Šta je novo?

Apple M1/M2/M3 - MacBook Air i Pro

I što je još bitnije, Mozilla je izbacila novu Firefox verziju optmizovanu za M1 Mac. A chrome(ium) za ARM postoji odavno, sad je samo prilagođen novom Mac-u

Kao i uvek, Apple je taj koji kreira trendove i ne sumnjam da će, kako vreme bude proticalo, ARM biti platforma koja će zauzeti mesto Intel/AMD kao mainstream.
Ako ćemo da budemo pošteni, pre Apple M1 si mogao da kupiš Linux, Windows i ChromeOS laptop sa ARM procesorom, tako da je Apple stigao poslednji. Ali jedino oni prodaju ARM laptop koji je bolji od x86 verzije i to je ono što pravi razliku. Da ne kažem da su jedini uradili posao kako treba ;)
 
Tvoja poslednja rečenica oslikava suštinu onoga što sam hteo da kažem.

Svi "prave", samo Apple kad nešto napravi, napravi tako da to odskače od svega ostalog.
Zato su tu gde jesu, na vrhu.
 
@igor87

Hvala puno.
Oseca se odmah razlika.

Mada i Firefox radi odlicnooo.
 
Savet za one koji koriste Homebrew.

Jedan terminal namestite da se stalno otvara u rosetti (ikona od aplikacije u finder-u, get info, open using rosetta), a drugi (kopiju terminala ili iterm npr. neka radi native).

Terminal koji radi kroz rosettu će uvek skidati intel pakete, a drugi native pakete, ako postoje.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Adobe je izbacio dosta beta app za M1

Photoshop
After Effect
Premiere Rush
Character Animator
Audition
Media Encoder

Nisam ocekivao da ce ovako brzo!!! Fantazija sto bi reko Čvarkov.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Meni je ovde jedini problem Acrobat, pošto mi je neophodan za posao (bacio sam pre toga pare na nekoliko “alternativa”), jedino sa njim sam siguran da ću svaki pdf moći da “otvorim”, a da ne dobijem papazjaniju.
 
Svi "prave", samo Apple kad nešto napravi, napravi tako da to odskače od svega ostalog.
Zato su tu gde jesu, na vrhu.

Apple je tu gde je ponajviše iz razloga što je gomilu ljudi i to naročito u US uvukao u svoj eko sistem. Dobra reklama i nekoliko ključnih poteza koje su mudro odigrali na vreme ih je dovelo tu gde jesu! Dakle jednim delom zbog toga, a drugi ne bih ni komnetarisao pošto je u pitanju globalna ekonomska politika koju vodi SAD! Da nije toga, pitali bi smo se... Apropo komentara koji si ostavio mogu reći da je imao druže moj dobri Apple i gomilu promašaja u zadnjih 10tak godina i to naročito u delu sa mobilnim uređajima, znači ne možemo da krivimo nikog drugog za to već samo njih, samo izgleda da ti to nisi primetio! Očigledno još uvek gledaš samo ono što ti godi, pa zato cenim nikako i da prevaziđeš komentare poput ovog koji si ostavio! :d

Uvek imam utisak kad ovako nešto počitam da Apple fanovima treba neki podsticaj kako bi zaista poverovali u ono što tvrde, a za šta su ljute novce dali! To ipak nešto govori... ;)
 
Ne bih mnogo u offtopic, ali i Google i MS i Amazon i nVidia.... su tu gde jesu jer su uvukli gomilu ljudi u svoj ekosistem. Dobra reklama i nekoliko ključnih poteza koje su mudro odigrali na vreme, ih je dovelo tu gde jesu. I svi oni su imali i gomilu promašaja u zadnjih 10a-ak godina, tako da ne možemo da krivimo nikog drugog za to, već samo njih ;)

Činjenica je da je sa M1 Apple napravao skok kakav u PC segmentu nije viđen odavno, ja iskreno ne znam sa čim bih ovo uporedio. Ne moraš da budeš bilo kakav fanboy da bi to video. To ne znači da su ovo uređaju namenjeni svim PC korisnicima, pošto svako od nas ima drugačije zahteve. Ali kome se njegovi zahtevi uklapaju u to što Apple nudi, nema razloga da gleda alternative
 
Poslednja izmena:
Radi sve lepo, samo da srede dizajn malo, to jeste ivice. Kad ga stavim pored laptopova koji imam, deluje zastarelo.

