Šta je novo?

acer a315-42-r2x3 nov laptop ne može da se digne sistem

bokica80

Poštovan
Učlanjen(a)
02.05.2014
Poruke
429
Poena
70
laptop acer a315-42-r2x3, na sebi ima efi shell 2.70 pokušavam da podignem windows 10 sa butabilne fleške.
U boot opciji biosa ima 3 opcije, UEFI na koju može da se klikne ali ne može da se prebaci na legacy, ispod toga ima secure boot, to sam stavio na disable, ispod toga boot opcija uefi shell (tu bi trebalo da piše drajv sa koga se butuje)
Bios je na F2, na f12 bi trebalo da radi boot meni to mi ne radi.
u advanced opcijama sam stavio boot enable...
kada je u uefi shell vidi flešku tako da usb radi, kad je u biosu ne vidi flešku u but meniju...
Problem je samo neka opcija u biosu. Digao sam sisteme milion puta video sam milion grešaka i problema al ovo prvi put vidim
ako ima neko soluciju pošto mi je ovo hitno da završim
 
Samo jedno pitanje, ja sam imao problemcic i glupost je bila, da li je USB. u NTFS ili FAT32? Meni je bilo u NTFS i dok nisam prebacio na FAT32 nisam nista mogao :)
Verujem da nisi napravio tu gresku ali 'ajde da pitam...

Honor 8X [emoji108][emoji41]
 
nemam pojma sad ću da proverim, uvek dižem sistem sa iste fleške nikad nisam imao problem do sada sa ovom kršinom od acera... ntfs je sad sam proverio
 
nemam pojma sad ću da proverim, uvek dižem sistem sa iste fleške nikad nisam imao problem do sada sa ovom kršinom od acera... ntfs je sad sam proverio
Nabaci ponovo win10 ali u fat32, ja sam imao raj problem pre par dana. Pogledaj par tema nize ispod tvoje :) isto mi nije bilo jasno. Na desetine [emoji23] desktooa i moj laptop instalirao ali na taj nov, ma kakvi, nema ga...

Honor 8X [emoji108][emoji41]
 
evo upravo sam gledao, isti bios iste opcije, isti problem... ne bih dirao ovu flešku treba mi, imam drugu. jel treba samo da je formatiram na fat32 i iskopiram fajlove sa ove fleške ili moram da tražim onaj hp program zaboravio sam kako se zvaše za formatiranje
 
Samo iz RUFUS-a kreirana fleška isključivo BIOS UEFI kompatibilna.
 
ili ne zlopatiš se sa tim kršom od aplikacije i fleš napraviš sa oficijelnim media creation tool koji ima i mbr i uefi i sa kojeg ćeš butovati kako god.
 
ili ne zlopatiš se sa tim kršom od aplikacije i fleš napraviš sa oficijelnim media creation tool koji ima i mbr i uefi i sa kojeg ćeš butovati kako god.
Nemoj mraciti toliko druze, sta fali Rufki :)

Honor 8X [emoji108][emoji41]
 
to što po difoltu budže gpt i ntfs jedno 5 godina i ti po forumima ideš redom i objašnjavaš ljudima da im je fleš ispravan...
 
Fenomenalno programče, me pričaj nonsens.
 
Ne znam ove novije verzije rufusa su ukinule fat32 a ja koliko se secam ako je upaljen secureboot fat32 je obavezan ne moze ntfs , tako da ih ne razumem , neki novi laptopovi pretezno acer pre par godina koliko se secam samo moze boot ako je upaljen secureboot i fles je fat32 sa Windows 10.
 
ovaj rufus sam našao na kompu, tako da mi je verovatn fleška i bila formatirana sa njim, skinuo sam iso fajl windowsa i sad čekam 150 godina dok se kreira ovaj fajl na flešci, evo 70% tek i posle ću da probam da podignem sistem, ako ne bude htelo vraćam laptop ne mogu gubim živce sa glupošću. Ovaj acer je i inače tako trolerska firma, dešavalo mi se više puta da imaju zaštićene matične ploče da ne može da se menja bios i slično, a ovo sa secure boot je već bezobrazluk... još ovlašćene servisere iz acera zovem nemaju pojma dobiju posao preko veze... 80% ooo al je sporo ovo
 
Pa sporo je ako je spora fleska , kupi usb 3.1 flesku i ubodi u usb 3.1 port da vidis kako ce rufus da ti odradi , za par minuta gotovo sve!
 
