Šta je novo?

Apple M1/M2/M3 - MacBook Air i Pro

Go RISC, go! Strasno me sve ovo podseca na Acorn Archimedes.

Moze da podseca na sve i svasta :)

i na Commodore koji je jos 1977. sam pravio svoje procesore za svoje racunare: CPU, grafiku, zvuk...

Moze da podseca i na Atari ST koji je imao linearnu “unified memory” jos 1985. - poput Apple danas...


Steta sto nema svih tih kompanija iz 80tih i 90tih koje jesu bile inovativne; nijedna nije uspela da prezivi Microsoftov EEE osim Apple-a.
 
Cinema 4D animacije (CPU i GPU rendering), video edit i grafički dizajn. I to na profesionalnom nivotu, tj živim od toga.

Ni jedan od ponuđenih Mac-ova nije za takav use case. Mogu da posluže ako nekom povremeno zatreba nešto, ali ne za profesionalnu svakodnevnu upotrebu.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Stigao mi M1 512gb 8gb ram. Prelep, kao i uvek. Tek sam ga prikljucio pa bacam testove za par dana. Sve naprosto leti.
9d708fa581288ca51bc9ec7356297a16.jpg

2065e11e699bfb567aead5294b0814fb.jpg

b86d2199fb1298ce57bf899a5fbc8f08.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Meni samo nije jasna jedna stvar, novi M1 Mac Mini se ne pravi u Space Gray varijanti izgleda? :type::sceptic:
 
Pa sa ovim Hubom dodas SSD i poprilicno ustedis, a i sam onaj externi Samsung od terabajt je jeftiniji nego sto bi uzeo 512gb u odnosu na 256 gb prostor od Apple-a.

Mene zanima kako se bori ovaj Mini, dok neko ne uzme MacBook, sa bluray filmovima, da li moze da gura jak bitrate, 4K? Na netu gledao neki klip, negde dropuju frejmovi, negde ne, zavisno od klipa, mada YT je bio u pitanju.
 
Pa pazi...ako je x264 mislim da ce raditi bolje nego x265, iako x265 rade dosta bolje nego na pc-u, bar u programima za montiranje. :)
 
Cekaju nas lepe godine uz apple uredjaje.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:

...zaokruzeni uglovi ekrana (@6:25 min)... :D

Welcome new Apple to 1984.

kolekcija-spectre-vs-mac.jpg


@9 min - Apple Dedicated GPU

to bi bilo totalno u suprotnosti sa "unifited memory" konceptom koji i jeste jedan od glavnih prednosti M1 chipa. Nema šetanja podataka iz RAM u VRAM - svi procesori (a ima ih... :D) u M1 mogu da pristupe bilo kom podatku bez šetanja podataka iz memorije u memoriju... Plus je memorija u M1 chipu duplo brža od DDR4 memorije.

https://www.eetasia.com/apple-mini-m1-soc-teardown/

Memorija nije "nasađena" na procesore, kako sam prvobitno pretpostavio, već je samo na istoj pločici kao i M1 chip što ne znači da u nekom trenutku Apple neće pribeći tom rešenju i još ubrzati memoriju.


U svakom slučaju ne znam koja bi prednosti Dedicated GPU bila?

- ni u jednom iMac-u do sada nije bilo predviđeno da menjaš GPU
- neće prodavati svoj GPU drugim kompanijama
- sa druge strane, ako izdvojiš GPU, imaćeš samo potencijalni pad performansi zbog razdvajanja memorija...
 
Budići da je kućište MacMini M1 računara poluprazno:

https://www.macrumors.com/2020/11/18/apple-silicon-mac-mini-teardown/

mogli su ceo M1 računar komotno smesti u ovako nešto:

https://forum.benchmark.rs/showthre...nar-u-tastaturi-(poput-ZX-C64-Amige-Atarija-)

:D

onda bi odgovor na tvoje pitanje bio ne-tako-očigledan ;)


btw
napajanje u MacMini M1 je fizički veće nego kod prethodnih Macmini-ja.

