Šta je novo?

MTS - ovlašćeni servis i čudno odbijanje popravke u garantnom roku

djuro13

Slavan
Učlanjen(a)
12.06.2004
Poruke
31
Poena
305
Molim Vas za savjet i mišljenje u ovom slučaju.

Firma (50-ak zaposlenih) je potpisala 2-godišnji ugovor sa MTS. U sklopu ugovorenih uslova nabavljeni su telefoni od njih.
Nakon 3 mjeseca korišćenja jedan od zaposlenih prijavljuje smetnje sa zvučnikom na Samsung A71.
MTS nas upućuje na određeni ovlašćeni servis kojem dostavljamo telefon na provjeru. Telefon u trenutku dostave nije imao nikakvih oštećenja, ogrebotina niti bilo kakav drugi vid mehaničkog oštećenja.

Servis nam dostavlja ovakav nalaz:
"Beleška: Vas zahtev nije prihvacen,Uocena je deformisanost(zakrivljenost aparata). Deformisanost aparata direktna je posledica fizickog
delovanja. Saobraznost na fizicka ostecenja se ne moze uvaziti. Aparat se moze servisirati van saobraznosti, potrebno je zameniti modul
ekrana. Cena popravke bi iznosila 12.000,00 dinara. Navedene cene date su prema vazecem cenovniku servisa i podlozne su promeni. U
slucaju nedostupnosti dela cekanje na popravku bi bilo do 10 dana."

Nakon naše molbe za pojašnjenjem, dobili smo set slika iz priloga.
(slike površine telefona sa prislonjenim lenjirom...)

Upućena su im ova pitanja:

" Kakve veze ova deformacija ima sa problemom koji je reklamiran?
• Ova deformacija nije vidljiva golim okom, odnosno ne može se primetiti bez testa koji ste vi uradili. Kako možete dokazati da nije u pitanju fabrička greška, već da je deformacija nastala nakon kupovine uređaja (da li na uređaju postoje jasni tragovi udarca koji bi doveo do takvog oštećenja, jer se na slikama koje ste nam poslali ne vide takvi tragovi)? U nedostatku ovakvog dokaza, želeli bi smo da reklamiramo i ovu deformaciju."

Dobijen je ovakav odgovor:

"Procedura proizvođača mobilnog telefona koji ste predali na servis podrazumeva servisiranje uređaja u okviru saobraznosti samo ukoliko nema fizičkog/mehaničkog oštećenja. Dodatno da bi se zvčnik servisira uređaj treba otvoriti odvajanjem ekrana od kućišta što u slučaju ovakvog deformiteta može dovesti do loma ekrana.
U vašoj primedbi navodite da je u pitanju fabrička greška, što je nemoguće uzimajući u obzir kontrolu kvaliteta prilikom proizvodnji i činjenicu da ovakvo oštećenje nije masovno prijavljivano kao problem u servisima. Da bi ovakvo oštećenje nastalo nije potreban udarac ili pad, već je dovoljno da uređaj bude pod konstantim pritiskom (npr. nošenje u prednjem/zadnjem džepu pantalona).
Servis ne utvrđuje kako je do oštećenja došlo, već konstatuje stanje u kom je uređaj predat na servis i na osnovu instrukcija proizvođača rešava reklamaciju korisnika. U ovom slučaju reklamacija se ne može rešiti u okviru saobraznosti (bez troškova za vas), već samo uz naplatu i zamenu dela koji je naveden u okviru servisnog izveštaja (zajedno sa ovom zamenom dela biće rešeni i svi drugi problemi koji eventualno postoje na uređaju kako bi dobili potpuno ispravan uređaj spreman za korišćenje)."

Mišljenja smo da ovlašćeni servis ovdje nije u pravu te da izbjegava svoje obaveze u ovom slučaju.
Upotreba lenjira za procjenu zakrivljenosti ekrana u cilju dokazivanja mehaničkog oštećenja?
Postavka da smo mi mehanički oštetili ekran a da takav deformitet pri otvaranju pri servisiranju može dovesti do loma ekrana?
Pozivanje na iskustvo servisa da ovakvo "oštećenje nije masivno prijavljivano kao problem u servisima" - te da kao takvo sigurno nije posljedica fabričke greške, uzimajući u obzir kontrolu kvaliteta prilikom proizvodnji?

