Šta je novo?

Apple M1/M2/M3 - MacBook Air i Pro

Pa dobro, to je i logicno...M1x ce biti jaci, plus novi dizajn, miniLED ekran...bice 16" sigurno od 2500$ pa na vise, sto je da kazemo tu negde sa cenom prve 16" sa intelom, kad je izasao...s obzirom da su njihovi procesori, grafika, ploca, sve...mislim da nece ici na vise od 2500$ za 16" sto se tice pocetne cene...mislim da bi bilo previse da budu skuplji.
Sto se tice 14", mislim da ce cena poceti od 1600-1700$...ali videcemo... :)
 
Meni deluje da ce 14 da zemeni 13 mbp, slican footprint sa manjim bezelima.
 
Kontam da novi modeli sa jačim ARM procesorima neće biti ovako jeftini kao ovaj koji ima za cilj pre svega da probije led.

Takav monopol je moguć samo u slučaju da Apple i slični novcem bez pokrića pokupuju sve manje ARM kompanije. Ne bi bilo ništa što već nismo videli. (GPU čipovi, HDD, RAM...)
Sa druge strane, pojavljuje se i ovako nešto (akcenat na ceni): https://www.youtube.com/watch?v=dUCgYXF01Do tako da ipak ima nade.
Onog trenutka kad se pojavi malo veći igrač sa Linux telefonima npr, pored Linux-a za desktop, mogli bi da očekujemo šire omasovljenje ARM tehnologije a preduslovi su već tu među nama.
 
Poslednja izmena:
Suština je da je ARM tehnologija sazrela za desktop.
Apple je povukao nogu, sad će da krenu i ostali, pa ko se kako nametne. Poenta je da će ubrzo ARM da postane mainstream desktop platforma, posrtanje Intela će to samo da ubrza.
 
Ne bih da vam kvarim igru, ali Intel nije sam na tržištu X86/X64 arhitekture.
Tako da postaji, mučeničke smrti, nijesu realan scenario.

Ima (posebno) na X64 tržištu dosta mesa.


Sent from my SM-N9700 using Tapatalk
 
M1 je zlo. Stigao mi je Air 16/512 ali samo na kratko je kod mene, dao sam ga Benchmarku na test. Ali za tih 8 sati koliko sam probavao meni bitne stvai mogu da kazem - zlo i naopako.
 
M1 je zlo. Stigao mi je Air 16/512 ali samo na kratko je kod mene, dao sam ga Benchmarku na test. Ali za tih 8 sati koliko sam probavao meni bitne stvai mogu da kazem - zlo i naopako.

Zlo i naopako kao raspad sistema, ili zlo i naopako kao brutalno dobro? :d
 
Hmm.... Meni juce rekose da air nije sada stigao, samo pro model sa 16GB.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Gde nabavljate Macbook-ove? Ako moze predlog i prodavca sa KP-a sa kojim ste saradjivali, da je proveren. :D

Moze ovde ili PP.
 
Ja čekam još malo da se smire cene pa da uzimam Air.
Još sam u dilemi da li uzeti 8 ili 16GB..
 
Ja čekam još malo da se smire cene pa da uzimam Air.
Još sam u dilemi da li uzeti 8 ili 16GB..

Ja živim u browseru svaki dan, tabova i svega živog na pretek, 8GB radi perfektno. Ima i testova na YT, 8GB postaje problem tek kada krene neracionalno korišćenje resurasa (nekoliko 4K snimaka istovremeno da idu, x tabova, Photoshop preko Rozete, gomila programa još) ali do tog momenta je pesma. E sad ako radiš nešto tipa video, audio i slično onda kontam bolje 16GB radi bezbednosti, to su već zahtevnije stvari, lako ode memorija.
 
Planiram da ga koristim bar 3-4 godine, ali mi je najviše zbog Parallels-a, jer će mi trebati i Windows. U tom slučaju mislim da je bolje ipak ići na 16GB.
 
Svakako mora 16GB za bilo kakav ozbiljniji rad. Poručio sam u iStyle pre više od mesec dana, valjda će uskoro stići...
 
Kažu M1 sa 8GB je kao I7 sa 16 a 16 je bliži 32 nekad.

Ja sam uzeo 16 i prezadovoljan sam. Ovo mi je prvi Mek i uzeo sam ga samo zbog nove arhitekture.

Posle dve nedelje i dalje mi je čudno da baterija na laptopu drži toliko dugo a komp uglavnom hladan i nečujan.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Sto tamo druze? Deru kozu sa ledja...

2g domaće garancije i pritom mogu da biram kakvu tastaturu hoću za ~250e više nego kod švercera, a i tad kad sam poručio KP prodavci su mi rekli da ne može pre 60 dana pa se magično pojavili i sa 16GB tamo
 
Ja čekam od 20.12. miniku...☹️
 
I ja od 21. dakle u isto vreme smo poručili :)
 
Odavno nije ovako nahvalio nesto sto dolazi iz Appla
 
Sto samo pokazuje da je ovo odlican laptop... :)
Jednostavno ima sve...osim eto dizajna(tanjih okvira oko ekrana) i mozda jos kojeg porta. :)
 
Zato resio da cekam novi Pro, nadam se samo da ce cena da ostane ista/slicna. :D
 
Trebalo bi da ostane, mada videcemo...mislim da ce 14" krenuti od $1799, a 16" od $2399, ili tako nesto... :)
 
Sto samo pokazuje da je ovo odlican laptop... :)
Jednostavno ima sve...osim eto dizajna(tanjih okvira oko ekrana) i mozda jos kojeg porta. :)

Mislim da se ni to više ne može zameriti, pošto su svi krenuli tim putem. Pre neki dan gledam Dell precision 5500 - 3x USB type C (jedan sa DP izlazom) i to je to. Još ga prodaju kao radnu stanicu. Al' nema veze, ako pozoveš u narednih pola sata za samo 149,99 dobićeš i dock sa svim potrebnim portovima koji su do juče bili na svakom laptopu.

Tako da je jedina prava mana novih M1 mekova to što si ograničen na samo jedan eksterni monitor. Što mnogima i nije problem. A koliko vidim, već postoji nezvanično rešenje, tako da nije ni to neka mana.
 
Ako daju 16gb i 512 ssd za 1799 moze, ajde u Air mogu da guraju 8gb, ali za PRO red je da ide korak iznad. U krajnjem slucaju vise verujem da ce cena biti ista, ili blago visa, i da ce i dalje imati mizarnih 8gb i 256gb u ponudi, a sa tim ne bi trebalo da bude vise nego sada. Ali videcemo, Apple je to, sve je moguce! :D
 
Mislim da se ni to više ne može zameriti, pošto su svi krenuli tim putem. Pre neki dan gledam Dell precision 5500 - 3x USB type C (jedan sa DP izlazom) i to je to. Još ga prodaju kao radnu stanicu. Al' nema veze, ako pozoveš u narednih pola sata za samo 149,99 dobićeš i dock sa svim potrebnim portovima koji su do juče bili na svakom laptopu.

Tako da je jedina prava mana novih M1 mekova to što si ograničen na samo jedan eksterni monitor. Što mnogima i nije problem. A koliko vidim, već postoji nezvanično rešenje, tako da nije ni to neka mana.

Ne znam koliko pratis mirrorless aparate, ali tipa Sony A7sIII kao i novi Sony A1 imaju hibrid portove za kartice, tj, u jedan port mogu da stanu cfexpress type A kartice, kao i SD kartice, i kada bi tako nesto bilo na Macbook-u 14 i 16, kao i mozda jos jedan USB-c port, sto se mene tice to bi bilo skroz okej...tj, vise od toga i nije mnogo potrebno...mnogo videografa i fotografa koristi macbook, tako da bi to za njih bio savrsen laptop, plus ako moze da se poveze 2 ekrana, to bi bilo takodje odlicno...ne znam sta bih jos dodao, usb 3.0 port nije toliko potreban, ne znam za ostale, ali eto...tipa da bude 3-4 usb-c porta i da svi ili bar 2 mogu da se koriste kao DP port), ulaz za slusalice i taj citac kartica i vecina korisnika bi trebalo da bude zadovoljna... :)
 
Uzeo sam Mac Pro ovde. Mogao sam mozda i Air za moje potrebe ali nije mi dao djavo mira. Imam stari Air 2017-18 ne znam ni ja na poslu, ovo je definitivno neuporedivo. Mada ja sam daleko od zahtevnog korisnika. E da baterija je fenomenalna.
 
Poslednja izmena:
Izasao 11.2

Sve pohvale kako su ispeglali moje muke.

Bluetooth radi perfektno, sam sistem je dosta stabilniji za sada.

Mac mini 8/512


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Da li ti je dovoljno memorije na miniju osam giga ili je na knap?
 
Nazad
Vrh Dno