3.1 je nego loš komp. Podigao se windows 10, al spor komp katastrofa, il sam ja navikao na moj komp pa mi se čini...
 
Da razjasnimo neke stvari:

Can UEFI Boot NTFS?
A: Most USB boot sticks are formatted as NTFS, which includes those created by the Microsoft Store Windows USB/DVD download tool. UEFI systems (such as Windows 8) can't boot from an NTFS device, only FAT32. You can now boot your UEFI system and install Windows from this FAT32 USB drive.

Why do I need to disable secure boot to use UEFI NTFS?
Originally designed as a security measure, Secure Boot is a feature of many newer EFI or UEFI machines (most common with Windows 8 PCs and laptops), which locks down the computer and prevents it from booting into anything but Windows 8. It is often necessary to disable Secure Boot to take full advantage of your PC.
 
Jedna zvrčka kod Acer-ovih laptopova je što često dolaze sa kastomizovanim izdanjima Linuxa (Linpus isl), pa su im BIOS-i unapred prepodešeni za takve instalacije.
Imao sam ranije već muke sa njima. Bez problema su prolazile instalacije Ubuntua, Minta i sličnih, sa winom je bilo zafrkanicje.
Inače poodavno forsiraju UEFI.
 
Da obnovim temu isti problem ne vidi flesh u biosu...ovako sve podeseno kako je gore navedeno fat32 iz rufusa napravljen iso...sta moze da bude
 
U Rufusu imate skrivenu opciju ALT+E :
Dual UEFI + Legacy BIOS:

  • Press “Alt + E
  • Partition scheme: MBR
  • Target system: BIOS or UEFI
  • File system: FAT32
    If the ISO file contains files larger than 4GB, choose NTFS.
Na taj nacin je podrzan i legacy i UEFI bios boot.
 
U Rufusu imate skrivenu opciju ALT+E :
Dual UEFI + Legacy BIOS:

  • Press “Alt + E
  • Partition scheme: MBR
  • Target system: BIOS or UEFI
  • File system: FAT32
    If the ISO file contains files larger than 4GB, choose NTFS.
Na taj nacin je podrzan i legacy i UEFI bios boot.
Uradio tako i ne vidi flash bootabilan...jel ima nekih podesvanja u BIOSU

Posto ovaj EFI Shell2.60 vidi uredjaj na pocetku...ali ga BIOS ne vidi
 
Probaj drugi fleš. Meni nekad King$ton fleš neki računari neće da vide ako ih ne ubacim tokom P.O.S.T., dakle, kada uključim računar sa ubačenom butabilnom fleš memorijom - ne vidi je.
 
Vidi je komp.. posto sad pokusavam preko efi instalaciju da kao izbacim boot...ali to ne umem ovi kodovi boot i dir ne rad
 
Јеси ставио у boot order да флеш буде први ? Да ли си искључио secure boot ?
Iskljucio secure boot...ai on flash ne vidi kao boot samo uefi_shell i nemam drugu opciju za boot
 
A da napraviš flešku sa Windowsovim media creation tool-om?
Odavno sam batalio rufus.
 
Ja imam Apacer flesku nece svi laptopovi da ga vide , Verbatim fleske mi prihvata na skoro svim laptopovima ne znam zasto , dok je kingston djene djenje neke hoce neke nece , ovi novi laptopovi su mozda gadljivi na fleske iz lupam 2010-2013 USB 3.0.
 
Nazad
Vrh Dno