Mozda izbace neki Mac Nano za koju godinu, koji ce biti sicusan, a sa nekim M2 cipom da bude jaci od bilo kog intela... :D
 
Uhh, lele. :D Jesi li uzeo po KP ceni ili si našao negde drugde? Dugo da služi!

Uzeo ga na kp. Hvala drug.

Uzeo bih 256gb ali je ovaj prvi koji je stigao, a posto sam bio ne strpljiv uzeo sam ovaj sa vecom memorijom.

Za sada su utisci izvanredni. Otvorio neke projekte koje sam radio na PC i7700k + RX 480 sa 8Gb i 16gb rama

I naprosto na ovom miniju jede te projekte u After Effectu koji jos nije optimizovqn za m1 cip. Mogu misliti kako ce to izgledati sledece godine. Ocaran sam performansama.

Ono sto me za sada zbunjuje je da hoce nekada Magic Mouse 2 da poblesavi i kao da gubi konekciji sa minijem. Uglavnom se to desava ako priblizim olovoku od iPada. Ne znam.

Drugi problem sa kojim sam se susreo je da nece da mi radi typeC na Display port adapter, tj. Ne prepoznaje mi monitor. U Ponedeljak idem po kabal koji ide sa type C na display port pa cu probati i tu opciju, ali mislim da je tu nastala neka promena, jer isti adapter mi je radio ranije sa macbook pro.

Sve u svemu, odlicna kupovina za sada. Jaaaaako zadovoljan.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Uzeo ga na kp. Hvala drug.

Uzeo bih 256gb ali je ovaj prvi koji je stigao, a posto sam bio ne strpljiv uzeo sam ovaj sa vecom memorijom.

Za sada su utisci izvanredni. Otvorio neke projekte koje sam radio na PC i7700k + RX 480 sa 8Gb i 16gb rama

I naprosto na ovom miniju jede te projekte u After Effectu koji jos nije optimizovqn za m1 cip. Mogu misliti kako ce to izgledati sledece godine. Ocaran sam performansama.

Ono sto me za sada zbunjuje je da hoce nekada Magic Mouse 2 da poblesavi i kao da gubi konekciji sa minijem. Uglavnom se to desava ako priblizim olovoku od iPada. Ne znam.

Drugi problem sa kojim sam se susreo je da nece da mi radi typeC na Display port adapter, tj. Ne prepoznaje mi monitor. U Ponedeljak idem po kabal koji ide sa type C na display port pa cu probati i tu opciju, ali mislim da je tu nastala neka promena, jer isti adapter mi je radio ranije sa macbook pro.

Sve u svemu, odlicna kupovina za sada. Jaaaaako zadovoljan.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ima problema sa BT, nisam ispratio na kraju zbog čega ali videh par klipova

https://www.youtube.com/watch?v=O6oKsozPZUI

https://www.youtube.com/watch?v=PE5HP7QqESM

https://www.youtube.com/watch?v=s55Ze9s_46w
 
Stiglo sokocalo.

Screenshot 2020-12-10 at 19.51.21.jpg

Tek ga koristim par sati. Sta znam, radi isto ko i moj 16" Pro 2019 sa 64GB RAM-a i i7 :) Samo baterija da traje. To je jedino sto me zanima.
 
Da te lepo sluzi. M1 je prava zver.

Mene samo ubi bluetooth, magic mouse 2 mi jako lose radi :( Imam pored njega jos 2 misa, koji rade preko logitech usba, ali navikao sam na magic mouse. Moracu da porucim bluetooth donge, pa da ga preko usb produzim i odaljim od mac mini-ja. Valjda cu tako resiti muke.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Update:

Baterija je ludilo. Dosao kuci oko 19:00 podesavao aplikacije, instalirao sta mi treba, radio malo nocas, baterija nije ni mrdnula. 95%. Jutros dosao u kanc, celo jutro conference call baterija nije jos na 50%. Savrseno. iMenus kaze 18 sati. Videcemo.

