Šta je novo?

TV ne prepoznaje HDR video kada se pusti preko kompjutera

puzgolac

Slavan
Učlanjen(a)
04.01.2009
Poruke
139
Poena
345
Imam televizor Philips 50PUS6704/12 koji je HDMI kablom povezan sa kompjuterom. Kada sa kompa pustim neki HDR film, televizor ne prepoznaje da je reč o HDR sadržaju. Inače, kod ovog modela televizora kada se pusti neki HDR video, tv izbaci obaveštenje da je pronađen HDR sadržaj i pojavi se novi meni za podešavanje HDR slike, koji nije dostupan kada se gleda SDR video (po tome znam da tv ne prepoznaje puštene filmove kao HDR).

4K HDR filmove ne mogu da pustim ni preko USB, jer Philips ne prepoznaje fleševe koji su formatirani kao exFAT ni NTFS, već samo FAT32 format. Pošto FAT32 ne dozvoljava fajl veći od 4GB, a ovakvi filmovi su veličine par desetina GB, ništa od toga.

U vezi sa svim ovim, imam par pitanja:

1. Da li je problem u tome što mi je u Display settings meniju postavljena opcija „Duplicate displays“, a monitor mi je 1080p SDR?

2. Da li to znači da se tv sve vreme ponaša kao da mu je rezolucija 1080p, odnosno da kad pustim bilo koji 4K film preko kompa, tv ga spusti na 1080p rezoluciju, iako je tv 4K?

3. Postoji li neki način da gledam 4K HDR filmove na tv-u kada ih pustim preko kompa, a da to nije varijanta da otkačim monitor i koristim samo tv, jer mi je to potpuno nepraktično?
 
Hdr na mom Philipsu radi samo na Hdmi 1 i Hdmi 2. U podešavanjima tv-a uključi uhd za hdmi1 i 2 a na pc-u podesi 4k rezoluciju za tv. Za hdmi input na kom je nakačen pc izaberi computer.
Kod mene, ovako podeseno na PUS6501, radi HDR sa kompa sve vreme.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Postavi opciju Extend u Windowsu za drugi monitor, tj TV pa onda proveri da li pušta hdr. Nemoguće mi zvuči da Philips TV ne prepoznaje ntfs na flešu. Model od pre 6 god. kod mojih roditelja čita ntfs usb disk bez problema, probaj drugi fleš.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Sem gore navedenih podesavanja za desktop pogledaj i kojim playerom pustas HDR sadrzaj, da li njegov renderer salje HDR passthrough/metadata ka TV-u. Recimo kroz madVR mozes i specificno (Devices>tvojdisplay>HDR) da navedes na koji display ce ti raditi HDR passthrough pa cak i ne moras da drzis upaljen HDR u Windows-u, on ce sam prebaciti kada pustis video sadrzaj koji je HDR.
 
A koje kablove koristite? Meni preko HDMI pusta 4K HDR samo na 24 frejmova, nece na 60.
 
Neki no name HDMI od pre 10 godina. Radi 4k hdr 60 frejmova bez problema. Samo sam morao da uključim UHD 4:2:2 u podešavanjima.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Pa to je gore nego da nemas hdr u Windowsu :)


@njikolaj
Prvo moras da imas tv koji pusta 4k 60Hz na 4:4:4 ili RGB u full color formatu, a onda uzmes hdmi 2.0 kabl.
Ti imas 1.4 ili si na integrusi koja ima samo 1.4 Hdmi.


@puzgolac
U Windowsu ili da uradis passthrough hdr kao sto rece neko iznad(nisam probao, pa ne znam kakav je kvalitet i na koji nacin funkcionise) ili da cast-ujes fajl na sam tv preko mreze, nece ti automatski prepoznati hdr sadrzaj i aktivirati hdr mod ako pustas preko nekog playera.
Mozes probati i LG smartshare aplikaciju, koja ce ti pustati fajlove na TVu direktno.

Hdr kada ukljucis u Windowsu, mislim da ne radi sjajno sa filmovima preko playera, jer koristi HLG umesto standardnih filmskih formata, ali ce zavrsiti posao, pogotovo sto ti tu nemas neke sjajne hdr mogucnosti.

Potplayer takodje HDR fajlove automatski pista i pretvara u SDR, bez da bude isprana slika. Ne bude rezultat kao u HDRu, ali moze biti resenje za nekoga ko hoce da gleda visok kvalitet filmova, a nema hdr ili je los ili nece da se drnda da namesta.



Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Hvala svima na savetima. Komp mi je bio povezan na HDMI 3, prebacio sam ga na HDMI 2, podesio u podešavanjima tv-a da je taj ulaz za kompjuter. Tako sam dobio opciju da u Input podešavanjima na tv-u odaberem opciju HDMI ultra HD. Šta sam time dobio, za sad ne znam.

Ako sam vas dobro razumeo, situacija je takva da HDR ne mogu da namestim da radi tako što ću puštati filmove sa kompa preko nekog plejera, bez da je u pitanju neko drndanje i cimanje. Passthrough nemam pojma šta je, ni kako se namešta. Castovanje preko mreže otprilike znam šta je, ali takođe nemam pojma kako se radi. Takođe, nisam nikad probao da u Windowsu uključim HDR.

Inače, filmove puštam preko Potplayera. Kad pustim neki HDR film, u Potplayeru se uključi opcija HDR, ali tv ne prepoznaje da je u pitanju HDR sadržaj. Probao sam i VLC, nema razlike u kvalitetu slike, bar koliko ja vidim.

Namestio sam u Windowsu opciju Extend display, ali onda imam kompletnu sliku samo na tv-u, odnosno na monitoru vidim samo desktop pozadinu. Da li to znači da moram svaki put da prebacujem to podešavanje (da li će biti Extend, Duplicate, ili samo jedan monitor)? Ne postoji opcija da istovremeno imam kompletnu sliku i na tv-u i na monitoru, a da su različite rezolucije na jednom i na drugom?
 
Tv je 4k 60hz, samo izgleda da je kabel starijeg kova.
 
Promenjen kabl, sad imam 4k na 60Hz, ali samo 8bit. Ne mogu ni uz kakav color setting da promenim na 10 bit. Any suggestions? TV je Sony XE93 sa 10bit panelom. Postavljen na HDMI 3, Enhanced podesavanje za HDMI.
 
Nazad
Vrh Dno