Šta je novo?

Apple M1/M2/M3 - MacBook Air i Pro

Iz ličnog iskustva, 8GB ove unified memorije radi kao 16GB na Windowsu i to bez preterivanja. Nisam osetio ni najmanje usporavanje, nekoliko desktopa, skoro 100 tabova u Chrome, gomila još nekih drugih stvari tipa Slack, Notes, VLC uključeno. Radi, leti, ubija. I onda na sve to uključim Resolve, odradim brzinski edit (12 bit BRAW), renderujem, i vratim se korišćenju ostalih stvari jer ih nisam ni pogasio i to bez uticaja na performanse.

Totalno nadrealno, ne znam kakva je magija u pitanju. (swap na SSD, jelte, ali opet nerealno da ovako dobro i brzo radi)

Tako da ko se nećka da li da uzme, preporuka k'o kuća!

Mogu samo da potvrdim ovo. Koristim skoro paralelno MBP 16 i9 sa 16gb rama i MBP M1 sa 8 gb - bukvalno nema razlike sto se rada tice.
Jedino je M1 oko 20 stepeni hladniji u skoro svakoj situaciji. :) Sa povezanim 4k monitorom u normalnom rezimu rada je na ~40 stepeni, jedino je kompajliranjem
nekih vecih plugin-ova uspeo da dogura do 65 stepeni (dok MBP 16 ide preko 90 stepeni). A u normalnom radu koristim dosta programerskih alata.
I kao hobi Maya-u, Final Cut Pro... Pored toga kao sto kolega rece, dosta otvorenih (Safari) tabova. I sa svim tim ne primecuje se da nije 16 gb ("klasicnih" 16 gb). :)

Tako da 16gb je za prvu generaciju nepotrebno za 98 posto korisnika. Ima mnogo vise smisla za sledecu generaciju kad vise softvera bude spremno, virtualazija i itd.
 
Poslednja izmena:
I ja koristim M1 Air 16/256/7Core GPU. Testirao sam ga u odnosu na MBP iz 2018. (i9, 32GB rama) i Air ga unistava u svakom smislu.
Konkretno, projekat koji se na MBP kompajlira 150 sekundi, na Airu se iskompajlira za 90 sekundi. Pri tom je Air tokom kompajliranja samo topao i necujan, dok MBP postaje ringla i cuje se skoro kao usisivac.
Tokom surfovanja i gledanja youtubea Air je potpuno hladan.
Sto se tice baterije, Air izdrzi jedan radni dan (od 8-9 sati) koji se sastoji od normalnog rada pracenog burstovima jednominutnog kompajliranja svakih desetak minuta. MBP moram da punim najcesce dva puta tokom radnog dana (mada ruku na srce ovi modeli iz 2018. su izgleda bas katastrofalni sto se tice baterije). Kapiram da bi Air mogao da izgura jedno 12 sati surfanja i gledanja youtube-a bez nekih intenzivnijih taskova.

Poprilicno sam zaprepascen performansama ovog malog laptopa. Iskreno me zanima kako bi se u kompajliranju nosio sa Ryzen 5800X i 5900X hackintoshima :)
p.s. kada gore pomenuti projekat kompajliram preko Roseta 2 opet je malo brzi od MBP. U ovom slucaju mu treba 145 sekundi.
 
Poslednja izmena:
Kad otvorim par aplikacija i nekoliko tabova i sve ih koristim (brzo prebacujem sa jedne na drugu, a ne da samo stoje u pozadini) često mi se ili pojavi onaj loading krug ili malo uspori sve jer pritisak memorije bude u crvenom, a nekada Safari odradi reload stranice, sto edge npr. ne radi.

Takvo ili slično ponašanje sam video kod mnogo dev testova na yt, neki manji kanali i većina kaže da 8 nije dosta, ali kapiram da za mnoge jeste i bolje uštedeti ili uzeti sa više ssd-a.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Uzeo sam MBP M1 16/512 i veoma zam zadovoljan kako sve to radi. Ovo mi je prvi mekbuk pa ne mogu kao neki da pravim poređenje sa intel mekovima ali u odnosu na moj Dell XPS 13 i7/16/512 radi mnogo brže, manje se greje, ventilator se za razliku od Dell-a baš retko čuje a baterija je neverovatna za jedan laptop.

Poslovno sam i dalje više vezan za WIN i mana je što virtuelizacija još uvek ne radi kako treba ali nisam mogao da odolim novoj tehnologiji :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ne bih ja ovo kupovao u prva dva-tri meseca od izlaska, dok na povrsinu ne izadju svi problemi kojih ce verovatno biti. Bolje malo sacekati i ici na sigurno nego izigravati beta testera :)
Sad je upravo nabolje kupiti intel-Maca dok ih još ima.
 
Prošlo je tih 2-3 meseca od tog posta koji si citirao.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
^ Zato i kažem sada dok još ima zaliha.
 
