer ces verovatno kao i ja morati da menjas ventilator na kuleru, da stavis Arctic P12 PWM koji kosta 800 dinara. eSports Duo ima dva jos bolja ventilatora za cenu od oko 4800 dinara (kuler plus slanje). Problem sa LC-CC-120 je u tome sto preko 1100 obrtaja kuler se cuje, ne glasno ali ima neprijatnu zvucnu sliku jer ventilatori nisu bas najbolji. To se resava sa pomenutim Arctic P12 PWM ventilatorima cime se poboljsavaju performanse ali to cenu dovodi na oko 4000 dinara minimum za dual vent varijantu LC kulera (ako kupujes u skupim radnjama jos vise). Kuleri na eSports Duo su 1500 dinara svaki znaci jeftiniji je eSports Duo sa KP za 38 evra nego li LC Power LC-CC-120 u istoj konfiguraciji sa dva ventilatora. Za dobar overklok jedan vent nazalost nije dovoljan, barem se tako kod mene pokazalo osim ako ne natrpas ventove po kucistu sto opet kosta samo na drugoj strani.
 
Poslednja izmena:
Ja uzeo pre mesec dana i nisam imao problema.

Prethodno procitao isto par negativnih iskustva i za svaki slucaj narucio od Artica duze srafove - salju besplatno...

Samo rukom lepo pridrzati backplate da skroz udje i nema problema
 
Ne znam nisu mi jos stigli... Promer bi trebao da je fabricki a da su nesto duzi.

99% da neces imati problema, uputstvo je online i skontaces sve lako. Kad sve postavis ako treba odozgo malo pritisni nosac kulera da matica uhvati i nemas brige
 
Cooler se gleda prema procesoru a ne prema ploči, na nju samo treba da paše, Nije isto za 1200x i 3950x.
 
Cooler se gleda prema procesoru a ne prema ploči, na nju samo treba da paše, Nije isto za 1200x i 3950x.

Naravno, gleda se, nece stock kuler na zver od procesora. Ali ovde je problem sto bilo mnogo ljudi koji se zalili da cooleri ne pasu na b450, medjutim, verovatno se to rešilo i da kazem da sam narucio artic esport 34 duo.
 
Bice to dobro ne brini...

Danas su mi stigli srafovi od Artica, poslati 13.5.

fb5d4ef76aa74d869fd9218b417bdc7b.jpg


d78ce9bf9346eaaee864b1770f1e2d7b.jpg


Promer srafica koji idu u backplate je 2mm, a onih koji na koji idu matice 2.5mm (koliko precizno sam uspeo da izmerim sa ovim metrom). Duzina je 2.5cm.

7807249d3d31d2859dca630b80934a0c.jpg


ba4cc782af30ba8e2fb2d8f536778145.jpg


Dugo im je trebalo da stigu sreca pa nisu zatrebali
 
Nazad
Vrh Dno