Istao kao i iPhone kraj Note20 ultra kad se stavi, kao da je 5 godina starija tehnologija.

Čim izbace 14 sa manjim ivicama uzimam.

Ekran na nekih 50% osvetljenosti danas, baterija izgurala 8 sati soc-a, još 39% imam, hladan celo vreme i ništa se ne čuje. To je i najveća milina za sada.

Gura VSCode odlično.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ja sam generalno dobar deo života proveo kao, ili sebe mogao da opišem kao "Apple Hater-a". Verovatno zato što sam imao jako težak put do uspeha, i uvek sam gledao svaki dinar, i dobijeno za uloženo. Do pre par meseci, i dalje mi je "Magični" Macbook ili iMac bio samo još jedna mašina sa "Intel Inside", sa prelepim industrijskim dizajnom i vrhunskim operativnim sistemom.

Da zanemarimo izgled, operativni sistem, i takozvani "ekosistem", sa hardverskog stanovišta, jednostavno nije postojao dovoljno dobar razlog da se odabere Macbook Pro pored Dell XPS-a na primer koji je user upgradeable, koji ima dva puta manji okvir ekrana itd. Ili da se pazari neki Mac Pro pored dva puta brže a dva puta jeftinije Threadripper PC mašine.

Sada postoje barem 2 razloga koja su i više nego dovoljna da se ove odluke promene iz korena. A tek smo na početku.

Napominjem da koristim koristim iPad Pro 12.9 i iPhone 11.
 
Poslednja izmena:
@Vlada>>>
Hackintosh mi je bila opcija dok je hardver bio “isti”, znaš to dobro, ti si mi otvorio vrata za to i pokazao sve što treba da se sklopi i podigne macOS na non-Apple makini.
Ali, kao što si i sam rekao da nisi više isključivo orjentisan prema meku, jer je danas Win 10 odličan OS, koji završava posao, tako smatram i da je Apple sa ovim hardverom napravio prekretnicu i da ću sa njim imati ono što se zove add value.
Kako god, videćemo, ali mislim da nisam pogrešio u proceni.
 
Ja sam generalno dobar deo života proveo kao, ili sebe mogao da opišem kao "Apple Hater-a". Verovatno zato što sam imao jako težak put do uspeha, i uvek sam gledao svaki dinar, i dobijeno za uloženo. Do pre par meseci, i dalje mi je "Magični" Macbook ili iMac bio samo još jedna mašina sa "Intel Inside", sa prelepim industrijskim dizajnom i vrhunskim operativnim sistemom.

Da zanemarimo izgled, operativni sistem, i takozvani "ekosistem", sa hardverskog stanovišta, jednostavno nije postojao dovoljno dobar razlog da se odabere Macbook Pro pored Dell XPS-a na primer koji je user upgradeable, koji ima dva puta manji okvir ekrana itd. Ili da se pazari neki Mac Pro pored dva puta brže a dva puta jeftinije Threadripper PC mašine.

Sada postoje barem 2 razloga koja su i više nego dovoljna da se ove odluke promene iz korena. A tek smo na početku.

Napominjem da koristim koristim iPad Pro 12.9 i iPhone 11.

Such a cliffhanger! Nismo saznali koja su to dva razloga za tebe? :)
 
Zašto je ova thread/tema umrla? Da li je možda preseljena u neki drugi? Planiram da kupim Macbook Air M1 8/512 pa me zanima mišljenje još ljudi koji ga imaju.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
@cyborg24

Ja sam prezadovoljan, bas tim modelom.
Vrhunski radi, hladan, bateriju sam zaboravio kada sam je i punio.
 