Šta nam je sada činiti?
Pošto su ljudi iz servisa hiper-brzo odgovorili na reklamaciju - pretpostavljam da im ne možemo poslati tržišnu inspekciju? (ili ipak možemo?)
Koja je sledeća instanca kojoj bi se mogli obratiti?
Da li MTS u svemu ovome treba da ostane po strani ili i oni imaju neke svoje obaveze u slučaju ovakvog ponašanja ovlašćenog servisa? (situacija im svakako ne služi na čast)

Pozdrav i hvala na mišljenju.
 

Prilozi

  • imgpsh_fullsize_anim (1) (Medium).jpg
    imgpsh_fullsize_anim (1) (Medium).jpg
    138.2 KB · Pregleda: 252
  • imgpsh_fullsize_anim (2) (Medium).jpg
    imgpsh_fullsize_anim (2) (Medium).jpg
    126.1 KB · Pregleda: 247
  • imgpsh_fullsize_anim (3) (Medium).jpg
    imgpsh_fullsize_anim (3) (Medium).jpg
    123.4 KB · Pregleda: 250
  • imgpsh_fullsize_anim (4) (Medium).jpg
    imgpsh_fullsize_anim (4) (Medium).jpg
    138 KB · Pregleda: 234
  • imgpsh_fullsize_anim (Medium).jpg
    imgpsh_fullsize_anim (Medium).jpg
    141.8 KB · Pregleda: 236
Poslednja izmena:
Nisu jedini, skoro smo u firmi platili ekran za Samsung S10 plus u Telenoru. Prestao je da radi, u servisu su rekli da je od pada, nigde ogrebotine nije imao niti je padao. Kad vidim da jos uvek rade sa lenjirom nije mi ni cudno zasto su i nas odbili kao i evo vas. Nema resenja, osim da se obratis zastiti potrosaca pa da to ide u negodled:


https://zastitapotrosaca.gov.rs/udruzenja

Mi smo platili i rekao sam nikad više samsung. Bukvalno nikada nam nisu popravili telefon, osim jedan A70 kojem je ekran crkao drugog dana, tako da nije mogao imati mehanickih ostecenja po njihovim - lenjir standardima.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nisu jedini, skoro smo u firmi platili ekran za Samsung S10 plus u Telenoru. Prestao je da radi, u servisu su rekli da je od pada, nigde ogrebotine nije imao niti je padao. Kad vidim da jos uvek rade sa lenjirom nije mi ni cudno zasto su i nas odbili kao i evo vas. Nema resenja, osim da se obratis zastiti potrosaca pa da to ide u negodled:


https://zastitapotrosaca.gov.rs/udruzenja

Mi smo platili i rekao sam nikad više samsung. Bukvalno nikada nam nisu popravili telefon, osim jedan A70 kojem je ekran crkao drugog dana, tako da nije mogao imati mehanickih ostecenja po njihovim - lenjir standardima.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Mislim da je jedini način da se ovakvo ponašanje okonča "javnim" prozivanjem (forumi, Twitter itd..) - zapanjujuće je koliko se ovakvih aktera istog trena prepozna.
Sa druge strane, meni je čudno da ovakvi "servisi" ne gube licencu od strane proizvođača - taj posao može biti vrlo zahtjevan i sa regulatorne i sa "audit" strane - a sada više-manje svaki proizvođač ima neku eksternu opciju prijave ovakvih marifetluka. Vjerujem da to može biti od značaja prilikom razmatranja za obnovu licence...
 
Moze i javno da se kaže da je ProMobi u pitanju. Nema šta da se krije, voleo bih da se neko javi i kaze da su mu popravili telefon u garantnom roku.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Napisi koji je servis to nije zabranjeno.
Od losih sevisa stetu imaju sami proizvidjaci i legalni prodavci je nestaje motiv da se palti skuplje telefon zbog garancije koje u praksi nema.
Onda je bolje kupiti na oglas pa za razliku u ceni upotrebiti za bar deo troskova popravke.

Uh sad videh da je Promobi u pitanju a to je jedini zvanicni servis sa kojim sa imao dobro iskustvo poslovnica u Pozeskoj i to za bar 5-6 telefona i tableta u garanciji i nekoliko menjanja ekrana van garancije.
Zadnj put su im zamenili plocu u samsung tabletu a bilo je manje od mecec dana do isteka garancije. Doduse to je bio treci put u periodu od 6 mececi da je nosen na reklamaciju zbog zamrzavanja posle kojeg je dio neuotrebljiv do potpunog praznjenja ili hardverskog restarta.
 
Poslednja izmena:
Moze i javno da se kaže da je ProMobi u pitanju. Nema šta da se krije, voleo bih da se neko javi i kaze da su mu popravili telefon u garantnom roku.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Sada priča postaje zanimljiva...
Naše navedeno negativno iskustvo nije sa ProMobi servisom...
Nekolicina forumaša odavde je navela ProMobi kao toplu preporuku za saradnju po pitanju servisa Samsung telefona.

Da li je tvoje iskustvo sa ProMobi drugačije od pozitivnog?
 
Promobi i telefoni uzeti preko firme:

S9 sa fabricki felericnim ekranom je vracen iz servisa uz napomenu da ima mehanickih ostecenja - ekran je posle nekih 6 meseci poceo da izbacuje vodoravne linije povremeno. Nismo platili i nismo popravili telefon kod njih. Mehanicka ostecenja su bile ogrebotine na ekranu - kazu padao je.

S10plus mislim da smo platili preko 25.000 za ekran jer nam je bio potreban telefon i nismo mogli da čekamo. Isto kazu padao je ima linija na ekranu.

Popravili su jedino a70 kome je ekran otisao 3 dana.

Napominjem da privatno nisam imao dodira sa ovim servisima jer koristim iskljucivo iPhone i servisiram u iStyle, koji je za razliku od Samsungovih servisa 100 godina ispred...

Bilo kako bilo činjenica je da i jedan i drugi samsungov servis rade istu stvar - umesto da resavaju problem, traze nacin da ga ne rese, elem, verujem da kada nema ničega sto mogu da nadju, onda poprave telefon.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Brdo pozitivnih komentara na forumu za ProMobi. Verovatno najbolji servis u zemlji.
 
Dva telefona sam nosio u ProMobi. Oba puta popravljeni bez problema. Jedan za tri, drugi za pet dana.

Sent from Samsung A71 using Tapatalk
 
Очито је ту МТС узео неке телефоне са скривеним манама по веома ниској цени и онда их уваљује да би узео уговоре од фирми. Очигледно непоштено пословање које се тешко доказује.

Послато са SM-N9005 помоћу Тапатока
 
Odneo u pro mobi Note 8 uzet u mts-u. Imao je burn in, baterija mu oslabila, i zvučnik nije dobro radio zbog prašine. Za manje od 24h su me zvali da dođem po uređaj. Zamenjen ceo displej, baterija, zvučnik, usb konektor. Sa moje strane takođe pozitivno iskustvo.
 
Nadji neki lenjir ili dva pa sam proveri ? mozda je njihov lenjir kriv/lose isecen ?
 
Ma koje je ovo iskrivljenje nema pola milimetra. Nego izgleda da im se može pa se bahato ponašaju.

Gesendet von meinem Moto Z (2) mit Tapatalk
 
ProMobi servis korektan 100% !
Ja imam samo pozitivna iskustva, pravi profesionalci !
MTS zabušava, čim su vam odmah rekli idite kod njih, pravo u ovlašćeni servis..
 
Zar nije prvih 6 meseci na "prodavcu/servisu" da dokaze da nije saobraznost? Znaci mozete da kazete da uredjaj nije bio kriv prilikom predaje. I da moraju da dokazu da je bio pa ako treba teraj se po sudovima uzmi najskupljeg moguceg advokata. A vi imate na papiru da su primili uredjaj bez fizickog ostecenja. Dokle cemo biti ovce i placati, oni probaju pa kome prodje prodje.