Kompatibilnost: sve sto meni treba, radi. Ja sam system inzenjer i moji alati su prilicno nezahtevni: terminal, visual studio code, browser, Royal TSX, office365 paket i integracija sa o365 servisima. Sve radi kao i na intel macbook-u. Multimedija isto radi bez problema. Jedini problem koji sam primetio je sto mi Airpods na svakih 30min secnu na pola sekunde. Samo na youtube videos se desava. Apple music radi bez problema npr. Doduse mozda je do browsera, posto ja koristim Edge chromium.

Uvece kada radim je milina, potpuno besuman. Meni jako bitna karakteristika. I dalje ne mogu da shvatim da je entry level procesor ovako brz i snappy i radu. I da, konacno, otvorim poklopac i notebook je spreman za rad nema loading, nema da se caka da startuje ekran i sl. 20 godina cekam samo tu funkcionalnost, konacno

Mane: sve im po spisku ******* sto mi ne radi drugi monitor na CalDigit docking station. Samo jedan radi. I to me izludjuje.

I moja standardna zamerka na tastaturu ali ja sam tu u manjini. Tastatura na mom starom dobrom Macbook pro iz 2016 (butterfly) je za mene najbolja tastatura ikada, iako je mnogi neopravdano mrze.
 
Da li imas lag u safariju kada skrolujes?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Šta bi?
Posle početnog odušavljenja hladan tuš, pošto vidim da je minika na oglasima.
 
Poslednja izmena:
Da li imas lag u safariju kada skrolujes?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Postoji lag u Safariju, Big Sur je ranoj fazi, biće potrebno još par iteracija da se OS dovede na potpuno prihvatljiv nivo.

Mišljenja sam da je frekvencija objavljivanja Apple-a “iOS i MacOS jednom godišnje” povisoka, jer se očekivanja konzumerista od kakvoće funkcionisanja (sve više lansiranih) hardware-skih uređaja (i njihovog funkcionisanja u ekosistemu) konstantno uvećavaju, godinica je (biće) prekratka da se to i postigne.

Kada god sam u mogućnosti, starije uređaje držim na prethodnim verzijama OS-a, nove mećem tek od .2 verzija, ali MacOS 11 i iOS 14 me primoravaju da ovaj kriterijum podignem na .3
 
Btw
Sad sam primerio da je MacMini M1 u Srbiji (iStyle i Macola) skuplji za 100e nego u Evropi.

Npr. iStyle u Slovackoj: https://istyle.sk/mac-mini

Da li postoji neko logicno objasnjenje za ovu razliku od 100e. (120e.) ili im se samo tako “hte”?
 
Ovaj oglas: https://m.kupujemprodajem.com/kompj...i-m1-512gb/oglas/106622158#mhs0-1607756323104 ?

Da, sta se desilo?

Ako je neki problem da znamo; da sklonim svoje oglase za prodaju intel MacBook-ova...! :D

Postavio čovek oglas ovde na forumu.
Izgleda da je nešto kako ne treba (problem sa BT mišonjom, lag u Safariju,...?), čim je na oglasima.
U principu me ovako nešto ne čudi, s obzirom na ranu fazu transfera sa Intel-a na Apple Silicon.
I ja sam stavio hack mašinu na doboš sa namerom da uzmem miniku (CTO 16GB/1TB), ali ću sad malo razmisliti da li da se upuštam u ovaj zahvat.
 
Posle gledanja hrpe review-ova i kada se malo slegao početni Hype, vidim da generalno ima dosta problema (ne zna se da li su softverski ili hardverski) sa M1 mašinama. Moraće ipak da prođe malo vremena da sve ovo lepo sazri...
 
Nazad
Vrh Dno