Šta je novo?

Apple M1/M2/M3 - MacBook Air i Pro

Upravo i ja mislim da je 16gb must have.

Jedino me odusevljava njihova integracija RAM memorije u cip. Naprosto se dobijaju jednako rezultati kao kod iMac sa 32gb memorije.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ovaj čip me je zainteresovao i po prvi put sam uzeo mekbuk. Uzeo sam pro verziju 16/512 ali svi modeli sa 16gb rama kasne i teško će biti dostupni pre kraja decembra, možda tek u januaru.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Jel uzeo neko Mac M1? Kakvi su utisci? :D
 
Jel uzeo neko Mac M1? Kakvi su utisci? :D

Ja sam se ozbiljno mislio da poručim Mac Mini, ali mislim da u rukavu imaju neku aždaju koju će vrlo brzo izbaciti :) Svakako sam odustao od sklapanja novog PC računara, pogotovu što me je izvela iz takta ova nestašica, skalpiranje, majneri o ostala čuda da čovek ne može da pazari pošteno komponente. A o naduvanim cenama na tržištu ne želim ni da pričam. Čekam nešto samo malo moćnije za rad i prelazim na Apple...
 
Da, ima i na Aliexpressu za 55$ sa besplatnim shippingom...super stvarcica.. :)
 
Ja sam presekao, uzimam mini... samo nema nigdeeee da se kupi!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ima u Temisvaru za 800e 8gb, 256gb... :D
Samo ne znam kakva je situacija oko prelazenja granice...ali ako imaju oni izleti svake subote...10e je da odes tamo, uzmes, prosetas po Temisvaru i vratis se poslepodne.. :)
AKo hoces da uzmes sa 16gb rama, moraces da sacekas... :D

Takodje ima na KP, ali ne pise cena... :)
 
Apple silicon M1 Compatibility

Apple Arm Macs ship, don't expect all open-source apps to work without emulation – here's what you need to know

...


https://www.theregister.com/2020/11/18/apple_silicon_m1_mac_compatibility/

---

btw Negde sam video da se spominje panal od 20% na x86 emulaciju - to deluje prilično paušalno. Da li je možda neko naleteo na konkretan test?
 
Poslednja izmena:
Ovo je radio neko drugi, nije Slinus naravno, ali prezentacija je takva kakva jeste.

 
Memorija

Na internetu se pojavio podatak da M1 chip koristi HBM memoriju: https://mjtsai.com/blog/2020/11/10/one-more-thing-apple-silicon-macs/ ali na kraju se ispostavilo da je "HBM" podatak, koji se pojavio na zvaničnom finskom Apple sajtu, greška usled "lošeg prevoda"...


Apple se ne izjašnjava kakva je memorija u M1 chipu.


Sa druge strane, AnandTech.com je izmerio brzinu _kopiranja_ od 60GB/s u M1 chipu (što je daleko brže od DDR4 specifikacije) i kaže da Apple koristi "LPDDR4X-4266-class memory" koja "running on a 128-bit memory bus rather than the mobile 64-bit bus" (- šta je "mobilni 64bitni bus"?!? DDR4 standard je svakako 64 bita a ne 128) i odatle navodnih "68.25GB/s" kao maksimum; kako je Andrei Frumusanu naračunao...


Budući da se prvo pokrenula priča da Apple koristi HBM u M1 chipu, guglajući na temu i našao interesantne patente iz 2018. a vezan baš za nešto što liči na HBM (ili Wide I/O): https://www.macrumors.com/2018/06/12/apple-3d-chip-packaging-patents/ i što je Apple, u saradnji sa TMSC, najverovatnije i iskoristio u M1 chipu.


O HBMu i Wide I/O, kao rešenjima "budućnosti" možete čitati na extremetech.com u tekstu iz 2015. ili o dometima HBM memorije.
 
Nikad više mekova na prodaju :)
Čak i ja razmišljam da batalim hackintosh i da se vratim or’ginalu.
 
^ upravo to, i ja sam u iskusenju da uzmem jedan mini M1 :)
 
Strpite se za 2. gen.
 
pa ce tada da se ceka 3. gen :)
 
Mene iskreno smara što po nekim leakovima izlazak M1X (ili kako god se zvao snažniji brat ovog postojećeg) se očekuje tek Q3 ili Q4 2021. Dok se to istestira, vidi se kakva je situacija, to je 2022.
 
A kojim poslom se baviš pa ti treba M1x ili kako gos se bude zvao?


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Pa mozda samo zeli jaci procesor, kako bi bio vise future proof...tj mozda ne planira da ga menja godinama, pa bolje uzeti jace nesto u startu. :)
 
Bolje menjati češće nego dve godine čekati novi procesor :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Pazi, svakako da se uzme sada slabiji model, pa za 2 godine da se proda i uzme noviji i jaci model, kako to ide sa Macovima, nece izgubiti mnogo na vrednosti, tako da se mozda i isplati... :)
 
A kojim poslom se baviš pa ti treba M1x ili kako gos se bude zvao?

Sent from my iPad using Tapatalk

Cinema 4D animacije (CPU i GPU rendering), video edit i grafički dizajn. I to na profesionalnom nivotu, tj živim od toga.

Pa mozda samo zeli jaci procesor, kako bi bio vise future proof...tj mozda ne planira da ga menja godinama, pa bolje uzeti jace nesto u startu. :)

Ma ne da bude future proof, ovo mi je jednostavno nedovoljno jako za ono što mi treba... Ovo je procesor koji sam trebao da pazarim u poređenju na M1. A generalno mislim da ću na kraju morati da pazarim PC, pa da ga prodam kada izađe jača serija Apple Arm.
 

Prilozi

  • cinebench.jpg
    cinebench.jpg
    22.6 KB · Pregleda: 154
Pazi, sledeci je M1X ili kako ga vec budu nazvali...imace 12 jezgara i bice mozda 50% brzi u odnosu na M1, ali sto se multi threadinga tice, Ryzen ce i dalje biti mocniji...e sad, tu je i optimizacija, itd...ako sa M1 mogu da izvuku ovoliko, koliko ce tek sa M1x itd.
 
Pazi, sledeci je M1X ili kako ga vec budu nazvali...imace 12 jezgara i bice mozda 50% brzi u odnosu na M1, ali sto se multi threadinga tice, Ryzen ce i dalje biti mocniji...e sad, tu je i optimizacija, itd...ako sa M1 mogu da izvuku ovoliko, koliko ce tek sa M1x itd.

Sto po tebi znaci da trebam da pazarim 5950x svakako, a M1X kad izadje, izadje
 
Alal vera AMD-u šta je uradio sa svojim procesorima. A naravno i Apple-u. Intel R.I.P.
 
Nazad
Vrh Dno