@cyborg24

Ja sam prezadovoljan, bas tim modelom.
Vrhunski radi, hladan, bateriju sam zaboravio kada sam je i punio.
Da li imaš 512gb sa 8 grafičkih procesora? Jer ja planiram nju kad već uzimam veći storage da imam i taj grafički procesor ekstra kao na Pro

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Jedino treba obratiti paznju koje se aplikacije koriste i da li rade na M1
 
Zašto je ova thread/tema umrla? Da li je možda preseljena u neki drugi? Planiram da kupim Macbook Air M1 8/512 pa me zanima mišljenje još ljudi koji ga imaju.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk

Ja čekam da mi stigne CTO minika (16/512), pa ću da napišem par redaka kad ga propustim kroz šake.
 
Prezodovoljan sam stvarno, tišina stalno, instant paljenje, šljaka sve odlično.

Danas su i izašle konkretnije vesti za 14 i 16 pro modele, stižu sa redizajnom polovinom godine.

Jedino što moram uzeti sa 16 gb rama, stvarno nije 8 dovoljno za ozbiljnije stvari.

Inače, stigao i PyCharm za M1, ako neko koristi.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
I to izgleda bez Touch Bar-a koliko vidim, pomalo cudna odluka ako stvarno tako bude. Ja cekam Pro za sada, pa cemo videti, nadam se flat (re)dizajnu i manjim bezelima.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Videh da je bez touch bar-a.

Ne znam ni sam koliko je korisno, neki vole, neki ne.

Meni ne smeta uopšte.

Ja sigurno uzimam 14 ako ne izlude sa cenom mnogo.

Airpods pro mi sada rade bez problema, iako nije bilo apdejta koji je najavljen sa sređivanje BT problema, možda jednom u par dana prekinu na sekund samo, kao i Galaxy Buds + .

Jedino razočarenje, ako se tako može nazvati, je da eksterni ssd radi dosta sporije nego na drugim laptopovima koje imam.

Sve u svemu, kao neko ko nije preterano lud za macbook-ovima, a ima pristup vrhu windows ponude, korišćenje ovog sa M1 mi je najbolje iskustvo koje sam imao sa laptovima, preporuka svima koji se lome da li da kupe.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
QEMU nisam, ali čitao sam da je ok.

Probao sam sa Parallels i za alpha build prilično dobro radi.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Kakav je Netflix na Macbook-u M1, 4K sadrzaj? :D
 
^ 4K HDR Netflix radi u Safari-ju.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Iz ličnog iskustva, 8GB ove unified memorije radi kao 16GB na Windowsu i to bez preterivanja. Nisam osetio ni najmanje usporavanje, nekoliko desktopa, skoro 100 tabova u Chrome, gomila još nekih drugih stvari tipa Slack, Notes, VLC uključeno. Radi, leti, ubija. I onda na sve to uključim Resolve, odradim brzinski edit (12 bit BRAW), renderujem, i vratim se korišćenju ostalih stvari jer ih nisam ni pogasio i to bez uticaja na performanse.

Totalno nadrealno, ne znam kakva je magija u pitanju. (swap na SSD, jelte, ali opet nerealno da ovako dobro i brzo radi)

Tako da ko se nećka da li da uzme, preporuka k'o kuća!
 
Ja čekam miniku k'o ozeblo sunce.
 
@Ringe

Mnogi pišu da slova nisu onako lepa/fluidna kao na 4K monitorima zbog Big Sur-a pa bih te zamolio da napišeš utiske kakva je slika kada stignu Mac mini i Asus monitor i zanima me da li ćeš uspeti da poteraš 170Hz na macOS-u tj. i ako poteraš koliko će biti u praksi fluidniji macOS.
 
Asus monitor je za klinca gejmera, nije za mene :d
Ali istestiraću miniku i na Asusu, da vidim kako radi (u pitanju je 2K monitor, da ne bude zabune), ali to tek tamo polovinom februara, jer tad stiže monitor.
Pošto se ne bavim grafičkim dizajnom, font mi nije toliko bitan, koliko to da sistem radi kako treba, brzo, da se ne greje, plus je kompaktan. Uglavnom mi je rendering važan, kao i to da par alata za obradu videa radi bez problema.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno