Šta je novo?

BackUp Programi

arcibalde

Slavan
Učlanjen(a)
30.08.2010
Poruke
5,932
Poena
405
Ljudi sta koristite za backup fajlova, ne mislim celog sistema vec bas ono, slike, dokumenti itd. Trebalo bi mi nesto sto bi moglo da odradi backup selektovanih dir na SSD, HDD i USB. Znaci, primera radi, napisem tekst na SSD a on mi onda odradi (jednom dnevno, recimo) backup na HDD i na USB.

Bas sada sam, kao, namestio ovo w10 cudo, File History da mi odradi BackUp selektovanih direktorijuma na USB ali on radi backup samo na jedan drajv, sto ajde i nije toliki problem ali ne prikazuje skoro nigde da ga aktivno radi (posto odradi backup cim se ubaci USB koji smo specificirali da ce bit za backup). Totalno mi je nebulozno da moram da gledam u lampicu na USB da vidim da li radi ili jok... Okej, pise jedna recenica da radi backup kada se otvori u Control Panelu prozor u vezi backup... Nista u sys tray, nikakav indikator koliko vremena je ostalo jos, koliko je uradio/treba da uradi...

Nista mi se ne svidja, totalno je neintuitivan, tako da pomagajte. 'fala :D
 
easeus (a verovatno i ostali backup programi za sistem i disk) ima opciju za file backup. Lokacija može biti bilo koja, a uključuje i cloud rešenja.
Od backup opcija ima full, diferential i još neku. Može da backupuje samo promenjene fajlove od prethodnog puta. Pregršt schedule opcija.

Jedino ne mogu da se setim da li file backup backupuje u svoju arhivu ili baš kao copy paste fajlova. Meni lično arhiva ne smeta jer je blago kompresovana i ne služi da se tome pristupa redovno.

Neko super jednostavno rešenje bi bio rclone sa scheduled task. njegova clone funkcija radi klasičan copy paste, ali takođe pregleda da li na lokaciji nešto već postoji pa neće duplo kopirati nego takođe samo razliku.
 
Samo ručno Save i Copy To...... To mi je najsigurnije.
 
A koii je program najbolji za backup sistema? File History me ne sluša otkako imam W10, stalno izbacuje da ne vidi drajv za backup, iako su uvek ubodeni HDD i jedan eksterni disk, pored SSD-a na kojem je sistem, čak nije video ni potpuno prazan USB fleš. Mrzi me da se zamajavam traženjem i rešavanjem problema, radije bih da iskoristim neki program namenjen za to.
 
A koii je program najbolji za backup sistema? File History me ne sluša otkako imam W10, stalno izbacuje da ne vidi drajv za backup, iako su uvek ubodeni HDD i jedan eksterni disk, pored SSD-a na kojem je sistem, čak nije video ni potpuno prazan USB fleš. Mrzi me da se zamajavam traženjem i rešavanjem problema, radije bih da iskoristim neki program namenjen za to.
Čak i MS ne prepourčuje file history kao backup, počeli su da gase i u W7. Najbolji backup program je Macrium Reflect, može i free ali često imaju rasprodaju punog programa za 20ak dolara, isplati se ako hoćeš automatski differential backup, jednom mapraviš full backup a onda pustiš da napravi samo izmene napravljene u međuvremenu. To je jako brzo i sa prosečnim kompjuterom i ne osetiš kada radi u pozadini.
 
Github, gitlab ako fajl ne prelazi 25mb, naravno nije na ssd, hdd, ali je dostupno svuda, moze da se automatizuje itd..
 
Poslednja izmena:
25MB ? Ja imam slike veće od toga. OneDrive iz W10 je 5GB.
 
Poslednja izmena:
Macrium Reflect odratio ono što mi je trebalo, hvala obojici.
 
Sad sam na novoj masini instalirao Macrium Reflect, uradio backup sistema i napravio Rescue Media na USB flasku. Backup sam stavio na eksterni HDD. Na koji cloud stavljate backup fajlove, a da to nije NAS (jer ga nemam), a da moze da stane, jer je moj nesto vise od 60GB.
 
Ne znam da neko daje 60gb free sa unlimited bandwidthom. Možda mail.ru cloud.

Za plaćeni vidi šta tebi odgovara po ceni/količini prostora.

Ja uz Office 365 Home imam 1TB OneDrive I to mi završava posao

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Keybase nudi (bar je nudio pre nego što ih je Zoom kupio) 250GB. Mada ne znam kako bi išao upload jednog fajla od 60GB, pošto KBFS i nije cloud storage kao što su Dropbox, Onedrive, etc.

Moja preporuka je Nextcoud, a mislim da je Hetzner najpovoljniji
https://www.hetzner.com/storage/storage-share?country=ot
I AllSync je jeftin, ali ne znam kakava je usluga
https://allsync.com/pro

Ipak, ja bitne podatke ne držim na oblaku bez E2E enkripcije, pa je najbolje zipovati taj bekap sa šifrom ili ubaciti u Veracrypt kontejner

Ko radi bakcup podataka, a ne OS-a, Duplicati nudi E2E enkripciju i direktan bekap na popularne cloud servise
 
Hvala za preporuke, pogledacu. Jel ima neko iskustva za placenim google drive-om? 100Gb za 210 din mesecno, deluje kao najjeftinija ponuda. Do sada nisam imao problema sa free planom na kome drzim neke backup fotke i podatke, a i koristim ga kad klijentima saljem gotove fotke.
 
Godinama koristim plaćeni gdrive, nikad problem.

Sent from my GM1910 using Tapatalk
 
mislim da je gdrive na godinu dana 19.99%. Dzabaka.
365 licenca iz nekog paketa je takodje super deal. Bilo je par kolega na forumu koji su prodavali
 
Google drive.
Backup već blizu 6TB.
Sve sa telefona i računara ide na njega.

Kasnije NAS uređaj koji "vuče" sve na Google na njega.

Jeste rješenje skuplje, ali je Full automatica.

Ako neko pita zašto Bekapujem Google da mu kažem da želim da imam lokalno fajlove u lokalnoj mreži.

Ako neko pita zašto ne Bekapujem prvo na NAS pa onda sa njega na Google jer je tako brže da mu kažem da radim instant bekap sa lica mjesta (terena) i ne želim da dođem kući da bi to uradio...

Sent from my SM-N9700 using Tapatalk
 
Godinama koristim plaćeni gdrive, nikad problem.

Sent from my GM1910 using Tapatalk

Kako funkcionise kad prodje mesec dana, jel sam povlaci novac na foru naseg trajnog naloga u banci ili svaki mesec moras da se setis da uplatis? I sta se desi ako je ova druga varijanta pa zaboravis da uplatis?
 
Ja koristim Tresorit (10€ / 500GB) i povlači mi sa kartice svakog meseca. Ima i PayPal opcija. Hetzner (Nextcloud) isto tako. Kod njih imam ovaj najjeftiniji plan od 3€

Cloud storage (sa sinhronizacijom lokalnog računara) nije backup

Prednost nekih rešenja koja koriste WebDAV prokol je što se može direktno pristupiti i fajlovima koji nisu sinhronizovani, mada je to sporija varijanta.
 
Poslednja izmena:
Da li je dovoljno za zaštitu podataka
da se uradi image diska sa Macrium Reflect uz korišćenje lozinke i AES enkripcije prilikom kreiranja image file-a i onda postavi na cloud?
 
Verovato jeste. Ne znam kakva im je implementacija enkripcije, ali pretpostavaljam da je dovoljno dobra za taj slučaj. Jedino treba naći servis koji dozvoljava upload tako velikih fajlova. Druga opcija je da taj image (čak i bez zaštite) ubaciš u veracrypt kontejner i to uploaduješ.
 
Nisam ni razmišljao o veličini fajla, uzeo sam google drive od 200gb, probaću, ako ne mogu veliki fajlovi podeliću fajl na više delova ako baš mora.
 
Ne znam da li spada u istu temu..

Treba mi neki free softeare za pravljenje image-a cele sistemske particije, i da posle može jednostavno da se vrati na hdd, npr. ako pukne Windows ili zeznem nešto. Našao sam clonezillu, ali nisam uspeo da bootuem sa usb-a
 
Nemoj clone nego samo backup . Od ovoga boljeg nema.
 
Jel to backup celog sistema ili samo podataka? Meni treba da u slučaju ako padne server (Windows i Linux) mogu u kratkom roku da sve vratim kako je bilo. Baze se bekapuju posebno, i čuvaju na drugom disku.
 
Imaš opciju da samo system (C: plus sve particcije za Winddows ) ili cceo disk ako ima i drugih particija.
 
Nazad
Vrh Dno