Meni su uredjaj u prvih 6 meseci sa fabrickom greskom (zeleni ekran kod mate 20 pro) iako je na papiru pisalo zamena ili povrat novca pokusali da poprave, zvali me i rekli ovde ta i ta iz pro mobi da li je to taj i taj ovaj razhogovor se snima, treba nam vasa dozvola da uredjaj poprave. 1 meses star telefon od 1k evra sa priznatom fabrickom greskom. U tom trenutku sam vec znao IMEI uredjaja koji mi dolazi kao nov od huawei ali eto oni su "probali".
 
Poslednja izmena:
Са ПроМоби имам лоше искуство када је требало само заменити поклопац Асус телефона јер се сребрна слова логоа са задњег поклопца сама одлепљују током нормалне употребе. Ово је очигледна фабричка грешка али су ме одбили, иако је уређај био у гаранцији, иако није било никаквих физичких/механичких оштећења, а поклопац је тада коштао нешто испод 5е и сугерисано ми је да га купим од њих.
Асус сам покушао да контактирам но без неког резултата јер ни они нису реаговали на проблем својег потрошача те сам се опростио и од Асуса и од ПроМобија.
Својевремено сам имао лоша искуства и са комбинацијом МТС+Мобис сервис, када је Н8 Нокиа била на сервису, наравно без заменског телефона којим бих се служио за време оправке од отприлике месец и јаче дана (можда месец и по, чак) да би ми телефон вратили са констатацијом да нису уочене неправилности у раду телефона а ја им донео фотографије тих неправилности (екран у потпуности изгуби слику и замени је са неким зеленим шумом).
Иначе, била је актуелна прича, пре једно десетак година како заправо телефони са проблемима долазе преко Словеније, Хрватске до нас и како ту удела има управо Мобис као фирма која их увози у Србију те их продаје МТС-у.
Да не помињем сервисе који са прскалицама попрскају мало делове или матичну плочу и онда одбијају сервис под изговором корозије унутрашњости телефона (коришћен у влажним условима).
Заштита потрошача је минимална и треба је користити али бојим се да је слаба вајда од њих, мислим да закони и правилници нису довољно добри да би на заштитили.
Један од примера је онлајн куповина при којој је могуће вратити производ без икаквих објашњења у року од 15 (или 14 дана, нисам сигуран) а то није баш могуће без неких перипетија учинити у класичној куповини у продавници.
Тако да, срећно са решавањем овог проблема.
 
Vidim da neki imaju dobro a neki lose iskustvo sa ProMobi. Verujem da je drugacija priča za privatna a drugacija za pravna lica.

Poenta je da ako telefon ima garanciju, mora se popraviti, ne mogu oni da kazu da se iskrivio u pantalonama i slicno... ne mogu meni da kazu da je telefon padao kada nije padao. To je samo nepostovanje garantnog roka na stetu korisnika.

U svakom slučaju ja direktno u promobi nisam nosio telefone, uvek je to radio telenor, mozda i to ima neke veze ko ce ga znati...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Hvala svima.

Probaćemo sa ProMobi servisom pa da vidimo šta će reći.

Generalno, stvarno ispada da nikada više nije bilo priče i regulative vezane za zaštitu prava potrošača a da, tehnički, nikada nismo bili na većoj vjetrometini prilikom kupovine nekog uređaja.
Mnogo više toga ti ne ide u prilog nego što ti ide, za svaki korak si u milosti/nemilosti servisa/prodavca, tržišna inspekcija provjerava samo formalno postupanje servisa/prodavca i ispoštivanje rokova a na tebi je da riješiš da pokrećeš sudski spor i dokazuješ nešto.
Sa ovakvim postavkama, ispada ogroman rizik za nabavku bilo kakve skupe stvari.
I još treba da brinem da li je ovlašćenom servisu kalibrisan lenjir ili nije :)
 
Nazad
Vrh Dno