Nema bas nikakve logike davati pare na zastarelu tehnologiju kad se već posle par meseci potvrdilo da nema nikakvih vecih problema.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Ima i te kako logike, biće samo da je ti nisi našao. :D

Nekad je "zastarela" tehnologija mnogo bolja od novih rešenja gde se štedi na svaki mogući način, a plus je dobiješ ispod realne cene.

Ovo uglavnom važi danas a i poslednjih desetak godina, za sve industrije. Veoma očigledno.
 
Poslednja izmena:
Štednja je bila na prošlom Air modelu gde je hladjenje postavljeno kao ukras :)

Da je 700 e ispod cene možda i ima neke svrhe ili ako ti treba grafička sa 16-ke, ali to nije baš razumna kupovina jer ce padati im cena brzo.

80% kompatibilnosti su rešili u par meseci što je iskreno baš stvar za pohvalu, tako da je malo razloga za kupovinu intela, pogotovo air i manjih pro modela.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Slažem se skroz, ARM baš preteruje sa štednjom baterije.
 
"12 Macbook ni nema hlađenje je mu i ne treba. Total silence.
 
Diskutabilno u svakom slucaju.
Ja recimo ne vidim razlog kupovine, pogotovo zbog ovog:

13" MacBook Pro – Space Grau
Apple M1 Chip mit 8‑Core CPU, 8‑Core GPU und 16‑Core Neural Engine
16 GB gemeinsamer Arbeitsspeicher
512 GB SSD Speicher
1909e

13" MacBook Pro – Space Grau
2,0 GHz Quad‑Core Intel Core i5 Prozessor der 10. Generation (Turbo Boost bis zu 3,8 GHz)
13" Retina Display mit True Tone
Touch Bar und Touch ID
Intel Iris Plus Graphics
16 GB 3733 MHz LPDDR4X Arbeitsspeicher
512 GB SSD Speicher
2129e
 
Da li ima info o 16pro verziji?

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
A joj, vidim moraćemo ispočetka...
Ne kupuje se Apple u Nemačkoj tj nigde u Evropi niti se ikada kupovao, za ličnu upotrebu mislim osim ako nisi neki državni ili roditeljski uhljeb pa se ne gleda račun. Taj drugi recimo može da se nađe u pola te navedene cene ako znaš gde tražiš, a to je HK, free shoppovi Middle East, stare zalihe u US nakon praznika i slično bez poreza ili sa masivnim popustom. Sve da platiš carinu ili da ti neko donese, Apple garancija je univerzalna.

O intel chipsetu vs arm, nema smisla sada a da bude ukratko. Ko god ima muzičku ili video opremu, drajvere, bilo šta zna da ne upada u onih 80% "jao instagram u full rezoluciji kako wow izgleda" već će opet sve ponovo da se naplati. Verujem da ima ovuda i onih koji su tranziciju sa PowerPC na intel ispratili iz prvog lica, tada je to bio upgrade iz slepe ulice na autoput. Ovo je sa Arm je opet slepa ulica.
 
Ima raznih logika pa i onih da se nikad ne može doći iz mesta A u mesto B. Tvoja je u skladu sa istom, ali već su kolege objasnile pa da ne gubim vreme. Šta je bila slepa ulica će se vrlo brzo pokazati kad Intel bude počeo da proizvodi ARM procesore ukoliko uopšte misli da opstane na tržištu.
Reci ću samo da je svako slobodan da troši svoje pare kako sam smatra da treba, pa i da ih baca ako želi, sto je u ovom slučaju kupovina intel mac-a. Osim ako se bas nema para pa se ide na polovan par godina star u pola cene.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Ne, mislim Arm je po meni tapkanje u mestu uz bezobrazan profit. Iz A u A a prodao si priču da se negde putovalo upravo tako.

Apple prvo ne mora više da plaća ništa intelu, cenu drži, a native radno okruženje više nije intel kompjutersko već tablet i mobilni, ipad i iphone...

I komentar za one dve uporedne konfiguracije par postova gore, da je drugu moguće naći za u pola cene, nije se odnosio na korišćenu, kradenu, ispalu da kamiona ili sl. robu inače bih tako nešto i naglasio.
 
Valja se obrazovati pre nego se pišu odgovori, keyword: Zenon.

Prirodno radno okruzenje ne određuje procesor već operativni sistem, koji je u ovom slučaju full desktop, čak touch screen nije ni podržan.

Sent from my iPad using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Koje tripovanje i gatekeeping u par postova[emoji3]
Ja pro, vi instagrameri...


Ako i pričamo o uređaju kao nečemu što služi za zaradu, tek onda u mom slučaju pobedjuje M1.

Radi brže, ne moram nositi punjač, može se držati u krilu bez bojazni da neću imati naslednike, ne poleće avion tokom video poziva na kojima sam pola dana, puno bolji mikrofoni na novim modelima, kompajlira brže i bez grejanja i buke.


Ako bih hteo pisati tom uzvišenom logikom posle nabrajanja svega što mi je unapredjeno kupovinom M1, onda bi post bio nešto kao "ko ne želi uložiti u bolje i brže, taj samo cepa instagram i netflix i ne ceni svoj posao i vreme" a naravno da nema nikakve istine u tome, kao i tvoji postovi, jer ima milion načina kako ljudi koriste opremu i nekome verovatno intel treba trenutno, plus napisah da je za neku baš nižu cenu verovatno ok kupovina.

Ovo za native radno okruženje tek ne treba komentarisati.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
@deysun
Na siru pricu treba da gledas iz ugla obicnog korisnika, a ne iz tvoje perspektive.
Po tvojoj prici ispada da niko ne kupuje apple u ovlastenim apple prodavnicama po Evropi, nego svi imaju tetke u Americi ili u najmanju ruku rodjake koji na nedeljnoj bazi lete u Hong Kong ili Emirate, pa im mogu doneti sta god pozele po nizim... pardon u pola cene, kako ti kazes.
Evo ja bih prvi kupio onaj intel 13" u pola cene, pa ako mozes podeli informaciju gde moze takva konfiguracija regularno sa racunom da se dobije za 1000e.
Naravno da mi je dostavis negde gde je mogu preuzeti i proveriti, random link ka sumnjivim online shopovima ne priznajem.
 
Prirodno radno okruzenje ne određuje procesor već operativni sistem
Sent from my iPad using Tapatalk

Strašno...

Ko je primio info da uzme intelmac sada dok ih još ima - primio, ko nije nek se hrani reklamama za sve svoje pare a i od tetki.
Pozdrav.
 
Ok, def troll ako ne i preprodavac kojem je zaostalo intel mac-ova na stanju i sad ne zna šta će.

Ima već opomena i prekršaja od ranije pa ću obratiti pažnju.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Ok, def troll ako ne i preprodavac kojem je zaostalo intel mac-ova na stanju i sad ne zna šta će.

Ima već opomena i prekršaja od ranije pa ću obratiti pažnju.


Sent from my iPad using Tapatalk

Ovo se već prijavljuje adminima.
Sram da te bude, niti jedno niti je drugo istina.
 
Treba javiti Amazonu da je ARM loša tehnologija i da ne razvijaju i treći ARM Graviton, pošto je to za instagram, a evo i Microsoft objavio da razvijaju svoj ARM soc za Azure.
e5ed04c8379dafa52debccd8485c37b6.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ovo se već prijavljuje adminima.
Sram da te bude, niti jedno niti je drugo istina.

Prijavljuj kome hoćeš, u međuvremenu ćeš na odmor.

@igor87 i ostali, ne primajte se, dečko troluje sve vreme.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Ma, ok mi je da bude ozbiljna rasprava, ne treba bežati od toga, mada posle prvog već nije bila i nismo/sam trebali hraniti trola.


Sa druge strane, dajte neki dobar dongle koji se može kupiti kod nas.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
M1 je revolucija...hteli neki to da prihvate ili ne...i mislim da se ne isplati uzimati novije intel 13" macbookove za slicne pare.
Ovo ce verovatno biti najslabiji ARM za laptop koji je izasao iz Apple fabrike, a vec je jaci od dosta intel ili amd procesora.
Ima dosta i prednosti, ali ima i mana, mada koliko vidim, s obzirom da je skoro izasao, nema uopste mnogo mana, koliko se mislilo da ce biti.
Kada se programi optimizuju, kada se sredi taj blutut, to je to...dobija se laptop za 1000-1500e, koji ima odlicne performanse, 2x duzu bateriju od bilo kog drugog laptopa, 20-30c hladniji od drugih laptopova, sa odlicnim ekranom.

Cekam nove 16" i 14" Macbookove...nadam se da ce biti malo tanji i laksi(malo manja baterija ce opet biti 50% bolja od starijih macbookova sa intel procesorom), tanke ivice oko ekrana, maks 32gb ili cak 64gb rama i da ima vise slotova(tipa 3-4 thunderbolt 4 ulaza i SD slot) i novi M1x ili M2 procesor koji ce biti nekih 50% jaci od M1 i 2x jaci sto se graficke tice...to ce biti dovoljno vecini korisnika, cak i onim zahtevnijim...jos kada se programi optimizuju, radice to odlicno... :)
 
Butovan linux po prvi put :) Pored njih, sad ne znam koliko pratite njegov rad, ali Marcan42 radi na dual boot opciji i kaže da je moguće.
3a8cb4daa82f02b4619e5d3ce3cd767d.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
I po činjenici da svi živi rade, što da poteraju neke druge OS-ove na M1 arhitekturi, što da brže-bolje srede native M1 App-ove koji će da rade bez Rossete, vidi se da je Apple pogodio u centar sa ovim.
Ja sam već napisao da će Apple sa ovom tranzicijom da se usere od para i prodaje i ostajem pri tom stavu, a kako vreme prolazi sve sam ubeđeniji da će da pomere sa ovim celu IT industriju u istom pravcu.
 
Kontam da novi modeli sa jačim ARM procesorima neće biti ovako jeftini kao ovaj koji ima za cilj pre svega da probije led.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno